![]() |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
alex vinzi pio???
pm me ca poate facem o treaba :D |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Imi schimb sistemul.
Vreau amplif jbl GTO 1201.1 sau Magnat RX Mono (are reglaj subsonice) si woofer JBL W15GTI sau Kicker S15L5. Ce parere aveti? care se merita mai mult? Care din amplifuri e mai bun? In orice caz, dati variante, statie pana in 13 mil, woofer la fel. Masina stiti care e, deci nu ar fi o pb. Multumesc frumos. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Iti dau eu un Hertz,daca vrei. :D
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
foarte bun wooferul tau dar.. vreau ceva de 38 cm neaparat..
Multumesc frumos pentru oferta! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Wooferul tau e foarte bun, dar.. vreau ceva de 38 cm neaparat..
Multumesc pentru oferta! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Ia-ti un Hertz 380D (are 700RMS) 2X4 ohm... e vreo 10 mil.Amp la banii astia mai bine iei ceva SH decat JBL.Mai e o solutie de DLS CAD 11.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
"mai bine iei ceva SH decat JBL" bah , voi va auziti ce spuneti ? ...
Nu zic ca sunt eu mare fan JBL ...dar las o frate ...ca e prea de tot. P.S: am auzit de tine park...numai cu, focal , rainbow , zapco , f1 ... d astea...daaa, te inteleg acum...pfaaaa, fenomenal ... |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Parerea mea despre JBL .... si am vazut multe produse JBL e ca nu sunt exact cum scriu pe cutie.500W la JBL nu este la fel ca 500 de W la alte firme.
O statie care se numeste gto 75.4 (de la 75W) spun ei ca scoate 4X140 RMS @ 2 ohm (deci cam 600W) din vreo 700 si un pic intrare ... al dracu de randament ... vre-o 80 -90% la clasa AB ... chiar depaseste si clasa D.Poate la JBL statiile mono clasa D fac 110% randament. Am vazut Rockford fosgate ... statie cu super randament si avea 60% pe AB. Ce legatura are focal cu F1 ... tu compari o firma cu o serie (daca vrei intradevar fa focal-alpine si utopia-F1)Au si focal componente pe la 5 mil chiar si mai jos. Atata timp cat se pune boss pe JL si Magnat RX mono sau alte chestii pe difuri cu ceva pretentii mi se pare ciudat. M-am uitat pe specificatii la Magnat RX mono si scrie ca P rms e la 1khz masurata si are raspuns -3dB pe cei cateva sute de hertzi interesanti la o statie mono (in mod normal sunt zeci). -3dB = putere la jumate deci unde vrei sa raspunda ex 50HZ din 1000W s-ar putea sa dea doar 500 :). De obicei asta duc la nesatisfacerea utilizatorului care-i va da tare din gain rezultand distorsiuni care duc la micsorarea duratei de viata a difului pana la arderea lui.Moment in care difuzor e de vina. Oricum recomand difuzor cat mai bun si mai puternic sa reziste torturilor impuse de utilizatori care nu stiu sa le foloseasca. Scuze ca sunt putin cinic dar asta e parerea mea despre coctailu molotov ... nu are nici o legatura cu car audio. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Sa nu exageram cu JBL :) Consumul maxim declarat pt JBL 75.4 este de 85 A. Ei dau puterile la 14.4 deci : 85*14.4 =1224W. Daca luam un randament de 50% => 612 W. Bine mi se pare un pic ciudat 85A pt ca GTO 75.2 are max 34A, dar daca stai sa calculezi observi ca la un randament de 50% ajungi aprox. la puterile declarate, si sincer cred ca au mai mult de 50%...
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
statia DLS mi se pare OK. Chiar e mai buna decat JBL 1201??
Si inca o chestie, Hertz-ul, daca nu ma insel e SQ, eu vreau ceva SQL, impinge DLS-ul Jbl-ul GTI sau Kickerul? Vreau ceva cu bass fffff puternic si sa coboare f mult in frecventa. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
@adiv 2X75.2 = 75.4 ... daca are 34A una cealalta ar trebui sa aiba 68 nu 85.
Oricum sigurantele sunt 2X30.Eu nu vorbesc de consumul maxim intr-o milisecunda ca nu ma refer la peak power.Ma refer la Putere sustinuta ca asta pare ca JBL sa confunde P sustinuta cu P max.In mod normal un amp de 100RMS ar trebui sa dea 100 putere continua timp nelimitat cu ceva incalziri. Ce crezi tu ca se intampla la 2 sig de 30 daca trec continuu 85A. JBL pare ca te fura putincand e vorba de puteri.Iar tu ca sa sune la puterea care crezi ca are dai tare , putini am vazut sa stea cu gainu jos.Oricum sa nu comparam W de la o firma cu W de la alta.O statie JL de 500 W e 18 mil iar una JBL de 600W e doar 8.Sa nu crezi ca JBL se aude mai tare si mai bine.Nu mai vorbesc de Rockford fosgate care daca ai 1000W daia fac cat cel putin 2000 la multe alte amplificatoare. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
ia terminati-va odata, ce-i aicia, bar de negri?!
Daca tot am inceput un post ia spuneti-mi va rog ce impedanta rezulta din legarea a doua woofere care au cate 2 bobine a 4 ohmi fiecare la un amplif mono. Cum se fac legaturile? |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Poti sa scoti 1,4 sau 16 ohm.
1- toate bob in paralel 4 - bob serie la fiecare dif si legate in paralel intre ele 16 - nu cred ca ai nevoie:) |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Eu cred ca poti scoate 2 sau 8 ohm.
Parerea mea. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
@taz21 ... daca imi zici si mie cum ai calculat de ti-au iesit 2 sau 8.
|
| All times are GMT +2. The time now is 05:33. |
- Copyright 2026 4Tuning