Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - inchains0 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/156295-machete-lucru-inchains0.html)

manu_96xls 14-01-10 20:32

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by edyopel (Post 2976988)
pai daca un strat are un milimetru pui doar un strat si as zice ca ti-ar iesi fara capete

La 1/43 ar merge, însă pentru 1/24 sau 1/18 ar fi subdimensionate rău cauciucurile, așa că întâi de a scrie , gândește ce scrii!;)

inchains0 15-01-10 08:51

Re: Machete in lucru - inchains0
 
5 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2976368)
Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?

da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

cum am mai spus, eu am facut pt 2 jante de 1:18 pt ca astea ma intereseaza.
concret, dintr-o bucata de 40 cm de banda, intinsa pana la 42 cm mi-a iesit un talon de 4 mm, ceea ce consider ca e aproape minimal tinand cont de marimea jantelor 1:18, un talon mai mic chiar ar da urat. pun 2 poze cu cauciucurile facute.

edyopel 15-01-10 13:03

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 2978905)
da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

cum am mai spus, eu am facut pt 2 jante de 1:18 pt ca astea ma intereseaza.
concret, dintr-o bucata de 40 cm de banda, intinsa pana la 42 cm mi-a iesit un talon de 4 mm, ceea ce consider ca e aproape minimal tinand cont de marimea jantelor 1:18, un talon mai mic chiar ar da urat. pun 2 poze cu cauciucurile facute.

pacat ca nu se prea intelege din acele poze

bmwh548 15-01-10 13:38

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 2978905)
da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

Pe banda de rulare e mai putin important. Poti pune roata in asa fel incat sa fie dunga dedesubt la poze si nu se mai observa. Ma interesa in special pe partea vizibila (balonul cauciucului).
Din ce se distinge in poze a iesit chiar ok, cred ca la urmatorul drum prin magazine caut si eu niste banda din asta.

Tyku-pn 05-03-10 16:05

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ai ceva cu SUv-urile si Pick-up-urile:)) Faine machete ai;)

inchains0 05-03-10 16:10

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Tyku-pn (Post 3150156)
Ai ceva cu SUv-urile si Pick-up-urile:)) Faine machete ai;)

Da, recunosc, prefer SUV-urile si pick-up-urile, sedan-urile un pic mai mult decat masinile sport, cabrio.
Multumesc!!!

Tyku-pn 05-03-10 16:21

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ceva pe viitor?

inchains0 07-03-10 15:45

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Tyku-pn (Post 3150228)
Ceva pe viitor?

deocamdata nu, nu mai am nicio macheta de care sa ma apuc serios de modificat la ea. Momentam mai am de lucru la un 307 CC pe care il voi prezenta curand la "machetele mele". :peace:

2010 07-03-10 16:28

Re: Machete in lucru - inchains0
 
offf......... da ce faci tu e arta!!!!!!!!!!!!!!!!!bravo, bravo, bravooooooooooooooooo!

inchains0 12-03-10 12:40

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Luni sau marti o sa imi soseasca ceva misto de modificat, asa cum imi place mie, de la A la Z!!! :peace: Am cam lenevit in ultimul timp si nu e bine!!! :lol:

inchains0 16-03-10 17:25

Re: Machete in lucru - inchains0
 
3 Attachment(s)
Dupa cum am spus, in sfarsit am si eu ceva de modificat, chiar imi era dor; bine, mici modificari am mai facut intre timp dar imi lipsea ceva mai de anvergura!

1999 Chevrolet Silverado Extended Cab Fleetside Box 1:18 Welly

Modificarile pe care vreau sa i le aduc sunt urmatoarele:
-roti schimbate - cele stock sunt urate rau
-suspensie micsorata
-modificare/reconstruire bara fata si spate
-eliminat clante portiere si bena
-modificat interiorul + vopsit
-boxe interior + bena + display
-revopsit in 2 culori, posibil 3

Cam astea ar fi pt inceput, deocamdata nu am modificat nimic, doar am dat vopseaua jos cu decapant.

steaua23 16-03-10 18:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Am sa urmaresc foarte atent ce postezi aici pentru ca se anunta a fi o lucrare foarte interesanta.

inchains0 18-03-10 10:47

Re: Machete in lucru - inchains0
 
5 Attachment(s)
aseara am lucrat cate ceva la Silverado si anume:

-am modificat/adaptat sistemul de directie + suspensia fata de la alt model pt ca cel stock nu imi permitea sa las suspensia atat de mult pe cat am vrut. Cu multa bataie de cap si rabdare, pana la urma l-am facut, e perfect functional, mai trebuie sa adaptez o coloana de directie si volanul.

-modificat sistem prindere punte spate + prindere roti
-astupat clante portiere + bena
-astupat bandourile de pe usi cu poxilina

Cam atat deocamdata!!! :peace:

steaua23 18-03-10 11:24

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Parca mi se par unpic subdimensionate rotile ...
In spate acolo se vede 307-le cc de autoart :D ?

inchains0 18-03-10 12:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 3196463)
Parca mi se par unpic subdimensionate rotile ...
In spate acolo se vede 307-le cc de autoart :D ?

da, rotile sunt un pic cam mici insa dintre toate seturile pe care le am, cu ele imi place cel mai mult cum arata!!!

da, 307cc autoart este, azi il voi termina si zilele astea il prezint!!!


All times are GMT +2. The time now is 04:15.

- Copyright 2026 4Tuning