Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/13820-skoda-octavia-2-rs-2-0-fsi-soft-dimsport.html)

saxo 07-01-07 14:23

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Eu pun pariu pe o cola mare ca daca plimbati intr-o zi oricare masina pe la fiecare din cele 3 dyno-uri de care se vorbeste, diferentele vor fi infime, si se vor incadra in tolerantele normale.
Pe de alta parte, eu cred ca un soft agresiv poate fi si unul la care puterea maxima a crescut si numai cu 5 cai !! 8)

fuscobal 07-01-07 21:52

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by saxo (Post 688493)
Eu pun pariu pe o cola mare ca daca plimbati intr-o zi oricare masina pe la fiecare din cele 3 dyno-uri de care se vorbeste, diferentele vor fi infime, si se vor incadra in tolerantele normale.
Pe de alta parte, eu cred ca un soft agresiv poate fi si unul la care puterea maxima a crescut si numai cu 5 cai !! 8)

Si asta e adevarat. Nu numai valorile maxime conteaza !

SEBASTIAN 07-01-07 22:48

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Ba conteaza valorile f mult dar nu doar cele de varf.
Daca ai 200cp pe o plaja de 2500 rpm e mult mai bine dcat sa ai 270 pe 500rpm si in rest 160cp.
puterea medie e si ea imp...
sigur daca ai o cutie cu 6-7-8 rapoarte f scurte si pici doar in plaja de 270cp e f bine dar la o cutie de strada si schimbarea devine o arta iar marii maestri uita de multe ori de unde au plecat.

ALUNGATU 09-01-07 22:59

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
La metrotehnica se masoara tot ca la master tuner?in ultima treapta?

SEBASTIAN 09-01-07 23:15

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
ma abtin de la comentarii

ceky 14-01-07 22:02

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
La Metrotehnica pe Dyno se poate masura in treptele 3, 4, 5, 6 dupa caz in principiu la anumite masini se masoara in treapta 6 adica finala pt ca in treapta 5 testul dureaza sub 10sec si nu se poate realiza testul !
Cu respect,
Ceky

ALUNGATU 15-01-07 23:15

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
mersi de raspuns

200SX 20-11-07 22:24

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Eu am mutat discutia aicea https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=57607

1) nu avea legatura cu DIMSPORT
2) chiar daca incepuse relativ ok facand referire la un TFSI pe final deviase in bmw, subaru, ford....

asa ca de aici motivul mutarii posturilor

party 21-11-07 15:00

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Toti sustineti ca discutati despre performantele unei masini sau a alteia, dar defapt voi va certati pe ce face unul si altul. Masina mea (Skoda Octavia 1.8t) chiar a prins 253.4 Km/h si temperatura EGT era de 944 de grade, mai graseste omu, ce voi nu ati gresit niciodata? PERFECTILOR!!! Asteptati sa vina primavara si o sa filmez ca sa nu mai existe dubi.Multa lume stie cate Subaru au fost in service cu probleme la vestitul soft (Racing Code) 2 l-ea vazut cu ochii mei fisele, deci puteti spune ce vreti nu tine. Si mai multa lume stie ca Yoda a "plans" pe la Rabanne sa-i faca soft, dar de... "Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri" Voi nu mai stiti cum sa gasiti ceva sa va mai certati sau sa atacati pe unu si pe altu, in loc sa faceti asta mai bine munciti si demonstrativa vorbele cu fapte ca ati inceput sa semanati cu politicienii.

yoda 23-11-07 11:23

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by party (Post 1208986)
Toti sustineti ca discutati despre performantele unei masini sau a alteia, dar defapt voi va certati pe ce face unul si altul. Masina mea (Skoda Octavia 1.8t) chiar a prins 253.4 Km/h si temperatura EGT era de 944 de grade, mai graseste omu, ce voi nu ati gresit niciodata? PERFECTILOR!!! Asteptati sa vina primavara si o sa filmez ca sa nu mai existe dubi.Multa lume stie cate Subaru au fost in service cu probleme la vestitul soft (Racing Code) 2 l-ea vazut cu ochii mei fisele, deci puteti spune ce vreti nu tine. Si mai multa lume stie ca Yoda a "plans" pe la Rabanne sa-i faca soft, dar de... "Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri" Voi nu mai stiti cum sa gasiti ceva sa va mai certati sau sa atacati pe unu si pe altu, in loc sa faceti asta mai bine munciti si demonstrativa vorbele cu fapte ca ati inceput sa semanati cu politicienii.

Nu mai vb prostii te rog!Ce ai auzit tu a fost doar varianta lui rabane!toata cearta a pornit de la un prieten de-al meu ce a beneficiat de o tentativa de soft de la rabane, masina lui comportandu-se extrem de interesant la schimbarile de viteza...iar "domnului" rabane nu i-a venit sa creada ca tipul se dusese la concurenta cu softul lui! :shock:
iar ref la mine....ne-am distrat copios pe seama lui avand in vedere ca intr-un email de-al lui imi spunea ca daca mi-ar modifica masina aceasta s-ar comportat sensibil mai bine, ar trage super si ar fi mai safe fata de softul pe care-l am acum.mi-a spus ca cei cu care am inceput n-au sustinere de parte tehnica si ca mai bine imi vand masina !:lol: :lol: :lol:
crede-ma ca am banii necesari sa merg oriunde in lume sa fac softul!nici daca rabane era singurul de pe pamant si tot nu faceam la el!totul a fost regizat ca sa se dea in stamba!si crede-ma ca asa a fost!imediat a inceput sa-mi spuna cat de profi face el softurile si cat de varza sunt restul!!!
asa ca poate acum s-au mai clarificat lucrurile!

MasterTuner 24-11-07 12:57

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Domnilor, eu zic ca sunteti offtopic de mult in primul rand pt ca e vorba de DYNOTUNING adica de masini modificate si MASURATE in consecinta. Aceasta parte din forum a aparut la initiativa mea iar eu consider ca s-a abatut mult prea mult de la ce aveam eu in intentie sa creez aici.

In concluzie va rog sa nu ma obligati sa inchid acest topic care nu mai are nici o legatura cu titlul lui. Dupa cum ati vazut eu nu m-am implicat pana acum, dar e prea mult deja.

Dar eu sunt un individ constructiv, asa ca ii invit pe oricare dintre voi chiptuneri sau proprietari sa va masurati masina pe dyno la noi cu 50% discount cata vreme e 2.0 TFSI de 200 cp stock si daca face peste 243 cp (cat a scos cea mai tare masurata de noi, a lui YODA, cu durere in glas, nefacuta de noi :-) ) nu platiti nimic. Pe de alta parte daca vreti sa fie confidential testul vostru platiti cu 50% in plus ( adica 75 de euro in total) si il stergem din baza de date instant.

DECI MAI PUTINE POVESTI SI MAI MULTI CP

ZoliaT 24-11-07 16:35

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
pana la noi date concrete topic inchis


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning