Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   BMW se da pe "verde" (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/137098-bmw-verde.html)

adrian78bmw 01-09-09 23:34

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2604186)
O să se implice în comercializarea şi prelucrarea metalelor necesare industriei electrice, cam 15 din cele pe care le găseşti în tabelul lui Mendeleev, dar absolut indispensabile pentru maşinile alternative, si total insuficiente pentru cererea curentă de maşini, nu mai vorbim de evolutiile viitoare.

problema e ca pentru obtinerea de energie folosita la incarcarea bateriilor se foloseste cam multa energie produsa de termocentrale care sunt printre principalele surse de poluare ..pana cand energia alternativa nu va depasi mai mult de 70-80% din productia totala la nivel global de energie e cam fleosc

kalligraniento 01-09-09 23:45

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 2604219)
problema e ca pentru obtinerea de energie folosita la incarcarea bateriilor se foloseste cam multa energie produsa de termocentrale care sunt printre principalele surse de poluare ..pana cand energia alternativa nu va depasi mai mult de 70-80% din productia totala la nivel global de energie e cam fleosc

cam fleosc... dar e un pas inainte

C63 AMG 02-09-09 00:57

Re: BMW se da pe "verde"
 
Mda...interesant conceptul, dar din pacate e doar atat- un concept si nimic mai mult. Ma gandeam ca poate totusi scot si ei secolul asta un rival pentru R8...ca design asta ar fi fost tocmai potrivit; bine mai putin impopotonat daca se poate- asta mi se pare ca are prea multe beculete si prea multe zorzoane inutile. Dar ca aspect general, e ok. Mai putin spatele care e hidos :lol:

vlad3_07 02-09-09 21:47

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2604186)
O să se implice în comercializarea şi prelucrarea metalelor necesare industriei electrice, cam 15 din cele pe care le găseşti în tabelul lui Mendeleev, dar absolut indispensabile pentru maşinile alternative, si total insuficiente pentru cererea curentă de maşini, nu mai vorbim de evolutiile viitoare.

le ai si cu masinile si cu chimia;),dar parerea mea este ca nu toti o sa fie asa bucurosi sa faca schimbarea asta,cu petrolul castiga mult mai multi bani:idea:asa cred eu

aleks 03-09-09 02:31

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by vlad3_07 (Post 2606645)
le ai si cu masinile si cu chimia;),dar parerea mea este ca nu toti o sa fie asa bucurosi sa faca schimbarea asta,cu petrolul castiga mult mai multi bani:idea:asa cred eu

Nu neapărat, am citit multe despre treaba asta şi am aflat ce zic alţii mai deştepţi ca mine, mai încerc să spun şi eu altora ce-am aflat în timp.
Totuşi, până nu se consumă suficient petrol (apropo, o foarte importantă pondere din consum nu e reprezentată de carburant, ci de restul industriei petrochimice, de la componentele asfaltului până la ambalajele de zi cu zi) nu se va produce nicio schimbare majoră sau bruscă, iar schimbarea nu va însemna pentru utilizatorul final(noi toţi adică) o ieftinire, ci dimpotriva, o scumpire şi o diversificare a resurselor necesare deplasării cotidiene, spre exemplu.

vlad3_07 03-09-09 11:07

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2607151)
Nu neapărat, am citit multe despre treaba asta şi am aflat ce zic alţii mai deştepţi ca mine, mai încerc să spun şi eu altora ce-am aflat în timp.
Totuşi, până nu se consumă suficient petrol (apropo, o foarte importantă pondere din consum nu e reprezentată de carburant, ci de restul industriei petrochimice, de la componentele asfaltului până la ambalajele de zi cu zi) nu se va produce nicio schimbare majoră sau bruscă, iar schimbarea nu va însemna pentru utilizatorul final(noi toţi adică) o ieftinire, ci dimpotriva, o scumpire şi o diversificare a resurselor necesare deplasării cotidiene, spre exemplu.

Ar fi destul de rau daca sa-r scumpi benzina si motorina de exemplu,pentru ca nu toti oameni si-ar schimba masinile pe unele ecologice care cred eu vor costa destul de mult in comparatie cu masinile actuale si poate o sa mai treaca mult timp pana o sa fie masini 100% ecologice,care sa finctioneze dor cu energie alternativa si care sa-ti ofere atat de multe ma masinile din ziua de azi(ma refer la putere);)

e30_eVG3n 04-09-09 14:32

Re: BMW se da pe "verde"
 
Arata bestial ledurile albastre in grila. In rest, asteptam s-o vedem pe strazi...;-)

C63 AMG 04-09-09 23:29

Re: BMW se da pe "verde"
 
Da...peste 1000 de ani adica :))

no limits design 09-09-09 23:02

Re: BMW se da pe "verde"
 
in afara autonomiei masinii cand ruleaza doar cu ajutorul motoarelor electrice(50km) am ramas impresionat de toate aspectele acestui concept......de fapt nu prea imi place ca motorul e in 3 cilindri....prefer "straight-six engines"...dar scopul("verdele")scuza mijloacele(3 cilindri)

vlad3_07 10-09-09 12:01

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by C63 AMG (Post 2604371)
Mda...interesant conceptul, dar din pacate e doar atat- un concept si nimic mai mult. Ma gandeam ca poate totusi scot si ei secolul asta un rival pentru R8...ca design asta ar fi fost tocmai potrivit; bine mai putin impopotonat daca se poate- asta mi se pare ca are prea multe beculete si prea multe zorzoane inutile. Dar ca aspect general, e ok. Mai putin spatele care e hidos :lol:

la fel de interesant ca design era si Dusterul dar cum ai spus si tu e doar un concept,ar fi fot un rival puternic pt toate SUV-urile actuale:shock:(cum si BMW asta ar fi fost pt masinile puternice si frumoase gen:ferrari,lamborgini,porsche);)asta e,daca ceva ti se pare prea frumos pt a fi real,poi,inseamna ca asa e

m a c 11-09-09 05:49

Re: BMW se da pe "verde"
 
Suspansul asta ne omoara

Magos 15-09-09 12:14

BMW Vision EfficientDynamics Concept - Poze de la eveniment
 
23 Attachment(s)
BMW Vision EfficientDynamics Concept a debutat la Frankfurt

BMW a dezvaluit astazi oficial controversatul concept Vision Efficient Dynamics la Frankfurt MotorShow.

BMW Vision EfficientDynamics beneficiaza de un motor hibrid – un turbo diesel combinat cu doua motoare electrice, generand astfel 356 CP si 800 Nm cuplu.

Reamintim ca automobilul atinge suta de kilometri in doar 4.8 secunde, avand un consum mediu incredibil, de doar 3.76 litri.

tigermotorsport 15-09-09 12:25

Re: BMW se da pe "verde"
 
Niiicee... Mai stie bmw sa faca masini frumoase. Partea technica- no comm...

FloweRffs 15-09-09 12:39

Re: BMW se da pe "verde"
 
zboară?

Ady4Bmw 15-09-09 12:48

Re: BMW se da pe "verde"
 
All i can say is...DAMNNNNNNNNNNNNNNNNN!!!:twisted::x


All times are GMT +2. The time now is 11:52.

- Copyright 2026 4Tuning