Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

danielddd 12-07-09 12:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
a mea e 1,8 90cp si scot maxim 10 in oras..dar motorul e tipla tipla.conteaza ff mult sa se faca amestecul cum trebuie,sa functioneze perfect debitmetrul de aer... am avut opel-uri de 1,6 care imi luau mult mai mult decat vento la drum intins sau in oras.Am ajuns la concluzia ca nu e bine sa ne tiganim pt piesele care tin de consumul masinii..filtre...ulei..debitmetru.. garnituri.

ulie.cozmi 12-07-09 14:07

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
mie mi problema din calculator,cu aprinderea am ceva bube...dar zilele astea am schimbat calculatoru' si aprinderea cu una originala acuma sa vad cum sta cu consumu' k nu prea am mers mult cu ea...mie imi lua 15% asa lejer si schimbam pana in 2000 ture. Da masina asa am luat-o cu motoru' asta. auzi,cat te-a costat sonda lambda?? k atunci cand am puso pe tester mi-o dat si la sonda ceva. aseara am schimbat si eu uleiul si mai am de schimbat distributie,ambreaj complet si filtrele numa sa fie timp k sunt cumparate toate. Iar despre faruri nu cred k scade din intensitate pt k la faza scurta e lupa iar la faza lunga are oglinda daca te uiti mai atent...deci nu cred k o sa ai probleme :D

antonlupan 12-07-09 15:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cu consumu depinde de orash si de stilul de mers....aici la noi imi ia 13-15 in timpul saptamanii daca trag de ea si 8-9 sambata si duminica cand e orasul gol ...deci depinde cum dai cu talpa .....nu demult am schimbat capacul la delcou si luleaua...erau de cand masina....parca e alt motor...trage mai bnine se aude mai bine si a scazut consumul...bujiile si fisele sunt si ele noi....distributia e schimbata ....filtrele le schimb toate la schimbul de ulei(ulei ,benzina,aer)adica la 12000 km si vreau sa zic ca merge mult mai bine decat atunci cand am aduso din germania in mai anul trecut si are deja 60.000 in romania ....asa ca daca e intretinuta cum trebe merge mult si bine

vapix11 13-07-09 22:42

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ulie.cozmi (Post 2480052)
auzi,cat te-a costat sonda lambda??

250Lei - sonda lambda

U ai evacuare directa... vre-o problema cu politia? RAR-ul mobil? Iti trece de RAR?

Sebastian.C 13-07-09 23:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Nu vrea nimeni fata de Golf pe Vento? Dau la schimb fata de Golf pe fata de Vento

ulie.cozmi 14-07-09 01:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
-Sebastian.C daca o dai asa completa cum o ai tu pe golf facem schimb...(adica tu imi dai faruri,capota si masca si io ti le dau ale mele) piele pe piele cum s-ar zice...

-vapix11 am doar catalizatorul...de la catalizator in spate doar teava pana la finala, iar despre RAR ce sa zic...k nu iese fumu' nici la 70% din masini daca e sa o iei asa...numa k mai trece omu' cu vederea. RAR-ul mobil nu ma oprit niciodata deci nu stiu daca o sa am probleme,oricum nici jentile pe 15" nu mi-s trecute in certificat.

Sebastian.C 14-07-09 10:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Din pacate nu pot da farurile alea.... Costa prea mult :))

vapix11 18-07-09 19:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ulie.cozmi (Post 2484286)
-vapix11 am doar catalizatorul...de la catalizator in spate doar teava pana la finala, iar despre RAR ce sa zic..

Eu luni merg sa-mi scoata Catalizatorul. Cica dak scoti numa intermediara si schimbi finala iese sunet da nu prea mult comparativ cu a scoate catalizatorul. :rolleyes2

stiti careva mai bine despre cum se aude cu/fara catalizator/intermediara?? :shock: ca eu habar nu am...:rolleyes2\

mersi;)

ulie.cozmi 18-07-09 21:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by vapix11 (Post 2495665)
Eu luni merg sa-mi scoata Catalizatorul. Cica dak scoti numa intermediara si schimbi finala iese sunet da nu prea mult comparativ cu a scoate catalizatorul. :rolleyes2

stiti careva mai bine despre cum se aude cu/fara catalizator/intermediara?? :shock: ca eu habar nu am...:rolleyes2\

mersi;)

daca tot vrei sa faci traseul iar, mareste-i si diametrul k atunci o sa sune si mai mult mai bine. Oricum eu din cate stiam k nu prea schimba sunetul daca scoti catalizatorul...:evil:

bzsa 18-07-09 23:48

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ulie.cozmi (Post 2495856)
daca tot vrei sa faci traseul iar, mareste-i si diametrul k atunci o sa sune si mai mult mai bine. Oricum eu din cate stiam k nu prea schimba sunetul daca scoti catalizatorul...:evil:

si eu asa stiu ca nu modifica sunetul catalizatorul

vapix11 19-07-09 04:24

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
:rolleyes2 Poate asta nu stie care-i catalizatoru si care-i intermediara... tre sa caut prin Arad masini cu sunet fain si ma uit sub ele sa vad ce matze au scoase.. 8)

Va spun Luni-Marti ce-am scos;)
Weekend placut

bzsa 19-07-09 19:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
caut scut motor golf3 /vento
daca stir cinneva unde as putea gasi

vapix11 19-07-09 22:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 2497376)
caut scut motor golf3 /vento
daca stir cinneva unde as putea gasi

Ma inscriu la coada dupa scut... si eu vreau 8):!::tetter:

bzsa 20-07-09 09:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by vapix11 (Post 2497746)
Ma inscriu la coada dupa scut... si eu vreau 8):!::tetter:

numa sa gasim la pret accesibil:-)
am gasit scut de metal pe undeva la 500 ron:shock:

ulie.cozmi 20-07-09 12:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
nu sunt ceva firme prin cj care fac scuturi pt motor?? poate iesi mai ieftin asa daca gasesti pe cineva sa ti-l faca din metal bineineles...in caz ca ai gasit ceva la pret cat de cat rezonabil si daca e din metal sa ma anunti si pe mine! v-am salutat! numai bine


All times are GMT +2. The time now is 13:06.

- Copyright 2026 4Tuning