Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   BR 40 YUL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/49656-br-40-yul.html)

gotronic 17-09-11 00:48

Re: BR 40 YUL
 
Scuze, am primit pe mess link-ul, daca nu e aprindere AT011 cu senzor 011(de-a noastra) nu are nici o importanta ce am postat eu.!

BlueAngel 17-09-11 02:43

Re: BR 40 YUL
 
Dupa cum se aude e ca si cum ar ineca motorul,in plus ai zis ca de cand ai pus axa agresiva face asa,s-ar putea ca aprinderea sa nu faca fata amestecului bogat.Face asa doar cand ii dai blana in ture sau si cand o urci lejer ?

aditza579 17-09-11 10:57

Re: BR 40 YUL
 
Quote:

Originally Posted by Sirius (Post 4589550)
[...] daca incerc sa actionez progresiv sau brusc clapetele de acceleratie [...]

.....

BlueAngel 17-09-11 11:24

Re: BR 40 YUL
 
Tot sunt de parere ca de la aprindere e.

aditza579 17-09-11 11:26

Re: BR 40 YUL
 
Acelasi lucru l-am sustinut si eu mai sus.

TheEnZo 17-09-11 12:30

Re: BR 40 YUL
 
Tot de aprindere zic si eu ca este problema, ori acolo avansul face un gol , in loc de crestere apare o mica scadere a lui.
Mai incearca un artificiu sa mai maresti putin distanta la bujii, ca oricum parca ai bobina bosch ar trebui sa duca.

Sirius 17-09-11 14:18

Re: BR 40 YUL
 
ma gandesc sa nu dea destula benzina pompele de spritz, dar din ce am vz imi da si fum negru...

am pus un alt set de bujii azi dimineata, si o sa le verific dupa ce mai merg cu ea.

bujiile ei erau un pic inchise la culoare, varful lor fiind cel mai caramiziu.
Adi, distanta la bujii este deja destul de mare, adica de 1.2 mm. bobina da o scanteie de darama boul din picioare, ca azi dimineata ma corentat de mi s-au inmuiat planetarele.

ok, hai sa dam vina pe aprindere... am schimbat modulul acela cu 7 pini, la fel face... la ce altceva sa ma uit? am schimbat luleaua care este cu o siguranta, am crezut k ea este de vina, dar nu.
astazi dim am observat un pic (pana acum nu am bagat de seama) dar are o mica intrerupere si cand o turez in gol. o sa vedeti pe filmul din link.

daca ar fi avansul...? eu am umblat mai demult la arculete si leam mai intarit (ca sa traga mai sus) ori fi prea tari, si chiar sa faca un "gol" curba de avans? sincer nu cred... voi...?

https://www.youtube.com/watch?v=3M3f5uQwUK8

BlueAngel 17-09-11 17:07

Re: BR 40 YUL
 
Singura explicatie logica este aprinderea si carbelitoare,ceva nu se pupa bine,axa a schimbat totul,acum tre sa iei reglajele de la capat si la aprindere si la carbelitoare,daca iti da si fum negru e benzina nearsa deci iti ineaca,cel mai indicat ar fi sa mergi la un stand de reglat carburatoare si sa ti le regleze + aprinderea,doar dupa ureche si presupuneri nu cred ca o sa rezolvi prea repede.

Poate nu e cea mai buna idee dar capacul la delcou l-ai verificat ?

TheEnZo 17-09-11 17:20

Re: BR 40 YUL
 
E din aprindere , carburatoarele nu prea au treaba in ecuatia asta, da fum negru pt ca lipsa scanteie ... la carburatoare nu prea ai ce sa reglezi acuma, carburatorul in sine nu poate sa iti inece motorul la o turatie fixa si in treapa 1 si in treapta 2 si tot asa ... .

Daca obturezi avansul vaccumatic tot asa face ?

Sirius 17-09-11 18:44

Re: BR 40 YUL
 
Quote:

Originally Posted by BlueAngel (Post 4590859)
Singura explicatie logica este aprinderea si carbelitoare,ceva nu se pupa bine,axa a schimbat totul,acum tre sa iei reglajele de la capat si la aprindere si la carbelitoare,daca iti da si fum negru e benzina nearsa deci iti ineaca,cel mai indicat ar fi sa mergi la un stand de reglat carburatoare si sa ti le regleze + aprinderea,doar dupa ureche si presupuneri nu cred ca o sa rezolvi prea repede.

Poate nu e cea mai buna idee dar capacul la delcou l-ai verificat ?

nu trebuie sa iau reglajele de la capat... nu am de ce.
tot ce face axa, este sa deschida mai mult supapele si atata timp cat supap este deschisa si motorul suge benzina carburatorul ii da.

imi scoate fum negru atunci cand intrerupe, deci asa cum a zis the enzo este lipsa scanteie, ca in ture mari nu scoate fum deloc.
carburatoarele sunt sincronizate si reglate foarte bine.

Quote:

Originally Posted by TheEnZo (Post 4590884)
E din aprindere , carburatoarele nu prea au treaba in ecuatia asta, da fum negru pt ca lipsa scanteie ... la carburatoare nu prea ai ce sa reglezi acuma, carburatorul in sine nu poate sa iti inece motorul la o turatie fixa si in treapa 1 si in treapta 2 si tot asa ... .

Daca obturezi avansul vaccumatic tot asa face ?


de ce sa il obturez, ala lucreaza doar in relanti.

aditza579 17-09-11 18:48

Re: BR 40 YUL
 
Quote:

Originally Posted by Sirius (Post 4590972)
nu trebuie sa iau reglajele de la capat... nu am de ce.
tot ce face axa, este sa deschida mai mult supapele si atata timp cat supap este deschisa si motorul suge benzina carburatorul ii da..

Ma tem ca daca nu ai o axa modificata "pe picioare" de vre-un mosulet, ai alt overlap intre came, deci, de aici ar putea fi problema avansului la acele ture.

Sirius 17-09-11 19:08

Re: BR 40 YUL
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4590976)
Ma tem ca daca nu ai o axa modificata "pe picioare" de vre-un mosulet, ai alt overlap intre came, deci, de aici ar putea fi problema avansului la acele ture.

vad ca te straduiesti mult de tot...

axa nu e modificata pe bordura... daca ai fi citit topicul cu cateva pagini in urma ai fi vazut ca am specificat, daca nu ma insel ca am mai avut axa montata pe motor cand aveam carburator dublu si aprindere de dacie.

deci axa nu este de vina...

aditza579 17-09-11 20:50

Re: BR 40 YUL
 
L-am citit dar cu ceva timp in urma, deci scuza-mi lapsusul.

Sirius 19-09-11 13:00

Re: BR 40 YUL
 
6 Attachment(s)
Azi dimineata am schimbat capacul delco... nu era el de vina...

si am mai umblat un pic la pompele de spritz de la carburatoare, adik leam mai strans cu aprox o tura, si cand am scoso in probe prin cartier am observat ca s-au diminuat intreruperile... uhhhuuuu ce bucuros eram... m-am mai plimbat un pic cu ea prin cartier totu bine si frumos... am zis, hai sa incerc o plecare mai serioasa... am turato, a intrerupt putin cand sa dau drumu la ambreiaj... am accelerato mai tare.. am debraiat... s-au invartit rotile rau de tot... am ajuns pe la 55 60 kmh am schimbat a doua de parca viata imi debindea de treapta aceea, si ... POC si s-a turat in 8000 rpm...

Alb la fata nu m-am putut gandi de cat la priza sau la axul secundar, crezand ca sau rupt/forfecat... ca bagam in viteza si nu se misca de pe loc...
Am tras-o acasa, cu tot cu urarile de bine din parte vecinilor : " Na ca ai stricato, ca ne-ai innebunit cu toba aia..." si eu leam raspuns la fel de frumos " Dute-n p**a mea!" :D
Si dupa o inspectie mai atenta... am realizat ca am scapat f usor... "si dupa care... puteti uita!":D

valy1233 19-09-11 13:23

Re: BR 40 YUL
 
Quote:

Originally Posted by Sirius (Post 4593949)
Azi dimineata am schimbat capacul delco... nu era el de vina...

si am mai umblat un pic la pompele de spritz de la carburatoare, adik leam mai strans cu aprox o tura, si cand am scoso in probe prin cartier am observat ca s-au diminuat intreruperile... uhhhuuuu ce bucuros eram... m-am mai plimbat un pic cu ea prin cartier totu bine si frumos... am zis, hai sa incerc o plecare mai serioasa... am turato, a intrerupt putin cand sa dau drumu la ambreiaj... am accelerato mai tare.. am debraiat... s-au invartit rotile rau de tot... am ajuns pe la 55 60 kmh am schimbat a doua de parca viata imi debindea de treapta aceea, si ... POC si s-a turat in 8000 rpm...

Alb la fata nu m-am putut gandi de cat la priza sau la axul secundar, crezand ca sau rupt/forfecat... ca bagam in viteza si nu se misca de pe loc...
Am tras-o acasa, cu tot cu urarile de bine din parte vecinilor : " Na ca ai stricato, ca ne-ai innebunit cu toba aia..." si eu leam raspuns la fel de frumos " Dute-n p**a mea!" :D
Si dupa o inspectie mai atenta... am realizat ca am scapat f usor... "si dupa care... puteti uita!":D

o doamne,nu am vazut asa ceva niciodata...niciodata sa nu te joci cu puterea unui motor de dacie :))


All times are GMT +2. The time now is 00:24.

- Copyright 2024 4Tuning