Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Pion33r 30-03-11 20:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4205655)
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??

apesi pe 7;)

Mike220v 02-04-11 12:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut, sper ca am postat unde trebuie.

Eu desenez masini de mana dar as vrea sa incep sa fac si in 3d max, as vrea va rog sa imi spuneti ce versiune de 3d max folositi si de unde o pot descarca, sau trebuie cumparate? :rolleyes2 Si cam cate ore/zile/luni ati exersat voi pana ati ajuns la un nivel ok?

andreysc7 03-04-11 01:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4220547)
Salut, sper ca am postat unde trebuie.

Eu desenez masini de mana dar as vrea sa incep sa fac si in 3d max, as vrea va rog sa imi spuneti ce versiune de 3d max folositi si de unde o pot descarca, sau trebuie cumparate? :rolleyes2 Si cam cate ore/zile/luni ati exersat voi pana ati ajuns la un nivel ok?

Pai eu am facut prima masina dupa 5-6 luni, dar in astea 5-6 luni, ma jucam in 3ds max doar asa, sa vad ce fac comenzile, faceam diferite obiecte si apoi le stergeam si le faceam din nou incat sa arate mai bine. Foloseam 3ds max 2009 dar am trecut pe 2010 :) . Programele trebuie cumparate sau le poti downloada gratuit pentru 30 de zile. Si dupa ce inveti comenzile iti recomand tutorial-z.com pentru tutoriale. Sunt tutoriale facute de mine, pe intelesul tuturor. Daca ai intrebari sau nelamuriri, dai un PM :)

Mike220v 03-04-11 10:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mersi de ajutor, aseara am scos 3dsmax 9 si am incercat sa fac toba sport dupa tutorial, dar m-am impotmolit pe la jumate :)).

valy1233 03-04-11 18:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4222814)
Mersi de ajutor, aseara am scos 3dsmax 9 si am incercat sa fac toba sport dupa tutorial, dar m-am impotmolit pe la jumate :)).

cum?deci mai explicit de atat nu cred ca am putut fi.deci spune unde,sa te ajut...

Mike220v 03-04-11 20:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
La pasul 12 "12.selectam poligoanele cele mici din interiorul tubului ca in imaginea mea" La mine nu exista, sunt lungi cat tot tubul, nu stiu unde am gresit, iar apoi m-am impotmolit la tutorialul acesta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1131270540 la pasul 24, la mine se tot lungea in loc sa mai apara un dreptungi in continuare. Acum lucrez la alta janta sa vad ce iese... rau cand esti incepator :))

mirceasilvyu 04-04-11 14:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4224397)
La pasul 12 "12.selectam poligoanele cele mici din interiorul tubului ca in imaginea mea" La mine nu exista, sunt lungi cat tot tubul, nu stiu unde am gresit, iar apoi m-am impotmolit la tutorialul acesta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1131270540 la pasul 24, la mine se tot lungea in loc sa mai apara un dreptungi in continuare. Acum lucrez la alta janta sa vad ce iese... rau cand esti incepator :))


selectezi segmentul,ti apasat SHIFT si trage ca sa ti se faca alt segment;)

faith 04-04-11 16:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4205655)
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??

apesi tst 7 in veiwportul in care lucrezi mai des

Mike220v 04-04-11 19:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4226444)
selectezi segmentul,ti apasat SHIFT si trage ca sa ti se faca alt segment;)

Am scos 2010 ...sa incerc, ms de ajutor.

Edit: La punctul 7 cum selectez toate poligoanele, nu stiu cums a intorc tubul si pe partea cealalta si sa pastrez poligoanele de pe partea asta selectate. (sper ca ati inteles ce vreau sa zic :rolleyes2 )

faith 05-04-11 00:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4227590)
Scuze de dublu post, nu merge edit:

Rezultatul meu:
<a target='_blank' title='ImageShack - Image And Video Hosting' href='https://img14.imageshack.us/i/16741893.png/'><img src='https://img14.imageshack.us/img14/2613/16741893.png' border='0'/></a>

Am cam incurcat treaba la definit liniile si nu stiu sa pun cromul dar is multumit pentru inceput, next step :!:

PS: imi zice cineva va rog cum sa scap de cubul in care se incadreaza obiectul si de grila care apare la inceput?

debifeaza casuta aiaAttachment 1950228

Mike220v 05-04-11 14:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by faith (Post 4228150)
debifeaza casuta aiaAttachment 1950228

TNX :D

valy1233 05-04-11 21:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4227590)
Scuze de dublu post, nu merge edit:

Rezultatul meu:
<a target='_blank' title='ImageShack - Image And Video Hosting' href='https://img14.imageshack.us/i/16741893.png/'><img src='https://img14.imageshack.us/img14/2613/16741893.png' border='0'/></a>

Am cam incurcat treaba la definit liniile si nu stiu sa pun cromul dar is multumit pentru inceput, next step :!:

PS: imi zice cineva va rog cum sa scap de cubul in care se incadreaza obiectul si de grila care apare la inceput?

pe acel site este si tutorial de crom...

Mike220v 07-04-11 16:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
O incercare de janta, nu stiu de ce nu reusesc sa selectez si spitele ca sa pun efect si pe ele.

andreysc7 10-04-11 21:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4235373)
O incercare de janta, nu stiu de ce nu reusesc sa selectez si spitele ca sa pun efect si pe ele.

probabil sunt 2 obiecte diferite. Le poti selecta pe ambele daca ti pe ctrl. Vezi ca pe site este un tutorial si pentru jante :). E tot in limba romana.

edi2peu 02-05-11 22:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut la toti membrii de pe 4 tuning, nu vreau sa scriu ceva offtopic, poate cineva sa ma ajute sa imi tuneze un mercedes 240d din 86, gen oldschool, vopsea neagra si jenti cromate cu spitele negre. Ms anticipat pt cine se ofera

http://postimage.org/image/34848t66c/


All times are GMT +2. The time now is 07:23.

- Copyright 2026 4Tuning