Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/28457-dacia-1300-original-retro-mici-imbunatatiri.html)

Nastase Bogdan 07-07-09 14:51

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Cu 1.4 cu modificari, cutie de Dacia Sport(0.97 raport/vit 4) am luat 150 si poate mai ridica la 155 dar nu am mai tinut-o si voi spuneti de 170 din 1.3/4 trepte..hai sa nu aberam..:rolleyes2

Si faza cu concurenta nu e deloc rautate ci realitate..eu sau Morcov nu putem parcurge minim 1200 Km dus-intors pentru a participa la un show, e prea mare distanta..sa vad BTL-ul alaturi de a mea sau de a lui Morcov si atunci mai vorbim..pe mine masina asta nu m-a convins la Brasov..:rolleyes2

dog99 07-07-09 15:04

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by BTL-gordini (Post 2468110)
Toate aceste premii ,cupe, diplome nu apartin numai BTL-ului:idea:, apartin trio-ului: Adi FNM :D Dacia 1300, Laura CAT :DBMW si BTL-ul. In acesti ani au muncit la masina cei 2 ,cot la cot cu mine:idea: si tin sa le multumesc pe aceasta ocazie:D. Referitor la testul Dyno, voi duce masina cu acest motor, vreau sa vad exact ce poate el in momentul de fata dupa atatia ani, ca el a dus tot greu in toto acest timp nu cel care va fi. Ms Lucica pt.tot, nu-l menajez deloc, tre' sa mearga la putere max.;)

apreciez munca depusa la aceasta masina,dar vorba lui btl,lasa de dorit exteriorul unde se vedea inflorita vopseaua(am studiato la bv si nu mi-a placut ce am vazut).ocupate si de exterior;)

Muttley 07-07-09 15:08

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
El are a 4-a cu 1.03 si pneuri 175/70/13 (aceeasi raza ca la 155/80/13).
Adica 170 la ora la FIX 6000 rot/min.
Adica 170 la ora cu un motor de 1.3 standard, cu un carburator Carfil standard, cu roti grele, samd.
Nu iau masini cu motoare de 1.6 modificate la greu, cu 5 trepte, cu pneuri joase, etc viteza asta da' a voastra poate.

Uneori, coada matzei e incredibil de lunga...

Quote:

Originally Posted by dog99 (Post 2468377)
mecanica jos palaria;)

Fara suparare cred... Da' care mecanica?!? :|

k4r4 07-07-09 15:22

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
1.3...nedat pe ulei, cutie normala in 4 trepte...nu franta, nu nebunii. peste 150 la ora, mers intre costinesti si 23 august, comparat cu un audi a4 din 2007. pe vitezometrul daciei sarea acul aiurea intre 130 si 140. nu ziceti ca nu prinde dacia....ca s-a dezbatut subiectul asta de jdemii de ori, nu doar pe forumul asta. nu vad de ce nu ar prinde o dacie o viteza de 170-180 la ora, reglata frumos si intretinuta. recunosc, nu-i o viteza cu care sa mergi constant, dar este viteza maxima pe care o poate prinde. si da, drumul de care zic e un pic in vale, nu mult, dar altfel nu prinde viteza asta in timp prea scurt. si iar spun, o dacie merge frumos la drum lung cu 110-120, 130 daca mai intri in depasiri. peste vitezele astea, e nesigura pana si in linie dreapta fara sa umbli la suspensii. si da, o avea btl-ul probleme, dar pana nu-l vad si eu cu ochii mei nu pot sa ma pronunt. in pozele de aici oricum arata foarte bine. si problemele mentionate aici nu par sa fie capat de tara, sunt rezolvabile, si e nevoie de timp si bani, ca intotdeauna. si de o palma dupa ceafa din cand in cand sa tii minte ce-i de facut.:D

Nastase Bogdan 07-07-09 15:23

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 2468385)
El are a 4-a cu 1.03 si pneuri 175/70/13 (aceeasi raza ca la 155/80/13).
Adica 170 la ora la FIX 6000 rot/min.
Adica 170 la ora cu un motor de 1.3 standard, cu un carburator Carfil standard, cu roti grele, samd.
Nu iau masini cu motoare de 1.6 modificate la greu, cu 5 trepte, cu pneuri joase, etc viteza asta da' a voastra poate.

Uneori, coada matzei e incredibil de lunga...


Fara suparare cred... Da' care mecanica?!? :|

Un om realist..si care are sub capota un 1.6 potent..;)

O zi buna va doresc..

Muttley 07-07-09 15:32

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Inca ceva... Acest motor de 1.3 avea 54CP / 5250rpm cand era nou. Acu', cu indulgenta, o avea 50.
La 6000 rot/min, adica cu 750 rot/min peste turatia de putere maxima, puterea scade pe la 40-45CP. Uitati-va la reprezentarea grafica a puterii in functie de turatie pentru orice motor cu ardere interna de pe planeta asta, si veti vedea ca peste turatia de putere maxima, puterea scade drastic.

Recapitulare: maxim 45CP, o tona, Cx 0.40, 170km/h. Nu prea bate. Deloc!

CED 07-07-09 15:44

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by Nastase Bogdan (Post 2468356)
Cu 1.4 cu modificari, cutie de Dacia Sport(0.97 raport/vit 4) am luat 150 si poate mai ridica la 155 dar nu am mai tinut-o si voi spuneti de 170 din 1.3/4 trepte..hai sa nu aberam..:rolleyes2

Si faza cu concurenta nu e deloc rautate ci realitate..eu sau Morcov nu putem parcurge minim 1200 Km dus-intors pentru a participa la un show, e prea mare distanta..sa vad BTL-ul alaturi de a mea sau de a lui Morcov si atunci mai vorbim..pe mine masina asta nu m-a convins la Brasov..:rolleyes2

am spus 170 pentru ca asa arata kilometrajul meu - si mie imi arata real kilometrajul - si cred ca nu am aberat in nici unu din posturile de pe acest forum si in general nu am obiceiul sa aberez

problemele cu participarea la showuri si le stie fiecare - sa nu crezi ca eu sau btl nu calculam consumul (al meu consuma peste 10 in afara orasului) dar ne straduim ne prezentam cu drag de cite ori putem - participarea la showuri inseamna intilnirea cu pasionatii si placerea de a fi printre iubitorii de masini nu mergem acolo ca sa vedem cine e mai grozav

EVenelinno 07-07-09 17:16

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
NIG-ule daca ar fi sa comparam masina ta cu BTL-ul ai iesi precis inaintea acestuia deoarece investitiile facute de tine sunt cu mult mai mari decat cele aduse BTL-ului atat pe plan estetic cat si mecanic, BTL-ul e o dacie ingrijita peste masura insa nu are modificari , el s-a axat pe imbunatatiri( totul este cat mai original). Iar in legatura cu cei 170 km/h.... cred ca poate duce maxim 140 deoarece in momentul de fata nu are nici carb dublu si are si motorul de 1.3 cu 4 trepte, eu personal cu dacia mea de 1.6(72 cp), 5 trepte , monocorp mi-a aratat la bord 158, insa reali probabil erau 150.

andy_wpo 07-07-09 17:29

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
eu un lucru nu inteleg.Cum sa iei Best Custom,cand masina nu are nimic modificat :shock:

LUCI BV 89 WRC 07-07-09 17:34

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
lumea e prea rea,chiar daca imi pun tot forum in cap acum,ideea este urmatoarea!daca Dany BTL-u mai are mici probleme la exterior,conteaza ca este poate singurul care se zbate si parcurge km sa ajunga la show-uri,degeaba multi dintre noi ne facem dacii frumoase si nu le scoatem pe drum....si altele....Bogdane "Si faza cu concurenta nu e deloc rautate ci realitate..eu sau Morcov nu putem parcurge minim 1200 Km dus-intors pentru a participa la un show, e prea mare distanta..sa vad BTL-ul alaturi de a mea sau de a lui Morcov si atunci mai vorbim..pe mine masina asta nu m-a convins la Brasov..",problema este ca masina ta nu se compara cu alui morcov stilurile sunt total diferite chiar daca se aseamana la aspect,iar alui dany ca aspect trebuie finisata,in schimb interiorul este de necomentat si performantele pt o dacie stock sunt chiar ok!
acum problema este ca nu doar tu si morcov sunteti de dus la show-uri mai sunt inca cateva dacii poate chiar mai multe care sunt demne de asa ceva,multe dintre aceste dacii de care zic nu sunt prezentate pe net si sunt mult modificate peste ce avem noi!
acum sper sa fiu inteles si nu luat in nume de rau,acest om trebuie apreciat pt eforturile depuse si ar trebui sa fim mandri ca mai apare si cate o dacie pe la cate un show sau pe la t.v!am mai spus odata si o mai spun noi cei cu daciile,sau cei ce aveam aceasi pasiune ar trebui sa fim un pic mai uniti sa numai fie atata ura intre noi(gen bla bla ....)
multumesc si acum astept sa imi umpleti frigideru(la nevoie mai cumpar unul sa am loc )

RobertRFG 07-07-09 18:37

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by LUCI BV 89 WRC (Post 2468801)
lumea e prea rea,chiar daca imi pun tot forum in cap acum,ideea este urmatoarea!daca Dany BTL-u mai are mici probleme la exterior,conteaza ca este poate singurul care se zbate si parcurge km sa ajunga la show-uri,degeaba multi dintre noi ne facem dacii frumoase si nu le scoatem pe drum....si altele....Bogdane "Si faza cu concurenta nu e deloc rautate ci realitate..eu sau Morcov nu putem parcurge minim 1200 Km dus-intors pentru a participa la un show, e prea mare distanta..sa vad BTL-ul alaturi de a mea sau de a lui Morcov si atunci mai vorbim..pe mine masina asta nu m-a convins la Brasov..",problema este ca masina ta nu se compara cu alui morcov stilurile sunt total diferite chiar daca se aseamana la aspect,iar alui dany ca aspect trebuie finisata,in schimb interiorul este de necomentat si performantele pt o dacie stock sunt chiar ok!
acum problema este ca nu doar tu si morcov sunteti de dus la show-uri mai sunt inca cateva dacii poate chiar mai multe care sunt demne de asa ceva,multe dintre aceste dacii de care zic nu sunt prezentate pe net si sunt mult modificate peste ce avem noi!
acum sper sa fiu inteles si nu luat in nume de rau,acest om trebuie apreciat pt eforturile depuse si ar trebui sa fim mandri ca mai apare si cate o dacie pe la cate un show sau pe la t.v!am mai spus odata si o mai spun noi cei cu daciile,sau cei ce aveam aceasi pasiune ar trebui sa fim un pic mai uniti sa numai fie atata ura intre noi(gen bla bla ....)
multumesc si acum astept sa imi umpleti frigideru(la nevoie mai cumpar unul sa am loc )

Nu ar trebuii sa ti se umple frigiderul deoarece ai spus un mare adevar;);)

popasan 07-07-09 20:15

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by LUCI BV 89 WRC (Post 2468801)
lumea e prea rea,chiar daca imi pun tot forum in cap acum,ideea este urmatoarea!daca Dany BTL-u mai are mici probleme la exterior,conteaza ca este poate singurul care se zbate si parcurge km sa ajunga la show-uri,degeaba multi dintre noi ne facem dacii frumoase si nu le scoatem pe drum....si altele....Bogdane "Si faza cu concurenta nu e deloc rautate ci realitate..eu sau Morcov nu putem parcurge minim 1200 Km dus-intors pentru a participa la un show, e prea mare distanta..sa vad BTL-ul alaturi de a mea sau de a lui Morcov si atunci mai vorbim..pe mine masina asta nu m-a convins la Brasov..",problema este ca masina ta nu se compara cu alui morcov stilurile sunt total diferite chiar daca se aseamana la aspect,iar alui dany ca aspect trebuie finisata,in schimb interiorul este de necomentat si performantele pt o dacie stock sunt chiar ok!
acum problema este ca nu doar tu si morcov sunteti de dus la show-uri mai sunt inca cateva dacii poate chiar mai multe care sunt demne de asa ceva,multe dintre aceste dacii de care zic nu sunt prezentate pe net si sunt mult modificate peste ce avem noi!
acum sper sa fiu inteles si nu luat in nume de rau,acest om trebuie apreciat pt eforturile depuse si ar trebui sa fim mandri ca mai apare si cate o dacie pe la cate un show sau pe la t.v!am mai spus odata si o mai spun noi cei cu daciile,sau cei ce aveam aceasi pasiune ar trebui sa fim un pic mai uniti sa numai fie atata ura intre noi(gen bla bla ....)
multumesc si acum astept sa imi umpleti frigideru(la nevoie mai cumpar unul sa am loc )


Pana la urma urmei chiar asa este, BTL-ul nu este singura dacie din tara care ar merita sa participe la un show, dar noi in loc sa apreciem efortul si toate cele, noi ne intrebam: cum? de ce? pentru ce?, ar trebuii sa fim o comunitate mult mai unita, in care sa schimbam pareri sa cerem si sa dam sfaturi sa ne ajutam reciproc, noi in momentul de fata dupa cum vad eu situatia ne ghidam dupa zicala “Să moară capra vecinului”.

LUCI BV 89 WRC 07-07-09 20:16

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Quote:

Originally Posted by popasan (Post 2469152)
Pana la urma urmei chiar asa este, BTL-ul nu este singura dacie din tara care ar merita sa participe la un show, dar noi in loc sa apreciem efortul si toate cele, noi ne intrebam: cum? de ce? pentru ce?, ar trebuii sa fim o comunitate mult mai unita, in care sa schimbam pareri sa cerem si sa dam sfaturi sa ne ajutam reciproc, noi in momentul de fata dupa cum vad eu situatia ne ghidam dupa zicala “Să moară capra vecinului”.

corect!

BTL-gordini 07-07-09 20:28

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Sincer nici nu am stiut ca la mine pe topic in aceasta dupa masa s-a dezbatut o problema minora si fara rost parerea mea, fara importanta pt.mine, pt.alti poate ca da. Am si zis mai sus ca pe mine in general nu ma intereseaza viteza, mai mult demarajul. CAT-ul a zis ce a vazut la ea pe kilometraj si in rest nimic. In acel moment in masina mea erau 4 pers. si la bord imi indica intre 140-145km/h, si nu stiam acest lucru daca CAT nu imi zicea cand ne-am oprit intr-o benzinarie ca eu ma duc cu 170 cat indica la ea. Cu ceva timp in urma am luat un radar mobil in masina mea si am testat viteza. Imi indica mai mult cu 1.5-2km/h mai mult si la logan indica cu 9km/h mai mult.
Tot in acea zis intorcandu-ne de la show-ul din Baia Mare pe, panta ce coboara dinspre Cluj spre TURDA ,tot cu 4 oameni in masina am accelerat la maxim si a indicat vitezometrul 168-169 km/h , masina vibrand toata, inclusiv bordul si sincer acolo s-a vazut viteza foarte mare( poate confirma si Calin cu dacia sport verde). Eu zic sa inchidem aici acest subiect ca s-a facut haz de necaz fara nici un rost si daca as fi inceput eu as mai zice, dar am remarcat ca unii colegii au scos niste lucruri fara motive si mai mult au aruncat in masina aiurea. Cei ce ma cunosc si sunt in preajma mea stiu ca daca as mai putea maine as scoate 100mil. din banca si as face si exteriorul cap coada, dar la aproape 1800 lei rata.luna nu stiu cati se descurca sa plateasca o astfel de rata decum sa mai merga pe undeva. Le multumesc celor ce imi sunt prieteni si m-au sustinut ,se stiu ei care nu le dau nume si acesti oameni vor fi mereu langa mine si nu i-am dezamagit

bz_22_fxf 08-07-09 19:14

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
mah la faza cu 170 in 4 trepte nu se poate :):) maxim 150 si asta la o dacie cu motorul serios modificat si cutia la fel :):) dar cu 1,3 de 45 de iepe si cutie in 4 deci clara treaba ca nu se poate :):) eu cu break-ul cu cutia mea in 5 cu suspensia joasa am luat 150 dar credetima ca motorul avea cam 4000 de ture deci hai sa lasam aberatiile deoparte ci 170 cu dacia in 4 trepte! stoc! respect munca celor care au pasiunea in suflet si fac bijuterii dar hai sa nu le supraestimam app dfn-ule mi-a soptit o pasarica mik ca tu ai luat 193 cu motor 1,3 si 4 trepte si pe gps imi zici si mie secretul :)):)) ca eu cu 5 trepte ar trebui sa iau 220 daca imi ziic u reteta!


All times are GMT +2. The time now is 07:45.

- Copyright 2024 4Tuning