Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

kantzorf 08-08-06 13:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Si eu vreau sa ne prezinti tutorialul despre care vorbeai, mai ales daca asta e metoda prin care le faci tu pe ale tale. ;-)

ranek 09-08-06 22:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TopArt
daca sunteti interesati, v-as prezenta un tutorial f.f.f. simplu de a face un cauciuc exact ca cel real, de la dealer ;) dar asta implica sa cunoasteti deja programul, comenzile de baza, sa va descurcati in el, deoarece n-as dori sa explic comenzile programului ci etapele realizarii unui cauciuc, printr-o metoda din multe altele :twisted:

PS: detaliile, poti munci la ele minute, ore, zile, pana cand esti satisfacut de rezultatul obtinut.


Cred k vb in numele tuturor incepatorilor : Cu cea mai mare placere , orice tutorial este binevenit:) ! mai ales de la tine ;) !

MeHiGH 13-08-06 23:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
parca's foto renderurile alea...
bv...felicitari...super...

RA_2fast4u 25-08-06 13:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu zic ca orice sfat(tutorial) sau chestii de genu sunt bine venite ;)

si acuma o mica problema: am facut si eu un birou... pt mine... l-am facut intr-un stadiu fara detalii lucrate foarte mult si randarea a mers perfect... dupa ce l-am mai batut putin la cap si am mai inserat unele chestii nu mai pot randa... adica icnepe sa randeze si intr-un anumit punct se blocheaza... (cam in zona unde ar fi mai multe chestii care ar trebui randate) sta asa blocat ceva timp iar dupa aceea dispare 3dmax-ul si apare chestia aia cu we are sorry but the problem has bla bla bal si dispare :/ ... noroc cu auto save-ul :| any way are cineva ceva idee... de ce si cum? :|

frost_dani 25-08-06 23:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
probabil ca iti solicita prea mult din memorie(ram).....incearca sa inchizi toate aplicatiile.....shi vezi daca asa merge..;)

RA_2fast4u 26-08-06 12:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 532578)
probabil ca iti solicita prea mult din memorie(ram).....incearca sa inchizi toate aplicatiile.....shi vezi daca asa merge..;)

nu prea cred... am 512 rami :/ si ori cum am iesit din tot ce se putea si tot asa imi face :| si nu cred ca e atata de complex incat sa nu poata tine rami randarea :|

MaTzA 27-08-06 09:35

ajutor 3d...dk doriti
 
nush daca a fost o idee prea buna sa fac topic nou deoarece se gasesc persoane sa-mi spuna k mai bine faceam la "tips&tricks" dar mi-am zis macar sa incerc...am si eu nevoie de persoane binevoitoare care sa-mi explice si mie mai in detaliu cum se face o masina in 3d...eu stiu km 30% programul...am citit si pe net tutoriale pt masini deci stiu cat de cat cu ce se mananca...MAREA,ENORMA mea problema este la dispunerea vertexilor...nush cum sa-i pun k sa se lege lateralul de partea din fata (k sa dau un exemplu) am incercat sa mai fac masini prin metoda urmatoare : faceam cate un plan si incepeam sa-l modific pe acela...dar la sfarsitnu-mi iesea unele detalii care se vedeau cu ochiul liber...adik 50% care sunt binevoitori...ii rog sa ma ajute...stiu k nu o sa se inghesuie lumea dar macar am incercat multumesc

Quote:

Originally Posted by ad1 (Post 533736)
am mutat aici...te cred ca vrei sa inveti,dar ce'ar fi' daca fiecare dintre cei care vor sa invete 3dmax...si'ar face cate'un topic cerand ajutorul celorlalti...
maxu nu se invatza incercand sa faci masini...
joaca'te cu primitive invata meniu...
tre sa fi' la un anumit nivel ca sa te pot ajuta,ca asa mi'e f greu
bafta !


frost_dani 27-08-06 12:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mah care imi da shi mie un link de unde pot sa iau v-ray shi materialele lui....ca yo il am in comp dar cand ii dau sa randeze imi apare o sumedenie de erori shi nu vrea sa randeze...shi plus ca nici materiale v-ray nu am cand, dau la materiale imi apare totul negru mat....nici macar nu imi arata cum erau inainte cand erau "stoc"(simple).....ma puteti ajuta cu un link ceva....pls

ad1 28-08-06 14:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu ai ce face cu vray acum...invata sa modelezi...sa ai ce randa cu el

peter 30-08-06 10:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
prima mea lucrare in 3d studio max : nu stiu unde am gresit..


poate ma ajuta cineva...

MeHiGH 30-08-06 11:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by peter (Post 536629)
prima mea lucrare in 3d studio max : nu stiu unde am gresit..


poate ma ajuta cineva...

Salut!
Ai gresit acolo unde trebuia sa selectezi marginile spitelor si sa tragi de ele in spate(tinand apasat pe shift).Astfel, marginile spitelor se clonau,si trase in spate, le dadeai aspect tri-dimensional...pe cand, spitele tale au ramas 2D.
In caz ca nu ai lipit(weld) spitele de janta(cilindru), selectezi spitele, click dreapta pe ele,poly,selectezi edge(e un trinughi rosu), le selectezi pe toate care sunt pe margini, te duci in "Top View port" si tragi in sus ...

sper ca a fost clar ce am zis...

peter 30-08-06 11:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ms gata..ultima varianta...

totusi ..cum pot pune si anvelopa pe ea ?:roll:

Bogdy 01-09-06 11:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Frost dani dami si mie 3dsmax !!

Ace Axel 01-09-06 11:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tu vrei sa le incepi p toate deodata... nu se stie c "outcome" o sa ai :)

peter 04-09-06 15:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine imi expplica si mie pasi spre a creea o masina in max ?

in mare asa..dar macar la inceput asa sa stiu cum bag blueprinturiile ...

sau sa-mi dati un tutorial..:roll: pleaseeeeeeeeeeeee

MeHiGH 04-09-06 16:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hokey(ok) :D
io zic sa mai "bati in lung si in lat maxu "
sa inveti shortcuturi , ce face fiecare...
sa iei tu singur materiale , sa combini , sa vezi cum iese...
ai vrut , ai primit :D

peter 04-09-06 16:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai si cum le pun in pozitia aia..adic sa pun fetele de la masini in felul ala ?

MeHiGH 04-09-06 23:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
selectezi la tipu de material ce vrei u (io raytrace)
si la diffuse dai bitmap si desvhizi jpg'u unde ai blueprint'u

MeHiGH 04-09-06 23:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sper ca n'am gresit ce am zis, ca nu am deschis maxu' :-S

frost_dani 07-09-06 14:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Bogdy (Post 539262)
Frost dani dami si mie 3dsmax !!

frate e mare programul.........dar intra pe id meu sa vb ca pot sa te ajut ;)


jamy_dani

peter 08-09-06 19:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum modelez cu splines ? adica cu linii ?

eu am incercat dar habar nu am ce fac...

trasez linii dealungul liniilor blueprintului la lateral....si apoi vreau la fata...spate..top...e bine ce fac ? ?? sau cum ?

plz ajutati-ma..:)

GRIGO 08-09-06 20:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am gasit printro revista mai veche .....un articol care mi-a placut foarte mult ..
il bag sa il cititi si voi


Prin Constitutie ni se garanteaza dreptul la proprietate.
Bunurile materiale, mobile sau nu, indiferent daca este
vorba de un teren, o casa, un frigider sau calculatorul
din biroul personal, sunt insotite de acte ce atesta
proprietarul de drept. Pentru cumpararea acestora s-a
muncit, s-au platit bani, sunt vizibile, palpabile.
Chiar si obiectele mici, uneori doar cu valoare
personala, se afla sub girul de proprietate al cuiva.

Drepturile de autor atesta proprietatea intelectuala
asupra unei idei, unui concept, transpusa adesea pe
hartie, indiferent daca sub forma unui text sau a
unei imagini. In spatele acestora se afla munca
imensa, de zile si nopti in sir, o activitate
febrila de creatie, de luare in calcul a tuturor
factorilor ce pot aparea pe parcursul punerii
acesteia in practica.

Insa de multe ori, pentru unele persoane, o
semnatura, un nume sau o sigla nu inseamna
nimic. Astfel, drepturile de autor sunt adesea
incalcate sub acoperirea anonimatului, pornind
de la ideea "cine si cand o sa afle?".Presupun
ca ceea ce lipseste cu desavarsire in astfel de
situatii e respectul fata de munca celuilalt.
Va doresc sa nu fiti nicioadata pusi in aceasta
situatie.

[.....]

Articol copiat din revista ID PROIECT
scris de redactorul sef Laura Floarea-Sima

bobohtml 13-09-06 08:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Mie uite km asa ceva mi-a esit dar poate imi spui si mie cum fac cauciucul sa aiba rizuri sau alte proprietati ale cauciucului.

Se vedem km urat dar e de la fireworks

Bogdy 13-09-06 10:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut! Bobohtml please zimi si mie cum pun cauciuc pe jeanta sau intra pe Id meu si vorbim acolo. Bogdanu_xxxxx

bobohtml 13-09-06 10:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
faci tot un cilindru dar numai k il mai rotunjesti putin

thA By$k 19-09-06 18:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum pot s fac si io rost de programu asta de virtual tuning?

cata_tm 19-09-06 18:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:lol::lol::lol:

thA By$k 19-09-06 18:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cata tm ai programu de virtual tuning?

thA By$k 19-09-06 19:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mi-l poti trimite tu plz gringo

HoricutzWSR 23-09-06 08:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
...e program de modelare 3d nu de virtual tuning frate...virtual tuning faci tu din data ce stii sa-i folosesti toate features-urile...la fel si photoshop-u...damn`

ranek 23-09-06 11:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
lasa'i ma, nu'i mai mintzii :)) :D ... pt cei care vor programu de tunat virtual dati click aici !

GRIGO 25-09-06 21:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by thA By$k (Post 559902)
mi-l poti trimite tu plz gringo

imi pare rau dar nu te pot ajuta ....
si vezi ca e GRIGO nu GRINGO

ranek 27-09-06 22:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
=)) :)) :D :)) :) :D :)) =))) deci nu m'am putut abtine la OFF'ul asta .... gringo :))) =))) ... ca in filmele alea cu indieni :))) =))) :P .. ;) cre'k tzii la gluma :))

MeHiGH 05-10-06 22:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
deci...pentru toti care vor programu de tunareala ;) :))
(se numeste 3 d studio max , si , in principal, el este program de modelare 3d;
pe langa asta, poti crea o masina , tri-dimensional si sa o si modifici !!! )
cu 50 kbps , in 25-30 de min aveti programul...
http://www.softpedia.com/progDownloa...oad-15976.html

MeHiGH 05-10-06 22:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
...si apasati pe "Softpedia Secure Download (RO)"

cata_tm 06-10-06 21:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nici tu n-ai nimerit-o "doar eu" . pentru toti cei interesati de asa ceva:

nu exista un program de "tunat" masini. exista programe de modificare a pozelor ca photoshop, photoimpact, si altele. Acestea se folosesc la "tunat", care se mai numeste si virtual tuning, si la care eu sunt prastie.

programul cu care creezi masini, de la 0 si le modifici, ai vizualizare 3d. programe folosite la creatiile 3d sunt: 3d studio max, zmodeler, metasequoia, maya, milkshape.

va multumesc pentru atentie


catalin

MeHiGH 07-10-06 12:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io am zis ca programul despre care e vorba pe thread'ul "Sectiune 3D" se numeste "3 D Studio Max"...programul nu este de "tunareala", ci in principal se proiecteaza diverse lucruri , cu ajutorul lui ! daca proiectezi si o masina, si ii mai si pui un body-kit si arata a masina tunata , ei bine , asta e altceva , dar tot o proiectare 3 d ramane !

[edit TopArt]

in Max nu proiectezi, modelezi 3D si randezi.



proiectare = constructie/modelare PARAMETRIZATA, cu definirea si posibilitatea de modificare a tuturor cotelor, unghiurilor, razelor, lungimilor, latimilor, inaltimilor, etc.

proiectare 3D faci in CATIA, ProI, SolidWorks sau chiar si in Mechanical Desktop.




hai sa nu confundam termenii in lipsa de cunoastere a lor. ;)

MeHiGH 07-10-06 12:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
imi cer scuze daca nu am fost destul de clar in antepenultimul post

MeHiGH 10-10-06 10:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:"> ai atat !

frost_dani 11-10-06 19:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
va rog frumos care e amabil.......am instalat cat de curand v-ray-ul shi brazil luma server.....shi draci cand dau sa aleg tipu de randare la v-ray imi da eroarea de mai jos shi brazil nul gasesc....ma ajuta cineva va rog!!!!!....shi plus ca nu nici materialele de la v-ray cu toate ca e full....:rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 15:23.

- Copyright 2026 4Tuning