![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Si eu vreau sa ne prezinti tutorialul despre care vorbeai, mai ales daca asta e metoda prin care le faci tu pe ale tale. ;-)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
Cred k vb in numele tuturor incepatorilor : Cu cea mai mare placere , orice tutorial este binevenit:) ! mai ales de la tine ;) ! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
parca's foto renderurile alea...
bv...felicitari...super... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
eu zic ca orice sfat(tutorial) sau chestii de genu sunt bine venite ;)
si acuma o mica problema: am facut si eu un birou... pt mine... l-am facut intr-un stadiu fara detalii lucrate foarte mult si randarea a mers perfect... dupa ce l-am mai batut putin la cap si am mai inserat unele chestii nu mai pot randa... adica icnepe sa randeze si intr-un anumit punct se blocheaza... (cam in zona unde ar fi mai multe chestii care ar trebui randate) sta asa blocat ceva timp iar dupa aceea dispare 3dmax-ul si apare chestia aia cu we are sorry but the problem has bla bla bal si dispare :/ ... noroc cu auto save-ul :| any way are cineva ceva idee... de ce si cum? :| |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
probabil ca iti solicita prea mult din memorie(ram).....incearca sa inchizi toate aplicatiile.....shi vezi daca asa merge..;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
ajutor 3d...dk doriti
nush daca a fost o idee prea buna sa fac topic nou deoarece se gasesc persoane sa-mi spuna k mai bine faceam la "tips&tricks" dar mi-am zis macar sa incerc...am si eu nevoie de persoane binevoitoare care sa-mi explice si mie mai in detaliu cum se face o masina in 3d...eu stiu km 30% programul...am citit si pe net tutoriale pt masini deci stiu cat de cat cu ce se mananca...MAREA,ENORMA mea problema este la dispunerea vertexilor...nush cum sa-i pun k sa se lege lateralul de partea din fata (k sa dau un exemplu) am incercat sa mai fac masini prin metoda urmatoare : faceam cate un plan si incepeam sa-l modific pe acela...dar la sfarsitnu-mi iesea unele detalii care se vedeau cu ochiul liber...adik 50% care sunt binevoitori...ii rog sa ma ajute...stiu k nu o sa se inghesuie lumea dar macar am incercat multumesc
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mah care imi da shi mie un link de unde pot sa iau v-ray shi materialele lui....ca yo il am in comp dar cand ii dau sa randeze imi apare o sumedenie de erori shi nu vrea sa randeze...shi plus ca nici materiale v-ray nu am cand, dau la materiale imi apare totul negru mat....nici macar nu imi arata cum erau inainte cand erau "stoc"(simple).....ma puteti ajuta cu un link ceva....pls
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu ai ce face cu vray acum...invata sa modelezi...sa ai ce randa cu el
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
prima mea lucrare in 3d studio max : nu stiu unde am gresit..
poate ma ajuta cineva... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
Ai gresit acolo unde trebuia sa selectezi marginile spitelor si sa tragi de ele in spate(tinand apasat pe shift).Astfel, marginile spitelor se clonau,si trase in spate, le dadeai aspect tri-dimensional...pe cand, spitele tale au ramas 2D. In caz ca nu ai lipit(weld) spitele de janta(cilindru), selectezi spitele, click dreapta pe ele,poly,selectezi edge(e un trinughi rosu), le selectezi pe toate care sunt pe margini, te duci in "Top View port" si tragi in sus ... sper ca a fost clar ce am zis... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
ms gata..ultima varianta...
totusi ..cum pot pune si anvelopa pe ea ?:roll: |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Frost dani dami si mie 3dsmax !!
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
tu vrei sa le incepi p toate deodata... nu se stie c "outcome" o sa ai :)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cine imi expplica si mie pasi spre a creea o masina in max ?
in mare asa..dar macar la inceput asa sa stiu cum bag blueprinturiile ... sau sa-mi dati un tutorial..:roll: pleaseeeeeeeeeeeee |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
hokey(ok) :D
io zic sa mai "bati in lung si in lat maxu " sa inveti shortcuturi , ce face fiecare... sa iei tu singur materiale , sa combini , sa vezi cum iese... ai vrut , ai primit :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai si cum le pun in pozitia aia..adic sa pun fetele de la masini in felul ala ?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
selectezi la tipu de material ce vrei u (io raytrace)
si la diffuse dai bitmap si desvhizi jpg'u unde ai blueprint'u |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sper ca n'am gresit ce am zis, ca nu am deschis maxu' :-S
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
jamy_dani |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cum modelez cu splines ? adica cu linii ?
eu am incercat dar habar nu am ce fac... trasez linii dealungul liniilor blueprintului la lateral....si apoi vreau la fata...spate..top...e bine ce fac ? ?? sau cum ? plz ajutati-ma..:) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Am gasit printro revista mai veche .....un articol care mi-a placut foarte mult ..
il bag sa il cititi si voi Prin Constitutie ni se garanteaza dreptul la proprietate. Bunurile materiale, mobile sau nu, indiferent daca este vorba de un teren, o casa, un frigider sau calculatorul din biroul personal, sunt insotite de acte ce atesta proprietarul de drept. Pentru cumpararea acestora s-a muncit, s-au platit bani, sunt vizibile, palpabile. Chiar si obiectele mici, uneori doar cu valoare personala, se afla sub girul de proprietate al cuiva. Drepturile de autor atesta proprietatea intelectuala asupra unei idei, unui concept, transpusa adesea pe hartie, indiferent daca sub forma unui text sau a unei imagini. In spatele acestora se afla munca imensa, de zile si nopti in sir, o activitate febrila de creatie, de luare in calcul a tuturor factorilor ce pot aparea pe parcursul punerii acesteia in practica. Insa de multe ori, pentru unele persoane, o semnatura, un nume sau o sigla nu inseamna nimic. Astfel, drepturile de autor sunt adesea incalcate sub acoperirea anonimatului, pornind de la ideea "cine si cand o sa afle?".Presupun ca ceea ce lipseste cu desavarsire in astfel de situatii e respectul fata de munca celuilalt. Va doresc sa nu fiti nicioadata pusi in aceasta situatie. [.....] Articol copiat din revista ID PROIECT scris de redactorul sef Laura Floarea-Sima |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Mie uite km asa ceva mi-a esit dar poate imi spui si mie cum fac cauciucul sa aiba rizuri sau alte proprietati ale cauciucului.
Se vedem km urat dar e de la fireworks |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
salut! Bobohtml please zimi si mie cum pun cauciuc pe jeanta sau intra pe Id meu si vorbim acolo. Bogdanu_xxxxx
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
faci tot un cilindru dar numai k il mai rotunjesti putin
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cum pot s fac si io rost de programu asta de virtual tuning?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
:lol::lol::lol:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Cata tm ai programu de virtual tuning?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mi-l poti trimite tu plz gringo
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
...e program de modelare 3d nu de virtual tuning frate...virtual tuning faci tu din data ce stii sa-i folosesti toate features-urile...la fel si photoshop-u...damn`
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
lasa'i ma, nu'i mai mintzii :)) :D ... pt cei care vor programu de tunat virtual dati click aici !
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
si vezi ca e GRIGO nu GRINGO |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
=)) :)) :D :)) :) :D :)) =))) deci nu m'am putut abtine la OFF'ul asta .... gringo :))) =))) ... ca in filmele alea cu indieni :))) =))) :P .. ;) cre'k tzii la gluma :))
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
deci...pentru toti care vor programu de tunareala ;) :))
(se numeste 3 d studio max , si , in principal, el este program de modelare 3d; pe langa asta, poti crea o masina , tri-dimensional si sa o si modifici !!! ) cu 50 kbps , in 25-30 de min aveti programul... http://www.softpedia.com/progDownloa...oad-15976.html |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
...si apasati pe "Softpedia Secure Download (RO)"
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nici tu n-ai nimerit-o "doar eu" . pentru toti cei interesati de asa ceva:
nu exista un program de "tunat" masini. exista programe de modificare a pozelor ca photoshop, photoimpact, si altele. Acestea se folosesc la "tunat", care se mai numeste si virtual tuning, si la care eu sunt prastie. programul cu care creezi masini, de la 0 si le modifici, ai vizualizare 3d. programe folosite la creatiile 3d sunt: 3d studio max, zmodeler, metasequoia, maya, milkshape. va multumesc pentru atentie catalin |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
io am zis ca programul despre care e vorba pe thread'ul "Sectiune 3D" se numeste "3 D Studio Max"...programul nu este de "tunareala", ci in principal se proiecteaza diverse lucruri , cu ajutorul lui ! daca proiectezi si o masina, si ii mai si pui un body-kit si arata a masina tunata , ei bine , asta e altceva , dar tot o proiectare 3 d ramane !
[edit TopArt] in Max nu proiectezi, modelezi 3D si randezi. proiectare = constructie/modelare PARAMETRIZATA, cu definirea si posibilitatea de modificare a tuturor cotelor, unghiurilor, razelor, lungimilor, latimilor, inaltimilor, etc. proiectare 3D faci in CATIA, ProI, SolidWorks sau chiar si in Mechanical Desktop. hai sa nu confundam termenii in lipsa de cunoastere a lor. ;) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
imi cer scuze daca nu am fost destul de clar in antepenultimul post
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
:"> ai atat !
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
va rog frumos care e amabil.......am instalat cat de curand v-ray-ul shi brazil luma server.....shi draci cand dau sa aleg tipu de randare la v-ray imi da eroarea de mai jos shi brazil nul gasesc....ma ajuta cineva va rog!!!!!....shi plus ca nu nici materialele de la v-ray cu toate ca e full....:rolleyes2
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:23. |
- Copyright 2026 4Tuning