Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

turbatu' 15-10-07 13:32

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1136949)
stie careva ce difera la motoarele de vento intr cele de 75 de cp si 90cp?

cred ca difera capacitatea motorului. Eu am motor de 1.8 benzina si 90cp, 8 valve, injectie monopunct.
banuiesc ca un 1.6 ar scoate 75 cp..dar nu sunt sigur

bzsa 15-10-07 14:05

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1150050)
cred ca difera capacitatea motorului. Eu am motor de 1.8 benzina si 90cp, 8 valve, injectie monopunct.
banuiesc ca un 1.6 ar scoate 75 cp..dar nu sunt sigur

pai eu am 1.8 si 75de cp si majoritatea de 1.8 au 90 de cp
si vreau sa ii fac un mic upgrade la motor

MaxX_82 15-10-07 21:33

Re: Proprietari de vw vento
 
al meu e 1.8 75 cai. din ce am mai citit pe ceva forum nemtesc cica motoarele ar fi limitate de evacuare si admisie. diferenta dintre cel de 1.8 de 75 si 90 de cai e raportul de compresie si cutia de viteze in rest...am tot citit si pe vwforum si pe vw-vortex ceva ce ar putea aduce ceva mai multi cai dar nu am gasit mai nimic. compresor ar fi cam scump si nu ar aduce prea mult.

bzsa 16-10-07 23:58

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1150957)
al meu e 1.8 75 cai. din ce am mai citit pe ceva forum nemtesc cica motoarele ar fi limitate de evacuare si admisie. diferenta dintre cel de 1.8 de 75 si 90 de cai e raportul de compresie si cutia de viteze in rest...am tot citit si pe vwforum si pe vw-vortex ceva ce ar putea aduce ceva mai multi cai dar nu am gasit mai nimic. compresor ar fi cam scump si nu ar aduce prea mult.

inca nu te-am vazut in cluj cu masina sau nu prea circuli in oras??

MaxX_82 17-10-07 07:51

Re: Proprietari de vw vento
 
nu prea sunt in tara si de asta :P

bzsa 18-10-07 23:12

Re: Proprietari de vw vento
 
este cineva interesat de spoilere modificate de vento?

MaxX_82 19-10-07 20:27

Re: Proprietari de vw vento
 
am gasit ceva interesant
http://cgi.ebay.de/VW-8V-1-8l-u-2-0l...QQcmdZViewItem
ce parere aveti?

bzsa 20-10-07 10:31

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1157698)
am gasit ceva interesant
http://cgi.ebay.de/VW-8V-1-8l-u-2-0l...QQcmdZViewItem
ce parere aveti?

cred ca la bani astia iti cumperi gti si il pui ala

paul_ral 21-10-07 02:04

Re: Proprietari de vw vento
 
3 Attachment(s)
Piesele pentru cruise control

paul_ral 25-10-07 01:01

Re: Proprietari de vw vento
 
3 Attachment(s)
Cam asa arata tempomatul pentru G3&Vento, motoare pe benzina. Daca cineva intentioneaza sa monteze, am un modul de comanda si o pompa de vacuum disponibile, primite bonus.Alaturi aveti costul transportului

turbatu' 25-10-07 09:02

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1166486)
Cam asa arata tempomatul pentru G3&Vento, motoare pe benzina. Daca cineva intentioneaza sa monteze, am un modul de comanda si o pompa de vacuum disponibile, primite bonus.Alaturi aveti costul transportului

cat m-ar costa un tempomat complet, cu tot cu instalare, transport, etc?

DONU' 25-10-07 13:25

Re: Proprietari de vw vento
 
Vreau si eu un suport pentru pahare.
Cine poate sa aduca asa ceva si la ce bani???

paul_ral 25-10-07 15:31

Re: Proprietari de vw vento
 
Suport de pahare in jur de 70 lei
Tempomat in jur de 500-550 lei

bubutzu 25-10-07 20:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Suportul meu de pahar presupun ca nu a venit,nu?

paul_ral 25-10-07 21:17

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Au venit doar cele 2 care au fost comandate anterior solicitarii tale si care acum sunt pe masini.Daca iti mentii cererea vei fi primul servit. Sa comand doar un singur suport nu prea e rentabil. Transportul si comisionul W.U. tripleaza practic pretul suportului. Renteaza sa cumperi mai multe chestii, in general de mici dimensiuni, pentru a iesi mai iefin cu transportul. Poate daca ne unim mai multi obtinem si un pret bun.
Am mai vazut ceva de genul
- suport pahare 10$
- maneta stergator cu comanda pentru computerul de bord(MFA) 15$
- panoul din jurul celor 3 butoane de la aeroterma (AIRcondition) 10$
- buton AC si recirculare 8$
- plafoniera cu comanda pentru trapa 12$
- 18'' katana rims $450

bubutzu 26-10-07 00:23

Re: Proprietari de vw vento
 
Imi mentin comanda,dar nu e nici o graba.
P.S. Jantele cred ca isi dubleaza pretul din cauza transportului.:???:

CJ-01-WOB 26-10-07 02:57

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1167999)
- 18'' katana rims $450


F bun pretul , avand in vedere ca sunt 1,209.00 $ setul de 4 noi noute

puternicul 26-10-07 19:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut baieti
O intrebare mica poate stie cineva
La blocul de lumini (sau ma rog cum se cheama el) de unde se pornesc pozitiile si farurile, in interior este un bec care lumineaza prin niste tuburi toata partea stanga a bordului
La mine nu face treaba asta si am inlocuit si becul cu unul garantat bun dar degeaba
Are cineva vreo idee?

giorgiana 28-10-07 13:08

Re: Proprietari de vw vento
 
buna tuturor! am nevoie urgent sa imi spuna cine stie, ce ulei trebuie sa pun la un vw vento din 94 pe benzina motor de 1800 parca, acum am luato si are 12 mii de km de la ultimul schimb, sa innegrit uleiul! ajutati-ma!

bzsa 28-10-07 15:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1146480)
spor la tunat :)

ti-ai scos sigla de vw din spate?

giorgiana 28-10-07 15:44

Re: Proprietari de vw vento
 
buna tuturor! am nevoie urgent sa imi spuna cine stie, ce ulei trebuie sa pun la un vw vento din 94 pe benzina motor de 1800 parca, acum am luato si are 12 mii de km de la ultimul schimb, sa innegrit uleiul! ajutati-ma!

bzsa 28-10-07 15:49

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by giorgiana (Post 1172162)
buna tuturor! am nevoie urgent sa imi spuna cine stie, ce ulei trebuie sa pun la un vw vento din 94 pe benzina motor de 1800 parca, acum am luato si are 12 mii de km de la ultimul schimb, sa innegrit uleiul! ajutati-ma!

eu am Mobil 5w -40 si merge 15000 de km

FANEX 28-10-07 17:10

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by giorgiana (Post 1172162)
buna tuturor! am nevoie urgent sa imi spuna cine stie, ce ulei trebuie sa pun la un vw vento din 94 pe benzina motor de 1800 parca, acum am luato si are 12 mii de km de la ultimul schimb, sa innegrit uleiul! ajutati-ma!

ar fi indicat sa folosesti tot acelasi tip de ulei,asta in cazul in care stii ce este in motor.eu folosesc mobil super s 10w40 (asta a folosit si fostul proprietar)dar sincer as baga si eu 5w40 pentru ca nu am nicio scurgere si am completat aprox.200g in 8000km.
asteptam mai multe date despre masina ta(cod motor,nr.km.,.....)si niste poze cu ea sa admiram si noi.
scuze daca nu sunt in asentimentul colegilor.!

FANEX 28-10-07 17:14

Re: Proprietari de vw vento
 
am uitat sa mentinez ca la 10000km o sa-i fac shimbul de ulei si filtrul.
:peace:

giorgiana 28-10-07 17:20

Re: Proprietari de vw vento
 
pai are deja vreo 12 mii de km, de aia disper, si nu am stiut nici ce ulei sa ii pun, maine trebuie urgent sa il schimb, sa vad cat dureaza, sa innegrit uleiul, sper sa nu o stric :(

masina este recent adusa din spania de tatal meu si o tin cu acte si numere de spania , nu am de ales deocamdata, si as vrea si eu sa aflu cate ceva despre masinuta din acte, doar ca nu inteleg ce naiba scrie aici :)))

giorgiana 28-10-07 17:23

Re: Proprietari de vw vento
 
aaa si daca stie cineva, ce trebuie sa fac daca cineva mia stricat iala de la usa masinii de la volan, a vrut probabil sa o ia, nu stiu, ca acum trebuie sa deschid din dreapta mereu, unde ar trebui sa ma duc sa o repare, si nu ma refer neaparat la un centru fix, ci la ce fel de om, mecanic electrician sau ce?

FANEX 28-10-07 18:12

Re: Proprietari de vw vento
 
giorgiana, ai p.m.

ErdVento 29-10-07 14:37

Re: Proprietari de vw vento
 
dragosm3
e ff frumoasa masina!!!
imi plac jantele....



daca are cineva jante pe 15' cu motor de 75Cp,se simte ceva diferenta fata de rotile de 13' sau 14'!!???

ErdVento 29-10-07 14:42

Re: Proprietari de vw vento
 
dragosm3
e ff frumoasa masina...
imi plac jantele!!


cine are jante pe 15' cu motor de 75cp,se simte ceva diferenta fata de rotile de 13' sau 14'!!??
adik merge mai greu sau ceva.....

bzsa 29-10-07 14:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 1173760)
dragosm3
e ff frumoasa masina!!!
imi plac jantele....



daca are cineva jante pe 15' cu motor de 75Cp,se simte ceva diferenta fata de rotile de 13' sau 14'!!???

eu am pe 15 dar nu se simte nimic
eventual pe 17 deja se simte

FANEX 29-10-07 18:14

Re: Proprietari de vw vento
 
salut dragosm3 !
faina masinuta,ce an este ,cod motor ?

FANEX 29-10-07 18:15

Re: Proprietari de vw vento
 
salut dragosm3 !
faina masinuta,ce an este ,cod motor ?
unde i-ai dat 180 ?

FANEX 29-10-07 18:21

Re: Proprietari de vw vento
 
salut dragosm3 !
faina masinuta,ce an este ,cod motor ?
unde i-ai dat 180 ?

dragosm3 29-10-07 19:52

Re: Proprietari de vw vento
 
10 Attachment(s)
vento 1.8 90cp suspensie KW spate reglabila si roti 15 si cam atat :)

dragosm3 29-10-07 19:54

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
si sa ma laud putin :))

bzsa 29-10-07 20:47

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by dragosm3 (Post 1173276)
vento 1.8 90cp suspensie KW spate reglabila si roti 15 si cam atat :)

draguta masina
ce mai urmeaza? ca vad ca suspensi , pleoape ,jenti,.......

FANEX 01-11-07 18:17

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUTARE
are careva montat pe vento bara de rigidizare ?
ma intereseaza subiectul,orice informatii sunt binevenite,pareri personale,poze etc.


___________________
Ce sosele faine avem in Romania !

bzsa 01-11-07 18:23

Re: Proprietari de vw vento
 
la care te referi la cel dintre telescoape?

FANEX 01-11-07 20:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1179005)
la care te referi la cel dintre telescoape?

DA
partea de sus

bzsa 01-11-07 22:44

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1179221)
DA
partea de sus

pai faza e pt masini puternice si de altfel nu are nici un rol la motoarele noastre numa ca aspect ,in rest nu te ajuta cu nimic si e si scump pe deasupra nu de alta dar si pe mine m-o batut gandu la asa ceva
poate la un moment dat o sa imi pun dar o sa fie printr-e ultimele lucruri
cred ca la un vr6 la 174 de cp are un rol dar la noi nu prea cred


All times are GMT +2. The time now is 11:00.

- Copyright 2026 4Tuning