Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Audi (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi.html)
-   -   cine are audi 100 (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi/13026-audi-100-a.html)

badboy4life 07-09-10 14:07

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by alexymat (Post 3640403)
Salut!Am si eu un Audi 100,din anul 1988,2000cmc diesel.Stie cineva unde as putea gasi un semnalizator de fata pe partea dreapta,si un maner de la usa de la sofer?Ms anticipat.

Salutare, daca nu ma insel aveai nevoie si de o usa partea stanga fata. Oricum am eu tot ce ai nevoie in cazul in care masina este audi 100 facelift intre 1988 si 1991. Daca e doar audi 100 1983-1988 cu ce te pot ajuta e semnalizatorul care e la fel. pm [email protected]

audi90 08-09-10 10:54

Re: cine are audi 100
 
Frumoase ca masini audi 100,si mai ales cele pe care leati prezentat :D

alexymat 08-09-10 21:44

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by badboy4life (Post 3640961)
Salutare, daca nu ma insel aveai nevoie si de o usa partea stanga fata. Oricum am eu tot ce ai nevoie in cazul in care masina este audi 100 facelift intre 1988 si 1991. Daca e doar audi 100 1983-1988 cu ce te pot ajuta e semnalizatorul care e la fel. pm [email protected]


Ti-am trimis PM.;)

alexymat 25-10-10 16:28

Re: cine are audi 100
 
1 Attachment(s)
Are cineva o nuca de la schimbator exact ca in poza?
:rolleyes2

BOMBARDIERU 28-10-10 22:04

motor 5 pistoane
 
sal baieti
cineva a dat jos de pe un audi 90 un motor 2.3 5 cilindri si a pus 2.2 20 valve turbo cu tot cu cutie 6+1 luate de pe un s6 inca mai are de muca la el dar vrea sa vanda motorul de 5 cilindri +cutie cv quatro plus instalatie daca e nevoie motorul se aude superrrrrrrrrr ok am mers cu masina pana sal schimbe vrea 300 de euro pe cutie si pe motor eu cred ca e super la bani astia cine este interesat ma poate gasi aici
greudecucerit_briliant
0766964888

dgruian 03-10-11 23:01

Re: cine are audi 100
 
Domnilor, am o mare dilema legata de masina mea... am un audi 100 din 89 motor 2.0 de un an de zile aproape am adus-o din Germania.

Cine ar putea sa ma indrume intr-o problema cu motorul... si anume...
...cind am luat masina mergea binisor, nu prea avea sprint... asa ca m-am gindt sa dau jos injectoarele sa le duc la curatat... pornea si cam greu... din pacate unde am fost cu ele nu mi le-a putut pune pe stand pt ca deschiderea nu este electronica ci mecanica (sau ceva de genul)... in fine le-am pus la ultrasunete si le curata tipul la care le-am dus cu aer la presiune...

de cind le-am pus sus merge mai bine DAR am mari probleme cu pornirea...
porneste f bine la prima cheie, dar daca daca nu il accelerez si-l tin la macar 2000 de ture da sa se opreasca sau daca e la relanti si incerci sa accelerezi 'da sa moara'... dupa ce il tin accelerat o vreme ii ok... si daca cumva mergind cu ea opresc motorul, nu o mai pot porni... numai impinsa (si porneste usor impinsa)... trebuie sa stau 20 min si porneste iar...

pt mine e tare ciudat...

ati mai patit careva asa ceva ?
sau stiti ceva mecanici care se pricep la modelul asta de motoare ?
de preferat in Cluj...

multu antici

costash 03-10-11 23:10

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by dgruian (Post 4622780)
Domnilor, am o mare dilema legata de masina mea... am un audi 100 din 89 motor 2.0 de un an de zile aproape am adus-o din Germania.

Cine ar putea sa ma indrume intr-o problema cu motorul... si anume...
...cind am luat masina mergea binisor, nu prea avea sprint... asa ca m-am gindt sa dau jos injectoarele sa le duc la curatat... pornea si cam greu... din pacate unde am fost cu ele nu mi le-a putut pune pe stand pt ca deschiderea nu este electronica ci mecanica (sau ceva de genul)... in fine le-am pus la ultrasunete si le curata tipul la care le-am dus cu aer la presiune...

de cind le-am pus sus merge mai bine DAR am mari probleme cu pornirea...
porneste f bine la prima cheie, dar daca daca nu il accelerez si-l tin la macar 2000 de ture da sa se opreasca sau daca e la relanti si incerci sa accelerezi 'da sa moara'... dupa ce il tin accelerat o vreme ii ok... si daca cumva mergind cu ea opresc motorul, nu o mai pot porni... numai impinsa (si porneste usor impinsa)... trebuie sa stau 20 min si porneste iar...

pt mine e tare ciudat...

ati mai patit careva asa ceva ?
sau stiti ceva mecanici care se pricep la modelul asta de motoare ?
de preferat in Cluj...

multu antici

Ai fost sa i faci o diagnoza?Cred ca e valva de relanti sau poate ceva la corpul de acceleratie cu clapeta .Cel mai bine fa o diagnoza!Bafta!

costash 03-10-11 23:15

Re: cine are audi 100
 
Sunt si eu fericitul detinator al unui audi 100 ca multi altii de pe aici!E un 2.2T 5cilindrii 20 valve.In acest moment sunt ff multumit de el cum merge si de setup ul care il am dar totusi nu mi am atins telul!!:)

dgruian 03-10-11 23:22

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4622804)
Ai fost sa i faci o diagnoza?Cred ca e valva de relanti sau poate ceva la corpul de acceleratie cu clapeta .Cel mai bine fa o diagnoza!Bafta!

De fapt cind am luat masina destul de devreme am vazut ca la rece statea bine la relanti si dupa ce se incalzea daca lasam brusc acceleratia si frinam se oprea motorul... si am schimbat valva de relanti (cu alta din dezmembrari) si acum e mai bine (din pacate mi se mai intimpla dar rar de tot... ) dar am observat ca furtunul care vine din block la valva de relanti se stranguleaza, se aduna... oare sa fie tot acolo problema...!?

din pacate nu merge diagnoza... are mufa pt tester dar nu functioneaza, mecanicul mi-a zis ca nu poate citi nimic... ):

crezi ca ar trebui sa mai fac o incercare cu valva de relanti !?

multu antici

costash 04-10-11 20:18

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by dgruian (Post 4622841)
De fapt cind am luat masina destul de devreme am vazut ca la rece statea bine la relanti si dupa ce se incalzea daca lasam brusc acceleratia si frinam se oprea motorul... si am schimbat valva de relanti (cu alta din dezmembrari) si acum e mai bine (din pacate mi se mai intimpla dar rar de tot... ) dar am observat ca furtunul care vine din block la valva de relanti se stranguleaza, se aduna... oare sa fie tot acolo problema...!?

din pacate nu merge diagnoza... are mufa pt tester dar nu functioneaza, mecanicul mi-a zis ca nu poate citi nimic... ):

crezi ca ar trebui sa mai fac o incercare cu valva de relanti !?

multu antici

merge mufa dar nu are el diagnoza pt ea sigur asa am patit cand am venit acasa intr o vara si am vrut sa fac diagnoza!Acum am diagnoza mea care merge tot timpul si e in torpedou in caz de ceva!Incearca si scoate si tu furtunul de la corpul de acceleratie si vezi cum revine clapeta vezi daca e curat etc.

dgruian 04-10-11 20:46

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4624618)
merge mufa dar nu are el diagnoza pt ea sigur asa am patit cand am venit acasa intr o vara si am vrut sa fac diagnoza!Acum am diagnoza mea care merge tot timpul si e in torpedou in caz de ceva!Incearca si scoate si tu furtunul de la corpul de acceleratie si vezi cum revine clapeta vezi daca e curat etc.

multumesc mult de sfat!
o sa verific!

costash 04-10-11 22:37

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by dgruian (Post 4624700)
multumesc mult de sfat!
o sa verific!

Pentru nimic!Sper sa o rezolvi!Auzi da bujii fise si colectorul sunt in stare buna?

dgruian 05-10-11 07:27

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4624947)
Pentru nimic!Sper sa o rezolvi!Auzi da bujii fise si colectorul sunt in stare buna?

bujiile le-am schimbat fisele nu, nici capac delkou.
singura frustrare e legata de pornire... si e ciudat faptul ca la rece porneste la sfert de cheie si dupa ce depasesti si urmatorul minut sa o ti accelerata sa nu moara motorul merge bine dar daca ai oprit-o sau s-a oprit nu mai porneste... si bateria e buna, adica invirte bine...

multumesc inca o data!
dg

badboy4life 05-10-11 10:19

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by dgruian (Post 4625208)
bujiile le-am schimbat fisele nu, nici capac delkou.
singura frustrare e legata de pornire... si e ciudat faptul ca la rece porneste la sfert de cheie si dupa ce depasesti si urmatorul minut sa o ti accelerata sa nu moara motorul merge bine dar daca ai oprit-o sau s-a oprit nu mai porneste... si bateria e buna, adica invirte bine...

multumesc inca o data!
dg



Salut, poti verifica si senzorul de pe chiuloasa, care defapt e in delcou. Poti sa pui alt senzor dar pt asta trebuie sa desfaci delcoul bucati, sau sa il schimbi cu altul (cel putin de proba, dar sa fi atent sa fie identic, de ex la cod motor MC are o singura fanta, iar la NF 5). Eu am avut aceasta problema la rece pornea si la cald nu, numai dupa ce se racea. Am facut delcoul bucati si am pus un alt senzor. La masinile mai noi acest senzor e separat pe chiuloasa dar la Audi 100 e inauntru in delcou. Numai bine.

dgruian 05-10-11 10:47

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by badboy4life (Post 4625619)
Salut, poti verifica si senzorul de pe chiuloasa, care defapt e in delcou. Poti sa pui alt senzor dar pt asta trebuie sa desfaci delcoul bucati, sau sa il schimbi cu altul (cel putin de proba, dar sa fi atent sa fie identic, de ex la cod motor MC are o singura fanta, iar la NF 5). Eu am avut aceasta problema la rece pornea si la cald nu, numai dupa ce se racea. Am facut delcoul bucati si am pus un alt senzor. La masinile mai noi acest senzor e separat pe chiuloasa dar la Audi 100 e inauntru in delcou. Numai bine.

vai, mersi mult, ca nu ma puteam gindi la asa detalii...
mersi tare mult!
dg

cristiandim4 20-06-12 19:07

Re: cine are audi 100
 
gasesc la voi un motor de audi 100 de 2.0 5 pistoane
am nevoie in locul la 2.3 al meu ca sa scap de impozite si taxe la primarie ..

neaparat 2.0 .. ( scris pe bloc ) ca dalea de 2.1 am gasit sa-mi pun si in cap

costash 20-06-12 23:35

Re: cine are audi 100
 
Quote:

Originally Posted by cristiandim4 (Post 5073348)
gasesc la voi un motor de audi 100 de 2.0 5 pistoane
am nevoie in locul la 2.3 al meu ca sa scap de impozite si taxe la primarie ..

neaparat 2.0 .. ( scris pe bloc ) ca dalea de 2.1 am gasit sa-mi pun si in cap

eheee.de 2.0 doar prin Italia sau Spania daca gasesti! Ei au avut aceleeasi probleme ca noi acum si au fost scoase pe piata pt tarile astea special.Bafta!

cristidj 30-03-14 20:47

Re: cine are audi 100
 
Salutare!. Am si eu un audi 100 CD , an de fabricatie 1983 ,motor 1.8 , carburatie ,4 trepte , KM reali 103 000 , masina este adusa in tara in 2005 si de atunci a stat in garaj,fostul proprietar fiind o doctora care facea vizite la domiciliu cu ea , de cateva saptamani am intrat in posesia ei . Nu sunt pasionat de astfel de masini . Nu este inscrisa . Imi puteti spune si mie un pret de vanzare asa in mare , sau ce pot face cu ea . Mentionez ca masina s-a comportat ireprosabil la anii ei mai ales nefiind rulata de ceva timp si am batut un drum cam de 60 KM . Multumesc!


All times are GMT +2. The time now is 19:08.

- Copyright 2026 4Tuning