Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Arhiva (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva.html)
-   -   CONCURSUL CONCURSURILOR -2006 (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva/11435-concursul-concursurilor-2006-a.html)

vlad_VSV 09-02-06 09:42

vesti
 
gratzian.....da-ne vesti despre concurs......sper ca daca am asteptat atata vreme sa fie intradevar un concurs pe masura :D :D :D

boti 19-02-06 17:32

vreau si eu un program cu care poti sa faci tuning virtual pe o poza

g_unit 20-02-06 06:40

Re: vesti
 
Quote:

Originally Posted by \"vlad_4tuning\"
gratzian.....da-ne vesti despre concurs......sper ca daca am asteptat atata vreme sa fie intradevar un concurs pe masura :D :D :D


RABDARE :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LKS 25-02-06 00:24

da ...si io am avut probleme pana am dat de regulament ......folositi DAP ..pt cei care aveti probleme ...

acum ...mai trebuie doar rabdare :D

g_unit 01-03-06 20:12

detalii ceva?? :roll: :roll: :roll: :roll: detalii NOI..daca se poate ...

vlad_VSV 01-03-06 21:53

RABDAREEEEE :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

g_unit 02-03-06 20:34

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"vlad_4tuning\"
RABDAREEEEE :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

asta e un detaliu vechi :lol: :lol: :lol:

TopArt 05-03-06 12:06

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
dupa cum vedeti pe pagina de start a 4tuning, timpul se scurge relativ repede si nu prea se intampla nimic vis-a-vis de concurs.

eu propun o ultima filtrare a categoriilor concursului (atunci cand le-am publicat/propus, erau doua luni/60 de zile, nu 29 de zile ca acum...)

veti avea propunerea mea astazi, o voi discuta si cu gratian. sper sa iasa ceva. vorba cantecului: ..."urmareste-ti visul, nu te lasa urmarit de vis/daca visezi urat te frigi... nu ti-am zis ?!?"...

m-am implicat in organizarea concursului pt. profesionalism/transparenta/comunicare si-mi voi tine promisiunile.

TopArt 05-03-06 12:50

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
5 Attachment(s)
sa incepem cu inceputul.

categoria FREEHAND va ramane in picioare, e vorba de desen de mana, e timp destul. in schimb, masina va fi desenata si prezentata DOAR din doua unghiuri: 3/4 fata si 3/4 spate

masinile apartin clasei compacte, ultimele modele. veti avea de ales/votat masina care va fi modificata din urmatoarele 5: BMW SERIA 1, PEUGEOT 307, RENAULT MEGANE, VW GOLF, OPEL ASTRA. masina aleasa de voi, din aceste 5 masini, inca o data zic, va fi cea care se va modifica de participantii la concursul 4TUNING VIRTUAL CHALLENGE 2006, la sectiunea FREEHAND.

TopArt 05-03-06 13:01

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
categoria BEGINNER TUNING va ramane si ea in picioare, e timp. masina va fi modificata virtual si prezentata dintr-un singur unghi, 3/4 fata.

masinile sunt deja cunoscute in peisajul national si international de tuning, pentru referinte concurenti. vor fi de asemenea 5 masini supuse la vot. masina aleasa de voi, din aceste 5 masini va fi cea care se va modifica de participantii la concursul 4TUNING VIRTUAL CHALLENGE 2006, la sectiunea BEGINNER TUNING.

LATER EDIT: pozele(cu modelele de baza, pe care veti lucra) va vor furnizate, la rezolutii mari, pentru a modifica pe ele

TopArt 05-03-06 13:32

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
5 Attachment(s)
categoria ADVANCED TUNING va ramane si ea. masina va fi desenata si prezentata din trei unghiuri: 3/4 fata, 3/4 spate si lateral. pozele(cu modelele de baza, pe care veti lucra) va vor furnizate, la rezolutii mari, pentru a modifica pe ele. atentie, e vorba de ADVANCED TUNING, vrem lucrari de exceptie, nu lucrari facute in graba.

la aceasta categorie e vorba de masini de ultima generatie, foarte cunoscute, puternice, exclusiviste. veti avea de ales/votat masina care va fi modificata din urmatoarele 5: LAMBORGHINI GALLARDO, MERCEDES S CLASS, BMW 6 SERIES COUPE, FERARRI F430, PORSCHE 911 TURBO. masina aleasa de voi, din aceste 5 masini, inca o data zic, va fi cea care se va modifica de participantii la concursul 4TUNING VIRTUAL CHALLENGE 2006, la sectiunea ADVANCED TUNING.

TopArt 05-03-06 13:37

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
categoria A CAR IS REBORN o las la latitudinea participantilor/membrilor 4tuning. daca intr-adevar exista participanti si acestia doresc sa participe si la aceasta categorie, SA-SI EXPRIME OPINIILE si vom cauta bineinteles modele de masini care sa fie propuse pentru aceasta categorie.

GolfuletzS 05-03-06 13:38

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
DOritori credca ar fii... da nu cred ca mai e timp si pentru sectiunea asta....

TopArt 05-03-06 13:43

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
categoria HIGH-END TUNING va ramane si ea. in schimb, datorita timpului relativ scurt, masina va fi modelata 3d si prezentata DOAR din 3 unghiuri: 3/4 fata, 3/4 spate si lateral, la alegere dintre unul din cele doua medii de prezentare - outdoor sau studio.

la aceasta categorie nu am inca detaliile concrete, le astept de la gratian, in legatura cu masinile propuse pentru modificare, dintre care se va alege masina finala.

TopArt 05-03-06 13:50

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
sponsorii am inteles ca au fost contactati, de la Gratian. nu e de competenta mea sa va dau detalii. nu stiu inca nimic daca s-a stabilit juriul despre care discutasem. de asemenea, nu e de competenta mea sa ma pronunt.

recapitulare:

1. trebuie sa se faca topicuri dedicate in care membrii 4tuning sa voteze masina care se va modifica la respectivele categorii

2. trebuie sa stabilim masinile propuse pt. BEGINNER TUNING (ursuleti, opeluri, etc.)

3. trebuie sa avem detaliile privind sponsorii si juriul

4. trebuie sa avem detaliile privind masinile care vor participa la HIGH-END TUNING

5. trebuie sa avem opiniile membrilor 4tuning vis-a-vis de sectiunea A CAR IS REBORN - daca exista doritori/participanti

6. cel mai important - TREBUIE SA-I DAM DRUMUL, TIMPUL CURGE !!!


doamne-ajuta !

astept in continuare si parererile voastre.

TopArt 05-03-06 13:52

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
last but not list: SA AVEM SI TOPICURILE DEDICATE IN CARE SE VOR INSCRIE PARTICIPANTII LA CATEGORIILE RESPECTIVE

sa-i dam drumu' !

ranek 05-03-06 15:24

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Phew.. in sfarsit detalii oarecum concrete . Cred ca ar fi bine sa fie trimise mesaje la toti userii activi din virtual tuning cu aceste topicuri ce urmeaza a fi deschise :) . Succes la toti !

LKS 05-03-06 18:17

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
ai zis useri activi din virtual tuning ...daca sunt activi ..inseamna ca frecventeaza forumu ...si tot vor da ei nas in nas cu topicurile respective ....abia ashtept sa inceapa :D

frost_dani 06-03-06 12:03

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
ma eu tot nu am inteles ,concursul va incepe cand se vor alege masinile p care se va lucra?shi noi ttre sa le desenam nu sa le modificam nu?

LKS 06-03-06 14:13

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
sunt categorii separate ...in care desenezi tu mashina ...si in care o modifici ..

dshockevo 06-03-06 15:04

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by TopArt
last but not list: SA AVEM SI TOPICURILE DEDICATE IN CARE SE VOR INSCRIE PARTICIPANTII LA CATEGORIILE RESPECTIVE

sa-i dam drumu' !

Am si eu o intrebare ! Cat timp se mai tin inscrierile ?

TopArt 06-03-06 16:00

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by dshockevo
Am si eu o intrebare ! Cat timp se mai tin inscrierile ?

INSCRIERILE SE TIN, DE IERI INCEPAND 5 -10 ZILE. DUPA PRIMELE 5 ZILE SE INCEPE CONCURSUL PROPRIU-ZIS, CU MASINILE FINALE VOTATE DE MEMBRII 4 TUNING PENTRU MODIFICARE, IAR IN RESTUL DE 5 ZILE MAI ACCEPTAM INSCRIERILE INTARZIATILOR.

REPET, CONCURSUL PROPRIU-ZIS INCEPE IN 4 ZILE. ASA CA, INCALZITI-VA MAUSURILI' SI... MAY THE BEST WIN !!!

ad1 06-03-06 16:25

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Doamne ajuta!

GRIGO 06-03-06 16:37

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Spor la treaba baietzi

TopArt 07-03-06 02:24

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 

ALXutz 12-03-06 23:00

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
legat de sectiunea Begginer Tuning.. un procedeu des folosit pe acest forum este inlocuirea fundalului pozei pe care se afla masina, mai nou am vazut chiar asezarea masinii intr-o alta pozitie.. Sunt permise lucrurile astea? Daca da, constituie un avantaj (se tine cont de faptul ca a fost depusa o munca suplimentara pentru inlocuirea pesiajului) / dezavantaj (se tine cont de faptul ca noul peisaj poate ascunde unele defecte ale pozei originale, cum ar fi coboararea masinii cu tot cu fundal sau refacerea proasta a fundalului vechi) ?

Skillzu 12-03-06 23:12

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
app de ceea ce zice alxutz mai sus....

la advanced-eu am de gand(defapt am inceput deja) sa schimb backgroundul pt toate cele 3 poze.....este admis?

TopArt 13-03-06 00:05

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
pt. madskilz & ALXutz, si pentru ceilalti:

e un concurs. avantajele si dezavantajele le "simtiti" voi si lucrati asa cum credeti. ideea e urmatoarea: cum bine ati intuit, NU e un concurs de background-uri... asta NU inseamna ca NU e admis. DAR, ganditi-va si voi: ce-o sa judece juriul ? MASINA sau BACKGROUND-UL ?!?

remember :arrow: TUNING. VIRTUAL TUNING. nu BACKGROUND. VIRTUAL BACKGROUND... ;)

ALXutz 13-03-06 09:19

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
pay daca te uiti putin pe comentariile de la battleuri ai sa vezi ca unii privesc poza in ansamblu si atunci judeca inclusiv schimbarea backgroundului, de multe ori fiind un lucru care cantareste mult in votarea pozei preferate, altii il vad ca pe un "truc ieftin" pentru a ascunde o falsa coborare a masinii, deci iarasi poate fi un element hotarator in defavoarea pozei.

Din punctul meu de vedere consider ca ar trebui modificata numai masina, fiind intradevar concurs de tuning (cum bine zici TopArt) insa vreau sa stiu daca schimbarea bakgroundului este sau nu permisa prin regulament, iar faptul ca nu se face nici o referire la asta este doar o scapare sau pur si simplu nu este important (si ramane la atitudinea fiecaruia sa decida in acest sens)

Merci

ALXutz 13-03-06 09:22

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Desi nu particip la advanced o sa imi permit sa imi dau si acolo cu parerea: avand in vedere ca cele 3 poze au din start fundaluri diferite, acolo cred eu ca ar fi chiar indicata schimbarea backgroundului (facut acelasi in toate cele 3 ipostaze)

Skillzu 13-03-06 11:11

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
NU ESTE INTERZISA SCHIMBAREA BACKGROUND-ULUI!;)

nici pe afara la concursuri nu este interzisa schimbarea backgroundului.ideea e k o schimbare k la carte a unui background necesita mai mult timp si cunostinte decat pt a cobora masina(de ce? pt k atunci cand muti masina din backdrop-ul ei trebuie sa o faci sa para cat mai real acolo unde o pui=>umbre,lumini,reflexii)

zic eu:rolleyes2

dshockevo 13-03-06 12:00

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
plus ca background-ul de la advanced tuning e de kko ! si vb lui madskilz si ALXutz background-ul cantareste in privinta notei lucrarii respective, daca il faci cum trebuie si pui pe masina luminile si reflexiile calumea , da o nota de realism masinii ;)

TopArt 13-03-06 13:13

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by TopArt
NU e un concurs de background-uri... asta NU inseamna ca NU e admis. DAR, ganditi-va si voi: ce-o sa judece juriul ? MASINA sau BACKGROUND-UL ?!?

se pare ca voi nu cititi sau cititi printre randuri... REPET, PUTETI MODIFICA BACKGROUND-UL IN 1.542.335.228 FELURI !!! DAR, credeti ca juriul va judeca background-ul sau MASINA MODIFICATA IN SINE ?!?

puteti sa puneti ce vreti. oooorice vreti. oooooooooooooorice. inca o data, e concurs de tuning virtual. masinile sunt cele din poze. mai mult de-atat, n-am ce sa va mai zic in directia asta cu backgroundurile... putem discuta la infinit de background-uri. sau putem sa lucram, sa terminam bine si foarte bine pana pe 28/29 martie ;)

spor !

ALXutz 13-03-06 23:38

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by TopArt
se pare ca voi nu cititi sau cititi printre randuri... REPET, PUTETI MODIFICA BACKGROUND-UL IN 1.542.335.228 FELURI !!! DAR, credeti ca juriul va judeca background-ul sau MASINA MODIFICATA IN SINE ?!?

No offence, dar cred ca nu numai noi citim printre randuri.. atata timp cat juriul = membrii inscrisi 4tuning, da, cred ca juriul va judeca in unele cazuri inclusiv backgroundul si nu neaparat masina modificata in sine! Asta am zis !!! Acum, raspunsul la intrebarea mea l-am primit deja, merci

metal_militia 14-03-06 09:34

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
din cate am inteles publicul voteaza pt premiul de popolaritate sau asa ceva si specialistii pt premiile adevarate....asa e??:oops:

LKS 14-03-06 13:08

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
ah inca ceva cu referire la cele spuse de madskillz si ALXutz ...pozele cu masinile sunt la rez : 1600 x 1200 ...ceea ce e cam greu de lucrat ......ca nu gaseshti materiale la o asha marime ...si daca gaseshti ...nu se potrivesc ...deci ...unii pot folosi un background de 1600 x 1200 si masina propriu-zisa sa o micsoreze pentru a gasi mai usor materiale pt tuning ...

think about it !

blowwind 14-03-06 14:27

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
parerea mea e ca ar trebui pastrat backgroundul original...si luat in considerare de juriu modul cum a fost coborata masina...

shantzu 14-03-06 16:05

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
eu am facut mai mult brush tuning ;) o sa se ia in considerare ??
si mai am o problema : cei 150 de euro o sa ii ia cel care iese primul sau se impart la la cele 3 locuri ( I , II , III ) ?? la categoria beginner

TopArt 14-03-06 16:10

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by metal_milita
din cate am inteles publicul voteaza pt premiul de popolaritate sau asa ceva si specialistii pt premiile adevarate....asa e??:oops:

cam asa e. mai citeste atent Global Announcement-ul, pls. ;)

TopArt 14-03-06 16:14

Re: CONCURSUL CONCURSURILOR -2006
 
Quote:

Originally Posted by shantzu
eu am facut mai mult brush tuning ;) o sa se ia in considerare ??
si mai am o problema : cei 150 de euro o sa ii ia cel care iese primul sau se impart la la cele 3 locuri ( I , II , III ) ?? la categoria beginner

1. poti sa faci ce vrei, atata timp cat se preteaza categoriei (desen de mana, 2d sau 3d...)

2. premiile vor fi comunicate oficial dupa ce vom da, in mare sau exact, componenta juriului. tot atunci veti afla EXACT si premiile. ;)

PS: bineinteles, banii se vor imparti la cele 3 locuri (de ex: 150 = 75 + 50 + 25)


All times are GMT +2. The time now is 16:53.

- Copyright 2026 4Tuning