Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura.html)
-   -   Honda inmatriculare + norma poluare (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura/85774-honda-inmatriculare-norma-poluare.html)

adi_dre 18-03-09 19:22

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Cum naiba a iesit non euro cand are sonda lambda si catalizator? erau aia intr-o zi mai proasta , cum ai reusit sa nu faci crime pe acolo?

MS83WOW 19-03-09 17:00

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
masina este inmatriculata de mai mult timp si are numar de omologare noneuro, pentru ei nu conteaza ca are cataliztor sau nu, ei se iau dupa omologarea pe tipul ala de motor

adi_dre 20-03-09 07:12

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Adevarat, ca doar in Romania si in America orice este posibil! sa vedem ce impozite si taxe pe euro ne baga astia, in curand cred o sa ne luam si noi ca nemtii biciclete !

doggz 20-03-09 15:32

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Si ne punem stickere cu VTEC pe ele...:D

adi_dre 20-03-09 16:55

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Pai cam asta ar ramane de facut daca itroduce statul taxa in fct de poluare impozite si alte dari aberante, o sa ne puna sa dam v-tecuile la rabla avans pt motorete sau logan. Eu personal am in minte un swap cu un k20 am gasit pe ebay la 2000-2300 euro. mai greu e cu interventia in sine ca la noi nu stiu pe nimeni sa mai fii facut asa ceva si probabil germania ma mananca! si la euro 4 banuiesc ca o sa am mai putin de plata!

CristianD 24-03-09 10:34

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
d16z5 iese in Romania non-euro (sa ii ...) si taxa care mi-o calculat-o mie e de 4901 Lei.

adi_dre 24-03-09 10:41

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
oricum vine vara asa ca dai o fuga in bulgaria stai cateva zile la plaja, inmatriculezi masina acolo si te intorci fericit! cu 50 milioane faci 5 vacante in bulgaria! mai bn ii cheltui in interes personal decat sa ii cheltuie statul roman pe nimik! multa bafta

doggz 24-03-09 11:54

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Quote:

Originally Posted by adi_dre (Post 2167745)
Pai cam asta ar ramane de facut daca itroduce statul taxa in fct de poluare impozite si alte dari aberante, o sa ne puna sa dam v-tecuile la rabla avans pt motorete sau logan. Eu personal am in minte un swap cu un k20 am gasit pe ebay la 2000-2300 euro. mai greu e cu interventia in sine ca la noi nu stiu pe nimeni sa mai fii facut asa ceva si probabil germania ma mananca! si la euro 4 banuiesc ca o sa am mai putin de plata!

sunt niste baieti pe la Galati, care au facut swapuri...

CristianD 24-03-09 20:14

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
cat costa faza cu bulgaria?

eMH 24-03-09 20:33

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
In Bulgaria merge doar daca ai masina sub ~160 de cai. Si costa ~500 de euro,dar vb cu un baiat care se ocupa (vezi cazul de fata) si ti-o inmatriculeaza cu ~650 E si scapi fara batai de cap...

doggz 24-03-09 20:39

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
eu am un Civic pe Bg, nu recomand decat in cazuri extreme...

eMH 25-03-09 11:06

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Poti sa precizezi care sunt dezavantajele ?
Nu de alta,dar am inmatriculat cateva masini in Bulgaria,si nu s-a plans nimeni pana acum...

maxbet 04-05-09 20:42

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
1 Attachment(s)
Salut,
Am si eu o urgenta:
Vreau sa imi iau un Accord din '95, motor 2,2, 160 cp (cu cip am inteles vreo 200)....si asa vrea sa o inmatriculez. Masina e din America si e adusa pana in 2008 dar neinmatriculata. Baiatu asta zice ca e Euro 2.
Acum eu am mai multe intrebari daca puteti sa ma ajutati:
1. Cat ma costa taxa avand in vedere ca anul introdusa in tara si Euro 2?
2. Cat de rau poate sa ma arda astia la RAR?:x
2. Daca nu reusesc so inmatriculez curand, o asigurare romaneasca e valabila?

Am pus si o poza cu motorul poate va mai spune ceva.
Eu as vrea so iau saptamana viitoare daca taxa nu e magnifica.

fanete 04-05-09 22:09

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
1- http://www.***********/taxapoluare2009.php
Nu crede tot ce zice lumea de euro. daca este din state masina o sa ai probleme cu ea la clasificarea euro. iei frumos cartea si te duci la rar si completezi un formular si iti clasifica ei masina. trebuie sa te gandesti si tu putin ca este o norma EUROpa, masina venind din state e putin diferita.
2 - pe linga taxa de prima inmatriculare care o gasesti in link-ul de mai sus mai platesti si taxa de continent care este 10% din valoarea masini, valoare care nu stiu cine o da...
3 - asigurarea romineasca NU. daca masina nu a fost radiata din state si mai ai talon-ul si nu ai luat numere rosii in romania abia atunci mai poti vorbi cu cineva in state sa iti faca asigurare.

sper sa nu fi gresit din ce ti-am spus mai sus.

motorul nu cred ca are 160 de cai si poate 150 si cu cip sa aive 160. 200 in nici un caz.
Motorul ala este un SOHC (o singura axa cu came) 16valve vtec de 2.2 (dupa cum ai spus tu) si ala corespunde cu un F22Z2 de 150 de cai.
cel mai bine vezi codul motorului care este in partea stinga a motorului ( exact linga cutie)

maxbet 05-05-09 07:59

Re: Honda inmatriculare + norma poluare
 
Deci sa inteleg ca ma va costa cel putin 1000 de oiro?
Cam nasol nu stiu ce sa spun in cazul asta....ma gandeam ca poate o iau si o inscriu in timp...dar cum merg cu ea...


All times are GMT +2. The time now is 06:50.

- Copyright 2024 4Tuning