Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Masini de lux vs. masini sport vs. de familie (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/68658-masini-lux-vs-masini-sport-vs-familie.html)

a3ds 15-10-10 14:24

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Nu cred in "masini de familie", nu inteleg conceptul. Prefer masinile luxoase, elegante dar cu tenta sportiva, nu hambare gen Bentley, genul de "masina de autostrada" cu care nu ti-e totusi rusine sa mergi mai tare pe Poiana Brasov.

All time favourite este Mercedes Benz CLK, deci coupeurile de la Benz ca idee, cred ca m-ar coafa si un CL-klass :).

Cea mai misto masina pe care am avut-o/condus-o a fost tot un Benz, vorbesc din experienta. Cel putin CLK imi ofera tot ce am nevoie, arata foarte misto, e spatioasa, luxoasa, sobra, imbina confortul cu sportivitatea intr-un mod specific firmei Mercedes adica foarte civilizat, motorul v6 este un vis, mai exista si v8 dar alea deja sunt sf pentru mine deocamdata.

GTR 15-10-10 15:43

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3729306)
Nu cred in "masini de familie", nu inteleg conceptul. Prefer masinile luxoase, elegante dar cu tenta sportiva, nu hambare gen Bentley, genul de "masina de autostrada" cu care nu ti-e totusi rusine sa mergi mai tare pe Poiana Brasov.

All time favourite este Mercedes Benz CLK, deci coupeurile de la Benz ca idee, cred ca m-ar coafa si un CL-klass :).

Cea mai misto masina pe care am avut-o/condus-o a fost tot un Benz, vorbesc din experienta. Cel putin CLK imi ofera tot ce am nevoie, arata foarte misto, e spatioasa, luxoasa, sobra, imbina confortul cu sportivitatea intr-un mod specific firmei Mercedes adica foarte civilizat, motorul v6 este un vis, mai exista si v8 dar alea deja sunt sf pentru mine deocamdata.

CLK e foarte misto doar ca atunci cand ai familie parca vrei 4 usi, ceva mai mult spatiu in spate si de bagaje, din acest motiv daca vrei sa le imbini pe toate mi se par mai potrivite C63AMG, M3 (4 usi), RS4 sau mai mari E 63 AMG, M5, RS6 sau daca vrei sa fie si mai versatila dar cu ceva rabat de performanta exista varianta ML 63 AMG, X5M, Cayenne, Touareg.

Toate variantele de mai sus sunt un compromis foarte bun de utilitate/confort/lux/sportivitate mai putin costuri :D

a3ds 15-10-10 15:52

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Eu m-am indragostit de CLK dupa ce am vazut prezentarea asta poetica de oscar, are si emisiuni reusite carnatu ala de Jeremy:

https://www.youtube.com/watch?v=8n3xSD9JMuM

GTR 15-10-10 16:37

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3729471)
Eu m-am indragostit de CLK dupa ce am vazut prezentarea asta poetica de oscar, are si emisiuni reusite carnatu ala de Jeremy:

https://www.youtube.com/watch?v=8n3xSD9JMuM

O, clar coupe-ul este mai frumos dar este mai putin family, cand una doua urci plodul in spate si cand incepe sa si creasca, nu mai este atat de comod:)

filipinho21 13-12-10 11:48

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Deocamdata la varsta mea mi-as dori o masina sport,dar mai tarziu e bun sa ai cate una din toate trei:D

MihaiCsl 15-12-10 17:02

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Pentru mine sa fie sport si de familie, am una de familie cat o garnitura de tren, dar este si varianta sport de 240 de caluti :D
https://www.youtube.com/watch?v=6EnhE2Cd_Vs That's the shit :oops:

Radu. 17-12-10 09:28

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3721194)
.....ah si PSA Grup, adica de la foarte urate au trecut la doar urate :lol:

C5-u II sw ti se pare urat ? Calitatea materialelor dela PSA a crescut mult.

Gixer 17-12-10 21:32

Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
 
Quote:

Originally Posted by Radu. (Post 3904899)
C5-u II sw ti se pare urat ? Calitatea materialelor dela PSA a crescut mult.

Apai nah, ala nu-i asa de urat, dar fiind totusi si foarte incapator si spatios, e util, plus vad ca are o aerodinamica de masina sport, totusi ce nu-mi place maxim la el e ca, la cum arata(consola fatza nu prea lunga) puteau linistiti sa-i puna tractie spate sau macar sa fie varianta 4X4 cu distributie uniforma a cuplului, si puntea motoare principala sa fie spatele ;)
Calitatea materialelor, acuma nah, aia e tare discutabila, si cred ca tot in defavoarea lor, la interior nush, parca da se vede o mica imbunatatire, dar la exterior, in trend, adica tot mai slab, intr-un fel e bine pt protectia pietonilor si a celor pe 2 roti(eu stiu din proprie experienta ca e moale 206-le :D )


All times are GMT +2. The time now is 19:39.

- Copyright 2026 4Tuning