Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Chevrolet Corvette vs. Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5901-chevrolet-corvette-vs-nissan-skyline.html)

DiggyDoc 28-12-05 17:38

Dap....Corvette-ul e o barca.....una care mananca f f f f f multa benzina de pomana....in ultima vreme singurii cumparatori de Corvette sunt staruri porno si politicieni extrem de patrioti....nu mai e ce era odata....acum e era japonezilor...si a italienilor....

fishbone 28-12-05 21:55

Motor care mananca mult si degeaba ziceti voi ... Hmm!

Pai hai sa ne uitam la Vette-ul din 2005 spre exemplu.
6 litri V8, 400HP
Merge 18/26 mpg, ceea ce inseamna un consum de 12.3 la suta in oras si 8.7 la suta pe autostrada. Daca asta tie ti se pare mult pentru un asa motor ... Vino tu si spune-mi ca la capacitati similare un motor de BMW sau alta masina europeana mananca mai putin.
Cat consuma Skyline oare? Pai ... R34 din 99 merge 14/23mpg, ceea ce inseamna 14 la suta in oras si 10 la suta pe autostrada.
Iar aceasta barca a cam iesit fruntasa la Nurbungrig si alte circuite. Uitati-va si voi la cum sunt construite masinile si geometria lor. Trag concluzie ca nu ati vazut in viata voastra un Corvette in realitate. Masina joasa si lata care te duce cu gandul la go-carts. Daca asta nu sta bine pe viraje ... Ca sa fac o oarecare analogie vulgara, va spun asa. Stand in picioare langa un conducator din Vette, acesta ia muhe lejer. Langa un Skyline, o ia in bratze si ma gadila cu buricul ... Cam singurele Vette-uri cu geometrie similara cu cea a Skyline-ului si aici ma refer la faptul ca erau relativ inguste prin comparatie si lungi, sunt cele din anii 60 si 70 cand Skyline .. a da, am uitat; nici macar nu exista.

DAR, haide sa ne uitam la Vette-ul din 99, ca sa nu ziceti ca noi comparam tehnologii noi cu unele invechite. La fel, in 99 manca mai putin ca Skyline: 18/28 mpg. Faceti voi conversia ca mi-e lene si nu meritati.

Si sa nu ziceti ca am scos cifrele din burta.
Situl care face transformarea din mpg in litri/suta:
http://www.teaching-english-in-japan.net/conversion/mpg
Corvette:
http://autos.msn.com/research/vip/Sp...IP&tab=2&sub=0
Skyline:
http://www.fast-autos.net/nissan/nissanskyline.html
In final, Diggy si Alfa_band, anuntati-ma si pe mine cand va apucati de postat la subiect si bine informat in loc de auzite. Sper ca ati facut ceva de-a dreptul important si constructiv in alea 5 minute cat va lua un search si sa nu ma contraziceti cu prostii.
Performante? Poftiti!
Vette:
http://www.rsportscars.com/eng/cars/corvette.asp
Skyline R34:
http://www.rsportscars.com/eng/cars/nissan_skyline.asp
Si eu prefer Skyline, dar mai terminati odata cu mitul ca masinile americane mananca mult. E o impresie de la care majoritatea europenilor pornesc din bun start fara sa se intereseze si de obicei se inseala.

Copii, ca sa va intre in cap bine de tot, repetati cu mine:
There is no replacement for displacement
There is no replacement for displacement
There is no replacement for displacement

tha_real_valek 28-12-05 22:46

Imi pare foarte rau...deshi nu sunt un fan impatimit al corvette-ului pot sa spun k mananca destula benzina poate k mai mult decat mashinile europene din acel an shi anume '99,dar totushi nu degeaba pt. k foarte putine mashini ii depasheau sau egalau performantele...

fishbone 28-12-05 22:51

Dati-mi un exemplu de masina care face un Corvette, dar la aceiasi bani. In comparatie, intr-adevar Corvette mananca mult daca te uiti strict la cifre, dar iti reamintesc: 8 cilintri. 400 cai putere. 6 litri.

Cat despre a fi fan sau nu Corvette, iti spun atat: da-te cu un Stingray din 69 si mai discutam.

Daca azi vine cineva si imi da sa aleg intre un Vette si Skyline R34, am fugit cu Skyline-ul inainte sa-si dea seama ce s-a intamplat, din motive care au fost deja discutate pana acum. Daca insa la bataie contra R34 se da un Stingray, am plecat cu Stingray-ul, asta din motive care ori se cunosc ori nu se cunosc. E imposibil de explicat.

tha_real_valek 29-12-05 00:17

ha ha... la ast versus nici nu stau pe ganduri !!! pt voi nu o fii asha de logic dar pt. mine este f.f.foarte logic sa aleg Skyline-ul fie el ce model ar fii pt. k nu exista mashina cu raport mai bun putere/consum shi in plus e una din mashinile care ma innebunesc !!!pe langa diablo,mustang,masseratti...etc... :twisted:

tha_real_valek 29-12-05 00:21

1 Attachment(s)
fiecare cu ale lui

tha_real_valek 29-12-05 00:25

1 Attachment(s)
fiecare cu ale lui

fishbone 29-12-05 03:46

Daca din argumentele mele voi ati inteles ca eu sunt fan convins Corvette, inseamna ca n-ati inteles nimic.

pimp_lex 29-12-05 05:18

Fishbone

eu cred ca tu n-ai inteles nimic

baietzii astia(dintre care cel de mai sus mai are 2 ani pana sa ia carnetu) fac parte din grupul de umor Vacanta mare Jr

Cel mai hilar fiind bineinteles diggydoc care saracu este asa rupt de realitatea ca probabil chiar crede ce scrie

Iti zic, eu, nu-ti mai bate capu de pomana ca zici degeaba, oricum s-a scris tot ce era de scris, acuma cine citeste restu de pagini bine, cine nu (cum sunt temerarii de mai sus) sa fie sanatosi si sa faca plecaciuni in continuare posterului cu Skyline de pe perete si sa viseze cum ar fi sa aiba si ei unu care sa scoata \"fum d'ala smecher\" ca in biblia tuningului, capodopera cinematografica 2 slow 2 ridiculous

GabiByte 29-12-05 09:26

eu sincer cred ca, cam subestimezi persoanele sub 18 ani.
Si nu ca ii m-ar deranja dar eu am 16 ani si stiu mai multe decat sa scot fum de ala smecher.
Nu am carnet, da asta nu inseamna ca is habarnist.

fishbone 29-12-05 17:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tha_real_valek\"
este f.f.foarte logic sa aleg Skyline-ul fie el ce model ar fii pt. k nu exista mashina cu raport mai bun putere/consum

Am omis acest post ... Altu' care nu citeste ce scriu. Eu tocmai ti-am aratat ca Vette-ul scoate aproape dublu la putere si consuma mai putin decat un Skyline, iar tu vi cu textul de mai sus. Nu sunteti normali.
Gabi, n-avem nimic cu varsta, varsta nu inseamna neaparat maturitate, dar in momentul in care-ti iei carnetul si te urci la volan vei vedea ca ti se deschide o lume total noua, o lume numita practica, ca de teorie suntem satui toti.

shadowro 29-12-05 19:21

daca este vorba de corvette C6 skyline-ul nu mai are nici o sansa.

f1anatic 29-12-05 19:52

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"shadowro\"
daca este vorba de corvette C6 skyline-ul nu mai are nici o sansa.

Pe un alt forum .ro oamenii se inchina firmelor germane...iar BMW-ul este o bijuterie, o opera de arta samd. M-am saturat de ei. Dar nu vreau sa vad cum se inchina altzii la japoneze, Supra si Skyline si Subaru samd. Sau la Americane.

In primul rind masinile astea sint suficient de diferite...plecind de la motor - turbo vs NA, 4 cyl vs 8 cyl, una are capacitate cilindrica dubla fatza de ailalta...una are awd ailalta are rwd. Ce atita discutzie ?
Sint doua masini DIFERITE - Read My Lips - cu performantze similare.

Discutzia asta imi aduce aminte ca era o reclama inceputa mai pe iarna trecuta...despre cum noul 2005 Jeep Grand Cherokee era mai iute decit AUDI TT si BMW 325, frina mai bine si era mai bun la slalom. Reclama la TV. And...? Cam acelasi lucru si cu Skyline vs. Corvette. Uite si o mentziune...RIDICULOUS AD

buricu 29-12-05 20:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"f1anatic\"
4 cyl vs 8 cyl

Skyline are 6 cilindrii :wink:

fishbone 29-12-05 22:02

Ideea de baza tot aia e, chit ca-i vorba de 4 sau 6 cilintri.

f1anatic, stiu reclama si am vazut-o si eu la TV. Made me feel like I wanted to murder somebody. Still does.


All times are GMT +2. The time now is 15:36.

- Copyright 2026 4Tuning