Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

CJ-01-WOB 21-07-07 14:09

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1007106)
bzsa ......parasolarul este pe exterior sau interior parbriz ? arata ff bine,nu-mi dau seama din poze.este de la jomlook ? sau ai gasit in cluj ?

parasolar de la jomlook ? Fii serios omu

te duci la un magazin care comercializeaza plastic folii autocolant samd .. iti alegi o culoare + rezistenta la exterior
de obicei vine cu latimea de 50 cm / cat ai nevoie (cred ca 1,5 m sunt de ajuns.



cumperi o bucata , iti faci masuratorile ( dinauntru iti gasesti punctul cel mai de sus pe parbriz unde nu te deranjeaza la vizibilitate si iti faci un semn - un punct ceva) pe care il pui simetric si la partea cu pasagerul (masori banal cu un centimetru).
Iei un Card de bancomat (sau ceva DREPT cu care sa netezesti folia)si ceva cu care sa spritzezi putina apa pe toata suprafata unde vine pusa folia.

Important .. iti trebuie un mediu linistit , fara vant(!!) , praf galagie adica un garaj , o parcare inchisa sau o zi foarte linistita!

ai nevoie de inca un om sa te ajute pt a fii sigur ca nu strici folia ( folia de 50 o tai in 2 , 25/25 - daca cumva strici o parte o folosesti pe cealalata)

prindeti unu dintr-un capat celalalt din alta si incerci sa il pui la nivelul semnelor pe care le-ai facut pe parbriz.cel care are cardul in mana lipeste primul partea lui (celalalt tinant in permanenta intins si la nivelul punctelor parasolarul)Cu cardul intinzi usor folia pe parbriz- usor ca sa scoti bulelel de aer (parbrizul umed - nu excesiv- te va ajuta)
Dezlipesti hartia .. si intinzi autocolantul cu cardul pastrand nivelul punctelur semnat de tine , pana ajungi in partea cealalta la celalalt care tine .Usor si cu rabdare , nu te grabii .Atentie sa nu zgarii folia cu cardul
daca totul e ok ar trebui sa arate f bine , daca nu incearca cu un ac sau cu cardul din nou sa scoti bulele creeate de aer/apa.
Daca esti multumit ia o lama si taie autocolantul in exces care e pe chedere sau nelalocul lui .
Daca NU .. si a iesit ca pasta .. ia cealalta bucata si repeta procesul
In mod normal iese perfect.
trebuie rabdare si multa atentie

Succes .

bzsa 21-07-07 15:15

Re: Proprietari de vw vento
 
foarte simplu exact cum zice WOB numa parerea mea cel mai important sa te ajute cineva ca altfel ar putea sa iasa stramb sau ceva de genu singur e mai greu

paul_ral 21-07-07 15:17

Re: Proprietari de vw vento
 
7 Attachment(s)
Asa cum am promis poze cu masina in lucru - la echipat.
Asa vine montat suportul de pahare.
Usile din imagine, fata si cele din spate, complete, sunt de vanzare, 120 lei/buc

bzsa 21-07-07 19:12

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1008013)
Asa cum am promis poze cu masina in lucru - la echipat.
Asa vine montat suportul de pahare.
Usile din imagine, fata si cele din spate, complete, sunt de vanzare, 120 lei/buc

bandourile de pe usi le scoti ?
nu te-ai gandit sa vopsesti sa spoliere intr-o culoare? in caz vopsesti bandourile sau le scoti?
si inca ceva prelungire din fata este de fabrica sau l-ai pus tu ultelior?
bafta la mai mare si sa ne zici de evolutia masini!!

paul_ral 21-07-07 20:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Bandourile au fot scoase inainte de vopsire. Nu imi place bara vopsita in intregime. Prelungirea de sub spoiler este de VR6, nu puneti de Golf ca nu se potriveste(e mai scurta cea de Golf cu 2 cm)
Azi am schimbat telescoapele spate si am echipat usile, maine verific instalatia de la geamuri si oglinzi.

paul_ral 21-07-07 22:53

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Reglajul reminderului de service

bzsa 22-07-07 03:08

Re: Proprietari de vw vento
 
buna treaba si de ajutor
daca mai ai ceva schite sa le postezi te rog
;) ;)

FANEX 22-07-07 11:29

Re: Proprietari de vw vento
 
mercy paul..........aceeasi rugaminte ca si ceilalti.......daca mai ai ceva schite sa le postezi.......

bzsa 22-07-07 18:09

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1008518)
Reglajul reminderului de service

paul ral daca ma poti lamuri
faza cu uleiul l-am restetat e ok acum
dar nu prea am inteles in 01s-si in 02s
unul e perioada si celalt e km dar la ce te avertizeaza ca asta nu pre am inteles
mersi
la mine acum dupa ce am butonat uleiul e setat dar celallt nu stiu pt ce e
oricum acum imi arata 00

paul_ral 22-07-07 22:43

Re: Proprietari de vw vento
 
1. Partea cu "S" se refera la programarea reminderului atunci cand ai schimbat instrumentele de bord.
2. Pentru aproape orice schema electrica/mecanica imi spuneti ce anume va intereseaza si va trimit. Puteti intra si pe vwforum, aria Golf 3 &Vento si am deschis acolo un topic cu scheme pt masinile noastre
3. I had a bad day. Azi am lucrat la partea electrica, geamuri si oglinzi. Am facut oglinzile, macaraua fata de pe partea soferului a avut rola de incarcare a sufei terminata, iar cea din dreapta fata comanda electrica terminata. Am inlocuit comanda de la usa dreapta spate si am facut usa pasagerului functionala. Am lucrat undeva la umbra, la 10 m distanta de masina, avand macaralele defecte desfacute. Nu stiu cu s-a facut ca pur si simplu au disparut, odata cu o trusa mica de scule si ce-i mai important cheile de acasa.Traim in Romania si asta ne mananca tot timpul.

bzsa 22-07-07 22:47

Re: Proprietari de vw vento
 
[QUOTE=paul_ral;1009660]1. Partea cu "S" se refera la programarea reminderului atunci cand ai schimbat instrumentele de bord.

nu stiu la mine apar toate cu S
faza cu In cand trebuie sa il setez?
ca toata treaba e un reminder nu?

paul_ral 22-07-07 23:02

Re: Proprietari de vw vento
 
S iti aminteste intervalul de timp pana la o noua verificare sau schimb ulei(ex. peste o luna trebuie sa schimbi uleiul). Din cat am mai citi te poate avertiza si in km(ex. peste 500 schimbi uleiul)
IN 01 si IN 02 se seteaza la fel ca si OEL.

bzsa 22-07-07 23:07

Re: Proprietari de vw vento
 
IN 01 si IN 02 se seteaza la fel ca si OEL.[/QUOTE]

da la ce schimb placute, filtre,distributie???

paul_ral 22-07-07 23:22

Re: Proprietari de vw vento
 
Strainii trec verificarile in carnetul de service. In manualul de G3&Vento sunt trecute verificarile ce se efectueaza si periodicitatea lor. Momentan am manualul in garaj. Maine am sa citez cate ceva din el.

FANEX 24-07-07 17:22

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa.........cum ai butonat ? si eu am butonat dupa schema de la paul,am setat OEL ,am apasat la ceas pina au aparut cele 5 ----- la odometer,acumimi arata trip nr.km.parcursi de la butonare,dar faza e ca imi arata tot IN02 cind pun contact


All times are GMT +2. The time now is 06:16.

- Copyright 2026 4Tuning