Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

yoda 13-05-07 18:22

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 819789)
Comparatie cu tfsi....sunt doua motoare total diferite...sunt convins ca fac un tfsi pe reprize, ca demaraj pe 400 m nu stiu ce sa zic...daca pierd startul nu mai am sanse sa-l prind.Zicea cineva pe forum ca cine isi ia diesel nu are rost sa-l tuneze..il ia pt costurile mici de intretinere...total eronat..f multi dupa forum folosesc masina zi de zi si nu cred ca merg cu ia ca la curse in fiecare zi....eu unul prefer un diesel in aglomeratia din Bucuresti decat cine stie ce benzinar turbo sau aspirat cu axe cu came super sport...sau alte chestii de genul asta.Parerea mea.

am eu un tfsi pe octi 2!daca esti asa de convins ca il faci pe reprize hai sa ne dam!poate cine stie...chiar castigi! :shock:

Avionu 13-05-07 18:49

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by yoda (Post 899060)
am eu un tfsi pe octi 2!daca esti asa de convins ca il faci pe reprize hai sa ne dam!poate cine stie...chiar castigi! :shock:

Ma refeream la masina mea contra la un 2.0tfsi stock.Al tau din cate stiu nu e stock..Daca vrei sa ne dam ne dam doar asa ... for fun....pt schimb de experienta...oricum ma faci.Masa propie a masinii am luat-o dupa site-ul skoda...probabil acolo e masa la gol...fara ulei, lichid frana racire, benzina si cine stie ce alte chesti..oricum diferenta destul de mare fata de ce zici tu.Nici eu nu-mi explic de unde

Avionu 13-05-07 18:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Bluey..ori ai facut si tu ceva la motor da ai 170 cp "inca"? Daca da povesteste unde si cum e

siadimet 13-05-07 19:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
leon-ul ala care te-a alergat pe tine rau la buzau merge exact cat skoda rs stock.deci cu yoda nu o sa intelegi nimic daca te dai,pt ca nu o sa-l mai vezi de la start.la mare a batut destul de rau un baiat din slobozia cu un megaNE RS ,care stie sa mearga bine cu masina.si megane-ul rs are la carte 6,5 sec de la 0 la 100.skoda aia merge f tare si cu start de pe loc,dar pe reprize,din mers,iti pierzi directia de mers daca te dai cu el.

Avionu 13-05-07 19:59

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 899164)
leon-ul ala care te-a alergat pe tine rau la buzau merge exact cat skoda rs stock.deci cu yoda nu o sa intelegi nimic daca te dai,pt ca nu o sa-l mai vezi de la start.la mare a batut destul de rau un baiat din slobozia cu un megaNE RS ,care stie sa mearga bine cu masina.si megane-ul rs are la carte 6,5 sec de la 0 la 100.skoda aia merge f tare si cu start de pe loc,dar pe reprize,din mers,iti pierzi directia de mers daca te dai cu el.

Iti multumesc ca ai repetat ce am scris eu mai devreme...daca te uiti mai atent am scris clar ca ma face yoda fara drept de apel.Eu am zis ca ma dau cu el doar de distractie..chiar daca stiu ca pierd ... asa mai cunosc si eu un concurent atat ca sofer cat si ca stomatolog :-P

bluey 13-05-07 20:44

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 899095)
Bluey..ori ai facut si tu ceva la motor da ai 170 cp "inca"? Daca da povesteste unde si cum e

semnatura trebe sa o modific pentru ca nu am chiar atatia caluti.
Am mai multi ca inainte dar am preferat sa nu am fumu gros la coada.
Deocamdata sunt multumit de astia pe care ii am (aproximativ 160).
Mai fac peste vreo 2 luni un short-shift.Mai fac dupa aia un FMIC.
N-are rost sa le fac pe toate odata si dupa aia sa-mi iau alta masina ca nu mai imi ofera nimic nou asta.Strategia asta o rezerv femeilor.:)

Avionu 13-05-07 22:52

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 899263)
semnatura trebe sa o modific pentru ca nu am chiar atatia caluti.
Am mai multi ca inainte dar am preferat sa nu am fumu gros la coada.
Deocamdata sunt multumit de astia pe care ii am (aproximativ 160).
Mai fac peste vreo 2 luni un short-shift.Mai fac dupa aia un FMIC.
N-are rost sa le fac pe toate odata si dupa aia sa-mi iau alta masina ca nu mai imi ofera nimic nou asta.Strategia asta o rezerv femeilor.:)

Sa inteleg ca ai resoftat ecu.Felicitari.Unde ai facut?Esti multumit de rezultat?FMIC(front mounted intercooler) nu-si are rostul daca mergi pe turbina originala cu boost mic.PAREREA MEA

bluey 13-05-07 23:03

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 899511)
Sa inteleg ca ai resoftat ecu.Felicitari.Unde ai facut?Esti multumit de rezultat?FMIC(front mounted intercooler) nu-si are rostul daca mergi pe turbina originala cu boost mic.PAREREA MEA

Isi are si el rostul lui.Oricand.
Bineinteles ca e mult mai evident cu o turbina mare dar sa zicem ca fac tuning in rate...
Tata nu are asa multi bani :)
Am resoftat intr-adevar.
Facut de Bicoloru dar conceput de altcineva softul.
Nu scoate asa mult fum ca softul de pe Seat si ma incanta asta.
Trage binisor dar nu sa ma sperie.In schimb ambreiajul mi-a facut deja cateva fite in a3a si a 5a la talpa brusca din 2500Rpm.
Sa speram ca nu trebe schimbat.
Inca nu m-am dat cu nimeni sa vad cum si in ce fel trage dar e ok ca mai vad in spate cand calc acceleratia :)

ceky 14-05-07 00:43

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pt Avionu'
Intercooler am montat pe Golf 5 2.0 tdi primul in tara cu ceva ani in urma cind nici nu stia lumea cu ce se mananca tuningul !Rezultatul nu se vede pe 400m insa pe drum intins afara din oras face sigur diferenta !Pe 400m recomand solutia Bonalume cu intercooler racit cu apa !
Cu respect,
Ceky

zGb 14-05-07 03:15

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
avionu & bluey : voi aveti 2.0tdi si nu stiti ca voi din fabrica aveti fmic? si 1.9tdi 105cp are fmic tot din fabrica (cel putin am vazut eu pe leon)...mai aveti destul de lucrat pana trebuiasca schimbarea fmic-ului oem :)

bluey 14-05-07 07:33

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 899883)
avionu & bluey : voi aveti 2.0tdi si nu stiti ca voi din fabrica aveti fmic? si 1.9tdi 105cp are fmic tot din fabrica (cel putin am vazut eu pe leon)...mai aveti destul de lucrat pana trebuiasca schimbarea fmic-ului oem :)

Ba sa mor daca nu m-am benoclat pe sub capota si nu am vazut nimic care sa semene cu un intercooler.
Kilu meu, la orice masina e pus in calea aerului sa il raceasca.La mine sa mor daca pot sa vad si altceva decat plastice :(
Cred ca imi iau logan mcv sa se vada frumos in bara din fatza cum troneaza intercooleru in mijloc.
Bine, pana acum nisi nu am umblat la motor ca nu am avut de ce.
Daca stau sa ma gandesc bine habar n-am unde imi e turbina pe acolo.
Inghesuiala mare

yoda 14-05-07 08:36

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 899164)
leon-ul ala care te-a alergat pe tine rau la buzau merge exact cat skoda rs stock.deci cu yoda nu o sa intelegi nimic daca te dai,pt ca nu o sa-l mai vezi de la start.la mare a batut destul de rau un baiat din slobozia cu un megaNE RS ,care stie sa mearga bine cu masina.si megane-ul rs are la carte 6,5 sec de la 0 la 100.skoda aia merge f tare si cu start de pe loc,dar pe reprize,din mers,iti pierzi directia de mers daca te dai cu el.

iti multumesc foarte mult pt aprecieri.din pacate skoda mea are si avea (la mare) o mica problema legata de dv -ul ei (blow off de fabrica comandat electric) si nu puteam sa merg cu presiunea dorita! ;)
nu am vrut sa fiu ipocrit sau fitos cand am spus sa se dea cu mine ci pur si simplu mi s-a parut ca Avionu exagereaza un pic .nu spun ca rs tfsi este mare masina stock dar nici prea prost nu trage!

Bicolorul 14-05-07 10:13

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Totusi zic sa facem una mica, sa vedem cum stam , pe sosea, ca fisele, pe mine unul nu prea ma conving
EU, Bluey, Avionu si YODA, ca sa ne filmeze din fata:D, cand ne stresam noi la volan, facem ca la cursa de OGARI, el este iepurele si noi ogarii.

Avionu 14-05-07 14:05

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pt zGb: Stiam ca am FMIC.E destul de mare dar cam subtire situat intre radiatorul de al clima si cel de apa (asta si pt Bluey).Ideea e ca nu stiu cat e de eficient, adica cat de bine raceste si mai important ce pierderi de presiune creaza.O sa masor si o sa anunt.Oricum mersi pt intentie
Pt Ceky: Mersi pt sfat...m-am gandit si eu mai de mult sa montez o stropitoare pe intercoolerul original dar e destul de greu pt ca radiatorul clima si cel de apa sunt "lipite" de intercooler.Astfel e greu de udat toata suprafata lui...dar cu putina imaginatie si multa munca banuiesc ca se poate.
Pt Yoda: Cand am zis ca ma tin dupa un tfsi m-am bazat pe propia experienta cu un leon fr tfsi...m-am dat cu el pe varianta din Buzau. Eu mai eram cu o persoana in masina, el era singur...incepeam sa-i dam de pe la 90 si mergeam pana pe la 200.Pana la 180 stateam dupa el..dupa aia se indeparta f usor.Imi pare rau ca ai probleme cu masina..mult succes in solutionarea lor
Pt Bicolorul: O idee f buna.....ma bag..dar dupa ce imi montez suspensiile..tre sa vina saptamana asta

bluey 14-05-07 14:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eu voi fi singurul cu suspensia din fabrica???? :((
Si cu mai multa greutate extra?
Si cu putere mai mica???
Va fac clar :D


All times are GMT +2. The time now is 07:44.

- Copyright 2026 4Tuning