Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EUROPENE (https://forum.4tuning.ro/400-europene.html)
-   -   Ce parere aveti despre smart? (https://forum.4tuning.ro/400-europene/3428-parere-aveti-smart.html)

prs_prs 16-01-07 19:12

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by doarr4u17 (Post 700833)
eu provoc un smart d`asta la o liniutza.. sa vedem care pe care:P datimi un pm.. care se ofera

da tu cu ce rulezi???? ca in poza zaresc o dacie si zici si ceva oltcit.....cu care cocurezi?

B-14-BYE 16-01-07 20:14

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
3 Attachment(s)
Oltcit trs 1.3 carburator webber axe came modificate. ulei 5w racing. evacuare sport. filtru. aprindere electronica fara platina.

B-83-DAC 16-01-07 20:22

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
te pomenesti ca ai mai multe axe cu came pe masina aia nu?e cumva un 16 valve??esti prea mandru pentru ce ai sub capota...bluey stie pe ce se bazeaza cand spune(turbo uratule) ca sa nu mai spun ca are o greutate de invidiat masina lui...eu zic sa te potolesti
P.S. PROVOCARILE SE TIN IN ALT LOC

Iulixxx 16-01-07 21:30

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
hai terminati-va cu prostiile.

in 2 luni max imi iau 42 CDI...p[lanuiesc asta de ceva timp.hai mai bine sa vb de alte aspecte...fiabilitate,cum e cutia aia?
bluey,ma dai si pe mine o tura cu a ta?Te cinstesc

B-14-BYE 16-01-07 22:02

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
da DAc. eu am 2 axe cu came. motor boxer. nu e dacie :D pot face pipi pe orice dacie nemodificata :d

bluey 16-01-07 22:41

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Iulixxx numai sa nu fii gras ca mai e unu pe aici care a zis sa-l dau o tura si mi-a dublat greutatea la masina cand s-a suit.Cand vrei dai un pm si ne vedem.Dar sa stii ca nu se compara cdi cu benzina.nici la consum si nici la performante.Nu cutiile sunt problema la masinile astea si nici ambreiajele surprinzator.A mea la 75k km a avut ca defect major galeria de evacuare fisurata si un senzor la pedala de frana (care imi face iar figuri).
Dar masinuta mea a vazut Grecia si Bulgaria de cateva ori si mai vede si 170km/h cand are drum cu toata aerodinamica ei de caramida.
Oricum este o masina de fun nu de curse.
Ca idee asa nu cu foarte mari investitii motorasul ala de 0,7L se poate urca la 130cp.
Cum ar fi motorul de pe Oltcit cu ~250cp.
Si ca idee am avut si eu Oltcit si chiar eram mare fan.Si stiu foarte bine ce poate un Oltcit.

B-83-DAC 17-01-07 15:48

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by doarr4u17 (Post 701303)
da DAc. eu am 2 axe cu came. motor boxer. nu e dacie :D pot face pipi pe orice dacie nemodificata :d

1. acum sti sa spui ca are 2 axe si nu cum te-ai exprimat
2.stiu ce e un motor boxer, deci nu ma lua la misto
3.fac diferenta intre dacie si oltcit
4.bine ca sti sa precizezi "pe orice dacie nemodificata" ca deja o luam personal

NightDevil 17-01-07 16:00

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
lasa Dac ca vb cu el de la alt nivel la primavara :evil:

Iulixxx 17-01-07 16:04

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
@Bluey
Smartul ma intereseaza ca masina de fatzaiala permanenta in oras.
Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea si cutia de viteze care toti zic ca e dubioasa.Ma gandeam la diesel ca are cuplu mai mare si ma ajuta in trafic la plecarile de pe loc mult mai lejere.Nu ma intereseaza performanta,atata timp cat ajunge la 90km/h mai mult nu merg in oras,niciodata.
o intrebare....cutia de viteze e automata sau semiautomata?Si altceva...se poate comporta ca o cutie automata...sa nu mai am eu treaba cu ea si sa schimb mereu +/-
Merci.
poate ne intalnim daca ai amibilitatea sa dau o tura asa ca idee...dar sa stii ca slab nu sunt :)

bluey 17-01-07 18:01

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Iulixxx (Post 702349)
@Bluey
Smartul ma intereseaza ca masina de fatzaiala permanenta in oras.
Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea si cutia de viteze care toti zic ca e dubioasa.Ma gandeam la diesel ca are cuplu mai mare si ma ajuta in trafic la plecarile de pe loc mult mai lejere.Nu ma intereseaza performanta,atata timp cat ajunge la 90km/h mai mult nu merg in oras,niciodata.
o intrebare....cutia de viteze e automata sau semiautomata?Si altceva...se poate comporta ca o cutie automata...sa nu mai am eu treaba cu ea si sa schimb mereu +/-
Merci.
poate ne intalnim daca ai amibilitatea sa dau o tura asa ca idee...dar sa stii ca slab nu sunt :)

nu stiu cu ce te ajuta cuplul la plecarile de pe loc.
Cutia nu este deloc dubioasa ,ambreiajul este.Are personalitate proprie si oricat cuplu sau pedala ai da el tot cum vrea mushkii lui pleaca sau schimba.
La schimbarea in treapta inferioara se simte cel mai urat cand se gandeste foarte mult daca nu ai pedala de frana apasata.Si de schimbat schimbi numai in sus ca in jos schimba singura indiferent daca esti pe auto sau pe manual.
Este o cutie robotizata.Adica o cutie manuala cu ambreiaj comandat electronic si schimbator la fel.
90km/h in Smart sunt alti 90km/h decat esti tu obisnuit.Mai ales daca faci slalom la 90km/h pe dn1 printre masini.Al meu asta face cel mai bine :D

BASU 18-01-07 09:18

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
haha :lol: hai ca asta era singurul topic care nu devenise amuzant

noroc ca mai posteaza astia cu kapul pe umeri :-)
sa revenim la subiect... am mers si eu cu o "dracie" de masina sau cum o considera multa lume.
cel mai indicat este sa nu vorbesti, sau sa nu te bagi ca vaca cu botul in lapte... pana nu te informezi, pana nu testezi.
pot sa spun ca am facut un drivetest cu smart-ul lui bluey :twisted: pe acesta cale ii multumesc inca odata pt ca este un super baiat ;)
reveind la smart, masina asta este masina creata special pentru oras, este masina perfecta pentru o persoana, maxim 2 :D care trebuie sa se deplaseze zilnic prin traficul din bucuresti
cand iti iei o astfel de masina, nu cauti performanta, cauti economie si fiablitate.
intradevar schimbarea vitezelor nu este tocmai eficienta, iar pentru uni este chiar enervanta, dar este facut asa pentru a proteja cutia si ambreiajul
din ce am vazut eu pe alte forumuri de specialitate, nu au are probleme cu cutia de viteze, si este una destul de rezistanta, tinand cont ca este pusa pe mai multe motoare cu puteri intre 40cp si 75cp sau poate chiar mai mult :)
la interior ai mai mult spatiu decat un orice masina de clasa mica si poate medie... dau ca exemplu renault clio care este foarte cocosat :???:
motor spate, tractiune spate, roti impinse la maxim catre exterior
asta va spun ceva despre stabilitate?
va spun eu, ai senzatia ca esti intr-un kart :D
se conduce foarte usor, si masina in sine iti da senzatie de jucarie... pentru copii mari, iti este foarte greu sa te opresti si sa cobori :cry:
si pe mine ma bate gandul la un CDI :-P
propietari nu prea il lauda, nici eu nu am facut asta, doar am spus ca este o masina mai speciala care iti va aduce mereu zambetul pe buze
cel mai bine ar fii sa posteze doar cei care au intradevar ceva de spus si isi pot sustine afirmatiile fie ele bune sau rele

prs_prs 18-01-07 09:48

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
bine basu...frumos ce ai zis si chiar fff adevarat!!!!!

Viduka11 20-01-07 11:18

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
smart??aiurea masina...acu depinde si de gustul omului...mie unu nu-mi place

bluey 20-01-07 17:45

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Viduka11 (Post 706482)
smart??aiurea masina...acu depinde si de gustul omului...mie unu nu-mi place

Vreau sa fiu MODERATOR :twisted: :twisted: :twisted: !!!!!!

prs_prs 23-01-07 12:16

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Ce Ulei Folositi Voi Ptr Smart????? Am O Mare Dilema.....helpppppppppppppp.....


All times are GMT +2. The time now is 13:31.

- Copyright 2026 4Tuning