Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ploiesti (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti.html)
-   -   Soferul si masina (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/20031-soferul-masina.html)

DONU' 14-12-06 16:00

Re: Soferul si masina
 
Taci bai Shantzule ca aude Walker si imi fac belele pe cap.
:lol: :lol: :lol:

shantzu 14-12-06 16:03

Re: Soferul si masina
 
pai walker stie de asta dinainte sa postez eu aici..... doar e walker.... :mrgreen:

DONU' 14-12-06 16:06

Re: Soferul si masina
 
Aolo, olo, olo, numa' belele ne face tac-tu asta...

platon911 14-12-06 16:40

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 660024)
vreau si eu sa mucific pe cineva.. :)))

zicea cineva mai sus ca dieselul recupereaza in ture... hahahahhh
sau nu am inteles eu bine? zicea ca recupereaza "mai incolo"..asta insemanand ce? recupereaza in timp.... sau cum?

recupereaza imediat dupa demaraj;)

Skma 14-12-06 16:51

Re: Soferul si masina
 
Depinde de diesel greutate etc... !
Io zic asa pleaca DOn-u 1 ,2 vine infinity la a 3-a lu don-u mult si la a-4-a lu don-u s-a terminat smecheria si se duce !:lol: DON-u uitasem sa precizez poate pe la 220 sa treaca abia infinity de THEONU !:lol:

tre 15-12-06 00:15

Re: Soferul si masina
 
fx35-u are 280 cp din cate vaz si are 2 tone.

folosind o aritmetica simpla obtinem:
uopel: ~1100 kg, infiniti: ~2000kg => infiniti cu 45% mai greu
uopel: 115 cp, infiniti: 280cp => infiniti cu ~59% mai puternic

asta inseamna ca uopelu ar trebui sa aiba cam 154 cp ca sa fie egali. tinand cont de variabile (transmisii, soferi) as zice ca in cel mai bun caz vectra-ul ar fi cam la o masina si ceva in spate, pe 400 m.

qed. :)

am observat si ca pana la 100 cica infiniti face 6,3 sec., mi se pare cam putin totusi.

taz du-te ma la furat de-acilea. :)

bogdan_wrc 15-12-06 07:30

Re: Soferul si masina
 
don, stii ca si cu softul race tot nu cred ca te bat, daca zici ca scoti 7 sec pe 0-100. cu softul race nu prea cred ca scad sub 8. dar oricum... nu il voi pune doar sa vad cum stau cu tine... nu cred ca il voi pune deloc fara alte modif.
dar poate iti aduc GTI sa te dai cu el. ca el are in jur de 6.

oricum, Infinity ala nu are si automata cutia? eu zic ca vreau sa vad si eu daca va dati. eventual filmez ca sa putem analiza. eu zic ca deja de la 150-10 te cam mananca Infiniti... oricum, succes !

DONU' 15-12-06 08:07

Re: Soferul si masina
 
Nu conteaza daca ma face sau nu..., vreau sa vad cam cum stau cu o masina ca aia. In fatza sau in spate..., eu cred ca macar 0-100 voi sta in fatza...; pai nu mai suntem si noi soferi? nu stim si noi sa-i dam 15 CP din cutie? Stiti voi cine a zis vorba asta... :lol:
Daca ar fi dupa mine, m-as da si cu Impreza WRX STI si cu Gallardo si cu alte spume d-astea de masini...

DONU' 15-12-06 08:08

Re: Soferul si masina
 
Eu gandesc altfel treburile astea.
Ca la Formula 1 sau la Raliu in general.
Nu e important sa castigi, important e sa participi...

bogdan_wrc 15-12-06 08:21

Re: Soferul si masina
 
pai daca gandim asa, hai ca particip si eu.... dar eu caut ceva pe masura mea..nu chiar orice..

DONU' 15-12-06 08:34

Re: Soferul si masina
 
Da-te cu Tre-ul... zic si eu...

bogdan_wrc 15-12-06 08:43

Re: Soferul si masina
 
pai el cam in cat scoate 100? si oricum ma dau din mers...

DONU' 15-12-06 08:58

Re: Soferul si masina
 
nu stiu in cat timp scoate suta, dar 0-100 ii stau in fatza.
Vorbeste cu el... sau cauta specificatiile pe net.
Azi o sa cronometrez si eu 0-100 sa vad cat scot cu noua cutie...

tre 21-12-06 06:10

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by DONU' (Post 661492)
Eu gandesc altfel treburile astea.
Ca la Formula 1 sau la Raliu in general.
Nu e important sa castigi, important e sa participi...

extraordinar de corect, ca sa zic asa.

eu am 9,2 pana la 100, cronometrat.

bogdan_wrc 21-12-06 07:04

Re: Soferul si masina
 
pai atunci cand se mai incalzeste putin, am putea sa incercam si noi asa, de control... sa vad cum stau si eu...


All times are GMT +2. The time now is 23:01.

- Copyright 2026 4Tuning