Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

tase_astra 12-01-10 09:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Este posibil nu te contrazic, cu toate ca sunt putin rezervat legat de chestia asta.

bogdan_wrc 12-01-10 09:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968716)
si lasa-ma ca ghicesc...CUPRA are soft RBN..si tu nu ai nicio legatura...esti f distant si obiectiv, nu?

despre ce CUPRA e vb...?

semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

tase_astra 12-01-10 09:16

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pai cum poti tu sa compari un tdi cu un 2.5 turbo. E diferenta mare!
:):):)

YCSNHT 12-01-10 11:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
2 Attachment(s)
in data de 16 11 2009 cupra aceasta de ''300'' cai a venit la o masurare dyno
dupa cum se observa masina are soft rbn si evacuare 76 cm diam ....

YCSNHT 12-01-10 11:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
sa fim seriosi ,, nici unui copil de "10" ani daca ii prezinti situatia nu o sa creada ca aceasta cupra are doar 300 cai :!:

momentan fordul rs este putin in fata ....si daca proprietarul schimba intercoolerul si injectoarele se va distanta mai mult

cristi_407 12-01-10 12:01

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pai sunt 330 la motor si 271 la roata..e un pic diferenta si nu sunt chiar 300 sunt un pic mai multi..

vladpvs 12-01-10 13:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968900)
semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

aaaa, cupra aia de o bate un s3 cu modificari similare din mers? e tare rau aia :twisted:

PS: misto rau graficul ala

b_13_wrc 12-01-10 14:02

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2968550)
Mai bine lasam cupra de "300" cp si de ce nu dovedeste cu martori ,din cate stiu eu ... eu unul am pierdut de vreo 12 ori cu acea cupra si aveam soft Apr stage 2 , dupa resoftare la Revo am batut cupra de 4 ori din mers ... ca asa sunt cursele pe la noi cel putin asa doreste Cupra asta de 300 cp. :))
Cand eu am pierdut de atatea ori am avut puterea de a recunoaste
Din ultimile intalniri reiese ca rs castiga cu juma de masina si atunci posesorul Cuprei spune ca sunt pe acolo
Poate cand o sa ia bataie cu 3 sate si 2 comune o sa zica ca a luat o masina
Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers.
Din cate imi amintesc Micutzu Dumnezeu sa il ierte dadea starturile DE PE LOC
Deci sa revenim cu calutzii pe pamant si nu pe dyno
Oricand astept o provocare de la cupra , dar ca la carte de pe loc .
Va multumesc mult si sper ca nu v-am deranjat.
Pacat ca unii nu stiu sa piarda si in felul asta pateaza imaginea RBN
o seara placuta

Majoritatea care ies "afara" de catziva ani buni ma cunosc si pe mine si pe tine foarte bine si nu cred ca eu st cel care nu stie sa piarda si nu eu st cel care care minte in legatura cu modificarile pe care le are pe masina ;)......faza cu start dupa loc asa este dar nu cred ca este relevant intre 2 masini cu tractziuni diferite (4x4 vs tractziune fatza) din mers oricand vrei tu ne vedem si cu martori dak vrei ;)

La telefon cand am vb mi-ai zis ca o cursa am fost eu in fatza una am fost egali iar alta ai fost tu in fatza....acum defapt m-ai batut de 4 ori....inca o data se comfirma ce am scris mai sus....tzine de caracter!!!

b_13_wrc 12-01-10 14:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 2969462)
aaaa, cupra aia de o bate un s3 cu modificari similare din mers? e tare rau aia :twisted:

PS: misto rau graficul ala

Daca te-ai interesa un pic vei afla ce modificari are s3-u si ce modificari am eu...;) dar se pare ca este mult mai usor sa vb aiurea decat sa faci ceva concret.

b_13_wrc 12-01-10 14:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by YCSNHT (Post 2969216)
sa fim seriosi ,, nici unui copil de "10" ani daca ii prezinti situatia nu o sa creada ca aceasta cupra are doar 300 cai :!:

momentan fordul rs este putin in fata ....si daca proprietarul schimba intercoolerul si injectoarele se va distanta mai mult

Daca restu masinilor nu fug de catzi cai zic propietarii ca au asta nu inseamna ca masina mea nu are doar 300cp......dar si asa cum zicetzi voi ca am 328cp tot este o diferentza mult prea mare intre mine si rs, care trebuia sa se vada pe strada ;)

b_13_wrc 12-01-10 14:21

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Aseara am fost contactat de propietarul fordului care m-a rugat sa ne intalnim mai devreme tocmai pentru a evita toate discutziile dar ca de obicei se gaseste cineva sa vorbeasca aiurea chiar dak nu a fost acolo, ne-am intalnit am vazut cum stau lucrurile am fost amandoi deacord cu ceea ce s-a intamplat (nu au existat discutzii de genu eu am fost in fatza....ba nu eu am fost....) Trebuie mentzionat ca fordu a venit cu rotzi mai mici de data asta....iar problema pe care o avea la evacurare a fost remediata.....cu toate astea masinile au fost "oglinda la oglinda" chestie care poate fi comfirmata si de propietarul fordului...

b_13_wrc 12-01-10 14:29

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968900)
semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

Conteaza si piesa dintre volan si scaun ;)

b_13_wrc 12-01-10 14:35

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2968550)
Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers.

Cu cea mai mare placere.....Ai grija cum arunci cuvintele ca sarputea sa te lovesti la nas ;)

cristi_407 12-01-10 14:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Da..chestia e ca Fordul cam trebuia sa te spulbere..Deci undeva e o problema...Ori nu ii trage lui masina cum trebuie ori iti trage tie mai bine decat zici..La faza cu datul din mers si de pe loc indiferent daca are 4x4 frumos e sa te dai atat din mers cat si de pe loc..Si tu pierzi la plecare dar si el pierde dupa treapta a 2, intreadevar el are un plus dar astea sunt riscurile cand te asezi la start..Si daca s-ar putea evita cuvintele ``jignitoare`` pt ca topicul asta e chiar interesant, prin faptul ca se vorbeste de o masina destul de unica din cate stiu eu au fost doar 3000 de exemplare si 2 sau 3 la noi in tara si de la care se astepta mult in segmentul de hotHach..

bogdan_wrc 12-01-10 14:59

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by b_13_wrc (Post 2969709)
Conteaza si piesa dintre volan si scaun ;)

f corect. dar nu ti se pare ca e o diferenta mare? la ~50-60 de cai diferenta...cat sa conteze soferul?

iar greutatea corporala nu e asa mare :))


All times are GMT +2. The time now is 08:14.

- Copyright 2026 4Tuning