![]() |
Re: Carburator vs. injectie
Quote:
1.La benzina nu prea e loc de "joaca", la o presiune data (si deci o cantitate de aer data) cantitatea de benzina e aproape fixa, nu poti sa zici ca injectia are o putere mai mica. 2.Chiar daca ar fi asa, si injectia poti sa o faci sa dea benzina cat de multa. 3.Vibrochenul de dacie se mai rupe si de buna voie la 62.5Cp, da, poate ca poti sa-l duci la 260Cp, dar la cei ~300Nm ar fi tare daca ar rezista la o "liniuta" 4.Ar fi super tare sa le dai peste nas dar daca ar fi viabila solutia nu crezi ca ar fi fost facuta deja? Cum am mai zis: carburatorul este un capitol lung dar incheiat din istoria auto. Injectia nu duce la pierdere de putere, o livreaza mai "lin" si pare mai puturoasa dar nu este. @Alin daca totusi faci trecerea la injectie , ar trebui sa o faci doar daca stii bine ce faci sau daca ai un sprinjin serios. succes |
Re: Carburator vs. injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. injectie
Sa zica John17 cati 90 - 100cai aveau daciile de curse in anii de demult, si cat de mult tinea un motor de ala dus la extrem (pe aspirat, desigur). Pe turbo, mai mult ca sigur ca nu ai ce face cu interne de dacie :) 260CP din motor de dacie nici in visele umede nu se pot scoate.
Sa nu uitam ca unele masini Dacia de comptetitie care aveau peste 200CP nu aveau motor de Dacie nici pe departe - motor complet schimbat nu pastrat bloc si schimbat altele (motoare Alpine Turbo, Cossie si altele). Carburatorul este pentru pasionatii care reconditioneaza masini si vor sa le tina in starea originala. Puterea "brusca" (curba de cuplu) se simte mai bine pe carburatie dar per total dpdv al fiabilitatii, puterii, posibilitatilor de modificare si altele injectia de orice neam este superioara oricarui tip de carburator (si aici nu vorbim de carburatoare gandite si fabricate pentru "curse" - vorba lui John - 450EUR un carbi stock mai de Doamne ajuta si sacosa de jiglere in arsenal). Am condus si carbi si injectie - o fi feelingul si sunetul motorului mai altfel, dar raman niste deviceuri depasite si bune pentru istorie si atat. Injectia este superioara la orice ora in cazul trecerii pe turbo. Sa vad si eu care regleaza BINE (ca "de fabrica") un set de carburatoare orizontale sau un carburator "suflat" pentru turbo. |
Re: Carburator vs. injectie
Quote:
Eu doar ti-am dat un posibil raspuns la intrebarea ta si anume ca la o masina ca a ta de 70-80cp diferenta nu e sesizabila, nu castigi si nu pierzi nimic considerabil. Chiar conteaza ca mai pierzi 5 CP? oricum nu ai ce sa faci cu ei, masina aia a fost gandita ca masina de familie nu pt. sportivitate. Daca aveai 120 si pierdeai 20 , da era o treaba. asta am spus. alta data citeste cu atentie, nu toata lumea are ceva cu tine, nu toata lumea vrea sa ia colegii la misto. |
Re: Carburator vs. injectie
3 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Carburator vs. injectie
Eu nu am zis "voi" am zis , "tu" nu esti foarte in tema, pentru ca nu am putut sa trag alta concluzie cand ai zis sub alta forma ca raportul aer/benzina nu e prea fix.
Cam acelasi lucru reiese din intreg postul: "turbo se pune mai usor pe carburatie" sau "la injectie se poate mai mult. Despre "ce se face" nu neg ca faceti, dar faptul ca "nu necesita soft" + visul cu dacia super potenta tradeaza nivelul- fiecare viseaza de la nivelul la care e (+/-) sa detina o masina care sa ia fata altora mai cu bani, si eu am visat motor de BMW pe dacie cand n-aveam nici carnet inca. Repet faza cu vibrochenul de dacie -am vazut cateva rupte in exploatare oarecum normala, in orice caz aspirate. |
Re: Carburator vs. injectie
Nova lui Remus are toata mecanica prelevata de pe R5-ul pe care l-a "ciufulit" la Sinaia si, chiar daca e usurata la maxim, merge bine si a batut duminica la Rasnov clasa H4, sunt convins ca nu se apropie macar de cei 260 CP enuntati! Carburatorul "suflat" nu e ceva chiar la indemana oricarui tuner de dupa bloc, o pereche de 40-uri e ~100 euro si mai mult de 130, hai 140 CP, nu scoti cu ele (aspirat) pt ca nu trece aer pt mai mult prin difuzoare (marite), iar 45-uri gasesti greu si pe la 3-500 euro, de 48 nici nu mai zic...
Si daca tot a venit vorba, zi-mi si mie: pe ce pozitie in clasamentul Open apare prima masina cu carburator/oare? |
Re: Carburator vs. injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. injectie
Chestia asta suna la fel ca bancul in care se spune care masturbare e mai eficienta : aia feminina ca e "digitala".
Si app, 260CP enuntati mai sus din ce motor sa zicem ca se scot ? R5 turbo sau care ? Pentru ca daca e asa, R5turbo din anii de glorie '80, cu Jean Ragnotti la volan scotea 250CP si era bestie de uzina la faimoasa grupa B. Poate vreo 10CP sa mai fi stors din el sa zicem, dar motorul ala era inventie a uzinei. |
Re: Carburator vs. injectie
La motoarele turbo traseul de evacuare "teava pana in spate" e cea mai neimportanta modificare care sa-ti aduca un mare castig,turbina pare a fi un t3 sau un echivalent gt28 poate cu un AR mare pe evacuare ca sa ai parte de presiune cat mai sus in ture;totusi,aprinderea este inca mare parte clasica(nu vad nici un msd pe acolo,delcoul clasic cu ruptor nici macar o aprindere wasted spark...) deci cel mai probabil un control destul de slab asupra avansului(care avans cred eu ca poate stoarce mai multi cai decat orice modificare facuta la evacuare :lol: )
Carburatorul este inca cel cu 1 nivel de imbogatire(al amestecului nu al banilor :twisted: ) nici macar cu 2 sau cu 3 pentru a beneficia de mai mult cuplu inainte ca turbina sa ajunga la presiunea de lucru(full boost),si chiar si cu o largire de canale+difuzor si jetare corespunzatoare tot nu reusesti sa ajungi in 260 de calutsi... Motor doar revizuit (chiar si complet) fara axa schimbata,fara decomprimare,marire porturi admisie/evacuare schimbat supape etc...chiar nu ai cum sa scoti atatia cai din el,dar daca ne pui un grafic dyno eu zic ca ne-ai da pe spate :rolleyes2 |
Re: Carburator vs. injectie
O fi avand si arbore de dacie acum... Na, mie asa mi-a spus Remus, ca a mutat mecanica de pe R5. Ca s-a revizuit - f posibil. Dar era vb undeva de motor de dacie "turbat" si dat rusine la masini de j'de mii, iar ala chiar daca pe dinafara seamana a motor de dacie, sigur nu e! Si nici >200 cp n-are.
Hai, vorba ardeleanului, "Mer(et)i in Christmas!" :-) |
Re: Carburator vs. injectie
cat de curand cum dau de fisa dyno am sa o postez....si ...craciun fericit la toti!
|
Re: Carburator vs. injectie
desi topicul e cam vechi o sa incerc sa dau si eu un raspuns din propria experienta.
O sa dau ca exemplu motorul de skoda de generatie veche . In 1964 a iesit skoda 1000 MB motor de 1000 cm undeva la 40 cp pe carburatie. Ulterior acest motor a fost imbunatatit si a ajuns sa fie ultima data folosit pe skoda fabia in 2003 1.4 injectie Simon 3p MPI 68 CP. O sa dau cateva exemple de motorizari si putere : skoda 1000 MB - 1000 cm - carburatie aproximativ 40 CP skoda 120 L - 1174 cm - carburatie 52 CP skoda Rapid 136 - 1289 cm - carburatie 62 CP skoda felicia 136B Mono - 1289 cm - injectie monopunct 68 CP skoda Fabia 1.4 MPI - 1398 cm - injectie multipunct 68 CP. Am montat pe skoda mea 120 L motor de skoda felicia 136 B pe care am montat carburatorul pentru motorul de skoda 120 L. Carburatorul este dublu corp original de fabrica si am folosit jigloarele specificate pentru modelul Skoda Rapid 136. Dupa ce am facut un dyno test am obtinut 81 CP la 5519 RPM si un cuplu de 108 NM la 4586 NM. Motivul cresteri de putere de la 68 CP cat are motorul standard de felicia la 81 CP prin adaugarea carburatorului poate fi explicat prin urmatoarele Lipsa catalizator Sistem evacuare mult mai scurt , motorul find amplasat in partea spate a masini . Nu exista nici o limitare ECU. Ca fapt divers consumul obtinut : Urban : 10 % ; Mixt 7.5% ; extraurban 5% motor felicia 136 B carburator(skoda 120 L 875 KG) Urban : 9.4% ; Mixt 7% ; extraurban 5.5% motor Fabia cu ultima generatie de injectie MPI Simon P3.(skoda Fabia 1075 KG) Un alt aspect interesant la inspectia ITP valoarea optinuta pentru noxe a fost de 0,61 concentratie CO adica norma de Euro 4 si 332 the HCC. Concentratia de CO este mai mica decat a unei skoda Fabia 1.4 MPI din anult 2000 ca exemplu dar cu mai multe hidrocarburi nearse.(Reglajul carbului e reglat de mine ) Folosesc acelasi carb Jikov 2932 Sedr (preluat Second ) din 2009 nu am avut nici o problema tehnica in tot acest timp. Concluzia este urmatoarea : Injectia este mai performanta decat carburatia dar in anumite cazuri folosirea unui carburator este mai simpla,ieftina si cu rezultate mai rapide. Carburatia ofera mai multa putere in unele cazuri decat injectia din simplu fapt ca ECU este limitat. Acel ECU cu chip tunning ofera cel putin puterea oferita de carburatie . carbul e pentru metal injectia este pentru plastic sper ca a fost folositor acest post |
| All times are GMT +2. The time now is 22:13. |
- Copyright 2026 4Tuning