Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   Buick RoadMaster 1948 (https://forum.4tuning.ro/399-americane/147795-buick-roadmaster-1948-a.html)

KAY_ 13-12-09 14:30

Re: Buick RoadMaster 1948
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2886941)
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar.....
https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg

Cum a zis si Florin , e Mercury '50 , imi place mult modelu , asa de mult ca l am tatuat :D

Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 2887130)
da, I love that, Mercury Coupe '49-51, nu mai retin exact care din ele :oops:

Quote:

Originally Posted by Strainger (Post 2887238)
De cand cautam topicul acesta, foarte tare masinuta, imi place spatele, cand o vad in poze ma simt de parca as fi in filmul Godfather, care de asemenea imi place la nebunie!
Ps: Tati vreau si eu imi cumperi te rog?

Mersi de aprecieri , in filmu Godfather apar Cadillac uri .

P.S. Fa in asa fel sa mi fie dor de tine .cat tin la masina ,tin si la acest topic sa fie curat .mersi de intelegere .

KAY_ 21-12-09 05:50

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2886941)
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar.....
https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg

Poate imi faci si mie un desen cu masina , poze sunt destule pe topic ...daca ai timp , daca vrei , daca doresti , daca iti place masina , daca daca daca :D

kta ford focus 21-12-09 06:19

Re: Buick RoadMaster 1948
 
te rezolv in sap asta (iti fac eu desenul)

KAY_ 21-12-09 06:24

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Multumesc frumos !

florin_cars 07-04-10 13:33

Re: Buick RoadMaster 1948
 
am mai tras o tura prin topic azi, si ma mira faptul ca are pe spate tot arcuri elicoidale, n-am studiat prea mult cazul asta, dar muscle car-urile mai noi cu 10+ ani au inca foi pe spate, totusi RoadMasterul face parte din categoria masinilor de lux, banuiesc ca asta e motivul adoptarii unei suspensii mai revolutionare, mai confortabile.

Te-ai zgarcit cu lumina cand ai fotografiat burta ...........masinii:D


@kta ford focus, a trecut anu' si n-a mai aparut desenul :oops:

KAY_ 07-04-10 13:54

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Mersi frumos ca mai treci pe la mine :) . Asa e , fata- spate arcuri , suspensie independenta pe fata , spatele are punte rigida .

Cateva lucruri care nu le am mentionat , pompa de benzina face vacuum pentru stergatoare si pornirea ca la orice Buick din anii aia este la pedala de acceleratie .

florin_cars 08-04-10 11:59

Re: Buick RoadMaster 1948
 
un filmulet(de sub bord) cu pornirea ar fi foarte elocvent :D

KAY_ 08-04-10 16:51

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Exact ca n filmu de mai jos :)

https://www.youtube.com/watch?v=mRCK5ENt5Bc

florin_cars 18-04-10 22:23

Re: Buick RoadMaster 1948
 
foarte interesanta chestie, ma gandesc deja s-o adaptez la masinile mele, poti detalia care e legatura electrica intre pedala si demaror?

la contact e usor, se scoate firul ce duce la demaror si raman restul
functiilor pe contact, dar la pedala cum se face?

ma gandesc ca e o chestie eficienta pentru o masina carburata, oricum ii dai un mic/mare sprit inainte de pornire, de ce n-ar fi urmat acel sprit la un interval foarte scurt si de pornirea motorului? :D ...dar trebuie inventat un contact undeva ori pe cablul de acceleratie(langa mecanismul de acceleratie al carburatorului, ori langa pedala, undeva pana la jumatea cursei acesteia), gresesc sau e alta treaba la Roadmaster?

si un Roadmaster foarte frumos, ai idee ce e "piesa" ce atarna deasupra geamului dreapta spate? :shock:

https://www.youtube.com/watch?v=UdN9KsmApG4

KAY_ 26-04-10 22:45

Re: Buick RoadMaster 1948
 
La baza carburatorului este o piesa in care pe o parte intra 2 fire ce vin de la contact si in cealalta parte este o tija care se misca odata cu pedala de acceleratie .Cand a pornit motoru si sa creat vacuum acea piesa intrerupe alimentarea spre electromotor .

O plimbare de anu trecut :-)

https://www.youtube.com/watch?v=lPpXnBy-tFQ

P.S. Florine , cred ca e o prelata

florin_cars 27-04-10 22:42

Re: Buick RoadMaster 1948
 
multumesc de lamurire, o sa vorbesc cu un electrician, sa vad ce combinatie putem rezolva, macar studiem problema pana iese ceva.

stiu filmul..parca pluteste :)

andi_cimpean 28-04-10 08:57

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Nu degeaba se numeşte Roadmaster.

Chiar este...

Două bijuterii maşinile alea. Două maşini care sunt adevărate simboluri pentru America.

KAY_ 28-04-10 22:09

Re: Buick RoadMaster 1948
 
2 Attachment(s)
Mersi mult , mor de Mustangu ala :D

Ieri ,prima plimbare pe anu asta la spalat , sa deschis sezonu :-)

andi_cimpean 29-04-10 09:25

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Stăteam acum şi mă uitam la plăcuţa de înmatriculare şi observam că ai nimerit-o frumos de tot...
Mă refer la anul '48 - unde 8-ul ţine loc şi de B şi îţi completează UYC-ul :D...

Superb :)...

P.S. Cred că o ţii numai cu ceară dată, nu? :D

KAY_ 29-04-10 15:24

Re: Buick RoadMaster 1948
 
B-ul de la bucuresti completeaza UYC , la 8 nu m am gandit , da merge si asa :)

Nu am dat o cu ceara niciodata , oricum nu o spal des ca nu merg cu ea mult , ce se mai aduna praf din garaj ca am renuntat la o mai tine cu prelata inauntru , in combinatie cu prafu ala mi o zgaria .


All times are GMT +2. The time now is 14:27.

- Copyright 2026 4Tuning