![]() |
Re: Buick RoadMaster 1948
1 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Quote:
P.S. Fa in asa fel sa mi fie dor de tine .cat tin la masina ,tin si la acest topic sa fie curat .mersi de intelegere . |
Re: Buick RoadMaster 1948
Quote:
|
Re: Buick RoadMaster 1948
te rezolv in sap asta (iti fac eu desenul)
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Multumesc frumos !
|
Re: Buick RoadMaster 1948
am mai tras o tura prin topic azi, si ma mira faptul ca are pe spate tot arcuri elicoidale, n-am studiat prea mult cazul asta, dar muscle car-urile mai noi cu 10+ ani au inca foi pe spate, totusi RoadMasterul face parte din categoria masinilor de lux, banuiesc ca asta e motivul adoptarii unei suspensii mai revolutionare, mai confortabile.
Te-ai zgarcit cu lumina cand ai fotografiat burta ...........masinii:D @kta ford focus, a trecut anu' si n-a mai aparut desenul :oops: |
Re: Buick RoadMaster 1948
Mersi frumos ca mai treci pe la mine :) . Asa e , fata- spate arcuri , suspensie independenta pe fata , spatele are punte rigida .
Cateva lucruri care nu le am mentionat , pompa de benzina face vacuum pentru stergatoare si pornirea ca la orice Buick din anii aia este la pedala de acceleratie . |
Re: Buick RoadMaster 1948
un filmulet(de sub bord) cu pornirea ar fi foarte elocvent :D
|
Re: Buick RoadMaster 1948
|
Re: Buick RoadMaster 1948
foarte interesanta chestie, ma gandesc deja s-o adaptez la masinile mele, poti detalia care e legatura electrica intre pedala si demaror?
la contact e usor, se scoate firul ce duce la demaror si raman restul functiilor pe contact, dar la pedala cum se face? ma gandesc ca e o chestie eficienta pentru o masina carburata, oricum ii dai un mic/mare sprit inainte de pornire, de ce n-ar fi urmat acel sprit la un interval foarte scurt si de pornirea motorului? :D ...dar trebuie inventat un contact undeva ori pe cablul de acceleratie(langa mecanismul de acceleratie al carburatorului, ori langa pedala, undeva pana la jumatea cursei acesteia), gresesc sau e alta treaba la Roadmaster? si un Roadmaster foarte frumos, ai idee ce e "piesa" ce atarna deasupra geamului dreapta spate? :shock: https://www.youtube.com/watch?v=UdN9KsmApG4 |
Re: Buick RoadMaster 1948
La baza carburatorului este o piesa in care pe o parte intra 2 fire ce vin de la contact si in cealalta parte este o tija care se misca odata cu pedala de acceleratie .Cand a pornit motoru si sa creat vacuum acea piesa intrerupe alimentarea spre electromotor .
O plimbare de anu trecut :-) https://www.youtube.com/watch?v=lPpXnBy-tFQ P.S. Florine , cred ca e o prelata |
Re: Buick RoadMaster 1948
multumesc de lamurire, o sa vorbesc cu un electrician, sa vad ce combinatie putem rezolva, macar studiem problema pana iese ceva.
stiu filmul..parca pluteste :) |
Re: Buick RoadMaster 1948
Nu degeaba se numeşte Roadmaster.
Chiar este... Două bijuterii maşinile alea. Două maşini care sunt adevărate simboluri pentru America. |
Re: Buick RoadMaster 1948
2 Attachment(s)
Mersi mult , mor de Mustangu ala :D
Ieri ,prima plimbare pe anu asta la spalat , sa deschis sezonu :-) |
Re: Buick RoadMaster 1948
Stăteam acum şi mă uitam la plăcuţa de înmatriculare şi observam că ai nimerit-o frumos de tot...
Mă refer la anul '48 - unde 8-ul ţine loc şi de B şi îţi completează UYC-ul :D... Superb :)... P.S. Cred că o ţii numai cu ceară dată, nu? :D |
Re: Buick RoadMaster 1948
B-ul de la bucuresti completeaza UYC , la 8 nu m am gandit , da merge si asa :)
Nu am dat o cu ceara niciodata , oricum nu o spal des ca nu merg cu ea mult , ce se mai aduna praf din garaj ca am renuntat la o mai tine cu prelata inauntru , in combinatie cu prafu ala mi o zgaria . |
| All times are GMT +2. The time now is 14:27. |
- Copyright 2026 4Tuning