Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Fotografiile mele (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele.html)
-   -   Fotografiile mele - AndyNed (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele/123200-fotografiile-mele-andyned.html)

AndyNed 19-08-09 10:55

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Multumesc pentru aprecieri. La rama cred ca o sa renunt si pe mine a inceput sa ma plictiseasca.

Legat de pozele de azi, cea cu copacul este cam stramta, am mai tras un cadru mai larg, o sa incerc sa vad cum merge acela.
A doua, asa era peisajul, nu puteam nici sa indrept dealul sa sa rup copacul :lol:

toader 19-08-09 12:50

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Dupa mine cred ca iesea mai bine daca punctul de statie era opus... adica de partea cealalta a copacului... asa imi inchipui eu... insa nu pot sa stiu cum era lumina atunci etc...

AndyNed 19-08-09 14:54

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
1 Attachment(s)
Am refacut poza cu incadrarea prea stransa la copac, am renunta si la semnatura.
Ma gandesc sa fac un colaj vara - toamna - iarna - primavara

AndyNed 26-08-09 22:02

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
3 Attachment(s)
Ceva noutati.

AndyNed 28-08-09 01:45

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
2 Attachment(s)
Vad ca e liniste pe aici, dar nu-i nimic, poate acum pun ceva pe placul vostru :D

DTH 28-08-09 02:03

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Pe prima pagina te-am criticat , acum ce pot sa spun ca pozele astea postate acuma sunt pur si simplu superbe ...
Apropos , tot D80 folosesti , sau ai schimbat cu altceva ?

Si la poza cu stelele , cum ai facut-o ?

AndyNed 28-08-09 10:52

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Pai pe prima pagina eram la inceput, acum am 15 mii de cadre cu D80-ul si deja m-am acomodat cu toate setarile si stiu cum sa procedez daca doresc un anumit efect :D, de schimbat chiar nu e nevoie, mai degraba iau sticla buna. Cand o crapa shutterul poate...


Poza cu stelele e facut in modul bulb cu remote controlul de la Nikon, dar daca te referi la postul de dinaintea celui de aseara, ISO 1600, f3.5, expunere 30 de secunde.

LE: Avea dreptate toader ca nu o sa tina :D , maxim 20 de minute si deja poza era plina de hot pixels din cauza senzorului care se incinge, cel mai bine merge la aparatele cu film faza cu long exposure de cateva ore.

DTH 28-08-09 17:47

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2592014)
Pai pe prima pagina eram la inceput, acum am 15 mii de cadre cu D80-ul si deja m-am acomodat cu toate setarile si stiu cum sa procedez daca doresc un anumit efect :D, de schimbat chiar nu e nevoie, mai degraba iau sticla buna. Cand o crapa shutterul poate...


Poza cu stelele e facut in modul bulb cu remote controlul de la Nikon, dar daca te referi la postul de dinaintea celui de aseara, ISO 1600, f3.5, expunere 30 de secunde.

LE: Avea dreptate toader ca nu o sa tina :D , maxim 20 de minute si deja poza era plina de hot pixels din cauza senzorului care se incinge, cel mai bine merge la aparatele cu film faza cu long exposure de cateva ore.



multumesc frumos pentru explicatie , chiar ma gandeam acum cateva zile sa fac poze pe cer dar nu prea aveam stele :cry:

AndyNed 28-08-09 18:38

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Trebuie cer curat, fara poluare luminoasa. Poza cu Calea Lactee e undeva in munti unde e liniste si fara alte lumini urbane, cea cu star trails cu toate ca e la 10 de km de oras tot am avut lumina parazita.

Ma intrebai daca am schimbat aparatul, nu, revin, ia-ti niste filtre, graduale, niste polarizatoare si alte accesorii, sticla buna si vezi pe urma ca iti schimbi parerea despre ce poate al tau, ca tot spuneai mai demult ca vrei faci un upgrade.

AndyNed 29-08-09 23:50

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
2 Attachment(s)
Cateva imagini nocturne.

stefan_88 29-08-09 23:52

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
Bune pozele ;). Imi poti spune si mie ce setari ai folosit ?:)

AndyNed 30-08-09 00:11

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
1 Attachment(s)
Sunt banale dupa mine, incerc sa caut ceva mai interesant, eventual un punct de statie mai inalt.

f29 si expunerea din telecomanda sau dupa caz, 30 de secunde.

Making of 360 degree Panorama :D

AndyNed 10-09-09 01:36

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
3 Attachment(s)
Sa mai revigoram putin topicul - polarizare circulara + GND

AndyNed 11-09-09 23:36

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
3 Attachment(s)
Ceva nou...

DTH 12-09-09 01:11

Re: Fotografiile mele - AndyNed
 
frumoase toate pozele dar ultimul set este pur si simplu superb ! la mai multe :D


All times are GMT +2. The time now is 16:26.

- Copyright 2024 4Tuning