Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Peachforyou 05-12-10 17:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am incercat sa il instalez din nou dar cand lam pornit tot asa o ramas fara cub-ul ala in dreapta sus pot cumva sa resetez toate optiunele cum o fost de la inceput ? sau mai stie cineva o solutie

Peachforyou 05-12-10 20:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am gasit problema cine vrea sa stie: nu imi merge cu directx 10 numa cu 9 :shock:

Denis' 01-01-11 01:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salut . Sunt nou pe forum . Mi-am bagat si io nasul in 3ds max si am reusit sa "texturez" daca se poate numi asa in proportie de 40% un MK 4 :lol: As vrea sa stiu si io cum pot sa ii fac poza cu o claritate mai buna . Poza cu Mk 4 in 3ds . Multumesc o seara buna si un an nou fericit !

Denis' 01-01-11 15:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
6 Attachment(s)
Scuze de dublu post :oops: am reusit sa fac sa se vada mai frumos :D .Acum am alta problema :d Cand ii dau save imi da erroare . Ce pot face ?
Golf Mk 4

Trickz 11-01-11 02:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut

Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: se da un model de masina, fara jante. Se da o janta, modelata separat. Nu am program de modelare, am doar program de randare, respectiv Keyshot. Care este cel mai simplu si rapid mod pentru mine de a adauga janta?

Multumesc.

Am cautat tutoriale pe internet dar nu am gasit decat modelare pentru fiecare, nu si metode de a le lega.

ruver 11-01-11 10:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Trickz (Post 3973895)
Salut

Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: se da un model de masina, fara jante. Se da o janta, modelata separat. Nu am program de modelare, am doar program de randare, respectiv Keyshot. Care este cel mai simplu si rapid mod pentru mine de a adauga janta?

Multumesc.

Am cautat tutoriale pe internet dar nu am gasit decat modelare pentru fiecare, nu si metode de a le lega.

pai daca stau bine si ma gandesc poti misca/pozitiona elemente in keyshot asa ca introduci janta si o pozitionezi unde trebuie nu stiu daca merge copiat daca nu repeti pasu asta :)

hyp3rcrys 17-01-11 17:33

Volvo s 80 2003
 
2 Attachment(s)
poate cineva sa imi faca niste schite 3d la masina asta este un volvo s 80 2003 full option.

mba 23-01-11 12:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stie cineva un program care sa creeze extensia .hdri ?? cine foloseste stie la ce ma refer

Pentru ca tot ce se gaseste pe google sunt hdri'urile acelea creeate din 3 poze cu expunere diferita, iar eu sunt interesat de acelea pe care le deschide max'ul.

andreysc7 09-03-11 00:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 4012549)
Stie cineva un program care sa creeze extensia .hdri ?? cine foloseste stie la ce ma refer

Pentru ca tot ce se gaseste pe google sunt hdri'urile acelea creeate din 3 poze cu expunere diferita, iar eu sunt interesat de acelea pe care le deschide max'ul.

nu stiu daca fix asta cauti dar poti sa arunci o privire putin mai jos. Eu din cate stiu, extensia ii .hdr si vad ca se poate face si in photoshop si cu o singura imagine. Modifici doar nivelul de exposure de mai multe ori parca si iti arata si cum sa salvezi in .hdr (nu am citit tot, am citit pe sarite)

http://www.ehow.com/how_5143627_make...toshop-cs.html

Acuma sa pun si eu niste intrebari :). Deci, am vazut in unele posturi/imagini/etc. ca folosesc spline cand creeaza o masina, iar apoi mesh-ul arata foarte bine. Nu prea stiu cum sa explic. Daca punem un material care sa reflecte lumina ce e in viewport, nu se vede limita poligoanelor, e ca si cum ar fi aplicat un smoother cu iterations 1 de exemplu. Intrebarea e : Cum se face ? Dupa ce fac toate spline-urile care dau detaliile masinii ce trebuie sa fac ? As dori mai multe detalii in legatura cu chestia asta pentru ca nu ma va ajuta doar pe mine ci pe mii de incepatori. Eu cum invat ceva nou, fac un tutorial :D. Astept un raspuns, ori aici ori pe andrey_zzz3 :) Merci

mba 09-03-11 09:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4154507)
nu stiu daca fix asta cauti dar poti sa arunci o privire putin mai jos. Eu din cate stiu, extensia ii .hdr si vad ca se poate face si in photoshop si cu o singura imagine. Modifici doar nivelul de exposure de mai multe ori parca si iti arata si cum sa salvezi in .hdr (nu am citit tot, am citit pe sarite)

http://www.ehow.com/how_5143627_make...toshop-cs.html

Acuma sa pun si eu niste intrebari :). Deci, am vazut in unele posturi/imagini/etc. ca folosesc spline cand creeaza o masina, iar apoi mesh-ul arata foarte bine. Nu prea stiu cum sa explic. Daca punem un material care sa reflecte lumina ce e in viewport, nu se vede limita poligoanelor, e ca si cum ar fi aplicat un smoother cu iterations 1 de exemplu. Intrebarea e : Cum se face ? Dupa ce fac toate spline-urile care dau detaliile masinii ce trebuie sa fac ? As dori mai multe detalii in legatura cu chestia asta pentru ca nu ma va ajuta doar pe mine ci pe mii de incepatori. Eu cum invat ceva nou, fac un tutorial :D. Astept un raspuns, ori aici ori pe andrey_zzz3 :) Merci


Merci mult, dar am renuntat cel putin pentru moment la idee.

Din cate stiu eu ceea ce zici tu e surface modelling folosind nurbs. Adica iti faci spline'urile si apoi creezi suprafete intre ele. Nici eu nu stiu prea multe despre asta :oops:

valy1233 11-03-11 10:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am facut un tutorial pt cei ce vor sa invete programul,este foarte detaliat si va invata sa creat ceva simplu,o toba sport

andreysc7 14-03-11 23:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by valy1233 (Post 4160767)
am facut un tutorial pt cei ce vor sa invete programul,este foarte detaliat si va invata sa creat ceva simplu,o toba sport

Cred ca ai dreptul sa postezi direct link-ul. Ca am mai vazut link-uri pe aici :) . Ca doar na, unii cand vad un link intr-o arhiva probabil se gandesc ca e cine stie ce :) . Link-ul e sigur, il gasiti pe site.

cristy_dacia 15-03-11 20:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baieti aveti vrayul pt 3d max 9???
daca da va rog mult mil dati si mie?

valy1233 17-03-11 09:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4170423)
Cred ca ai dreptul sa postezi direct link-ul. Ca am mai vazut link-uri pe aici :) . Ca doar na, unii cand vad un link intr-o arhiva probabil se gandesc ca e cine stie ce :) . Link-ul e sigur, il gasiti pe site.

nu vroiam sa risc sa mi se stearga post-ul

mirceasilvyu 28-03-11 07:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??


All times are GMT +2. The time now is 10:56.

- Copyright 2026 4Tuning