Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Peachforyou 02-12-10 17:37

3ds Max 2010
 
Salut,

dupa ce am vazut ce poti face cu programmul 3ds Max 2010 lam luat si eu si am incercat sa fac jeanta aia din tutorial dar am vazut ca functiunele sunt altcumva si am avut mai multe probleme la inceput. Am ajuns la pasul ala unde trebuie sa sudez vertixurile sau asa ceva si nu reusesc poate sa faca cineva te rog tutorialul ala cu jeanta aia in 3ds max 2010 si sa imi spune cum pot sa sudezi vertixurile ?

andy design x 02-12-10 18:54

Re: 3ds Max 2010
 
1 la mana:JANTA, nu jeanta.
2)Vertecsi(sg. vertex).
3)Cu collapse parca, dar trebuie selectati inainte.
4)Da-mi add ca te ajut eu cu ce stiu: andy.dorcu.

Peachforyou 02-12-10 19:37

Re: 3ds Max 2010
 
scuze dar traiesc in alta tara si nu am facut scoala in romania dar ms. Acuma stiu cum sa scrie correct :-P

ps: ti-am dat add

Peachforyou 02-12-10 22:08

Re: 3ds Max 2010
 
mai poate cineva sa ma ajute te rog sau stie cineva un tutorial ptr 3ds Max 2010 ? ca numa versiunele mai vechi gasesc pe net

Peachforyou 03-12-10 16:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie cineva un tutorial ptr 3ds studio max 2010 sau poate sa ma ajute ca nu imi iasa janta din tutorialu pe pagina 1 nu pot sa sudez vertixurile daca scriu 2.03 ind ferestra de langa welt am incercat sa scriu si un nr mai mare inloc de 2.03 20.03 ,... dar tot nu merge !

Peachforyou 03-12-10 23:26

Blueprintswebsite
 
Salut,

caut un sit unde pot sa gasesc blueprinturi ptr 3ds max 2010

faith 04-12-10 04:10

Re: Blueprintswebsite
 
Quote:

Originally Posted by Peachforyou (Post 3867991)
Salut,

caut un sit unde pot sa gasesc blueprinturi ptr 3ds max 2010

The-Blueprints.com

andreysc7 04-12-10 14:35

Re: 3ds Max 2010
 
pai iti poti lua 2009, pentru ca o sa gasesti multe tutoriale pentru varianta aia , si dupa ce ai avansat destul incat sa sti bazele, poti trece la o versiune mai noua. Eu 2009 folosesc . Si daca vrei tutoriale in limba romana si detaliate gasesti pe tutorial-z.com

Peachforyou 04-12-10 23:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi faith,

am on intrebare: dupa ce mam jucat mai multe zile cu programmul^^ stiu insfarsit cum sa fac blueprinturile :rolleyes2 dar acuma am problema ca dupa ce montez pozele pe planouri nu sa vad correct (Top,Side) ce pot sa fac sa sa vada mai clar ?

andreysc7 05-12-10 01:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Peachforyou (Post 3870913)
mersi faith,

am on intrebare: dupa ce mam jucat mai multe zile cu programmul^^ stiu insfarsit cum sa fac blueprinturile :rolleyes2 dar acuma am problema ca dupa ce montez pozele pe planouri nu sa vad correct (Top,Side) ce pot sa fac sa sa vada mai clar ?

Mergi la > preferences > viewports

la "backgorund texture size alegi" 1024 (sau mai mare) dupa care bifezi casuta aia mica de mai jos

La download texture size choose 512 (sau mai mare) si bifezi casuta aia mica de mai jos

TextLookup > Linear ..... MiniMap Lookup > None

Apesi OK

Acum dai click pe "Choose driver" si fi sigur ca ai asa

Directx 9 (eu am dx9)

Direct 3D device > Hardware All

Direct3D Use flags Release

Apesi ok si dai reset la max

Nu uitati ca exista si Google :)

faith 05-12-10 04:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
uite cum se pun blueprinturile

Peachforyou 05-12-10 15:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce trebuie sa fac sa imi apara iara cub-ul ala din dreapta (view-cube sau cum il cheama) unde poti sa vezi fiecare parte daca dai click pe el ca mi-o disparut !!!

dau click la + ala din fata si merg la viewcube si bifezi acolo la show viewcube si ies afara dar tot nu apare si cand merg napoi la si dau iara click la + merg la viewcube si numai e bifat show viewcube dispare cand ies din options ce pot sa fac ?

eu am pus blueprinturile dupa tutoiralul asta: http://tutorial-z.com/RO/?p=395

andreysc7 05-12-10 16:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Dai click dreapta pe numele viewport-ului > configure > ViewCube

Apoi bifezi casuta de la "Show the viewcube" si ar trebui sa mearga

Peachforyou 05-12-10 16:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am scris ca am facut asa dar cand ies dein options dispare si iara trebuie sa bifezi aia ce pot face ?

andreysc7 05-12-10 16:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu sa iti zic mai mult :-?? normal ar trebui sa mearga. Incearca sa il instalezi din nou :confused2


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning