Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Provocări pentru SUBARU lui Sebastian. (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/8607-provocari-subaru-sebastian.html)

STIprdr 13-01-09 16:56

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
als nu merge la start, turbina face presiune pozitiva.

bobby_gsi2 13-01-09 17:02

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Am mers si eu de cateva ori in dreapta unui evo de curse....si cum se explica , ca in momentul startului als-ul se pornea? Am fost acolo si stiu ce vorbesc...am speficat ca nu e o regula....depinde de fiecare.

leonard 13-01-09 17:04

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
pei probabil se pornea odata cu launch control , doar nu il pornea in timpul cursei ..pe parcurs.
la fel sustin si eu ca als nu actioneaza la plecarea de pe loc,

STIprdr 13-01-09 17:04

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
ah imi cer scuze, eu vorbeam din ce am auzit pe la niste prieteni...

bobby_gsi2 13-01-09 17:07

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
E posibil sa se confunde sound-ul......als-ul tine turbina iar programul de start se aude ca si cum limiteaza....sau ...nu stiu eu sa explic.....dar sunt lucruri diferite.

STIprdr 13-01-09 17:08

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
aha, multumesc mult pentru explicatie, acum am inteles si eu!

Hexer 13-01-09 17:09

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
ALS - anti lag system, asta merge cand lasi de gaz (in general in mers), electronica printr-un solenoid lasa deschis clapeta de acceleratie, prin asta lasa aer in motor, retardeaza avansul si prin asta explozia - arderea amestecului nu se desfasoara in cilindree ci in galerie, inainte de turbo.
Prin asta fece presiune la turbo.

Launch Control e la start, in primul rand diferenta principala este ca la ALS nu apesi pedala, aici da.
La LC turatia e limitat din aprindere, la fel reterdat foarte mult, chear face scantee dupa punctul mort sus (TDC). Prin asta fece sa explodeze-arda amestecul cand se deschide supapa de evacuare, astfel masjoritatea iese si proplseaza turbina.

Din cauza ca arderea nu e completa, si e mult retardat avansul scoate flacari masina.

Noi facem aceste reglari din electronica si sunt destul de daunatoare in privinta turboului.
Noi facem aceste reglari din electronica si sunt destul de daunatoare in privinta turboului.

bobby_gsi2 13-01-09 17:11

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Dar si electronica respectiva costa o carca de bani :) . Oricum sunetul de la als e unic...cel putin la mitshube :)

STIprdr 13-01-09 17:11

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
nu ai dreptatea! bobby gsi a explicat mai sus perfect!

bobby_gsi2 13-01-09 17:14

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Fleosc........e normal sa nu ii dai dreptate pentru ca el a explicat principiul fiecarui sistem in termeni specifici...si nu a gresit cu nimic. Eu am explicat in linii f f f mari ce si cum :)

Hexer 13-01-09 17:19

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
La noi un stand alone VEMS care stie si asta intre multe altele cu montat, cu senzorii aditional, cu LCD, programat costa 1100 euro, fiecare decide daca e mult sau rezonabil.

STIprdr 13-01-09 17:20

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
ah adica als-ul pana la urma nu merge la start?

Hexer 13-01-09 17:31

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by STIprdr (Post 1978734)
ah adica als-ul pana la urma nu merge la start?

Este pornit, adica e apasat butonul... dar ea merge numai cand lasi brusc de gaz...

STIprdr 13-01-09 17:36

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
eram curios de raspunsul lui bobby pentru ca si eu i-am explicat ca als-ul nu merge la start dar el mi-a zis ca a mers cu un evo si ca el a observat ca merge imediat cum pleaca, si acum ma gandeam ca din moment ce a mers cu un evo de la noi nu putea decat sa aiba electronica gaetmo sau un motec m800 pnp sau un m400, si la o astfel de electronica ori ai buton separat de selectare als cum ai si la hydra nemesis stand alone sau la motec din cate stiu poti sa iti pui senzor pentru viteza si motecul iti porneste singur als-ul in momentul in care "simte" ca masina s-a miscat, si practic als-ul intervine cand solenoidul de la wastegate simte o depresurizare in hotside-ul turbinei ( in cazul unui wastegate montat pe carcasa turbinei ) sau in evacuare ( in cazul unui wastegate montat pe evacuare ), deci daca turbina in launch control produce presiune pozitiva si nu exista nici o depresurizare, cum merge als-ul la start?

bobby_gsi2 13-01-09 18:19

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Si atunci cum se explica ca la start....cand masina sta pe loc zgomotul si flacarile sunt persisestente la evacuare? Nu sunt vreun geniu in mecanica dar cunosc sunetul als-ului si eu zic ca stiu cand e on si cand e off. Chiar am pe telefon sunetul si plecarea masinii respective...si ve aude clar ca als-ul este pornit. Din cate imi amintesc cred ca este vorba de o electronica gaetmo si intradevar are buton separat.


All times are GMT +2. The time now is 21:04.

- Copyright 2026 4Tuning