![]() |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu am spus niciodata ca masina mea ar avea 700 cp cred ca nici nu as vrea prea multe probleme cu transmisia dupa. Sa presupunem ono ca am avea puteri egale dar masinile noastre nu sint pe departe egale eu am 1450kg tu 1150kg deci in jur de 300kg diferenta + kg de la sofer :lol: +transmisia care e diferita.Ca sa iti poti da seama de putere chiar trebuie un dyno adevarat.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Discutile astea nu se vor termina niciodata mai ales ca pot aparea oameni obscuri care sa le alimenteze.
O sa vedem pe stand exact. Cei 700cp ai lui Daniel au fost o supozitie a mea fara a avea un test sau un calcul stintific, posibil sa ma fi inselat, poate nu are nici 500, habar nu am ce e acolo, dar daca se face bine cred ca se pot obtine cei 700. La diferenta de greutate as pune mai mult de 300kg, posibil sa mai aiba in minus inca 50kg daca nu mai mult. Oricum este irelevant pentru putere, una e de strada alta e cheala de curse. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Stii cumva e permis la vtm modificarea capacitatii cilindrice? O poate face dar cred ca va trebui sa mearga mereu f. turat cred ca peste 4000-4500 rpm sa stea in zona de presiune a turbinei. Deci cred ca nu va fi f. usor de condus. Parerea mea ,s-ar putea sa ma insel neconducind la vtm.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Se poate mari capacitatea, este admis si la coasta nu prea ai ce cauta cu cutie scurta sub 5000rpm. In plus exista artifici de genul ALS care incarca turbina mult mai devreme avand cuplu si putere mai de jos cu raspuns f bun.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Acel ALS face absolut TOATA TREABA...in primul rand de acolo vine diferenta mare dintre masina lui daniel si cea a lui dragos
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
daca daniel are alta cutie de viteze...eu cred ca de acolo vine marea diferenta.... apoi als si kilogramele in minus.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
PS. Baubau. Nu am zis ca tu ai zis ca ai 700cp ci asa am auzit de la altii. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
la plecarea de pe loc se foloseste launch control. als doar ptr in mers.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
De obicei la start cele doua sisteme se conbina dar nu este obligatoriu.
Launch control poate fi insotit pe langa limitarea turatiei la un plafon prestabilit si de o presiune pozitiva in admisie obtinuta cu ALS. Cateodata folosesc asa ceva si eu. ALS folosesti peste tot unde nu-ti permiti sa ti motorul in sarcina pt a avea preantrenata turbina si a avea boost instanteu. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Incerc sa va explic asa cum stiu ce inseamna ALS si o sa va dau un exemplu: Cand retrogradezi presiunea in turbo nu mai scade atat de mult, cel mai eficient este in virajele de 1 adica in acele de par, de obicei virajul de 1 se ataca cu treapta a doua iar presiunea scade la 0.5 fara ALS. Daca masina are acest sistem presiunea nu mai scade atat de mult si poate sa scada doar pana la 0.8/0.9 cu aproximatie iar cand accelerezi din nou esti avantajat pentru ca nu mai esti nevoit sa iesi din viraj cu presiune mica in turbina.
Sebastian: Launch control e foarte slab, am acest sistem la masina de raliu (evo9) si l-am folosit doar cand am cumparat masina, mi-am dat seama ca nu e bun deloc si am renuntat. PS. Cel mai bun sistem e picioarele proprii :) |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Als-ul este cuplat si la start, sau ma rog....depinde de fiecare. Cel putin Dl Baldescu cred ca avea 15 als-uri pe fordul alb.....numai pe butoane ii stateau degetele inainte de fiecare start :)
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:49. |
- Copyright 2026 4Tuning