Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Provocări pentru SUBARU lui Sebastian. (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/8607-provocari-subaru-sebastian.html)

baubau racing 27-12-08 19:53

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Numai viitorul ne va arata ce si cum nu ma indoiesc ca sebi nu va face treaba sa zic asa. Vom trai si vom vedea.

ono41 27-12-08 21:39

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
babau:

Tu esti proprietarul evo-ului argintiu din Braila?

aviator 27-12-08 21:41

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Eu spun ca o sa fie foarte bine ca totul o sa creasca la un nivel inalt.
Sebi acum face formele de import pentru unul din cele mai performante standuri de masurare putere 4x4 din Europa.
Nu stiu ce stand este, costa enorm, cantareste cateva tone, sub 10, vine de departe si face tot ce va inchipuiti si in plus. Din acest motiv a spus ca masina lui acum nu este o prioritate si ca oricand poate face una mult mai rapida folosind ca baza un Subaru.
A spus ca acum este mometul ca lumea tuningului, a motorsportului si a ingineriei auto sa ridice stacheta la un nivel al timpurilor noastre.
Daca pana mai ieri cele 10s pe 400m in Romania erau un vis frumos, acum sunt mai multe masini care pot face asta, asa ca este convins ca acum se poate face acel pas, fara a ne raporta la altcineva din jurul nostru ci facand un "colaj" intre pasiunea, experienta americana, rafinamentul japonez si excentricitatea europeana, fara a neglija pe cei neenumerati si fara a alege repere ce ar putea ingradi dorinta.

ono41 28-12-08 03:28

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Cateva intrebari pt Sebastian:

1 Ai rezolvat partea mecanica?
2 Cand e gata masina?
3 De ce nu participi la King of Europe?

PS. Cred ca particip si eu cu Evo daca mai merge cineva de la noi, sunt curios sa vad cat de tari sunt masinile de acolo, sunt sigur ca sunt foarte rapide si vreau sa vad pe unde se afla masina mea.

baubau racing 28-12-08 08:53

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 1944883)
babau:

Tu esti proprietarul evo-ului argintiu din Braila?

Da Daniel eu sint.

radu_lkv 28-12-08 11:42

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 1945300)
PS. Cred ca particip si eu cu Evo daca mai merge cineva de la noi, sunt curios sa vad cat de tari sunt masinile de acolo, sunt sigur ca sunt foarte rapide si vreau sa vad pe unde se afla masina mea.

Daniele mergem mai multi! si anul trecut am fost cativa ;)

ono41 28-12-08 14:31

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by radu_lkv (Post 1945629)
Daniele mergem mai multi! si anul trecut am fost cativa ;)

Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.

ono41 28-12-08 14:32

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by baubau racing (Post 1945386)
Da Daniel eu sint.

Masina ta merge foarte tare si te felicit!

baubau racing 28-12-08 16:17

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 1945926)
Masina ta merge foarte tare si te felicit!

Multumesc mult pentru apreciere si felicitari. S-ar putea si mai bine dar nu cred ca voi mai face ceva nu as mai folosi-o toate zilele ca pina acum . Voi vedea daca ma voi hotari sa o mai urc un pik. Bafta si tie la anul in campionat!

kickass 28-12-08 17:22

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 1945925)
Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.

sunt mai multe etape si exista si un campionat. anul asta au fost 7etape, unii din noi clasandune pe podium la finele anului :)
in 2009 prima etapa e in 21martie la Kiskunlacházán (cu vroe 20km inainte de Budapesta)
a2a etapa e in 18aprilie (honda meting si curse intre honde) si 19aprilie (etapa a2a in campionat) tot la Kiskunlacházán.

aici sunt majoritatea filmarilor de la cursele de acolo https://www.youtube.com/user/de4dsn4ke
si aici una din dice mai rapide masini ale lor https://www.youtube.com/watch?v=QBRCU...eature=related

pentru cei interesati, gasiti toate info necesare aici - https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/97402-hungarian-drag-racing-2009-a.html

radu_lkv 28-12-08 19:01

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 1945925)
Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.

daniele, pe langa "liniutze", tot in aceeasi locatie si in aceeasi i se mai tin si rally show si drift

SEBASTIAN 08-01-09 17:47

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Ma simt onorat de interesul manifestat de voi pentru subiectul asta al Subarului meu.
Pentru mine si pentru altii acest subiect este unul delicat, dar desigur doresc sa va tin la curent cu tot cea ce fac mai putin amanunte tehnice, care e normal sa nu le mai vand moca. Asa cum bine se exprima SEI alias Aviator, mai demult : "i-ai smecherit si acum fac pe desteptii" cu tinta directa, stiu ei care sunt aia acum evit sa vadau informatii tehnice, povesti cate vreti.
Vreau sa specific ceva legat de cursa cu Daniel Onoriu, Subaru vs Porsche. La acea cursa masina a fost setata aproape de 100%, greseala de la start apartinand pilotului, adica mie. Deci in a acea cursa am facut ce am putut mai bine, masina nu merge singura iar eu de atat am fost in stare, in alte conditii nu stiu ce se intampla, poate daca plecam mai tare castiga el ca mi se rupea mie ceva. Cursa e cursa restul e cancan ca sa-i citez pe mari clasici in viata, daca parca, ...
Ulterior masina a devenit mult mai rapida acum cum a spus SEI este deja intr-un alt stadiu mai avansat.


Acum am sa ma concetrez sa-i raspund punctual lui Daniel Onoriu, punct cu punct, dar nu inate de a-l felicita pentru rezultatele obtinute in acest an si recordul batut. Masina lui merge foarte tare cred ca are in jur de 700cp la motor iar pilotul se bate cu ea reusind sa o struneasca ca pe un armasar din poveste caruia i-a dat sa infulece jar. Jar manaca! Un om care cu bune si rele are benzina in sange, fapt care l-a tinut si in viata dupa regretabilul accident de acum cativa ani. Acum dupa ce timpul a trecut lasand in urma balacarelile noastre, deliciul publicului, chiar si a celor de aici, nu putem spune ca suntem frati, dar respectul este ceea ce conteaza si este un sentiment reciproc creand o punte de legatura solida. Daniel si acum, dupa ce a calcat pe podiumul fruntasilor, la coasta, are in sange liniuta, fiind acolo considerat liniutar. Acest fapt il consider onorant fiind totodata si o sublinire a unei trasaturi de caracter puternice, omul nu renunta. Bravo tata esti tare si doar asa poti sa ajungi in varf!
Intrebarile lui Daniel Onoriu:
1 Ai rezolvat partea mecanica?
2 Cand e gata masina?
3 De ce nu participi la King of Europe?
1. Am rezolvat din punct de vedere tehnic aproape tot, unele de vor rezolva in momentul montajului. Am toate piesele, iar masina o sa intre in lucru atunci cand Marian Valcu doreste sa se apuce de ea.
2. Nu pot estima exact cand o sa fie gata, partea care a depins de mine pana la acest moment este rezolvata, acum mingea este la mecanica.
3. Sei a raspuns mai devreme pe 4tuning de ce nu am participat, turbina mi-a cedat inainte de a urca masina pe platforma. Mergeam sa castig, sa ma bat. Probabil daca totul o sa fie ok si o sa-mi permit luxul de a pierde ceva timp si bani voi merge. Imi doresc sa merg, dar nu sunt ahtiat dupa asta, nu reprezinta o prioritate.Mai mult am si greata de unii care merg acolo sa-si lipesca in frunte niste timpi aberant de prosti pentru o astfel de conpetitie. Nu vreau ca roman mandru sa imi asociez imaginea cu astia.
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.

Raul_WST 08-01-09 20:45

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 1966079)
[SIZE=2]. Imi doresc sa merg, dar nu sunt ahtiat dupa asta, nu reprezinta o prioritate.Mai mult am si greata de unii care merg acolo sa-si lipesca in frunte niste timpi aberant de prosti pentru o astfel de conpetitie. Nu vreau ca roman mandru sa imi asociez imaginea cu astia.
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.

Ma chinui sa inteleg totusi un singur lucru si anume: pentru ce anume modifici si iar modifici subarul ala daca "liniute" cu cineva de rangul tau nu faci, la concursuri gen KingOfEurope nu te bagi ca nu iti place, pe strada nu iesi ca de nai ce face cu o astfel de masina pe strada. Faci masina aia pentru tine, bun, asta am inteles, dar pentru tine sa ce?.. sa o tii in garaj si cand iti vine cheful sa iesi singur sa dai o tura de autostrada pana iti crapa turbina?
Banuiesc ca intrebarea asta framanta mult mai multa lume nu numai pe mine. (nu o lua in nume de rau dar ma chinui sa-ti inteleg mentalitatea si nu reusesc)
Numai bine :!:

X-Ray-Eyes 08-01-09 23:54

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 1966490)
Ma chinui sa inteleg totusi un singur lucru si anume: pentru ce anume modifici si iar modifici subarul ala daca "liniute" cu cineva de rangul tau nu faci, la concursuri gen KingOfEurope nu te bagi ca nu iti place, pe strada nu iesi ca de nai ce face cu o astfel de masina pe strada. Faci masina aia pentru tine, bun, asta am inteles, dar pentru tine sa ce?.. sa o tii in garaj si cand iti vine cheful sa iesi singur sa dai o tura de autostrada pana iti crapa turbina?
Banuiesc ca intrebarea asta framanta mult mai multa lume nu numai pe mine. (nu o lua in nume de rau dar ma chinui sa-ti inteleg mentalitatea si nu reusesc)
Numai bine :!:

Cred ca ai raspunsul putin mai jos dar nu ai reusit sa citesti tot de la cap la coada :

Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 1966079)
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.


ono41 10-01-09 06:01

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 1966079)
[FONT=Century Gothic]
Acum am sa ma concetrez sa-i raspund punctual lui Daniel Onoriu, punct cu punct, dar nu inate de a-l felicita pentru rezultatele obtinute in acest an si recordul batut. Masina lui merge foarte tare cred ca are in jur de 700cp la motor iar pilotul se bate cu ea reusind sa o struneasca ca pe un armasar din poveste caruia i-a dat sa infulece jar. Jar manaca! .

Tot aud de caii astia multi si chiar nu cred ca sunt reali, am fost la Braila si am facut liniuta cu acel evo argintiu, inainte de start se zicea ca are peste 700 cp iar eu stiam ca masina mea are pana in 500 cp iar diferenta dintre masinile noastre in linie dreapta s-a vazut clar. Nu stiu ce sa zic dar la liniute caii sunt exagerat de multi si chiar nu stiu de unde atat de multi, masina mea e rapida in linie dreapta, probabil a doua in campionat dupa acel Ford Focus WRC care mai mult nu merge din pacate dar eu stiu ca nu prea am de unde sa am 700 cp.

Daca vrei facem o lista cu ce preparari are masina mea si am sa le postez aici si ai sa vezi ca inca imi lipsesc multe sau mai bine recomanda-mi un Dino sa vedem unde ma aflu cu puterea acum si mai facem un test in scurt timp dupa ce voi face acest motor cu adevarat tare cu care sper sa ma impun in sezonul care urmeaza.


All times are GMT +2. The time now is 19:51.

- Copyright 2026 4Tuning