Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

paul_ral 27-04-09 22:00

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Multam frumos. Am avut de ales intre airbaguri si cauciucuri. Am ales cauciucurile, era pacat sa mai umblu cu cele de iarna, pe care le-am pus la naftalina. Luna viitoare poate ma apuc si de airbguri, daca tot nu pun mana pe un climatronic dinala

ncs_balauru 27-04-09 23:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Are careva habar de ce oare o alarma thor,nu imi trimite semnal catre motorasul din portiera? A venit un prieten cu un passat b4(asemanator vento) din 95 sa-i pun alarma.Am legat firele carer trebuiau,am memorat telecomenzile dar nimic.Nu trimite semnal pe firele alb si maro,(pt inchis si deschis) sa inchida usile.Am probat si pe un modul de inch centr cu motorase din metro si tot nu merge nici la motorasele alea.Se poatesa fie defecta de noua?A mai patit cineva asa ceva cu Thor?


IN LEGATURA CU INCHIDEREA LA ACELE MODELE DE PASAT SI LA VENTO SAU GOLF 3 INCHIDEREA LUCREAZA FATA DE PLUS IAR LA ACEA ALARMA NU O SA GASESTI NICI O DATA SA ITI LUCREZE FATA DE PLUS ASA CA APUCATE REPEDE DE UN MONTAJ CU RELE DE PROTECTIE SA ITI FACA INVERSARE DE TENSIUNE FIRELE DE INCHIDERE PARCA AVEAU CULUAREA UNUL VERDE SI UNUL GRI LE GASESTI LA USA DIN STANGA FATA

Shorky 28-04-09 19:39

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
mesi mult danielddd 430, ma costat cu tot cu montaj la stelco

danielddd 28-04-09 22:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Cu placare,am montat si alarma pe pasat(alta CARUB)ASA,E CUCOMANDA INVERSA,CAT DESPRE AIA CU RELEE NU STIU CUM SE LEAGA FIRELE PENTRU RELEE,poate imi ecplici :D ..pas cu pas..La asta care am montat firele pentru inchidere le-am legat astfel: am pus alea 2 galbene la + si alea albe le-am legat de ala gri si ala verde.La mazda de prin 1994 stie careva unde are modulul de inchidere sau e tot in stalpul portierei?Ma rugat cineva sa-i montez si nu as vrea sa-l dezamagesc,plus ca mai fac si eu un ban ca si asa merge prost ca student :(.

danielddd 29-04-09 09:03

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Am de vanzare jantele de pe masina mea.Sunt pe 15`,in 5 spite,4 prezoane,le dau cu tot cu cauciucuri 195/50/15,sau le schimb cu alte jante aliaj dar pe 14,la fel cu tot cu cauciucuri bune.Jantele sunt in stare perfecta,nu sunt lovite si nu bat,au trei cauciucuri la fel,doar unul care e schimbat dupa cum am spus si mai sus pentru ca cel vechi l-am taiat intr-o groapa.Astept oferet:).

antonlupan 29-04-09 10:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pune poze

danielddd 29-04-09 10:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
4 Attachment(s)
poze..fac schimb cu jante pe 14 cu tot cu cauciucuri la dimensiuni care sunt scrise in certificat pentru vento.La mine in carte sunt trecute numai dimensiuni pe 14,cu toate ca pe capacul de la rezervor este trecut din fabrica si dimensiunile pe 15.Eu insa nu vreau sa mai simt asa tare gropile,de asta vreau de 14,si cauciucuri mai inalte.

ncs_balauru 29-04-09 22:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am inceput sa demontez la masina , ma apuc sa o fac, masina a esit dauna la asigurari oricum eu caut una neimatriculabila pentru piese stie cineva?

ncs_balauru 29-04-09 22:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
apropo de chestia cu releele daca esti electrician gandesteo si daca tot nu gasesti solutia poate atunci te ajut , nu din rautate nu te ajut dar trebui sa te gandesti si u unpic oricum zilele astea o sa iti pun o schema cu releele cum ses leaga

danielddd 30-04-09 10:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pe pe schema aia imi arata in dreptul firelor alb si maro,adica alea pentru inchis si deschis in paranteza (-500mA),dar nu am idee de ce. Si,.,, nu sunt electrician,dar imi place sa ma bag la de toate :).Poate pui schema totusi .. bafta.

antonlupan 01-05-09 19:22

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
e tot mai grav...am fost azi plecat si cu 4 oameni in masina raman fara suspensie pe spate...rotile imi intra sub aripa si freaca cauciucu...acum intrebarea este ..ce arcuri sa iau?am gasit normale cam la 250 setu si am gasit heavy duty sau ceva numa ca is la 500 setu.
ar trebui sa am probleme daca pun arcuri normale noi?

antonlupan 02-05-09 09:38

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
si inca ceva....cand deschin usa din stanga spate de tot se coboara geamul si de regula imi arde siguranta si nu mai pot umbla la geamuri numai cu usa de la sofer deschisa....stiu ca din cauza vechimii se mai rupe izolatia pe fire si fac scurt in burduf la usa dar nu stiu dupa ce culori sa ma uit mai atent....poate ma ajuta cineva..

ulie.cozmi 02-05-09 10:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by antonlupan (Post 2281581)
e tot mai grav...am fost azi plecat si cu 4 oameni in masina raman fara suspensie pe spate...rotile imi intra sub aripa si freaca cauciucu...acum intrebarea este ..ce arcuri sa iau?am gasit normale cam la 250 setu si am gasit heavy duty sau ceva numa ca is la 500 setu.
ar trebui sa am probleme daca pun arcuri normale noi?

eu zic sa iti iei niste arcuri sport din alea tari tari k apoi nu se mai lasa decat putin si nu mai ai probleme. si plus de asta o sa ai si mai multa stabilitate:)

danielddd 02-05-09 14:06

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
La faza cu geamul ia si verifica in stalpul portierei din spate,sau care portiera spui tu ca iti face probleme si ai sa gasesti un fir sau mai multe rupte,nu ai nevoie de culori,trebuie doar sa le legi inapoi pe cele care sunt.

antonlupan 03-05-09 12:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
8 Attachment(s)
mam uitat in burduf si am gasit un singur fir cu izolatia puscata(portocaliu cu maro parca)
mai pun cateva poze cu ultima reparatie la prag si aripa spate.....si pleoapa care statea pe dulap de 4 luni:d
se vede si arcul cu pricina....cam subtirel...
ce se vede pe faras am scos din prag...


All times are GMT +2. The time now is 01:11.

- Copyright 2026 4Tuning