Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

GRIGO 17-01-10 15:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
folosesti bump?

frost_dani 17-01-10 17:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu folosesc bump.Doar textura simpla , dar am incercat si cu bump si se vedea la fel .

Am vazut undeva ca scria ceva gen " splatter texture " pentru close-up dar nu scria cum se face sau ce inseamna.

[R^C]xD andy xD 21-01-10 23:04

Re: Lucrari Mitza_pk
 
Salut, imi puteti face si mie un model cu un BMW si scris pe langa cu un rosu sangeriu RC' Final?

andy design x 24-01-10 11:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
cum fac uzura pe discul de frana asa ca in imagine???

Pion33r 24-01-10 13:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
folosesti un bump 8) http://forum.cg-cars.com/gallery/browseimages.php?c=31

andy design x 01-02-10 17:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
pentru rugina tot bump?

faith 01-02-10 22:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu o problema cum pot sa fac sa numai imi mi se vada background-ul prin obiecte sau daca este vreo setare de facut inainte de a randa :( ca eu miam stors creieri dar nu miam dat seama ce sa fac

GRIGO 02-02-10 00:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Pai ce vezi tu acolo nu e transparenta :)
Este de fapt reflexie, pentru ca ai la Enviroment o poza, iti ia reflexia direct,
ai putea sa incerci sa schimbi modul reflexiei, nu am mai umblat prin max de o lunga perioada de timp, si nu imi aduc aminte exact acum, cum rezolvam eu problema.
Te sfatuiesc sa folosesti HDRI-uri. ;)

Daca totusi tii neaparat sa folosesti background-ul ala poti face in felul urmator, nu stiu cat de relevanta e, dar din cate imi aduc aminte pe mine ma ajuta uneori :)
apasa f10 mergi la al doilea tab, apoi V-ray Enviroment,
iar acolo ai Reflection/Refraction, bifeaza casuta din stanga apoi alege o alta imagine, una cat de cat asemanatoare cu background-ul ma refer la lumini etc ... sa nu iasa reflectii de padure pe ea intelegi :)
Bafta

faith 02-02-10 00:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi ,am sa incerc asa cum ai spus

kenwoodboss 11-02-10 15:02

modificare bara.
 
salut baieti.:D
am si eu nevoie de o poza cu masina din fata in cara sa am bara sparta sau crapata. puteti sa mi-o faceti si mie cu vreun program cv?https://i145.photobucket.com/albums/r...1/DSC02495.jpg

Tzyganu88 12-02-10 23:40

Ce se poate face din ea?
 
5 Attachment(s)
ce se poate face din asa o masinuta?...as dori daka sse ofera cineva sa o modifice putin.nu exagerat...putin o grda mai la sol joasa,niste bari joase...niste jante pe 17,in principiu cum este acum dar totul mai jos...ceva real,ceva ce pot lua k exemplu pt la vara sa o modific(si sa nu coste nici mult,deci nu complicate:D ) daka se ofera cineva...

MULTUMESC

P.S-daka trend`ul nu este postat unde trebuie rog un administrator sa`l mute si daka poate sa`mi lase un PM unde la mutat,un link ceva

MULTUMESC PT INTELEGERE

Mitza_pk 22-03-10 20:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care ma ajuta si pe mne cu un blueprint cu un BMW 318 pisicuta in 2 usi plz:D

mirceasilvyu 27-03-10 09:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ce inseamna randare???

Multumesc

workaholic_ro 27-03-10 14:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 3223404)
Ce inseamna randare???

Multumesc

Realizarea unei imagini pe baza unui model 3D care contine informatii privind caracteristicile de material, reflectie, refractie, tip de luciu, culoare si textura a elementelor componente si a mediului in care este integrat.
....sau wiki care este un profesor mai bun decat mine iti spune:
http://en.wikipedia.org/wiki/Renderi...er_graphics%29

mirceasilvyu 27-03-10 16:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc mult!


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning