Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/28457-dacia-1300-original-retro-mici-imbunatatiri.html)

1310 09-04-09 22:11

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
frumos ce ai facut tu pe acolo dar nu o sa intre apa ??

alex55 09-04-09 23:41

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
1 ca sa fie super treaba trebuia capota cu decupatura (montata pe unele dacii)
2 priza aia din compartimentu motor are niste gauri ptr scurgerea apei
si o intr prin cate locuri isi trage masina asta aer? asa mare nevoie are de el

BTL-gordini 10-04-09 07:38

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Referitor la scurgerea apei, sunt facute doua gauri in colturile compartimentului de aer care nu se vad, si daca mai e si filtru celalalt nu e nimic rau, fiind o chestie de aspiratie atunci aerul cu cat este mai mult cu atat mai bine.

Muttley 10-04-09 10:56

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Un sfat: degeaba ai aer mult care-ti intra-n carcasa filtrului, pentru ca-n cele din urma tot prin racordul dintre carcasa si carburator trece tot. Iar ala are sectiune mica. De fapt, tot aerul ala mult de care vorbesti tu, nu se ingramadeste-n carcasa, ca n-are la ce.

Tu acum ai 2 filtre - cel original si ala conic. Aiurea, nu crezi? Adica sper ca-l ai si pe cel original, ca daca nu exista...
La fel, spui ca ai gauri de scurgere a apei. Atunci ce rost mai are etansarea cu cheder la imbinarea cu capota?!?

O treaba buna ar fi sa intorci carcasa originalului invers si sa pastrezi doar priza de sus. Sa renunti la gaurile de scurgere, iar de accesul apei sa scapi prin forma prizei (studiaza o ventilatie laterala de stalp spate de 1310 si ai sa intelegi). Cu priza aia si cu un traseu ETANS al admisiei pana la carcasa filtrului, teoretic ar trebui sa obtii o "supraalimentare" dinamica a motorului la viteze mari (peste 120 la ora). Inutil la ce motor si cutie ai tu, da' asa, ca chestie, e ceva.

In general, aspectul (discutabil de altfel pe masina ta) este egal cu zero. Vrei sa faci ceva deosebit, axeaza-te pe functie.

BTL-gordini 10-04-09 12:39

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Multumesc Muttley pt.cele spuse, apreciez sfaturile care mi-i le-ai dat si sa stii ca eu i-au in considerare ce mi-i se spune si analizez, nu fac in contra.
Cu referire la gaurile de scurgere, nu sunt facute in filtrul de aer, sunt facute in carcasa de la priza de aer de langa capota. sa te uiti mai atent la poze si o sa vezi ca, carcasa fitrului original de aer este goala, am scos tot din ea. Sigur o sa ma intrebi " si praful nu intra in motor? '' . Am pus in capatul furtunului flexibil un filtru de polen pt. a filtra mai bine si pt. o iesire mai rapida a aerului.

popasan 11-04-09 22:33

DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Dani, ce ulei ai acum in motor?:D, ce castrol?

BTL-gordini 12-04-09 08:57

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
1 Attachment(s)
salut popasan, am castrol 10w 40., e mai subtire dar e f.bun, vre-o 37-40 lei/l.;)

popasan 12-04-09 12:03

DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Dupa tine care e mai bun? 15w40 sau 10w40?

bogdan100 23-04-09 16:04

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
ce mai zice btl-ul?a venit primavara si a intrat in hibernare?:)

flocea_ro_ab 23-04-09 18:57

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
eu stau rau cu presiunea, nu stiu de ce, bujiile is rosii, si cand ii dau cox, se aprin becurile de la ulei.. dc nu stiu, eu am elf :)
ulei sintetic mere in dacie?

BTL-gordini 23-04-09 20:03

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
Mai Bogdane, nu e la hibernare, face si zgomot prin oras dar nu asa de, des ca inainte:D. Mai rarut ca-i mai finut, las ca trec si pe la marea adunare duminica;), ca se pare ca m0au criticat liderii de sindicat.:lol::lol:
Flo u stai rau cu toate, hai pe la mine si vedem si disc. mai multe ca aici pe topic nu are rost.;)

flocea_ro_ab 23-04-09 20:57

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
copil necajit !! am un ghinion la capitolu asta.

BTL-gordini 02-05-09 20:42

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
V+am pus o filmare , sa vedeti ce poate dacia 1300 sa faca,adica sa sara peste 2 tiruri, s-a intamplat in Alba Iulia de cativa ani, eram acolo, adevarata nebunie
https://www.youtube.com/watch?v=5TFt5...layer_embedded

flocea_ro_ab 02-05-09 23:00

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
va-ti adunat azi pe undeva? azi e sambata?

golidix 02-05-09 23:22

Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri
 
da nu au pus nici o chestie la aterizare...
f tare romania :))

si tipi au trait? mi sa facut un gol in stomac cum se vede la aterizare din masina


All times are GMT +2. The time now is 01:00.

- Copyright 2024 4Tuning