Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Avionu 10-11-07 21:28

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Nu am uitat de injectie(are injectoare piezoelectrice de 4 ori mai rapide decat cele dupa 2.0 tdi 140 cp).Eu m-am referit strict la turbina pt ca de acolo vin majoritatea problemelor de fiabilitate.Din cate stiu eu injectia dupa 2.0 tdi 170cp e putin limitata comparativ cu cea dupa 2.0 tdi 140cp cand vine vb de un tuning mai agresiv. Bicolorul de cand tot zicem ca ne intalnim...ce zici...reusim sa ne vedem dupa ce se mai usuca pe afara?

bluey 11-11-07 14:44

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Cu Bicoloru doar de la 100km/h in sus sa te dai ca il ajuta aerodinamica :D
De mine a inceput sa se fereasca lumea de la ultima isprava :(

MasterTuner 11-11-07 15:14

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
1 Attachment(s)
Avionul are UNICHIP pe masina, iar dynotestul Avionu cu Unichip vs. Bluey facut de Ceky arata asa. Avionul are 2 harti pe Unichip comutabile in timp real d la un buton.

bluey 11-11-07 16:09

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Cu Avionu trebe sa ma mai vad odata pe drum bun sa vedem ce si cum, oricum masinile sunt cam pe acolo. Poate si cu Bicoloru sa vedem diferenta si daca merita banutii :P

bluey 11-11-07 16:13

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus (Post 1194527)
Avionul are UNICHIP pe masina, iar dynotestul Avionu cu Unichip vs. Bluey facut de Ceky arata asa. Avionul are 2 harti pe Unichip comutabile in timp real d la un buton.

Oricum difera ce poti scoate de la motor la motor chiar daca au aceeasi capacitate.
Nu vei gasi 2 motoare la fel care dupa o resoftare sa aibe grafice identice.
Avionu tu ce cod de motor ai??
La mine e BKD.

Bicolorul 11-11-07 17:20

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1193527)
cand ajung in bucuresti te anunt,poate ne dam si noi.masina mea are 1690 kg,dar dupa ultimele curse nu refuz nici un 2,0 tdi.

Cu placere, eventual chiar un telefon cu o zi inainte. :D

Bicolorul 11-11-07 17:23

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 1193574)
Nu am uitat de injectie(are injectoare piezoelectrice de 4 ori mai rapide decat cele dupa 2.0 tdi 140 cp).Eu m-am referit strict la turbina pt ca de acolo vin majoritatea problemelor de fiabilitate.Din cate stiu eu injectia dupa 2.0 tdi 170cp e putin limitata comparativ cu cea dupa 2.0 tdi 140cp cand vine vb de un tuning mai agresiv. Bicolorul de cand tot zicem ca ne intalnim...ce zici...reusim sa ne vedem dupa ce se mai usuca pe afara?

Cum sa nu, in momentul de fata sunt un pic ocupat, si petrec mult timp la pitesti, si de saptamana viitoare si prin galati asa ca.....daca ajungi p'acolo da-mi un tar

Bicolorul 11-11-07 17:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Apropo de Pitesti si Galati, daca e cineva care este interesat de un CHIP TUNING si este din orasele mentionate mai sus, sa ma contacteze si vedem ce putem face. Alte informatii pe PM sau mess:laurentiuz2002

Avionu 11-11-07 20:34

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Codul e tot BKD...masina e din aprilie 2005 si are putin peste 80 000km. Unichipul l-am facut la 60 000km.Nu am avut probleme. Masinile (eu vs Bluey) trag cam la fel...daca e sa ma iau dupa grafic a mea ar tre sa mearga putin mai bine dupa 4000 dar cine ajunge acolo cu un diesel. Bicolorul cand ai timp vb si cu Bluey si ne intalnim(pot doar in timpul saptamanii). Curiozitatea mea cea mai mare e daca motorul asta poate fii dus mai departe.Cu Unichip nu am putut.Multa bafta

PS Mersii Florin ca ai postat graficele

shadowro 12-11-07 07:39

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 1194704)
Apropo de Pitesti si Galati, daca e cineva care este interesat de un CHIP TUNING si este din orasele mentionate mai sus, sa ma contacteze si vedem ce putem face. Alte informatii pe PM sau mess:laurentiuz2002

ne dam si noi ? daca ajungi prin galati ?

Bicolorul 12-11-07 09:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1195430)
ne dam si noi ? daca ajungi prin galati ?

Cum sa nu. :D

shadowro 12-11-07 11:43

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
cam pe cand ?

Bicolorul 12-11-07 11:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Te anunt cand ajung acolo, dar cred ca saptamana viitoare

shadowro 12-11-07 12:18

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
e bine e bine...

shadowro 12-11-07 13:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
pierzatorul da un suc :) asa ca ia-ti bani de suc :))

bluey 12-11-07 18:17

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Shadowro dar tu ce masina zici ca ai???
Asa de curiozitate.
Un dyno ceva??
Cu Zyx cum stai ca doar sunteti vecini si e imposibil sa nu va stiti :P

shadowro 13-11-07 00:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
in spatele lui la vreo 4 masini
dyno ? ce dyno ? vine omul aici si ii arat dyno live :)

MasterTuner 13-11-07 11:43

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Dyno, dyno, ce dyno, domne, noi aicea mergem pe incredere :-)

shadowro 13-11-07 18:40

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
tu crezi ca peste tot e ca la bucuresti ?

bluey 13-11-07 18:45

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai nu dar poti sa ne spui si tu macar ce masina e si ce motor are daca nu vrei sa ne spui ce si cum ai schimbat sub capota.
Poate se trezeste omu` fata in fata cu vreun m3 turbo si nu stie ce l-a lovit :D
Uite vezi cum avem noi la semnatura ce si cum???
Pe fata masurati si gata.
Te dai pe gugal si vezi cat cantareste masina si stii cu cine te dai.
Nu suntem chiar asa celebri sa stie toata lumea ce masina este si pe cati a facut .

shadowro 14-11-07 00:03

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
honda bre , honda crx din aia non vtec 125 caluti. multumit ?
nu e usurata or anything.
cu roti pe 16 , deci in principiu e facuta sa arate bine acum :)

bluey 14-11-07 06:20

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Poate ne vedem si noi in cazul acesta. :D

UniculSGM 14-11-07 09:58

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bate la tine ca la fasole honda aia de 125 cai :)

bluey 14-11-07 11:04

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Tu vezi-ti de fanii tai batranule :D
Cat despre batut mai vedem noi :)
Tu nici macar nu stii cat si cum trage masina mea :P
Sa vedem/auzim ce face cu duba si dupa aia mai discutam.
Desi cu un vtec stoc m-am mai vazut si a fost deprimant.

daniwmk 14-11-07 13:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1198654)
Tu vezi-ti de fanii tai batranule :D
Cat despre batut mai vedem noi :)
Tu nici macar nu stii cat si cum trage masina mea :P
Sa vedem/auzim ce face cu duba si dupa aia mai discutam.
Desi cu un vtec stoc m-am mai vazut si a fost deprimant.

diferenta dintre un vtec si asta e .... extreeeem de mica :)

shadowro 14-11-07 13:42

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1198399)
Poate ne vedem si noi in cazul acesta. :D

desigur amice.
problema e ca eu o sa ma dau cu bicolorul pentru ca vine el la galati nu pentru ca vin eu la bucuresti ... intelegi ?

in spirit de gluma : ce repede sariti la gatul meu astia cu 180+ de cai :)

shadowro 14-11-07 13:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
cam asa se misca jucaria
https://youtube.com/watch?v=tz6AI9bYr3E

Bicolorul 14-11-07 13:53

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Hmm,

Destul de......zgomotoasa.

shadowro 14-11-07 14:09

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
jucaria mea e ca aia din imagine , nu e exact aia :)

scorpio GL 14-11-07 14:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bluey, vezi ca aia e cam ca a mea de usoara, dar fuge mai tare ;).mai da-i niste vitamine nemtoaicei.

bluey 14-11-07 14:56

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Astept rezultatul cu duba.
Cat despre a ta sper sa nu o mai dai cotita vinerea asta.
Ai aflat cati cp ai ??
Macar fa niste calcule rapide pe hartie.

siadimet 14-11-07 15:49

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
crx-ul din clip nu mai avea in el nici mocheta.si ii punea intre curse benzina dintr-o sticla.si renault-ul ala megane era din cate imi aduc eu aminte 1,6 16 v,adica exact 107 cai.cum te asteptai sa stea treaba?

scorpio GL 14-11-07 17:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
ma nene, incerc vineri, e cam stock,acum. dupa ce am schimbat flansa aia imi sta la 2500 de ture la relanti.dar nu e problema, e pentru distractie. Teoretic caii sant asa de putini ca mai bine nu spun, ca dupa aia or sa te provoace si astia cu lada 1200. ;)

shadowro 14-11-07 23:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1199022)
crx-ul din clip nu mai avea in el nici mocheta.si ii punea intre curse benzina dintr-o sticla.si renault-ul ala megane era din cate imi aduc eu aminte 1,6 16 v,adica exact 107 cai.cum te asteptai sa stea treaba?

piezi esentialul. adica o dai in balarii ce nu isi au sensul, offtopic am putea spune.

rabbit85 15-02-08 08:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
am si eu o intrebare...cumva daca ii maresti puterea...nu trebuie sa aschimbi si kitul de ambreiaj....ca am auzit ca nu prea ar rezista...si ca ar trebui unul sport..:?:

B11EAU 15-02-08 08:38

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by rabbit85 (Post 1358344)
am si eu o intrebare...cumva daca ii maresti puterea...nu trebuie sa aschimbi si kitul de ambreiaj....ca am auzit ca nu prea ar rezista...si ca ar trebui unul sport..:?:

Daca prin marire de putere te referi doar la soft nu trebuie sa iti faci probleme de ambreiaj! Ambreiajul stock al acestui motor rezista pana la 450 nm declarat de producator, desi s-au vazut cazuri cand a rezistat si la mai mult!

bogdan_wrc 15-02-08 08:41

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
depinde si de cum conduci. poti strica ambreiajul si cu caii cu care a iesit din fabrica.

Lucian 15-02-08 08:42

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Asta e valabil cam la orice masina. Incearca un EVO 9 stock si patineaza putin ambreiajul ;)

bluey 15-02-08 09:57

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Al meu deja da semne ca nu mai poate...:(
desi el e ok in treptele superioare cuplul mare il face sa patineze.
Am mai auzit de masini la care desi ambreiajul functioneaza ok , nu suporta cresterile bruste de cuplu.
Eu am luat masina cu 40k km si ma gandesc ca poate motivul ar fi ca fusese condusa inainte de o femeie.
Avionu zicea ca nu are probleme cu ambreiajul la 2.0TDi desi pe dyno avea 450Nm fata de 430 ai mei.

Avionu 15-02-08 11:58

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Si nici acum nu am la 88000 km. Depinde f mult cum conduci, cum ii dai si cand ii dai.


All times are GMT +2. The time now is 22:01.

- Copyright 2026 4Tuning