Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Polo GTI vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/26146-polo-gti-vs.html)

zGb 13-02-07 13:46

Re: Polo GTI vs...
 
retine un lucru...eu nu mint,sunt foarte realist si foarte fairplay asa am fost si asa voi fi intotdeauna :)

urasc minciuna mai ales in lumea asta, mancatoria, victoriile usoare si lipsa de fair play

si in legatura cu sorin am zis ca d-abia l-am batut si mai tarziu...imi e greu sa spun cine a fost in fata la 400m stiu ca el m-a ajuns pana-n 400m dar nu mai stiu sincer la ce viteza l-am depasit exact (stiu doar ca n-a stat deloc mult in fata mea...era doar jumate de masina or something)

putem sa incercam si noi no problem...dar dupa cum spuneam de pe loc mi-e f greu pe langa faptul ca am cuplu imens am rotile de vara care si asa sunt cam tocite (cele de iarna nu le-am pus ca n-a fost iarna...si sunt noi si am zis sa nu-mi bat joc de ele...si asa sunt pe 15" si chiar ca nu mai plecam desi eram super curios cum fuge masina cu 195/65/15 :))

Zyx 13-02-07 13:49

Re: Polo GTI vs...
 
Astept invitatia la dans... cu acel Golf 2 VR6! Cu cea mai mare placere!

Sorin Golf 3 cabrio 13-02-07 20:53

Re: Polo GTI vs...
 
Pana voi mai intervenii eu, userul MPA va vorbi in numele meu aici pe acest topic!

Cel mai bine insa ar fi sa lasam pronosticurile deocamdata mai usurel si sa trecem la fapte ! ! ! Zic bine?

P.S. Golf 2 VR6 ...

Zyx 14-02-07 00:26

Re: Polo GTI vs...
 
Da, corect! Fapte, nu vorbe! Deci... asteptam... vremea buna!

mpa 14-02-07 00:36

Re: Polo GTI vs...
 
Sa fie cum zici. Cu prima ocazie de vreme buna.

Aki 06-03-07 15:37

Re: Polo GTI vs...
 
Zyx-ule vorbeste cu baiatul, ca este frumos afara :D

mpa 06-03-07 21:35

Re: Polo GTI vs...
 
Zgb // Zyx un tango cu Golful 2 careva?

zGb 06-03-07 22:37

Re: Polo GTI vs...
 
eu in curand sper...maine pun si eu suspensia intr-un final si sper ca sapt viitoare sa pun cauciucurile noi...inca nu e reglat softul de tot dar merge acceptabil (teoretic e mai slab softul asta decat cel cu care m-am dat initial cu sorin)

mpa 06-03-07 22:52

Re: Polo GTI vs...
 
Nu e problema. Vrem sa fii in maxim de forma si fara menajamente.Te asteptam.
De asemenea un raspuns de la Zyx.

zGb 06-03-07 23:10

Re: Polo GTI vs...
 
zi-mi ce are sorin in plus de atunci? cam cat? dar fi sincer sa vad daca are sens sa mai incerc

mpa 06-03-07 23:15

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 785149)
zi-mi ce are sorin in plus de atunci? cam cat? dar fi sincer sa vad daca are sens sa mai incerc

Cat se poate de sincer. Masina trage usor mai bine. Nici o modificare. Doar alte reglaje. E ca un mic ceas elvetian.

zGb 06-03-07 23:24

Re: Polo GTI vs...
 
apreciez...e ok atunci ma risc dupa ce reglez si eu softul si pun ce-am specificat mai sus :)

mpa 07-03-07 00:14

Re: Polo GTI vs...
 
Cand fie Eu sau Sorin o sa aiba modificari substantiale fii sigur ca fie schimbam clasa, fie anuntam.
Am citit in alta parte ca ziceai de 2,9 cu modificari. Te asigur ca stai de vorba cu un 2.8 stock in ceea ce il priveste pe Sorin. Excelenta face diferenta. Adica e perfect reglat / setat.

Zyx 07-03-07 00:33

Re: Polo GTI vs...
 
Ne dam! Cand este, vorbim! Din partea mea... astept! Va astept!

zGb 07-03-07 02:52

Re: Polo GTI vs...
 
sincer mie asa mi-a lasat impresia cum ca ar fi un 2.9 sau un 2.8 umblat...mi-e greu sa cred ca e un 2.8 simplu fara nimic...pt ca stiu de pe vremea cand aveam 130+soft cum se misca un 2.8 normal :)

mask2k 07-03-07 10:42

Re: Polo GTI vs...
 
pai da dar probabil stii cum se misca pe un golf 3 nu 2:D

BULLETTT 07-03-07 19:00

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 785371)
sincer mie asa mi-a lasat impresia cum ca ar fi un 2.9 sau un 2.8 umblat...mi-e greu sa cred ca e un 2.8 simplu fara nimic...pt ca stiu de pe vremea cand aveam 130+soft cum se misca un 2.8 normal :)

Vrei sa spui ca doar cu soft faceai un vr6 in mintile lui?...imi este greu sa cred asa ceva....eu am vr6 si am incercat cu vreo 3 golfuri softate si pe toate le-am papat.

Alfa_band 07-03-07 19:17

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 786487)
Vrei sa spui ca doar cu soft faceai un vr6 in mintile lui?...imi este greu sa cred asa ceva....eu am vr6 si am incercat cu vreo 3 golfuri softate si pe toate le-am papat.

Baiatule te bagi ca musca sti tu unde .Daca nu cunosti de ce te bagi in discutie aiurea?

zGb 07-03-07 20:11

Re: Polo GTI vs...
 
@mask2k : sa stii ca diferenta de greutate intre un golf3 si golf2 ambele vr6 nu e asa mare precum crezi tu

@bullett : daca aveai un corrado,golf3 mai ziceam dar cu passat...lasa-ne :)

salut alfa :)

Alfa_band 07-03-07 20:24

Re: Polo GTI vs...
 
Ca sa fie meniul complet pt vineri se baga cineva?
Salut zGb !

mask2k 07-03-07 21:23

Re: Polo GTI vs...
 
[QUOTE=zGb;786678]@mask2k : sa stii ca diferenta de greutate intre un golf3 si golf2 ambele vr6 nu e asa mare precum crezi tu

fie cum zici tu :))

zGb 07-03-07 21:55

Re: Polo GTI vs...
 
eu sincer nu cred ca sunt mai mult de 100-150kg (desi ma indoiesc ca ar fi 150kg) ca sa zici ca e super dramatic...spun doar din ce-am auzit si din ce-am citit :)

mpa 07-03-07 23:46

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 786900)
eu sincer nu cred ca sunt mai mult de 100-150kg (desi ma indoiesc ca ar fi 150kg) ca sa zici ca e super dramatic...spun doar din ce-am auzit si din ce-am citit :)

Eu sincer zic sa ramanem fiecare cu ce stim mai bine. Nu vad de ce o dam in presupuneri. Masina e stock. Ai intrebat am raspuns. Eu zic ca e civilizat asa. Daca vrei sa iti zic greutatea intreaba si daca o sa consider alaturi de Sorin ca e oportun sa o comunicam o voi face. Dar hai sa nu ne mai dam cu presupusul. Si vezi ca mask stie cum sta un VR6 si pe Golf 2 si pe Golf 3 si pe alte masini. Asa ca daca iti zice ceva in materie ar fi bine sa il crezi pe cuvant.

Rabanne 08-03-07 03:11

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 746696)

@kyl: astept sa ma dau cu unul, cu altul, care sa nu imi dovedeasca altceva decat am vazut pana acum... sincer!

Ce impresie ti-a lasat totusi GTI-ul de Bacau?:)

Zyx 08-03-07 12:38

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 787259)
Ce impresie ti-a lasat totusi GTI-ul de Bacau?:)

Mi-a lasat o impresie buna, atat pot spune... sper in seara asta sa fie mai cald sa vedem care e treaba mai exact...

bogdan_kwx 08-03-07 12:58

Re: Polo GTI vs...
 
mai e golful de bacau aici?

Zyx 08-03-07 13:12

Re: Polo GTI vs...
 
Cica asa...

Achim 08-03-07 13:14

Re: Polo GTI vs...
 
opa... iese lumea la vanatoare! :D

Rabanne 08-03-07 14:27

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 787773)
Mi-a lasat o impresie buna, atat pot spune... sper in seara asta sa fie mai cald sa vedem care e treaba mai exact...

Pai atunci incerc sa-l chem pe la mine in dupa-amiaza asta sa incerc o setare mai agresiva poate reusesc sa-l fac sa-ti stea in fatza decisiv, cu toate ca DSG-ul ala ma pune pe ganduri. Vedem...vb diseara:)

Lasand asta la o parte, exista vreun TFSI care sa-ti fi tinut piept mai bine decat Bacaul pana acum?

Zyx 08-03-07 16:46

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 787954)
Pai atunci incerc sa-l chem pe la mine in dupa-amiaza asta sa incerc o setare mai agresiva poate reusesc sa-l fac sa-ti stea in fatza decisiv, cu toate ca DSG-ul ala ma pune pe ganduri. Vedem...vb diseara:)

Lasand asta la o parte, exista vreun TFSI care sa-ti fi tinut piept mai bine decat Bacaul pana acum?

DSG-ul ala face toata treaba... pierde daca e la cuplu (ca trebuie limitat), dar castiga pe schimbare, asta e...

Pana acum, in conditii normale de aderenta, nu. Inca astept, pentru ca, sincer, totul e posibil + ca nu sunt adversar direct, sa spun asa, masinilor echipate cu motoare TFSI.

Rabanne 09-03-07 05:39

Re: Polo GTI vs...
 
Din pacate n-am mai apucat sa reeditam seara trecuta. Dupa o analiza mai atenta si o masurare a cuplului motor am decis ca GTI-ul va ramane la stagiul actual. DSG-ul este intr0adevar o cutie rapida insa cu care nu este de glumit cand vine vorba de limite. Nu esti un adversar direct insa esti un etalon mai ales ca auzisem ca nici un TFSI nu a reusit nici macar sa-ti sufle in ceafa desi pe aici se vehiculeaza puteri destul de ridicate pentru respectivele masini. Nu poate decat sa ma bucure faptul ca am fost singurul tuner care a reusit sa puna la start un TFSI cu care sa te bati de la egal la egal. Respect pentru performantele tale si mai ales pentru fair-play-ul de care ai dat dovada.

B39738 09-03-07 07:26

Re: Polo GTI vs...
 
exista si in Iasi un golf 5 gti alb,dupa parerea mea cel mai rapid gti5 pe care l-am vazut prin preajma,mai ales ca este si manual...ar fi interesant de vazut o cursa atat cu polo gti cat si cu golful de bacau acum...

zGb 09-03-07 14:45

Re: Polo GTI vs...
 
cum adica mai ales ca e si manual? dsg-ul este mult mai rapid ca orice cutie manuala si ca orice sofer existent in lumea asta :)

Zyx 09-03-07 15:33

Re: Polo GTI vs...
 
Astept orice confruntare cu fratele mai mare! Fie el manual sau dsg... Momentan sunt la doar 50km de Iasi, insa nu am timp de curse...
Cat despre TFSI, pana acum pot spune ca Yoda ar mai fi pe langa mine... asa ca daca se vrea, este concurs. Si, s-ar putea si Fusco (vedem diseara daca e)...

-ZZ- 09-03-07 19:14

Re: Polo GTI vs...
 
imi pare rau...dar am parasit capitala astazi.....cu proxima ocazie reeditam joaca....si de ar fi un pic mai cald ...sa se lipeasca un pic si gumele.........acum sunt la iasi....sa vedem ce zice golful alb.....8)

bogdan_kwx 09-03-07 21:49

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by -ZZ- (Post 789781)
imi pare rau...dar am parasit capitala astazi.....cu proxima ocazie reeditam joaca....si de ar fi un pic mai cald ...sa se lipeasca un pic si gumele.........acum sunt la iasi....sa vedem ce zice golful alb.....8)

am aflat ca ai fost , azi am sunat dupa tine sa vedem daca ai recuperat botul ala .....dar am aflat ca ai plecat

golf4tunat 10-03-07 01:45

Re: Polo GTI vs...
 
Avand in vedere ca eu sunt proprietarul golfului alb de iasi am sa va dau rezulatatul cursei .... 3-0 ... ( white golf wins :D ) . Astept sa vad ce poate si fratele mai mic , care dupa ce curse a castigat para sa fie cam mare , ramane de vazut !

-ZZ- 10-03-07 08:20

Re: Polo GTI vs...
 
nu ai putut sa te abtii :???: ......dar....revansa este aproape...8)

ady_gti 10-03-07 09:53

Re: Polo GTI vs...
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 602094)
Salutare! E printre noi vreun Golf V GTI STOCK?! Daca da... il astept! De fapt il invit la o "plimbare"... Si un Clio Sport, Celica TS, 325...? Dar sa fie stock... Deci, masini care sa fie in "intervalul" 7- 7,5- hai 8(daca sunt 4x4). Provocarea vine de la un Polo care are doar arcuri si evacuare. 1200kg. 5 trepte...


ai de ales dintr-e cele 2 .. BMW 330 ci 231 cp stok
SI UN 205 GTI cu 130 de cai .... sa-mi zici cu care vrei sa alergam si pe 1 MAI te astept la saturn

B39738 10-03-07 11:53

Re: Polo GTI vs...
 
deci pot confirma spusele mele...cel mai tare golf5 gti pe care il stiu la ora actuala este in iasi,si este manual...


All times are GMT +2. The time now is 15:37.

- Copyright 2026 4Tuning