Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi! (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/15043-vreau-modific-rm-putin-tunez-exterior-astept-idei-sfaturi.html)

Ja_Rule 10-05-07 19:12

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
:)))) buna asta ....

edy77_driver 11-05-07 22:16

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
pai ce numai in limuzine s aai bar si in oltence nu?alea ce au in plus fata de oltence?alt pasaport? :))

edy77_driver 27-05-07 08:49

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
fratilor...pe 14 sunt programat sa duc masina la vopsit si vreau sa ai dau peste vopseaua care o am CREM AURIU METALIZAT ,vreau sa ai dau si o perla si nu stiu ce culoare sa fie care sa se combine bine cu culoarea vopselei.vreau niste sfaturi.cineva imi zicea de perla albastra insa nu stiu daca crem cu albastru dau bine.tre sa cumpar perla si nu stiu ce sa iau.

e_Max 27-05-07 10:10

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
edy trebuie sa cautzi o culoare care sa aibe perla in ea daca te apuci tu sa bagi perla va ataca vopseaua ii va schimba culoarea eu am incercat o combinatzie masina mea e gri metalizat si am bagat in dimant silver 2 perle in ea perle lila si perle bleu, prima mia facut vopseau violeta nu mai era diamant silver si a doua albastra si na iesit nimic frumos
vezi ca la citroen am vazut un auriu ceva cum sunt jentile de la subaru impreza numai ca mai aprins daca mai vad saxo ala iti fac poza sa vezi

gbry_el_05-RSG 27-05-07 11:33

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
eu am vazut pe o dacie crem perlat cu violet,roz si verde. saraca e din 77 dar a bagat omu bani in ea. culoarea e super. te face sa intorci capul dupa ea.

e_Max 27-05-07 11:58

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
dap te cred dar asa era retzeta facuta

Ja_Rule 28-05-07 00:48

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
in primu` rand ca nu are ce sa caute perla in vopsea ... perla se da peste un strat din culoarea masinii (culoare de baza) dar tre sa fie proaspat dat 24-48 ore ... daca nu are mana vopsitoru` ti`o scoate patata .. . bafta

edy77_driver 28-05-07 07:33

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
deci...vopsitorul o are pe a lui facuta culoarea de la subaru impreza.....alb cu perla rosie cred...si se vede in soare ceva galben portocaliu.....ma gandeam s ao fac la fel.procedeul e cum a spus jarule...se da vopseaua si dupa cateva ore se da perla....vopseaua mea e deja cin fabrica cu efect de perla....o sa incerc s avad ce iese si o s ava arat pozele.pe 14 o bag la vopsit.

e_Max 28-05-07 10:46

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
ok fa atunci cum zice ja rule vad ca el stie mai bine cel mai bine incearca pe o paleta si o s ate convingi

edy77_driver 31-05-07 07:25

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
fratilor va anunt ca de 3 zile sun posesorul unui trs adus din belgia exportat in anul 92 si fabricat in 91.totul pe le este franta mai putin tabla care se si vede ca e ro ca e praf.sambata si duminica o sa fac un transplant de pe el pe al meu...cutia in 5 tr,ornamentele de interior,suspensie,transmisie,aprindere si alte marunstisuri.motorul o s ail bag la conservat si fierul vechi la centrul de colectare de fier vechi.pretul masinii a fost de 5 mil.o sa va tin la curent cu toate astea.

e_Max 31-05-07 10:15

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
iauzi bv bai frate ce noroc ai avut

edy77_driver 11-09-07 05:20

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
salutari si scuze pentru ca nu am mai scris nimik de multa vreme insa chiar nu am avut timp din cauza serviciului.
acum despre masina....am vopsito de 2 ori si de 2 ori a iesit prost...jalnik...maine o dau iar la vopsit la un alt vopsitor sa vad si la sta ce iese si sper sa iasa ceva ...daca nu iese nimik nici de data sta asa ramane si ma voi potoli cu masina asta.m-am saturat deja de meseriasi de aici.in pricipiu am renuntat la ideea cu perla pentru ca deja vopseaua are efect de perla.maine o sa pun poze cu ea in pregatiri si apoi cu ea dupa ce ai da vopseaua daca imi place cum arata....pentru ca daca mie nu imi place la altii nici atat nu o s aplaca si deci nu are rost s apun poze.

pe maine!!!

edy77_driver 12-09-07 10:41

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
6 Attachment(s)
poze cu masina pregatita pentru spritchit si vopsit.o sa mai pun poze pe parcurs.

valib 12-09-07 15:24

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
nenea, incearca sa faci ceva cu aripile alea spate...
macar sa fie bombat de mai sus, sa se bombeze treptat...
asa arata aiurea:(

daca vrei, aflu de un vopsitor prin constanta care lucreaza foarte bine (nu stiu de preturi, dar un amic din germania si-a vopsit masina la constanta)

edy77_driver 13-09-07 15:46

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
nu am ce sa mai umflu la aripi...singura solutie e sa le decupez...sunt compromise aripile...asta e vina mea ca am lasat masina la meserias fara sa stau sa vad ce face.

Danutz Bratosin 13-09-07 16:27

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
nuuuu sa nu le decupezi k o sa iasa mai naspa dupa aia...parerea mea..:lol:

valib 13-09-07 17:10

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver (Post 1098088)
nu am ce sa mai umflu la aripi...singura solutie e sa le decupez...sunt compromise aripile...asta e vina mea ca am lasat masina la meserias fara sa stau sa vad ce face.



nu le decupa.
pur si simplu taie umflatura aia, si sudeaza alta tabla, pe care o aranjezi la colturi cu flexul, si pe care ti'o modelezi astfel incat sa fie mai umflata putin, si nu doar din baza
o sudezi in puncte foarte mici si dese
dupa care dai un strat de chit

edy77_driver 15-09-07 17:07

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
nu mai fac nimik la ea la caroserie...nici o taietura nimik...ramane asa si gata....bani sa mai dau la altu sa imi faca treaba asta nu mai sunt deocamdata si foarte curind plec din tara...la intoarcere probabil ca o voi face asa cum trebuie...deocamdata doar vopseaua.si o sa mai ramana interiorul de facut cind ma intorc in tara.

edy77_driver 18-09-07 07:56

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
vali cred ca am gasit slutia pentru aripi sa le maschez sa nu se vada uratenia aia care o am acum prin acoperirea umflaturilor cu bandourile originale ale masinii...le-am pus de forma doard si imi place cum da pe masina.dupa ce le prind de finitiv azi o sa pun poze sa vezi cum da pe masina.

OltcitPower 18-09-07 10:20

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
hai sa vedem cum arata...

daca nu...la vara te pregatesti cu un bax de cola, si ti le fac eu ca lumea...

bodyspeed 20-09-07 11:17

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
edy..se mai aude ceva ai terminat,..
sunt curios daca a iesit cum ai vrut:rolleyes2
bafta si da si tu un semn cand esti in craiova sa vezi bestia :D my beast ;)

edy77_driver 22-09-07 20:57

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
5 Attachment(s)
da...am terminat in sfarsit...mai am de pus ceva pe exterior sa acopar aripile....ca sa nu mai stric si sa mai umblu la aripi am ales varianta sa pun bandourile pe aripa spate si pe aripa fata fara cele de pe usa si dau super bine.am terminat cu vopsitu si pot spune ca sunt foarte happy insa se putea si mai bine dar sunt multumit.cand pun si bandourile si mai fac micile retusuri o sa pun si pozele cu ea asa finala si peste o luna o sa ai dau si polish ca sa fie ok.

Danutz Bratosin 22-09-07 20:59

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
a iesit bine...la imbinarea pragurilor acolo ai cam facut economie de fibra...in rest e iesit ok;)

edy77_driver 22-09-07 21:14

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
nu am facut deloc pentru ca nu avea rost..oricum v-a fi acoperit de bandouri si nu avea rost sa le incarc aiurea.am si scris mai sus...pozele nu sunt cu forma finala....dupa ce pus si bandourile pun pozele finale ....acum am pus doar sa vedeti cum a iesit vopseaua.

bodyspeed 22-09-07 21:24

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
off.
daca nici tu la mare nu ai soare...
muta si tu masina la soare..
sa vedem si noi ..
a iesit frumos.. imi place...
bafta pe mai departe.. pfoaaa cat mai am eu pana la vopsea
arata super ..perla..:rolleyes2

edy77_driver 22-09-07 21:33

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
din pacate vreme nu tine si de zona...sau daca e mare nu e obligatoriu sa fie si soare... :)
mersi body de apreciere...chiar o asteptam de la tine....sa stii ca in legatura cu perla din vopsea ma gandeam ca nu v-a iesi insa a iesit foarte bine.chiar m-am speriat mai pe seara ca pe zi avea o culoare de nu te puteai uita la ea si seara o culoare inchisa rau de era sa fac infart.

edy77_driver 25-09-07 08:44

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
bogdane cer si eu la tine un sfat pentru interior....as vrea sa fac interiorul o combinatie intre doua culroi ,una si fie crem si cealalta inca nu stiu dar parca nu as vrea sa fie negru...zi-mi o idee ,o combinatie sa dea bine cu culoarea d ela exterior sa ma apuc sa cumpar ce imi trebuie.
azi ma apuc sa schimb carbul care il am pe ea acum...nova 1.6 si sa pun solex 13,cel original ca asta d enova cred ca ai da prea multa benzina pentru ca daca o calc brusc se pune in genunchi.
astept raspuns de la tiine bogdane si d ela ceilalti daca au idei.

geani29 25-09-07 13:17

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
Crem cu maro închis? Sau Crem /bej cu maro roşiatic? Nu mai am alte idei:rolleyes2 Părerea mea e că mergea mai bine cu puţin negru;)

Ja_Rule 25-09-07 13:32

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
bej cu alb?? merge?

bodyspeed 25-09-07 21:07

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
salutare edy eu as face....
maro dar unul frumos.. mai inchis cu negru. dar putin negru.. , sa predomine. maro-ul..
nu cu bej ca se murdareste repede.. un maro frumos..
sau daca ai bani.. negru cu un argintiu sau ceva spre auriu.. dar costa mult imitatia aia,,, si nu prea se gaseste...
bafta in continuare...

edy77_driver 26-09-07 09:34

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
ok...desi nu prea vroiam eu sa bag negru la interior ati reusit sa ma convingeti voi sa bag ...desi si eu ma gandeam la un maro coniak cu putin negru.mersi pentru sfaturi tuturor.

geani29 26-09-07 10:53

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
Cu negru e mai elegant;) Şi mai uşor de întreţinut. O să trebuiască să-ţi iei nişte apărători pentru scaune, poate dintr-alea cu biluţe, că altfel le borăşti imediat.

bodyspeed 26-09-07 19:45

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver (Post 1119078)
ok...desi nu prea vroiam eu sa bag negru la interior ati reusit sa ma convingeti voi sa bag ...desi si eu ma gandeam la un maro coniak cu putin negru.mersi pentru sfaturi tuturor.

dar nu negru..tot..
ca e cumplit vara...
si cu privire la praf se observa repede.. ;)

edy77_driver 26-09-07 20:25

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
negru o sa fie foarte putin...doar ce e plastic o sa fie negru ...exact ca la tine bogdane.acum caut volan si eleron dar pana nu gasesc ceva sa imi placa nu cumpar....vreau volan dala imitatie de lemn am vazut unu super tare pe o masina si m-a zapacit si dala vreau.

bodyspeed 27-09-07 16:10

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver (Post 1120272)
negru o sa fie foarte putin...doar ce e plastic o sa fie negru ...exact ca la tine bogdane.acum caut volan si eleron dar pana nu gasesc ceva sa imi placa nu cumpar....vreau volan dala imitatie de lemn am vazut unu super tare pe o masina si m-a zapacit si dala vreau.

k edy asteptam sa vedem ce interior faci . in legatura cu volanul sa fie unul mai mic. si ai grija ca daca numai volanul o sa fie cu inserti de lemn sa nu dea naspa.. ca si cum nu e din cadru ;)

edy77_driver 21-11-07 11:58

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
ce mai fac baietii veseli?mai munciti acumla masini?eu la mea pana in primavara am oprit orice bagare de bani in .... ei.doar la jenti o sa umblu putin si sa imi intaresc amortizoarele ca parca e barca.

edy77_driver 25-11-07 07:36

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
salut toti oltcitarii de pe forum..de catev zile sunt proprietarul unui urs si deci se pare ca de acum incolo o sa am de scris in doua locuri....initial am vrut sa renunt l aoltcit si sa il vand insa niciodata nu voi scoate munca depusa la aceasta masina chiar daca nu e una de catalog si banii bagati in ea si deci am hotarat sa ramana in familie.acum prioritate o sa aiba noua masina iar olteanul o sa intre pe mana femeii.sper sa nu ma injurati si sa ma mai acceptati intre voi.

o zi buna tuturor!!!

edy77_driver 15-02-08 10:07

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
cine stie un mecanic in craiova unde pot sa schimb si eu tevile de evacuare de la motor pana la Y?am nevoie urgent de asta ca deja ma cunoaste politia prin craiova si sunt doar de 5 zile aici.

Danutz Bratosin 15-02-08 10:55

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
le poti schimba si tu....munca de max 2 ore;)

edy77_driver 09-06-08 22:54

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi
 
dragii mei am ajuns la mult asteptatul interior...in 2 zile sper sa fie gata si sa pun poze pentru critici sau aprecieri.


All times are GMT +2. The time now is 13:21.

- Copyright 2026 4Tuning