Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back! (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/97625-oltcit-club-12trs-dj-03-tzh-the-beast-is-back.html)

DJ-01-CEW 29-11-08 23:03

Re: Oltcitu meu prima mea masina
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 1893467)
ai dat bujiile jos? le-ai curatat?

nu e problema din bujii.....lucreaza toate foarte bine.....pe loc motoru merge foarte bine,rotund...problema e in sarcina la turatii mici....se ingatuie...parca ar fi ciocu de papagal infundat.

Danutz Bratosin 29-11-08 23:19

Re: Oltcitu meu prima mea masina
 
avansu atunci...si eu am avut probleme cu turatiile mici, ii dadeam a 5-a la 2000 si facea urat de tot...i-am marit putin avansu lua a 5-a la 1500 fara probleme...si accelera mult mai lin...

DJ-01-CEW 30-11-08 08:16

Re: Oltcitu meu prima mea masina
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 1894069)
avansu atunci...si eu am avut probleme cu turatiile mici, ii dadeam a 5-a la 2000 si facea urat de tot...i-am marit putin avansu lua a 5-a la 1500 fara probleme...si accelera mult mai lin...


nu e nici din avans....la inceput il avea foarte mare.....si i l-am dat putin mai mic....are electronica.

eMH 30-11-08 22:58

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
foarte naspa sa ai probleme cu masina si sa nu stii ce are...
in turatii mari (2500+) merge mai bine ?? sau tot asa face ?

JUST-DO-IT 01-12-08 00:31

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
asa e.....cu oltencele....ce sa-i faci asta e viata...
oricum demaraj ca boxeru ala...mai rar.....si garda la sol...nebunie....cand am trecut pe dacie...maturam cu ea drumu...o piatra nu ierta....cu oltcitul nu le simteam....eheee ce vremuri....bafta cu oltencele...
ps: ma gandeam sapt trecuta la o olteanca....dar m-ar da astia afara din bloc ,daca langa dacie, reno bmw vine si o olteanca....bafta cu proiectul....

DJ-01-CEW 01-12-08 06:59

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1895469)
foarte naspa sa ai probleme cu masina si sa nu stii ce are...
in turatii mari (2500+) merge mai bine ?? sau tot asa face ?


da pe ture mari merge bine

Andutu TZH 01-12-08 14:41

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
Ii pusai cu cew alt carburator,merge mai bine,da ma mananca la consum si tot nu merge bine,curatai bujiile,maine urmeaza sa ii iau fise la ea si cat de curand un reglaj la Dani PMD

eMH 01-12-08 21:56

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
Daca zici ca merge bine la ture mari s-ar putea sa fie de la axa cu came !
Eu stiam ca is anumite axe cu came care dau randament doar la turatii mari (cum is alea de la curse,de exemplu) si la turatii mici is kk.
Verifica axa cu came,ca nu se stie niciodata
E doar un sfat,daca e gresit...sper ca nu te-am derutat !

Andutu TZH 01-12-08 22:14

Ms emh,da nu este axa cu came si fisele.Le carpi pe astea putin pana maine si merge ok,se mai intrerupe cateodata si nu are vlaga da isi da drumu imediat,asta crd ca este din carburator.Maine ma duc sa ii fac si franele ca deja mam saturat de slalom si intoarceri de 180 de grade fara sa vreau.Ms mult lui Cipri(CEW),dac nu era el nu stiu cand o mai faceam.

Astazi este la terapie intensiva ptr reparati capitale la motor,ambreaj si frane

eMH 02-12-08 15:14

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
deci pana la urma problema era la carburator ??
ca is tare curios...mie nu mi s-a intamplat niciodata nimic de genul asta...

Andutu TZH 02-12-08 20:13

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1898183)
deci pana la urma problema era la carburator ??
ca is tare curios...mie nu mi s-a intamplat niciodata nimic de genul asta...

Carburator,inpreuna cu fisele,o conbinatie fatala:lol:

gbry_el_05-RSG 02-12-08 22:09

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
da acum are frane? ca cu mersul frumos s-a rezolvat.

Andutu TZH 02-12-08 22:33

Masina e pe la niste ingineri cu motoru pe o banca la examinat.Maine ma duck sa iau ambreaju si niste semeringuri.La frana am niste garnituri pe spate pe la etrieri duse si nus ce presiune se face pe acolo in fine nu intelesei prea multe da va mai tin la curent.

A si mecanicu de mia pus motoru pe ea nu a prins motoru decat in 2 suruburi,mia pus vaselina multa pe ambreaj nus ce capacele nu mia pus pe la caldura numai prosti a facut pe la ea.Sfatu meu nu apelati la toti mosi

Danutz Bratosin 02-12-08 23:07

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
de obicei mosii mai stiu cate ceva despre oltcit...ma refer la cei care au avut sau care inca mai au un oltcit...acu depinde si de tine la ce fel de mos ai fost...:-P

DJ-01-CEW 02-12-08 23:59

re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!
 
cred k tavitele de jos nu ti le-a pus.......nu iti baga caldura si deasemenea nu iti raceste bine partea din spate a chiuloaselor.cat despre motor.....nu are nimic daca e prins decat in suruburile de sus desi e posibil ca trepidatu de acolo sa fie.dar nu neaparat.

p.s. : am eu disc ambreiaj aproape nou,suna-ma si vorbim.....cred k nu am mai mult de 1500km cu el.;)


All times are GMT +2. The time now is 01:50.

- Copyright 2024 4Tuning