Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318IS - Playstation (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/93367-e36-318is-playstation.html)

Bmwaldo 27-11-08 23:49

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by leonard (Post 1890626)
au au...:)) 2 bari boss?. esti nebun ..nush daca rezista un motor turbo din fabrica la presiunea asta. iar 1.8is are doar arbore si biele forjate. din ce am citit eu ..si din ce m-a spus si cata. evident ca se pot scoate multi cai din mot asta....dar deja ce e peste 250+ cai necesita pistoane clar.

nu stiu cat de forjate ... mai bine zis intarite . Daca ai cap sa faci un turbo poate sa mearga cu interne stock la o presiune destul de buna ( in niciun caz 2 bari :)) ) .

1.8is e un motor bun, echilibrat d.p.d.v mecanic . Sincer, imi place foarte mult motorul si la asta bat si eu in viitor ...

Catalin_BMW 28-11-08 07:42

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
M42B18 nu are pistoane forjate din fabrica, nici bielele nu cred ca sunt, stiu ca arborele este forjat, iar bielele destul de rezistente. Pentru 250 cai nu este necesar sa se umble la interne daca setarile sunt facute bine, fara detonatii, temperaturi mari, s.a.m.d. ...pentru 220 cai cat "vanez" eu sunt sigur ca nu o sa am probleme cu internele.
Motorul este foarte rezistent, cu interne schimbate si ranforsari se duce pana in 450 cai aproape :shock: ...vezi youtube.com , nu mai stiu exact cum se numea filmuletul.

Eu de la masina asta am vrut sa fuga cat de cat bine, am avut de ales intre a schimba motorul cu 2.5 sau sa turbez motorul asta de 1.8 ambele modificari ajungand la aceeasi suma. M'am decis sa turbez motorul actual a.i. sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat) :lol:

...promit ca diseara postez un set de poze.

PS. Din pacate eu o sa fiu plecat saptamana viitoare, asa ca... ce mai era de facut la masina o sa mai astepte inca o saptamana :cry:

ct22cop 28-11-08 09:17

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
"sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat)" - auci , asta a durut rau (No-X-Cape stie de ce) :P

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

PS : astept cu nerabdare pozele promise ...

leonard 28-11-08 12:16

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
[QUOTE=ct22cop;1890995]"

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

QUOTE]

si eu cu cop in masina sa filmez:)))) sa nu existe dubii:DD


PS de acord cu voi ca e un motor f rezistent ...dar multi traiesc cu impresia gresita ca are pistoane forjate si nush ce piese forjate. ceea ce credeam si eu. dar e gresit. nu sunt forjate ci sunt unele piese mai rezistente, ceea ce este f bine ptr a pune turbo...te ajuta cam pana la 250 de cai zic eu....dupaia necesita pistoane si altele clar.daca vrei sa si mergi cu el....fara griji.
dar la 2 bari nu ai cum sa urci.....gandestete ca dupa un calcul simplu daca la 0.6 bari cu un t3/t4 faci 220 cai adica 80 cai peste stock... la 2 bari ar venii 400+ cp:) ceea ce e imposibil pentru turbina in primul rand.....(nu stiu chiar toate specificatiile...dar nu multe t3 t4 rezista la puterea asta) si in al doilea rand ptr pistoane biele etc.
deci concluzia ar fi ca un 250 260 cp merge pe un m42b18 fara probleme stock. cu o electronica buna.

69WRX 28-11-08 12:32

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
oke..poate m-am inselat...vreau pana la sfarsitul anului sa imi iau si eu un is si cam asta citisem despre el ca are pistoane si biele forjate...ca rezista la presiuni mari...etc..da bine, jumate din ce scrie pe net sunt minciuni si jumate porcarii asa ca...

No-X-Cape 28-11-08 13:30

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by ct22cop (Post 1890995)
"sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat)" - auci , asta a durut rau (No-X-Cape stie de ce) :P

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

PS : astept cu nerabdare pozele promise ...



indiferent de rezultat eu il voi accepta, catalin imi e prieten la fel ca si tine si leo, cursa o sa fie una de fun si mai mult decat atat se va vedea evolutia si setarile lui catalin, pana la start mai e ceva, poate castiga el poate castig eu in nici un caz nu o sa fie cu suparare indiferent de castigator ! astept cursa cu maxim interes !

Catalin_BMW 28-11-08 19:09

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
7 Attachment(s)
..ok, ok, poate m'am exprimat eu gresit, imi sunteti prieteni, nu vreau sa ma supar cu nimeni, nu am bagat in masina 1000 euro ca sa fac pe x sau pe y, am bagat banii astia in masina pentru placerea personala, nu provoc pe nimeni, daca are cineva placerea sa se dea cu mine asta este altceva. Cu No-X-Cape am sa ma dau doar ca sa vad cum sta treaba cu 2.5 nu ca sa ma laud ca am facut pe x sau pe y (ma stiti ca nu latru aiurea), si COP, am sa ma dau si cu tine (daca vrei normal) nu cu gandul de a castiga... normal, ci pur si simplu de a vedea cam pe unde sunt daca intelegi ce vreau sa zic :???:

...oricum, pana una alta, niste poze.

DannyKid 28-11-08 19:15

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
De ce nu ii pui capota din aia cu 2 aerisiri si pe stanga si pe dreapta...acolo in zona aia? Cred ca ar da mai bine si ar lua si destul aer. :D
Sau vrei sa ti se vada turbanu ? 8)

Catalin_BMW 28-11-08 19:24

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
...capota, nu asta a fost intentia mea, pur si simplu nu a intrat turbina, nu am avut de alea decat sa tai capota, acolo o sa vina o "umflatura" din fibra cum au mitsubishi eclipse. Daca schimb capota cu una cu aerisiri cum zici tu (DTM) nu rezolv nimic, tot o sa'mi loveasca in ea.

Keep in mind that the car is stil under construction, it is not over yet :lol:

No-X-Cape 29-11-08 01:37

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
ba sa stie ca mie imi place cum arata si asa ...sincer o plasa ceva sau chiar si asa simpla arata nice ! special car

pro-aux 29-11-08 16:45

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
nu ar fi mai bine sa faci umflatura aia din metal, decat din fibra, tinand cont ca acolo or sa apara niste temperaturi maricele ? din cate stiu eu la forja turbina se face cam incandescenta si fibra aia, atat de aproape nu o sa se simta bine.
legat de jante....daca tot te-ai fortat sa o usurezi....niste oz superlegera 3, bbs-uri rs-gt sau lm, sau ceva ultra-light, nu te atrage ?

Insanity 29-11-08 18:24

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
"nu am bagat in masina 1000 euro ca sa fac pe x sau pe y, am bagat banii astia in masina pentru placerea personala"

doar 1000 EUR ai bagat in ea???

Alex23 01-12-08 21:28

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
deci un proiect frumos si ma bucur ca te tii de el !!! bvo si mult noroc in continuare.

ct22cop 02-12-08 08:26

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Intercoolerul ala se vede demential ...

PS : pe cand prima cheie si prima tura ?

ar_66_rau 03-12-08 20:36

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
IMPRESIONANT....iti mai spun inca o data FELICITARI si respectele mele....baftaa...abia astept sa vad cum mergeee :)


All times are GMT +2. The time now is 18:21.

- Copyright 2026 4Tuning