Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Chevrolet Corvette vs. Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5901-chevrolet-corvette-vs-nissan-skyline.html)

Soichiro 20-06-05 01:11

Imi place cel mai mult limba romana pentru faptul ca poti diversifica injuraturile in multe variante. In engleza sau germana esti limitat rau.
In fine, Face, Scooter, eu mi-am dat seama ca aveti niste pareri foarte pertinente in general. Marea problema, si nu numai a voastra, e ca amandoi aveti dreptate. De fiecare data se va gasi un avantaj de o parte sau de alta a baricadei care sa incline balanta, dar adevarul este undeva la mijloc.
Am vazut prea multe dispute de genul asta pe toate forumurile posibile si imposibile de pe intreg mapamondul incat sa mai intru in vreo polemica.
Totul se rezuma la ce preferi: turatii inalte si peak power sau raw power/torque la turatii joase? Masinile JDM pleaca din start cu un dezavantaj: blestemata de limitare la ~280ps. Care in curand va pica. Ce este atat de minunat la motoarele japoneze de top si nu numai e ca, eliberandu-le de limitare si cu aparent putine resurse investite fata de un V8, sa zicem, poti ajunge la niste performante uluitoare.
Americanii se pot lauda cu prea putine masini de 300-350cp care sa aiba performantele celor japoneze de 250-300cp. Aproape ca nu exista. Masivele si galagioasele V8-uri, daca nu depasesc 400cp, nu sunt in regula. Corvette-ul in principiu a fost o masina extrem de slaba de-a lungul vremii pentru pretentiile ei, doar acum reusind sa se mai ridice. Nici altele cu aceleasi pretentii nu prea au stralucit, cum ar fi Mustang sau Trans Am. In schimb, GTR cu primul model 32 a fost o bomba inca de la inceput. Chiar daca inceputul sau a fost destul de devreme. La fel si NSX. Asta e meritul japonezilor, cu experienta destul de scazuta in domeniul asta (n-au inceput sa miste decat pe la jumatatea anilor '80) au reusit sa creeze din start masini extrem de competitive pentru puterea lor, usor modificabile si care nu au avut nevoie de schimbari majore vreme de 10-15 ani. Exemplele GTR si NSX sunt cele mai elocvente posibile. Primul a rezistat aproape 10 ani in topuri, al doilea aproape 15 ani fara modificari majore, cu acelasi motor in proportie de 90% ! ! !
Cred ca intelegeti ce vreau sa zic.

Sc0OTeR 20-06-05 01:26

Inteleg ce vrei sa spui, dar parerea mea este subiectiva, prefer oricand o japoneza unei americane [un considerent important il are fiabilitatea]. Americanii nu sunt in stare sa faca motoare care sa tina mult la efort [am auzit un caz in care un V8 american \"si-a dat duhul\" dupa ce a tras o banala rulota din Germania in Spania]. Multe americane se supraincalzesc, banuiesc eu ca datorita deficientei racirii [bunaoara chiar C5 nu are nici o masca, nici o priza de aer la motor, si atunci ma intreb daca toata racirea se bazeaza pe ventilator ca nu cred ca isi ia aer pe sub spoiler si il directioneaza catre radiator]. Un alt motiv poate fi rezistenta materialelor care nu se ridica la calitatea celor japoneze.
Din cate am inteles, a fost ridicata limitarea de 280 de cai a japonezilor, in schimb au restrictie la viteza maxima [250 kmh parca] :twisted:

Race 20-06-05 10:23

Quote:

tembel / cretinel / copil tampit


yuuhuu ce ma distrez !!
Exact ! :(

Soichiro nu iei in considerare un amanunt important,si anume pretul.Acura NSX costa in SUA 90.000 USD,Skyline ati zis voi tot 90.000 USD.Corvette costa 45.000 USD,adica jumatate.Chiar si la vechile versiuni,la jumatate din pret era normal sa fie mai proaste.Iar la C6,jumatate din pret si performante mai bune inseamna ceva.
Mustangul GT nou e iarasi o revelatie.La 25.000 USD,nu ai nici o optiune mai buna,nici pe departe.Un Pontiac GTO la 33.000 USD iarasi nu mi se pare o optiune proasta...
Trans Am nu a stralucit ? Da,pentru o masina de 325 CP (WS6 Ram Air),sau mai ales pentru una de 5,7 litri.Insa pentru o masina de 22.000 USD,a fost geniala.La fel si Camaro SS.

Asta e problema cea mai mare a discutiilor americane vs japoneze/europene.Toti se gandesc la cilindree/putere/performante,insa nimeni la pret.

Soichiro 20-06-05 18:20

Daca e sa ne luam dupa raportul pret/performante, seria Evolution este campioana peste orice, indiferent de clasa. NSX si GTR au constituit intotdeauna niste midship-uri renumite mai mult pentru raportul price/reliability. Ok, vorbim de pret. Tu ai avut ocazia sa te urci putin in noul Mustang GT? Eu da. Si iti spun cu mana pe inima ca, desi eram extrem de curios si entuziasmat de faptul ca americanii s-au mai trezit la viata, am ramas foarte dezamagit. Calitatea fabricatiei si a materilalelor sub orice critica, punte spate rigida (in secolul 21 pe un asa-zis supercar!!!), motor sub orice critica (am vazut un test in care chinuit puteau trece de bariera celor 6 secunde la demaraj, demaraj pe care eu cu B16A2 impins la ~220-230cp il ating usor cu gume all-season), stabilitate, din cate am inteles, penibila. Si multe altele.
Corvette C6 nu am avut onoarea sa o analizez cu ochii mei, insa, din spusele multora care sunt impatitmiti ai masinilor muscle-car, este si el cam la acelasi nivel de dezamagire.
Comparativ, la niveluri diferite, e ca si cum am lua un Clio Symbol si l-am pune langa o Skoda Fabia, cu motorizari apropiate si dotari la fel. Francezul, mult mai ieftin, dar execrabil la multe capitole. Proportional, aceeasi diferenta se pastreaza la pret.
Sa nu uitam ca GTR si NSX pentru US au fost accesibile la preturi mult mai mici, cam 50-60.000 $.
Asa cum zicea cineva foarte bine inainte, fiabilitatea masinilor americane e in general la pamant. De ce crezi ca japonezii au castigat fara drept de apel piata US? Pai ce sa alegi intre o masina care consuma putin, misca foarte bine chiar pentru ce motorizare are si este extrem de fiabila, si ditamai barca, cu un consum de locomotiva, de pe care cad componentele mai ceva decat mustele la contacul cu un pulverizator anti-insecte?
Prefer sa dau un ban acolo in plus si sa dorm linistit la noapte cu gandul ca dimineata nu va avea cum sa ma lase. Si nici pe circuit, eventual. Si nici daca la un moment dat imi apar piticii care-mi soptesc sa-i umblu la motor ca sa mai scot ceva performante.

pimp_lex 20-06-05 20:12

Soichiro, tin sa spun ca si eu m-am urcat in Mustang GT 05 si am o parere complet opusa fatza de tine. La fel de sincera.

Punte spate rigida are pt ca este un muscle car(nu supercar cum mentionezi). Cine intelege conceptul de muscle car intelege de ce are punte spate rigida. Oricum, designul suspensie spate si a acestei puntzi rigide este MULT evoluat fatza de ce era in anii 60, sunt convins ca le ai cu fizica, citeste exact cum e conceput acest element si ai sa intelegi ce vreau sa spun.

Interiorul este un mare pas inainte fatza de cele vechi. Mie plasticurile mi s-a parut mai mult decat decente fatza de masini sport comparabile ca pret si designul genial. Acum calitatea materialelor si ea este o chestie de perceptie si de ce nu, gust. Doar teste chimice si fizice facute de specialisti in plastic si controlul calitatii ar putea spune cu certitudine daca un material folosit e bun sau nu. EU nu sunt un astfel de specialist, inclin sa cred ca nici tu sau altcineva de pe situ asta.
De ex, mie mi se pare oribil nu nuami ca design ci si ca materiale, interiorul din Acura RSX. Imi aduce aminte de jucariile Fisher Price (feelingul butoanelor si plasticurilor a atingere/pipait). Interiorul din Hyundai Tiburon/Coupe arata bine imo, dar iarasi, materialele mi-au lasat o impresie de ieftin f mare. Astea sunt, ca si pret, masini concurente pt Mustang.

Cat despre demaraj, nu stiu exact ce teste ai vazut dar deocamdata in tot ce am vazut masina a scos intre 5.2 si 5.5 0-60 mph. Pe 1/4 mile am vazut deja cateva facand runuri (chair sambata am fost) si au scos timpi de 13.4.-13.8 pe cauciucuri de strada evident. As zice eu, timpi absolut excelenti, concurentul # 1 pe piatza, RSX-S greu coborand sub bariera celor 15.0 sec fara modificari.

Soichiro 21-06-05 00:38

RSX, discutabil ca design interior, sunt de acord cu tine, insa la calitatea materialelor, nu cred ca mai pot fi. Ce am vazut in GT depaseste orice bariera a calitatii indoielnice, avand in vedere ca avem de a face cu un GT (un muscle car, nu un supercar, sa zicem ca-s de acord). Pana si la Renault sau Hyundai sunt plastice mai de calitate si mai bine lucrate. Am gasit pana si margini taiate prost la turnare, asa ceva mi se pare scandalos.
Treaba cu puntea rigida, si aici de acord, este cea mai potrivita pentru un muscle car. Dar totusi, nu cred ca cursele de drag mai sunt la ordinea zilei acum. Americanii au cam ramas in urma cu lectiile, ei inca fac masini exclusive doar de drag race cand in lumea asta toata lumea testeaza bolizii pe circuit. Asa se face ca S2000 poate scoate lejer timpi mult mai buni fata de un GT mai potent (chestie valabila chiar si la drag race). Nu mai vorbim de Evolution, NSX sau chiar GTR, care poate decima pe circuit orice carcasa made in the USA propulsata de 4 perechi de cilindrii. Chestiunile astea s-au vazut si sunt atatea teste peste teste care au dovedit-o.
Bine, acum ca in Germania iese CSL primul, in US, Corvette si in Japan, NSX, asta e partea a 2-a. Adevarul e insa undeva la mijloc si, asa cum am mai zis-o, fiecare are avantajele ei demne de luat in seama. Asta nu inseamna insa sa ne repezim la afirmatii extreme gen \"ce-s cu chinezariilea astea de 2 lei\" sau \"ma lasi nene cu camioanele alea\". Extemismul ucide si asta s-a vazut in istorie.

Race 21-06-05 11:10

Mustangul scoate 13,5 s pe sfertul de mila,iar Civicul tau nici nu viseaza la asta.Nu ma intelege gresit,daca as avea bani de CTR as cumpara-o fara sa stau pe ganduri,insa in SUA un Mustang costa cat echivalentul de aici al unui CTR.Nu sunt extraordinare pe circuit,insa daca pui in balanta dotarile,designul,performantele in linie dreapta si pretul iese mult mai bine.Ca sa nu mai vorbim ca parti aftermarket pentru Mustang sunt multe si ieftine.

Quote:

Nu mai vorbim de Evolution, NSX sau chiar GTR, care poate decima pe circuit orice carcasa made in the USA propulsata de 4 perechi de cilindrii.
Quote:

Bine, acum ca in Germania iese CSL primul, in US, Corvette si in Japan, NSX
Am postat mai devreme timpii pe NURBURGRING,adica circuit european.
NSX-R a scos 8:09,mai mult decat Corvette C6.Skyline ai vazut mai devreme ca e mai lent.
Mustangul nu e supercar.E o masina IEFTINA si cu performante remarcabile pentru pretul ei.Corvette la fel,devanseaza adversari mult mai scumpi.
Pentru cei din SUA,in marea majoritate a cazurilor partizanii Skyline/NSX viseaza la ele...partizanii Mustang,Firebird,Camaro etc. le au in garaj.Deci pretul ala mult mai mic aparent e destul de important.

Soichiro 21-06-05 11:39

Am exagerat putin de amorul artei, insa ai vazut cum sta treaba in principiu. Fiecare tara isi lauda produsele nationale prin tot felul de teste.
Daca in SUA, partizanii muscle-car au posibilitatea sa si le achizitioneze mai avantajos, in Japonia fanii GTR sau NSX si le pot cumpara la preturi mai avantajoase decat un Corvette, iar in Germania, BMW-ul are cel mai bun raport pret-performante, daca tinem cont de acele taxe care aproape ridica cu inca o data pretul masinilor de import.
In eventualitatea in care ar exista 0 (zero) taxe peste tot, atunci e de vazut cine are castig de cauza.

Soichiro 21-06-05 19:11

Cuvintele tale nu sunt litera de lege aici. Cel putin nu cred.
Fiecare are preferintele lui, ne confruntam intr-un limbaj civilizat si ne expunem argumentele. De-aia se numeste forum de discutii.
Nu inteleg unde vezi tu cearta sau bataie.
Mai tare unde, in spoilerul din spate daca o loveste ceva? Continua-ti argumentatia, te-ai oprit exact inainte de punctul culminant.

AlexT 24-06-05 10:16

eu as alege skyline-ul pt ce mult mai fain, corvetul nu imi place, nu e asa finut

Duruselu 23-12-05 17:53

Corvette` :lol:

DiggyDoc 27-12-05 14:58

Corvette-ul e un vapor al ceea ce era odata Chevrolet....intre 1960-1970 americanii erau pe departe cei mai buni producatori de automobile....dovada fiin Chevrolet Camaro SS,Plymouth Hemi Cuda si Barracuda etc....acele masini erau apogeul industriei auto americane....
toti cei care cumpara Corvette...o cumpara pentru nume...nu pentru performante....de aceea propritarii de Corvette sunt marea majoritate persoane care nu stiu nimic despre masini....Si ca de obicei....americanii aplica aceeasi reteta...un motor V8 mare...pe o cutie de chibrite...restul nu conteaza...Corvette-ul are mari probleme de stabilitate...incepe sa vireze singura la turatii mari...e o galeata..in timp ce Skyline-ul e visul oricarui impatimit al liniutelor.....marele avantaj.....e japoneza...asta inseamna ca poti schimba absolut orice pe ea(nu ca ar avea nevoie)....Skyline-ul a fost conceput pt viteza si manevrabilitate....in timp ce Corvette-ul.....e aceeasi galeata in haine noi....pacat k nu se mai fac Skyline-uri....numele Skyline este continuat de un sedan care este disponibil in Japonia.....iar acel minunat prototip pe care l-am vazut cu totii va fi doar GTR....mare pacat

fishbone 27-12-05 15:46

Corvette-ul o galeata? Eu zic sa te mai gandesti.

GabiByte 27-12-05 16:20

Deci aici compari o masina cu unul dintre cele mai avansate sisteme 4-wheel-drive, care atunci cand a aparut a fost cea mai rapida masina pe nurburgring, cu o masina sport americana... :?

eu zic ca Skyline-ul e mai tare...pe departe

Alfa_band 27-12-05 18:32

Cand benzina o sa coste la noi cat costa la ei comparativ cu salariile balh blah fiecare dintre noi o sa dorim un uruit de v8 aspirat!Mai trezitiva draq cu corvette barca cu nebunii nu mai va luati dupa pozele din dormitor!


All times are GMT +2. The time now is 11:13.

- Copyright 2026 4Tuning