![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
2 Attachment(s)
Am citit in mare parte topicul tau,sa incep asa:papuc bun gasesti cam de la 1500e in sus,am luat cu taicamiu asta vara un papuc cu 5600lei,au mai intrat rapid in el pana la 7000lei anu trecut in schimbat cardan care era lovit si dadea bataie pt ca din lovitura se descentrase,apoi am schimbat si grupu ca era terminat,i-am pus 4 gume clasa C matador,si cva revizii la frane si schimbat cilindri frana,conducte benzina,rulmentu de la cardan.Masina si fusese nefolosita mult timp,o stiam la vanzare undeva lasata de 2 ani:)) nu prea era purtata.Lucru bun la ea a fost ca era vopsita si era destul de bine,si motorul facut tot set+rectificare arbore+ambreiaj nou.Masina merge merge ft bine o folosesc si la carat dar nu mai mult de 1tona si asta o data sau de doua ori pe luna maxim,in rest merge mai mult goala.Este din 99,1.6 carb si sa stii ca nu consuma cum spun unii,cel putin a mea ia 8% in afara si 10-11 maxim in oras.Am sa pun si niste poze cu ea in stadiul actual,aici este un exemplu de incarcatura ce are 900kg-1tona,am si poze cu ea "goala" dar trebuie sa le bag in pc.Am uitat sa iti spun si de 1.9D,sa te feresti de papucii aia,ft proasta motorizarea,consuma si ala 7-8motorina daca nu mai mult si motorul ala nu are viata mai lunga ca benzinaru romanesc.Cutie de benzinar 4x4 caut si eu pt al meu ca sa pot merge cu el si iarna,in rest ce sa zic,e bun papucul daca il intretii,eu pana acum mai intretinut ca al meu la vechimea lui si care sa faca si treaba nu am vazut,am carat si nisip,si balastru,imi aduc si lemne cu el,marmura si granit la greu,dar asta nu inseamna ca imi bat joc de masina pt ca masina asta e ft intretinuta si merge mult mai bine ca o multime de alte utilitare straine,tot timpu i-au fost facute revizii,am schimbat si rulmentii din punte si semeringurile si alte prostii care nu imi vin acum,de curand si bucsele pe fata,uleiul,ii pun elf mineral,la motoarele de dacie uleiurile minarele le priesc pt ca alea semisintetice sau sintetice sunt prea subtiri si le consuma,motoru asta e facut pt mineral.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
arata destul de bine masina. Multumesc de pareri. Stiu ca de la 1500 E in sus gasesc una buna. Eu vreau sa gasesc unu din 2004-2005 benzinar am vazut ca sunt si arata tipla. Momentan o sa plec din tara si am vazut si prin afara papuci, dar nu m-am interesat sa vad ce preturi au, dar cred ca sunt scumpe fata de Romania. Daca il iau, nu-l tin in RO, il tin in afara acolo isi va vedea zilele :) Mai am cateva saptamani de stat si apoi plec. Sper sa gasesc unu bun la o oferta faina. O sa creada unii colegi de forum ca sunt nebun, dar nu-i chiar asa, eu chiar vreau un papuc ori 2 locuri cum e al tau, ori cu 5 locuri depinde ce gasesc bun(ingrijit).
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan :)) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste :))
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Iti mai cumperi Papuc?;))
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Eu zic ca este vina proprietarilor de Dacia Papuc ca nu le intretin caroseria, am citit acum cateva zile manualul de utilizare al daciei si la capitolul intretinere erau multe conditii de utilizare pentru o mai lunga folosire si fiabilitate, iar daca mergi cu ea la spalatorie, nu o spala pe partea interioara a aripilor...
Varianta cu motorizare de 1.9d este prea pretentios, transmisia...trebuie accelerata si in acelasi timp sa fii un gentleman, in special cele cu tractiune spate. Ce mai e ciudat este ca nu tot timpul merge la fel de bine, azi se ridica fata cand accelerez la maxim in viteza a treia, maine ma impinge un pic de la spate dar face burnout la punerea in miscare si mai este un lucru ciudat, in curba parca merge mai tare:). Nu spun ca, circul cu viteza, doar am observat chestiile astea, adica pretentiile astea, probabil sunt legate de intretinere, dar un Papuc pe benzina poate fi turat mai tare, fara sa iti para rau, doar este pe benzina si are rapoartele cutiei de viteze mai lungi, trebuie turat ca sa te bucuri de puterea lui. Totusi...acum as putea conduce o masina straina cu doua degete...Papuc-ul este masina de drum european, sa mergi cu 80km/h in viteza a 5-a, daca tot ma feresc de gropi si schimb in viteze inferioare, masina trage mai greu, pana si directia are o cursa mai lunga a volanului si este cam obositor. Asta din ochii unui incepator;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
@ Nemesh.... da stiu ca nu prea e bine sa o speli pe sub aripi, nici eu nu ii lasam pe aia sa bage jetu de apa pe sub aripi la fosta mea dacie 1310 si iti spun ca nu aveam probleme cu rugina, dar eu am si desfacut-o bucati ca sa ma asigur ca nu vor fi probleme...dar 1310 dupa un timp mi s-a parut mai depasita si oricum caroseria e firava pentru un motor mai mare de 1.4 ca cel original....probabil putin intarita ar fi altceva. Aveam garda de sol foarte low, am avut motorul 1.6 de papuc, cutie tractiune fatza de papuc pe ea, rupea, imi placea enorm cum tragea motorul..dar fiind greu imi termina telescoapele pe fatza si se lasa de bot si atingeam tot cu ea. Apoi am ales sa o vand ca preturile la 1310 s-au depreciat si masinile nu prea mai sunt la mare cautare si asa am tras greu sa o vand. Insa Papuc cu toate ca unele nu arata prea bine, dar tot se vand repede, datorita utilitatii. Sunt Papucuri care arata si exceptional de bine, dar pretul nu stiu daca se justifica, sa dau 3500 Euro pe o dacie papuc double cab nu stiu daca s-ar merita....ca pana la urma nu are nimic in plus. Si am vazut ambele variante 1.6 si 1.9D in pretu asta in Targ la Pitesti si sunt exagerate...de exemplu ala pe benzina ce o avea asa tare la el de costa 3500 Euro doar ca e intretinut si atat....ca 4x4 tot de rahat e, motorul si cutia sunt de dacie, cam toate au peste 50.000 km si an de fabricatie 2004-2005. Si asta nu prea m-a tentat, daca era undeva la maxim 2000 Euro se merita unul, dar in preturile astea nu prea gasesti decat deseuri care mai necesita bani multi bagati in ele. Si sincer eu m-am orientat mai mult spre benzinare decat spre diesel ca, dieselul nu prea mi-a placut niciodata, indiferent de marca, masina...iar la papuc sunt destule probleme care pica frecvent si intr-o alta societate nu prea ai unde gasi asemenea piese si te uiti la ea. Ala pe benzina nu prea sunt probleme, cel putin nu am auzit pe vreunu sa se planga de 1.6 Injectie de pe papuc, merg bine dale incolo...singurul lor minus este consumul, dar nu aia ma sperie pe mine. Pretul cred ca nu se justifica, raman la parerea asta. Poate sa mai astept o alta evolutie a preturilor, dar poate pana atunci nu ramane nici unu in stare buna, mai bine imi vad de treaba...ca sincer si sa stau sa carpesc la el si sa dea rugina apoi in el, iar nu-mi convine. O problema este ca aici e umiditate si o dacie se degradeaza imediat. Daca ai o masina unica pe aici, toti te admira :D
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 08:13. |
- Copyright 2026 4Tuning