![]() |
Re:
Quote:
Si, crezi ca o Solentza face 316???? :lol: :lol: :lol: |
Ok, sa iti spun din experienta : Ce poate fi mai bun decat filtrul ala?
Raspuns : sa nu pui filtru deloc.Injectia sau carburatorul trage cat aer vrea, si dintr-o zona rece,daca e legat cu un tub la sursa de aer mai rece decat cea a compartimentului motor. Cu cat aerului este mai rece, cu atat densitatea lui in oxigen creste. Din experineta, iti spun ca nu se simte cresterea de putere. Am mers fara tobe, doar saxofonul conectat la galerie.Evacuare mai libera decat asta nu exista. In afara zgomotului asurzitor, am constatat ca trebuie sa accelerez mai mult decat de obicei pentru a putea pleca de pe loc, in caz contrar se oprea motorul. Concluzia : puterea si cuplul mai mic la turatie joasa. Exact ca in graficele date de dinamometru pe acel site. In schimb la turatie mare, intre 6000 si 7000 ture, era un pic mai elastica, foarte putin, poate chiar deloc, aparand efectul Placebo. Concluzia unui amator in domeniul motoarelor (adica eu) CASTIG DE PUTERE NESIMNIFICATIV maxim 2-3% cu mare noroc. |
pentru cei ce nu stiu - asta e dacia logan despre care este vorba:
http://tuning.intelsoft.ro/index.php?pag=madeinro2 |
Ceea ce am scris este valabil pentru orice tip de masina, am vb la general. Cat de usor cred unii oameni ca se poate marii puterea unui motor ....
|
Mie sincer imi place poza aia cu vit max, facuta pe bancul de testare a puterii, adica pe role...foarte interesanta...cu prima ocazie, o sa fac si eu o poza cu un Tico tot asha, cu acul dat peste cap pe la 170...sharlatanie la maxim...patetic...102cp si 220km/h...sunt in drum spre masina sa o fac bucatzi, ca nu prinde nici 200 pe bord cu motor de 16v si putere similara...patetic, pe bune, mie mi-ar fi rusine sa pun poza aia...iar tamburii(atentie, TAMBURII) excelent vopsiti...acum am vazut tamburii aia...au dat lovitura astia nene, cu Loganul asta...supersportiva la o valoare efectiva de sub 5000E...bravo Renault, bravo Dacia...v-ati pishat pe japonezi...
|
in legatura cu filtrul sport, nu ma gandesc la performante dar o sa-mi iau unul pentru ca imi place cum suna :roll:
|
bogdan,bag de seama ca esti tare invrajbit....ce ai tata cu dacia? :lol: ce ai vrea ca peste noapte sa devina un concurent de temut ptr bmw,audi,mercedes sau alte super masini?i-a gandeste-te putzin...ia o 1300 si un logan.fa o mica comparatzie intre ele...motor caroserie performantze....la ce cocluzie ai ajuns?nici mie nu mi se pare super masina loganul dar eu cred ca pt romania dacia e pe drumul cel bun(si nu incerc sa fac reclama din asta)si inca un lucru....in curand vor aparea motorivarile de 16v pe logan,de asta ce mai zici? :twisted: :twisted: a?
|
Re:
Quote:
|
Mda, pai cine e mai destept cedeaza! Si vad ca nu e cazul tau!
|
Re:
Quote:
se pare ca esti in plus pe topic-ul asta, mai ales ca toata lumea e impotriva ta! cat despre desteptaciune...ti-am mai explicat! si nu uita ca cei care intra la o discutie pe acest topic si cei care au cu adevarat ceva de spus si sunt uniti! se pare ca tu tii doar partea logan-ului ca il cunosti pe om si atata tot! eu nu te-am intrebat decat metoda prin care s-a ajuns la rezultatul de 102 cp! |
pai am pus eu un link mai sus unde zice ce si cum
chip, filtru, toba. parca atat si calculul cred ca a fost facut in felul urmator: el stok are 90 de cai chip 10% din putere, deci inca 9 cai toba + filtru ~ 3 cai 90+9+5 = 102 cam asta ar fi |
d_Dragomir, se poate si la noi masura puterea masinii pe dyno !!!
|
Asta am zis si eu, ca se poate si la noi, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg!
http://tuning.intelsoft.ro/index.php...2&pic=madeinro Atunci avea 102 cai, acum are 114 (asa i-a indicat la aparatul de masurat al firmei care a facut chip-tuning-ul)! |
Interesant...24cp numai din toba, filtru si chip tuning...dintr-un motor de 1.6 8v 90cp vechi de 10-12 ani...nu mai zic nimic, ca deja m-am plictisit de cate am zis...astept cu nerabdare specificatiile producatorului stickerului sport de pe capacul de rezervor(pp ca +10cp), cat si ale producatorului de folie fumurie(cel putin 20cp in plus)...
|
Nu am zis eu asta, ci cei de la firma care au pus chip-ul! ei au masurat si au zis ca are 114! Iar faza cu cp castigati din folii si din stickerul de pe capacul la rezervor, a fost caterinca o data, de doua ori, dar acum deja ... e basita gluma asta! Nu crezi, e problema ta, sau a voastra a tuturor celor ce nu credeti. M-am acrit sa dau explicatii la toti cei care voi performante de BMW sau cine stie ce super-masina de la un Logan! E Dacie, e mai buna ca celelalte care au fost facute pana acum, si:
DA, aceasta in mod particular are 114cp! DA, doar din chip+evacuare+filtru! DA, a fost \"facut\" de un BMW 520 din 79! Dacia e totusi Dacie, iar BMW-ul e BMW! |
| All times are GMT +2. The time now is 15:36. |
- Copyright 2026 4Tuning