![]() |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
1 Attachment(s)
Quote:
Parca am vorbit la cora (eu cu o solenza albastra cu pioneer). Eu am tot dif de 2X4ohm(pioneer 3004SPL) iar ca sa scoti 2 ohm pui bobinele in paralel(+ de la fiecare bobina la + statie si - de la fiecare bobina la - statie. De obicei se leaga pe 2 fire si se face legatura in interior- vii de la + statie la + prima bobina si apoi la + a doua bobina - la fel si la - |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Inca ceva - tu impingi subul pe fiecare bobina separat?
Daca da ar fi bine la ce config ai acum sa il pui in serie (+ de la o bobina si - de la cealalata si legi intre ele celelalte 2 ramase libere)si ajunge in 8 ohm. Iar statia v-a lucra in 8 bridge care inseamna 4ohm normal adica 1X400 :) |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
salut bulu! Da, am vorbit la cora, sunt ala cu meganu break.
Pai daca leg wooferu in 4 ohm normal, statia mea scoate 600 w pe 4 ohmi?Puterea va fi mai mare?! Ca 1 x 600 w RMS are pe 4 ohm hai ca devine interesant. Pot sa bag 600 w in woofer?! Eu am legat fiecare bobina separat pe cate un canal. 2x4 ohmi are wooferu. Bagati idei :)) |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
hai sa va dau detaliile complete la statie si woofer ca sa stiti ce sa rasp:
statia: amplificator pe 2 canale putere RMS (4 ohm) DIN 45 324, 14,4V stereo: 2 x 200 W in punte: 1 x 600 W putere maxima: 2 x 400 W stabil in 2 ohmi (2 x 300 W RMS) filtru trece-jos variabil 50 - 250Hz (12dB) filtru trece-sus variabil 40 - 500 Hz (12dB) bass boost variabil 0 ... 12 dB la 45 Hz selector mod functionare 2/1 canale wooferul: Putere RMS: 450 Watt Putere Max.: 900 Watt Impedanta: 2x4 Ohm |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
Daca vrei intradevar 600RMS din statie schimbi diful cu unu cu o singura bobina de 4 ohm sau unu cu 2 de 2ohm. Pe un dif de 2X4ohm poti sa bagi si 600RMS@4ohm dar legi o singura bobina- cealalta o lasi nelegata, dar puterea difului scade la jumate- de fapt rezistenta lui si banuiesc ca diful tau nu are 1200RMS, ca daca ar avea ar fi alta mancare de peste sau macar 1000RMS sa aiba 5-600 pe bobina ca sa nu o arzi. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
a, acum am inteles, era vorba de sincronizare. deci daca le leg in serie tot 400 w rms va scoate.. ok.. multumesc!
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
in sfarsit a sosit momentul sa imi iau HU. Ce ati alege intre:
- Alpine CDA 9853/9855 - Pioneer DEH-P80MP/DEH-P77MP - dati alte variante pana in 14 mil. Multumesc! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Sau Clarion 768 14,2 mil
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
e mai bun decat pioneer deh-p80mp??
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Chestie de gust
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Clarion -ului ii lipsesc unele chestii...nejustificat din pct meu de vedere la acesti bani :) ex..HPF, LPF cred ca are, nu ar fi de mirare sa nu aibe ;)
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Crezi ca e mai important un filtru decit calitatea sunetului ? Iti dau numai 2 exemple: Pioneer DEX-P90 si Nakamichi CD700, deck-uri capete de serie, care NU AU filtre DELOC. Zii si de astea ceva.....:lol:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Cine isi ia P90 sau Nakamichi clar are amplif pt difuri...deci HPF si LPF :) Pt un om de rand un player de 14 mil ar trebui sa aibe asa ceva...
|
| All times are GMT +2. The time now is 05:34. |
- Copyright 2026 4Tuning