Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Imi iau woofer!! de care? :)) (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/21977-iau-woofer.html)

bulu 28-09-06 01:12

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by CataNOS (Post 567845)
o statie mono se poate lega la el? daca da, cum?

Binenteles ca se poate lega o statie mono de 2 ohm.
Parca am vorbit la cora (eu cu o solenza albastra cu pioneer).
Eu am tot dif de 2X4ohm(pioneer 3004SPL) iar ca sa scoti 2 ohm pui bobinele in paralel(+ de la fiecare bobina la + statie si - de la fiecare bobina la - statie.
De obicei se leaga pe 2 fire si se face legatura in interior- vii de la + statie la + prima bobina si apoi la + a doua bobina - la fel si la -

bulu 28-09-06 01:15

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Inca ceva - tu impingi subul pe fiecare bobina separat?
Daca da ar fi bine la ce config ai acum sa il pui in serie (+ de la o bobina si - de la cealalata si legi intre ele celelalte 2 ramase libere)si ajunge in 8 ohm.
Iar statia v-a lucra in 8 bridge care inseamna 4ohm normal adica 1X400 :)

theabsolutesound 28-09-06 01:18

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Quote:

Originally Posted by bulu (Post 567924)
Inca ceva - tu impingi subul pe fiecare bobina separat?
Daca da ar fi bine la ce config ai acum sa il pui in serie (+ de la o bobina si - de la cealalata si legi intre ele celelalte 2 ramase libere)si ajunge in 8 ohm.
Iar statia v-a lucra in 8 bridge care inseamna 4ohm normal adica 1X400 :)

si ce folos ....e tot aia ...el vrea putere mai mare ...nu la fel ..:P:P

CataNOS 28-09-06 02:29

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
salut bulu! Da, am vorbit la cora, sunt ala cu meganu break.
Pai daca leg wooferu in 4 ohm normal, statia mea scoate 600 w pe 4 ohmi?Puterea va fi mai mare?! Ca 1 x 600 w RMS are pe 4 ohm

hai ca devine interesant. Pot sa bag 600 w in woofer?! Eu am legat fiecare bobina separat pe cate un canal. 2x4 ohmi are wooferu.
Bagati idei :))

CataNOS 28-09-06 03:53

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
hai sa va dau detaliile complete la statie si woofer ca sa stiti ce sa rasp:

statia:
amplificator pe 2 canale
putere RMS (4 ohm) DIN 45 324, 14,4V
stereo: 2 x 200 W
in punte: 1 x 600 W
putere maxima: 2 x 400 W
stabil in 2 ohmi (2 x 300 W RMS)
filtru trece-jos variabil 50 - 250Hz (12dB)
filtru trece-sus variabil 40 - 500 Hz (12dB)
bass boost variabil 0 ... 12 dB la 45 Hz
selector mod functionare 2/1 canale

wooferul:
Putere RMS: 450 Watt
Putere Max.: 900 Watt
Impedanta: 2x4 Ohm

bulu 28-09-06 03:53

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Quote:

Originally Posted by CataNOS (Post 568012)
salut bulu! Da, am vorbit la cora, sunt ala cu meganu break.
Pai daca leg wooferu in 4 ohm normal, statia mea scoate 600 w pe 4 ohmi?Puterea va fi mai mare?! Ca 1 x 600 w RMS are pe 4 ohm

hai ca devine interesant. Pot sa bag 600 w in woofer?! Eu am legat fiecare bobina separat pe cate un canal. 2x4 ohmi are wooferu.
Bagati idei :))

Se recomanda cum ti-am mai zis sa faci mono din statie (pt ca nu e sincronizata statia si nu stii daca fiecare canal e identic).Din pacate la un dif de 2X4 ohm nu poti decat 2ohm-paralel sau 8 ohm serie, cum un bridge dubleaza impedenta(face un fel de legatura serie interna), statia resp va merge doar pe 4 si 8 ohm in bridge => din cele 2 ipoteze ca poti s-o folosesti doar pe 8 ohm si vei scoate acceasi putere ca inainte- doar iti spuneam cum sa le legi mai bine.

Daca vrei intradevar 600RMS din statie schimbi diful cu unu cu o singura bobina de 4 ohm sau unu cu 2 de 2ohm.

Pe un dif de 2X4ohm poti sa bagi si 600RMS@4ohm dar legi o singura bobina- cealalta o lasi nelegata, dar puterea difului scade la jumate- de fapt rezistenta lui si banuiesc ca diful tau nu are 1200RMS, ca daca ar avea ar fi alta mancare de peste sau macar 1000RMS sa aiba 5-600 pe bobina ca sa nu o arzi.

CataNOS 28-09-06 04:09

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Quote:

Originally Posted by bulu (Post 567924)
Inca ceva - tu impingi subul pe fiecare bobina separat?
Daca da ar fi bine la ce config ai acum sa il pui in serie (+ de la o bobina si - de la cealalata si legi intre ele celelalte 2 ramase libere)si ajunge in 8 ohm.
Iar statia v-a lucra in 8 bridge care inseamna 4ohm normal adica 1X400 :)

atunci asta se mai aplica? in loc de "inseamna 4ohm normal adica 1X400 " la mine ar fi 1x600

CataNOS 28-09-06 04:12

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
a, acum am inteles, era vorba de sincronizare. deci daca le leg in serie tot 400 w rms va scoate.. ok.. multumesc!

CataNOS 03-10-06 06:58

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
in sfarsit a sosit momentul sa imi iau HU. Ce ati alege intre:
- Alpine CDA 9853/9855
- Pioneer DEH-P80MP/DEH-P77MP
- dati alte variante pana in 14 mil.

Multumesc!

saxo 03-10-06 11:19

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Sau Clarion 768 14,2 mil

CataNOS 03-10-06 13:02

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
e mai bun decat pioneer deh-p80mp??

saxo 03-10-06 13:43

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Chestie de gust

GYM 03-10-06 14:45

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Clarion -ului ii lipsesc unele chestii...nejustificat din pct meu de vedere la acesti bani :) ex..HPF, LPF cred ca are, nu ar fi de mirare sa nu aibe ;)

saxo 03-10-06 15:18

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Crezi ca e mai important un filtru decit calitatea sunetului ? Iti dau numai 2 exemple: Pioneer DEX-P90 si Nakamichi CD700, deck-uri capete de serie, care NU AU filtre DELOC. Zii si de astea ceva.....:lol:

GYM 03-10-06 15:30

Re: Imi iau woofer!! de care? :))
 
Cine isi ia P90 sau Nakamichi clar are amplif pt difuri...deci HPF si LPF :) Pt un om de rand un player de 14 mil ar trebui sa aibe asa ceva...


All times are GMT +2. The time now is 05:34.

- Copyright 2026 4Tuning