![]() |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
nu este ordinea perceputa de mine ... pur si simplu asa mi-au venit in minte
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Am inteles. Era doar o curiozitate personala, sper ca nu teai suparat.
Back on-topic. Dupa intrecerea cu un seat leon cupra de "doar" 300 de cai pe care a pierdut-o .... se pare ca masina nu trage nici cat tragea inainte... In ce sens ? Daca inainte erau "cam pe acolo" dar cu cupra in fata, acum distanta a fost si mai mare intre cele doua masini , cu toate ca fisa dyno pt softul superchips arata cativa caluti in plus... Ciudat , foarte ciudat. Credeti ca diferentele conditiilor atmosferice au putut avea chiar asa un impact asupra masinii? Sa fie softul superchips mai sensibil la conditiile atmosferice? O fii fost benzina proasta? Cu toate ca temperaturile au avut o valoare mai scazuta in cazul comparatiei (comparatie cu cupra) cu softul superchips decat a comparatiei cu softul skn . Ca sa fie insulta si mai mare, diferenta intre cele doua masini a fost spre rapoartele de viteza superioare, nu la plecare indicand o diferenta de putere,nu de indemanare a soferului. Au dyno-testerele o marja de eroare chiar asa de mare? 20-30 de cai? Eu zic ca sunt mai multe intrebari care au nevoie de un raspuns dar nu am sa fiu chiar avocatul diavolului sa pun 1000 de intrebari incomode. Haideti sa lasam reprezentantii firmei sa ne raspunda inainte sa deraiem discutia si mai mult. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Sau poate soferul nu s-a invatat cu masina cu plecarile, nu stiu, spun o parere..Diferenta intre RS si Cupra nu ar trebuii sa fie prea mare..
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Pai tocmai asta am spus. Focus RS pleaca in fata la seat dupa care acesta recupereaza si depaseste deci nu este vorba de o plecare proasta. Poate doar modul in care schimba vitezele.
De asemenea diferenta intre un cupra de 300 de cai la motor si motor de 2l si un focus rs de "390" de cai la motor si 300 la roti , motor de 2.5 l ar trebuii sa fie muult mai mare . Nu crezi? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Clar ai dreptate, si clar ca e ceva in neregula cu masina..Ce as face eu: as pune softul original, dyno, apoi superchips si iar dyno..Eu am 1 ani si cv de cand merg cu superchips si sunt deja la 2+..Recunosc ca nu am testat masina decat la ultimul stagiu si masina a dat valorile spuse de superchips..Am obtinut un 286 cp la motor, si 249 la roata 402nm..E pacat ca RS e o masina frumoasa si care ar trebuie sa faca legea..Imi pare rau pt proprietar ca nu se poate bucura din plin dar sigur o sa gasesca o solutie..Eu zic ca ceva nu e in regula, ori cu masina ori cum schimba proprietraul..
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Se tot vorbeste de acea cupra fantastica care are doar "300" de cai...masina aia trage extrem de bine, dar sa stii ca eu am auzit alte lucruri despre cursa dintre ele...sau mai bine zis cursele una avand loc chiar azi...si rezultatele nu sunt chiar cum se zice mai sus.Anyway nu are importanta...Aici oricum toate lumea se cearta cu toata lumea si orgolii sunt undevan sky high:lol:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Mai bine lasam cupra de "300" cp si de ce nu dovedeste cu martori ,din cate stiu eu ... eu unul am pierdut de vreo 12 ori cu acea cupra si aveam soft Apr stage 2 , dupa resoftare la Revo am batut cupra de 4 ori din mers ... ca asa sunt cursele pe la noi cel putin asa doreste Cupra asta de 300 cp. :))
Cand eu am pierdut de atatea ori am avut puterea de a recunoaste Din ultimile intalniri reiese ca rs castiga cu juma de masina si atunci posesorul Cuprei spune ca sunt pe acolo Poate cand o sa ia bataie cu 3 sate si 2 comune o sa zica ca a luat o masina Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers. Din cate imi amintesc Micutzu Dumnezeu sa il ierte dadea starturile DE PE LOC Deci sa revenim cu calutzii pe pamant si nu pe dyno Oricand astept o provocare de la cupra , dar ca la carte de pe loc . Va multumesc mult si sper ca nu v-am deranjat. Pacat ca unii nu stiu sa piarda si in felul asta pateaza imaginea RBN o seara placuta |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Ai putea sa imi zici ce modificari are cupra?in mare?ca pot sa imi dau seama..Oricum 300 de cp e f.usor sa obtii pe Cupra..
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Nu stiu exact dar masina trage extrem de bine .... Poate daca vei intreba proprietarul iti va spune cat de cat ce are
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Am inteles..deci in final trage bine RS si toata lumea e multumita? :D
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
NU se pune problema asa...
Finalul ar fi 2/3 si atunci vedem care are dreptate... ;) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
despre ce CUPRA e vb...? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Pacat ca pe forumul asta nu se poate vorbi normal de masina X sau Y si se tot gasesc metode de a dezbate ca tunerul X e mai tare ca Y.
Ma intreb cateodata, la ce bun? Plus ca ma indoiesc ca un Cupra de 300 de cai care se fac doar din soft, poate fi mai tare ca performante decat un RS, care totusi pleaca de la 305cp, chiar daca nu ar avea performantele indicate. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:13. |
- Copyright 2026 4Tuning