Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   project dacia B-15-JBJ (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/156905-project-dacia-15-jbj.html)

alecsutz03 08-08-10 11:18

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Si a celor din jur.....mai ales!Sa lasam baiatu sa vedem ce face...zicea ca isi cumpara aparat...iar de suspensie nu a zis nimic poate face dar nu zice inca!vom vedea....

rob3rt0 08-08-10 14:17

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by alecsutz03 (Post 3571377)
Si a celor din jur.....mai ales!Sa lasam baiatu sa vedem ce face...zicea ca isi cumpara aparat...iar de suspensie nu a zis nimic poate face dar nu zice inca!vom vedea....

Pe acest topic de suspensii si de frane(in afara de tamburi mari) nu prea am vazut mai nimic.

bigathebest 08-08-10 21:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
8 Attachment(s)
salutare ...bugetul esti foarte mic....se lucreza la masina incetisor dar asta e.....mai intai sa ii fac podeaua in fata dupaia pragurile..sa dau mtorul jos si sa ii mai intaresc si lonjeroanele...mai intai vreau sa termin cu tabla....amortizoare cand o sa ajung la ele atunci ma mai gandesc depinde de buget....frane vreau sa iau o pompa de papuk disel cu tot cu servo deocamdata pana mai fac rost de bani sa ii schimb fuzetele cu tot cu etrieri..toate la timpul lor....azi am laut aparatul...merge binisor pana ne mai invatam cu el....
da stiam ca azi la 2 la parcul icoanei,dar numai am asigurare si nu am fost prezent..cateva poze....astept pareri si bune si rele:)...

andi_cimpean 08-08-10 21:39

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Cum funcţionează jucăria aia?
Cāt ai dat pe ea?

bigathebest 08-08-10 21:57

Re: project dacia B-15-JBJ
 
am gasito in brico pantelimon acolo unde e si cora la 8mil 300....iar la practiker era 13 mil..:))...dar nu iti da sarma si butelie....noi am cumparat doar sarma...butelia o avea tata de mult:)) si sa potrivit la fix ceasul pe ea...se comporta binisor e prima zi can lucram cu el pana te inveti...e misto ca nu iti gaureste tabla poti sa sudeti tabla super subtire....toata masina cred ca cu el o facem:))

bigathebest 15-08-10 14:55

Re: project dacia B-15-JBJ
 
6 Attachment(s)
am terminat podeaua,nu a iesit sudura chiar boboc dar asta e..lipsa de experienta poate...mai am de facut un peticel la suportul de scaun...si termin cu interiorul...dupa o sa ma apuc sa ii schimb un prag si ce stiti voi sa comentati cel mai bine..:)))...pasajele...azi leam achizitionat...:D..4zile o sa plec la mare..sa vad poate se apuca tata pana atunci....astept comentarii..:)

razvanell 15-08-10 20:13

Re: project dacia B-15-JBJ
 
la podea n'are nimic ca sudura se vede ca nu sta nimeni sa'ti ridice tie mocheta,important e cand o sa sudezi pasajele sa ai grija dupa ce ai sudat sa polizezi frumos sa nu se observe sudura...
ai de gand sa bagi ceva roti mari pe spate?4 prezoane ceva?

bigathebest 15-08-10 21:18

Re: project dacia B-15-JBJ
 
dap si yo vreau sa imi iasa pasajele calumea...dar mi sa terminat si tubu la aparat stie cineva unde il pot incarca cu argon..?...deocamdata o sa ii las jantele de aro 10 kre si alea sunt unpicutz mai late....dar pe viitor dap..vreau sa trec la 4 prezoane...

Vioar 15-08-10 21:40

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bigathebest (Post 3587630)
dap si yo vreau sa imi iasa pasajele calumea...dar mi sa terminat si tubu la aparat stie cineva unde il pot incarca cu argon..?...deocamdata o sa ii las jantele de aro 10 kre si alea sunt unpicutz mai late....dar pe viitor dap..vreau sa trec la 4 prezoane...

De ce argon si nu co2 am aparat ca al tau acasa doar ca este alta firma si folosesc co2 tata la service foloseste tot co2 pentru ce sudezi tu nu ai nevoie de argon.
La piata ferentari cum vii pe linia de tramwai dinspre sebastian faci stanga sa iesi la cimitiru belu si exact pe colt este o firma ca til umple cu ce vrei are portile negre din tabla.eu bag co2 si este 27 ron tubul un pic mai mare ca al tau cred.

bigathebest 15-08-10 21:43

Re: project dacia B-15-JBJ
 
salut man..ms..dar am inteles k argonul face sudura mai frumoasa....co2 am avut si noi in tub dar era foarte vechi sa fie asta cauza...?nu face el sudura aia frumoasa iese numai guguloaie...si tre sa iei cu flexu la greu....din ce kuza..pana ma invat cu el.?...daca e am putea sa ne intlnim sa va si yo cum sudeaza al tau...?

Vioar 16-08-10 07:59

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Nu este de vina gazul pentru guguloaie.
Vezi reglajele de sarma,amperaj joacate cu ele si o sa iti iasa pana atunci.
Sigur ca poti veni sa vezi cum lucreaza daca poti veni pana in frumusani.

P.S.posibil sa fie si mana ceea care face guguloaie pana am invat sa lucrez cu el si eu am facut.

bolidu' 16-08-10 21:49

Re: project dacia B-15-JBJ
 
CO2 am si eu in tub.merge perfect .

b08ygs 16-08-10 22:11

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 3589987)
CO2 am si eu in tub.merge perfect .

Ai tu... au aia unde muncesti tu:lol: nu mai o inflori:oops: :lol:

bigathebest 19-08-10 20:22

Re: project dacia B-15-JBJ
 
2 Attachment(s)
saltare...azi am venit de la mare...a incercat tata sa puna o pasaj asa la misto sa isi faca o idee....pana la urma o sa vedem ce o sa facem....pozeee...aparatu cred ca nu are nici amperaj mare sa topeasca sarma bine poate deaia face guguloaie....peste cateva zile o sa ma duc sa unplu tubu si sa vedem atunci...

DannY_SmekeruL 19-08-10 20:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
ces ma sudurile alea acolo?:???: mai bine am sudat eu tabla la masina cu aparat de sudura electric.


All times are GMT +2. The time now is 20:58.

- Copyright 2024 4Tuning