![]() |
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Pentru Cristian S., din Otopeni, Sărbătorile de Crăciun vor fi prilej de bucurie dublă. Cu ajutorul echipei de la www.asistenta pentruconsumatori.ro, el a reuşit să-şi recupereze de la stat atât cei peste 6.600 de lei cât l-a costat taxa de primă înmatriculare pentru maşina sa, cât şi dobânda aferentă timpului în care nu a putut beneficia de aceşti bani, adică 3.240 de lei.
“Tot meritul e al avocatului de la Urban şi Asociaţii. Am dat în judecată statul român şi am câştigat procesul, obligând Administraţia Finanţelor Publice Ilfov să-mi restituie cei aproape 6.700 de lei. Numai eu ştiu cât i-am rugat şi înainte, şi în timpul procesului să-mi dea de bună voie banii înapoi şi m-au sfidat zicându-mi: «Du-te, domnule, la proces şi, dacă vei câştiga, mai caută-ne»”, povesteşte Cristian. Pleacă în concediu cu suma care i s-a întors în buzunar Impulsionat de avocaţi, bărbatul nu s-a lăsat şi a cerut autorităţilor să-i restituie şi dobânda pentru perioada în care statul i-a folosit banii din taxă, adică mai mult de jumătate din valoarea taxei iniţiale. În total, pentru 489 de zile, de când i s-a impus taxa şi până la decizia instanţei. “Sunt fericit. Am încasat banii, aproape 10.000 de lei, şi deja am făcut cinste cu câte o pizza colegilor de la serviciu. Mă gândesc, cu suma restituită de instanţă, să petrec un concediu de vis alături de familia mea”, ne-a mai spus ilfoveanul, care a dorit ca identitatea lui să nu fie făcută publică. Şi alţi români au învins sistemul Un arădean şi un avocat din Târgu Mureş au învins şi ei sistemul taxei de poluare. Primul a căpătat diferenţa de bani dintre suma plătită pentru vechea taxă de primă înmatriculare şi taxa de poluare. Bărbatul a reuşit să ridice de la ghişeu suma de 2.472 lei. Al doilea succes împotriva taxei auto a fost cel obţinut de Daniel Sălcudean din Târgu Mureş, care a primit în instanţă dreptul de a circula cu maşina fără să plătească birul pe prima înmatriculare. sursa: Libertatea |
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
da...dar vezi tu se cheltuie mult cand incepi asa ceva....si nu prea isi permite oricine..
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
o scurta intrebare pentru un e4 cu motor de 1,9 o sa platesc 1400E la o masina din 2006?eu am auzit la tv ca motoarele e4 care nu depasesc 2000cmc nu platesc taxa de mediu,chiar daca masina nu este noua..voi ce stiti???
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
cam asa stiam si eu dar...acum nu mai stiu la ce rezultat sa ajuns
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Joi, un nou miting de protest fata de taxa auto in Bucuresti
Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunarilor publice din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti a aprobat, luni, al doilea miting de protest fata de taxa auto pentru joi, 18 decembrie. Reprezentantii Comisiei au verificat documentatia depusa pentru organizarea acestui protest si au dat aviz favorabil, potrivit unui comunicat al Primariei Capitalei, remis, luni, Ziare.com. Mitingul se va desfasura intre orele 11:30-15:00. Protestatarii, in numar declarat de 800 de persoane, se vor aduna in Piata Victoriei (trotuarul de langa Muzeul Grigore Antipa) 12:00-13:00 pichet de protest. Intre 13:00 si 14:00 manifestantii vor face mars pietonal pe traseul Piata Victoriei-Calea Victoriei-Piata Natiunile Unite-Bulevardul Natiunile Unite-Parc Izvor (alveola). Deplasarea se va face numai pe banda intai de circulatie. Intre 14:30 si 15:00 se vor imbarca in microbuze, care numai in acest interval vor fi parcate pe Bulevardul Libertatii (intre Bulevardul Natiunile Unite si Splaiul Independentei). Sursa: Ziare.com |
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
data trecuta au facut burta mare gaborii... au oprit in drum spre Victoriei toate masinile cu nr rosii,de tzol si inmatriculate in alta tara decat in ro si le-au tinut o ora pe bara + amenzi ca la balamuc , dosare penale celora cu nr expirate . Dar nu considera o noutate japca practicata de politia romana , japca acoperita de legi scrise de ei pentru ei .
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
exista vreo institutie a statului asta la care pot afla 100% cum sta treaba..vreau sa`mi i`au o masina si trebuie sa stiu daca ma incadrez in bani sau nu.
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Mari sperante nu imi pun...asta nu e miting organizat de cei care vor sa demonstreze ci miting organizat de comunisti !!! nu ai voie cu masina ,te imbarcheaza in microbuz ca sa iti ia datele inainte ,primesti o linie desenata pe sosea unde ai voie sa faci pasi...cumva aminteste tare de ceausescu... )
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
vai de capul nostru,in loc sa`mi i`au o masina mai buna i`au una mai proasta ca tre sa`i dau partea lu tariceanu...
|
Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
l-as spanzura pe tariceanu asta...in fata la citroen
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:11. |
- Copyright 2026 4Tuning