![]() |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Cat despre partea a doua...nu stiu daca e valabil in toate cazurile.Curba de putere e pe o plaja de turatii foarte limitata la ambele, cred ca mai corect ar fi sa vorbim de cuplu.Or daca comparam diesel turbo cu benzinar aspirat si luam ca si comparatie un 330i cu un 330d, intr-adevar la diesel cuplul e mai mare, dar la benzinar plaja e de peste 2 ori mai mare.Daca mergem mai sus, 335d vs 335i (si la 335i turbinele practic dorm aproape, din cate stiu au cam 0.25-0.3 bar ) ... i-ul deci are cuplul maxim intre 1400 si 5500 rpm.Vorbeam si de RS6 care are cei 650Nm intre 1600 si 5500 sau 5600 rpm (sau erau 6000? ...nu mai stiu ). Intrebarea e: benzinarul bi-turbo cu ce il mai comparam?...ca inca diesel tri-turbo nu avem.Deci tot benzina are ceva exclusivist :) Dealtfel iata ca se pare ca nu dieselul e acel "future" pretins de unii, ci dimpotriva, viitorul pare a fi al motoarelor benzinare turbo mici si medii.BMW tocmai scoate acum o suita de motoare de toata frumusetea, unul dintre ele fiind de 1.8L si 278cp, cu un cuplu de cca 370Nm, daca retin bine.Impozit mult mai mic totodata.Nemtii in mod sigur vor aprecia acest tip de motoare, cu toate ca in general parcurg km multi pe an.Numai impozitul difere cu cca 350 de euro pe an intre benzina si diesel la aceeasi capacitate.Si din cate se aude diferenta asta va creste drastic cat de curand. |
Re: Benzina sau motorina ?
Speculatiile privind intentiile celor de la BMW de a lansa o unitate cu trei cilindri pe noua generatie a modelului Seria 1 se amplifica.
Recent s-a zvonit ca BMW a dus la bun sfarsit procesul de dezvoltare al unui motor de 1.8 litri supraalimentat. Se pare insa ca bavarezii au reusit sa puna la punct si un motor cu trei cilindri de 1.3 litri, supraalimentat. Ambele motoare vor fi regasite in curand pe viitoarele generatii ale modelelor Seria 1 si Seria 3. Surse neoficiale anticipeaza ca propulsorul de 1.3 litri supraalimentat va fi disponibil in trei variante de putere: una de 163 de cai, una de 201 cai si una de 241 de cai. De cealalta parte, motorul cu patru cilindri, de 1.8 litri, va fi capabil sa livreze puteri impresionante, de 273 respectiv 321 cai. Cifrele vehiculate si de publicatia britanica Sky sunt destul de "optimiste", drept pentru care ele nu vor ramane momentan decat la stadiul de zvonuri. |
Re: Benzina sau motorina ?
Si pun pariu ca nici unul din motoarele astea nu vor consuma mult.Si cat impozit vei plati pentru acel 1.3 de 241cp?Sau pentru cel de 1.8?Daca se va pune problema fiabilitatii, sunt convins ca BMW s-a gandit si la asta si ca motoarele vor fi destul de trainice.Oricum e destul de irelevant.Sistemul leasing e tot mai raspandit si castiga teren.Intre 2 si 4 ani garantie (in functie de km anuali parcursi ) dupa care valea cu ea...alta noua in loc.Nu isi mai ia nimeni masina cu gandul sa-l tina milionul de km, desi cum spun, sunt sigur ca si aceste motoare vor fi suficient de tehnologizate sa tina sute de mii de km.Si nu e dragut si interesant sa te lauzi cu un motor de 1.3 si 241cp, sau cu un 1.8 de 321cp?Si daca realitatea va confirma cca 70% din aceste zvonuri si tot e impresionant (si asta ar fi ceva destul de pesimist) :) .
|
Re: Benzina sau motorina ?
carutasu..impozit? hmm.. intrebarea trebuia pusa.. cat platim taxa de PI..ca daca e la fel ca la rx8 unde motorul e de 1.3 si noua ne trece 2.6 atunci pot sta linistiti cei de la bmw .. nu trebuie sa se sinchiseasca..insa daca nu vor fi probleme...bravo lor !
|
Re: Benzina sau motorina ?
Eu am auzit ca BMW o sa faca un motor de 1L pe benzina care va propulsa prima racheta pe Soare.Si bineinteles ca nu va avea nevoie de aer sa scoata cei 15000Cp necesari.
Si elaboreaza in secret in laboratoarele lor un 316 care va depasi viteza luminii si se va alimenta cu fire de par. |
Re: Benzina sau motorina ?
Despre fiabilitate, numai de bine...
COmentariul meu la articolul ăla era următorul: am intrat in era motoarelor de unică folosinţă, şi asta e soluţia perfectă pentru a asigura vânzări sporite de maşini noi în duna celor second, cu cât mai puţin durabile vor fi maşinile, cu atât mai restrânsă va fi piaţa second pentru ele la revânzare |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
P.S. astea sunt motoare aditionale doar pt. lansare, pentru restul zborului le foloseste pe alea de BMW. :P |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
cand rudolf diesel a proiectat motoru diesel la gandit sa functioneze cu aer comprimat si amoniac, nu a putut sa il faca cu amoniac si a folosit gaz lampant, dar tot cu aer comprimat. asadar un diesel aspirat NU FUNCTIONEAZA NORMAL, cum ar trebui el, asta e o parte din motivu pt care majoritatea (90 %) din ele sunt turbo. fa un calcul de presiune in camera de ardere sa vezi diferenta.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
LE: daca zici tu inseamna ca asa e ;) |
Re: Benzina sau motorina ?
da tu stii ca niciodata un diesel in a5a la 60 nu v-a scoate fum ? poti sa il calci tu cum vrei ...si cu tancu
|
Re: Benzina sau motorina ?
dieselu scoate fum doar daca e chipat sau nu primeste suficienta presiune (turbina sparta sau infundata, senzori defecti, segmenti distrusi sau pistoane deformate din cauza desteptilor).
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Daca e noua masina poate ca nu va scoate fum dar incearca un seat leon fr 1.9 tdi de 150 de cp....dai blana de la turatii mici din orice treapta vrei tu si porma ne spui si noua daca scoate fum :D. |
Re: Benzina sau motorina ?
UN dizal scoate fum din cauza motorinei ne arse. Chiar si la motoarele mai rasarite cand sunt reci si le dai talpa mai scot ceva fum. Idea este ca un dizal este mai usor de exploatat de conducatorii auto ( ca nu le poti spune soferi) care nu prea le au cu covrigu. Gen ai 80 in a 4-a, este cineva in fata ta, bagi a 5-a si te bagi in depasire cu un motor 1.6 90CP si te miri ca nu prea trage. Este si mai usor de plecat cu el de pe loc, etc.
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:35. |
- Copyright 2026 4Tuning