Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 12-03-09 21:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142724)
multumesc de raspunsuri.benzina e suficienta pt ca are un consum foarte mic.de la audi a4,audi 80 quattro si bmw 325 la acest vento de 55kw,diferenta de consum este imensa,in sensul ca vento are un consum de 5-6 l/100km.

e diesel?

ventto 12-03-09 21:13

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
nu.benzinar.55kw 75hp cod motor AAM.

bzsa 12-03-09 21:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142758)
nu.benzinar.55kw 75hp cod motor AAM.

sincer si eu am la fel dar tu esti singurual care zice ca are un astfel de consum numa daca nu te referi la consumul de afara

ventto 12-03-09 21:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sincer o am doar de 8 zile si e o medie consumul pe care l-am trecut aici,dar zilele astea fac plinul si revin cu detalii dupa 100 km facuti si in oras si in afara.

ncs_balauru 12-03-09 22:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri

vapix11 13-03-09 01:24

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142724)
multumesc de raspunsuri.benzina e suficienta pt ca are un consum foarte mic.de la audi a4,audi 80 quattro si bmw 325 la acest vento de 55kw,diferenta de consum este imensa,in sensul ca vento are un consum de 5-6 l/100km.

wow. Mi-as dori si eu la a mea sa am asa consum.
:?: Apropo de consum, am si eu o intrebare. Mie-mi scoate consum de 14-16 pe gaz Vento-ul, motor 1,8 AAM 55kw, 75CP, din ce am citit aici pe forum-uri ma numar printre cei care se plang de consum ridicat. Ce ar trebuii sa verific? ce problema ar putea avea? :???:
Tin sa precizez ca de 2 sapt (sofat zilnic 50-100km) nu-i apas pe acceleratie mai mult decat necesar, adik sofez pentru consum cat mai mic si tot nu reusesc sa-l scot sub 14/gaz si 12/benzina - oras.:cry:

:rolleyes2Multumesc pentru orice sugestii.

ventto 13-03-09 07:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
saptamana asta o sa va zic sigur ce medie imi iese dupa ce fac plinul si dupa 120 de km o sa alimentez din nou .va salut.

MaxX_82 13-03-09 10:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Acelasi motor AAM il am si eu, consumul in oras e undeva pe la 8,5-10 la mine (in CJ), pe afara e cam 9 daca nu trec de 120 km/h, ce e interesant e ca ori cum merg, turat sau nu tot atat imi ia. Am incercat sa merg cu el cu a 5-a in oras unde se poate( cam 60km/h), deci turatie f mica (retrogradam daca trebuia sa depasescsau sau sa accelerez) si parca tot asa consuma.
Consum mediu pe autostrada Germania-Romania la viteza de 130 km/h mers constant, 9,5-10 litri.

MaxX_82 13-03-09 10:49

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2143025)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri


Cam multe prize pe bara, are multe linii si pare cam incarcata, rotunda in comparatie cu liniile de la vento, nu se potriveste de nici o culoare cu masina zic eu.

bzsa 13-03-09 10:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
la fel si la mine ca si la Maxx consumul de oras pe undeva de 9-10
afara daca nu calc peste 100 mi-o iesit si 5,5 cun 90 constant

ulie.cozmi 13-03-09 18:27

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2143025)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri

mie unu nu prea imi place cum ii vine....mai bine vinde bara aia si mai pui ceva euroi si iti iei pt vento o bara fata de R32 da mult,mult mai bine;)...dar acuma faci cum vrei tu:)

ncs_balauru 13-03-09 21:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
AM DAT SPOILERUL JOS SI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA SA IAU CU TOTUL O ALTA BARA

ncs_balauru 13-03-09 21:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
IN LEGATURA CU CONSUMUL AM SI EU UN 1,8 ABS CARE CONSUMA IN ORAS 12 ALERGATA SI IN AFARA 7 SI CEVA APROAPE DE 8 ALERGATA + CA AM ROTI PE 15 SI MAI TRAGE SI DE ELE

vapix11 14-03-09 10:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
:???: deci eu chiar am o problema cu consumul :cry:
Nu stiti ce ar trebuii sa verific/schimb la motor, sau de ce imi trage atata combustibil? Ce are putea fi?
Cred ca o sa ma bag cu ea la un mecanic VW pentru o verificare completa. 8)

ps: mersi pentru raspunsuri.
ps2: pt. ncs_balauru: cred si eu ca sa iei alta bara ar da mai bine.

antonlupan 14-03-09 14:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
daca iti ia 14 in oras pe gaz e bun pt ca pe gaz ia mai mult....acum depinde de orash....mie imi ia cam 12 in oras cu 6-7 afara cu rotile de 16".....tin sa precizez ca in oras media de viteza nu depaseste 12-16 km/h(luat dupa computerul de bord....)


All times are GMT +2. The time now is 21:04.

- Copyright 2026 4Tuning