Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

Tibanu 26-02-09 14:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am inteles cum sta treaba in leg cu luminile alea,trebuiesc schimbate...
da in legatura cu toba,pe mine unu cat m-ar costa sa schimb sunetul evacuarii intr-unul grav asa,cum ziceti voi, avand in vedere ca nu am nimic schimbat la toba?ce anume sa-mi achizitionez?

ulie.cozmi 26-02-09 14:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
eu as schimba asa...Teava inox de 60+ cap-coada(fara catalizator,intermediara...asta in cazul in care ai pe cineva la itp k sa treci fara prob k no sa-ti mai iasa fumu' daca dai catalizatoru jos...dar cam tot acolo ajungi dak il iei jos sau nu,eu de asta nu l-am dat jos k nu prea avea rost),si o finala tot de inox cu 2 iesiri, urla grav iti zic eu...si pt cativa euroi iti poti lua si un flame kit:twisted::lol: hai bafta!:-P

bzsa 26-02-09 14:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by Tibanu (Post 2102241)
am inteles cum sta treaba in leg cu luminile alea,trebuiesc schimbate...
da in legatura cu toba,pe mine unu cat m-ar costa sa schimb sunetul evacuarii intr-unul grav asa,cum ziceti voi, avand in vedere ca nu am nimic schimbat la toba?ce anume sa-mi achizitionez?

parerea mea sa te duci la o firma care se ocupa cu montare modificare de evacuare
la noi in cluj sunt cam 3 firme de genu
pt ca altfel iti cumper o toba 150 de euro iti modifici intermediara,catalizator etc te costa mult mai mult

mali84 26-02-09 21:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Salutare fratilor am revenit pe foruml dupa luni de pauza:-). O intrebare intrebacioasa asa de inceput am la voi: in cazut in care se rupe cureaua de distributie la Vento motor 1.8 benzina ,75 cp se intampa ceva cu motorul? E o problema mare sau doar o inlocuiesc si totul revine la normal?

mali84 26-02-09 21:17

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Am avut ceva probleme cu masina in zilelle trecute.Prin gropi se toto auzea o bataie la roata din spate de pe dreapta. ce sa fie? punte adin spate e prinsa de caroserie cu 3 suruburi dintre care doar 2 mai existau unul find rupt,unul strans bine iar al 3-lea destrans iar cel starns bine a acarpat putin tabla incercand sa se smulga. Imaginativa in ce se mai tinea roata :sad: ......
Am taiat tabla pe interior sunb bancheta exact de-a supra suruburilor, am gaurit piulita care e sudata de tabla iar cu burghiul am ascos bucatica aia de surub rupta si asa m reusit sa inlocuiesc surubul. Putin mai dificil dar am reusit!:D

mali84 26-02-09 21:21

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Ca intr-o relatie...la inceput toate frumoase..:D dupa care apar problemele. Cand am vrut sa aerisesc franele ce sa constata k neamtu (taticul ei) s-a asigurat k nimeni nu ii fura jantele:oops: si a pus la fiecare roata un prezon antifurt si ce e si mai grav k nu am mai pus si cheia in masina:sad:
Am fost pe la toate serviciurile si ..din parti... asa k am ramas yo sa rezolv problema cu sudura si putina imaginatie am improvizat o cheie care cu greu a mers:D.
Misiune indeplinita:D:D:D

mali84 26-02-09 21:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Scuzati-mi greselile de ortografie din celelalte postari:-).Am reparato anu trecut asa pe fuga de rugina pe la aripi si putin pe portiere k sa pot ajunge cu ea la RAR pt ca "omul" meu care mi-a aranjat intrarea a vrut sa nu vada rugina pe ea si asa a si fost atunci. Acum e putin diferit,dupa atatea ploi si umezeala a aparut si rugina,pete,puncte dar se vede plus k locurile reparate atunci pe fuga le-am vopsit cu un spray putin mai deschis la culoare. Ma gandeam sa o vopsesc dar nu inainte de a schimba aripile k sunt cam cam...
Ma intreb oare cat m-ar costa 2 aripi noi sau cel putin in stare buna??? Dak stie cineva ii raman recunoscator:D

bzsa 26-02-09 21:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by mali84 (Post 2103295)
Salutare fratilor am revenit pe foruml dupa luni de pauza:-). O intrebare intrebacioasa asa de inceput am la voi: in cazut in care se rupe cureaua de distributie la Vento motor 1.8 benzina ,75 cp se intampa ceva cu motorul? E o problema mare sau doar o inlocuiesc si totul revine la normal?

nasol,potisa comanzi pe langa curea ,si supape si poate piston dar asta nu e sigur

ncs_balauru 26-02-09 22:54

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Tibanu in legatura cu toba am eu una REMUS cu doua evacuari care am avuto pe o fosta masina

MaxX_82 27-02-09 09:40

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 2103426)
nasol,potisa comanzi pe langa curea ,si supape si poate piston dar asta nu e sigur

Din cate stiu la motoarele de 75 de cai AAM, chiar daca se rupe cureaua de distributie nu se intampla nimic cu supapele, este singurul model la care nu apare problema asta (avantajul unui motor vechi); informatia am culeso de pe net si de la un mecanic, nu am avut experiente asemanatoare.

bzsa 27-02-09 10:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 2104368)
Din cate stiu la motoarele de 75 de cai AAM, chiar daca se rupe cureaua de distributie nu se intampla nimic cu supapele, este singurul model la care nu apare problema asta (avantajul unui motor vechi); informatia am culeso de pe net si de la un mecanic, nu am avut experiente asemanatoare.

da posibil,eu ziceam in general dar oricum ideea e cand desfaci motorul atunci vezi care e situatia si numai dupa aia te apuci de cumparat piese

ulie.cozmi 27-02-09 14:20

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
mda am auzit si eu despre motoarele astea pe benzina k nu prea au defecte daca se rupe cureaua...dar oricum mai bine schimbo pt orice eventualitate!! aripi noi am luat eu la 1mil jumate/buc NOI NOUTE (cam asa k nu mai tin exact minte) te duci la un mag de piese auto si le comanzi..in cateva zile sunt venite:D
Bafta!!

antonlupan 27-02-09 18:22

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2103662)
Tibanu in legatura cu toba am eu una REMUS cu doua evacuari care am avuto pe o fosta masina

adica care merge pe vento fara alte modificari?ma gandesc ca vb de finala.....as fii interesat daca e de vanzare....

ncs_balauru 27-02-09 22:00

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
da e de vanzare ,toba a fost pusa pe o raposata super nova dea mea acum trebue sa o modifici si u la teava sar putea doar sa ii tai teava mai scurta si sa mearga la fix o sa pun poze cu ea

antonlupan 28-02-09 07:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2106292)
da e de vanzare ,toba a fost pusa pe o raposata super nova dea mea acum trebue sa o modifici si u la teava sar putea doar sa ii tai teava mai scurta si sa mearga la fix o sa pun poze cu ea

pune te rog ceva poze si da un pretz....mersi


All times are GMT +2. The time now is 06:16.

- Copyright 2026 4Tuning