Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Satu Mare (https://forum.4tuning.ro/195-satu.html)
-   -   discutii Satu Mare (https://forum.4tuning.ro/195-satu/14363-discutii-satu.html)

floryn bmw 15-06-12 22:41

Re: discutii Satu Mare
 
frumos samby akolo ce fain suna ursu :)

ratcatalin16 16-06-12 18:41

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by floryn bmw (Post 5067416)

sa-mi fie rusine,candva am lucrat si eu la atelier,in spate la aurora...pacat ca sa ales prafu!rusine pentru faptu ca n-am vreme...

szambi77 18-06-12 08:28

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by floryn bmw (Post 5067417)
frumos samby akolo ce fain suna ursu :)

M3-ul primul model de 2.0 in 4 pistoane, in jur de 200 cai.

szambi77 30-06-12 22:48

Re: discutii Satu Mare
 
w w w . fuelboys . ro

RED DEVIL 03-07-12 20:31

Re: discutii Satu Mare
 
Buna mai stie cineva ce se intimpla cu taxa auto ???Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii REALE!!!!!!!!:D

e30_lmv 07-07-12 15:15

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by RED DEVIL (Post 5089065)
Buna mai stie cineva ce se intimpla cu taxa auto ???Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii REALE!!!!!!!!:D

Cel mai bine te poti informa ori la finante ori la biroul inmatriculari al politiei judetene sau un avocat..... SPOR!

franz34sm 11-07-12 20:25

Re: discutii Satu Mare
 
a-mi vind masina. bmw 318 ti compact, 140 de cai, klima, scaune piele, geamuri -trapa -oglinzi - toate electrice, schimbator automat, 8 roti de aluminiu -de iarna- de vara, verificare noua, CU NUMERE DE AUSTRIA. pret 2300 de euro. pe cine-l intereseaza, l-as din pret :) da numa pe cine-l intereseaza serios.

szambi77 12-07-12 10:53

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5099240)
a-mi vind masina. bmw 318 ti compact, 140 de cai, klima, scaune piele, geamuri -trapa -oglinzi - toate electrice, schimbator automat, 8 roti de aluminiu -de iarna- de vara, verificare noua, CU NUMERE DE AUSTRIA. pret 2300 de euro. pe cine-l intereseaza, l-as din pret :) da numa pe cine-l intereseaza serios.

Eu zic sa postezi si cuantumul taxei de inmatriculare ca la pretul afisat de tine aproape gasesti inmatriculata...

franz34sm 12-07-12 14:19

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5099861)
Eu zic sa postezi si cuantumul taxei de inmatriculare ca la pretul afisat de tine aproape gasesti inmatriculata...

Pai masina ca a mea gasesti si cu 500 de euro normal. Numa ca nu in starea asta. Defapt am si cerut eu mult pe ea, da nu conteaza ca las din pret. Poate se afla cineva care-i obsedat de Bmw-uri si cine stie.

franz34sm 14-07-12 19:26

Re: discutii Satu Mare
 
FESTIVAL :) Am vindut masina cu 1200 de euro :) Amu ma gindesc ce alta masina sa-mi i-au. Ceva dizel cu motor mic si cai putere putina, pt ca sa fie mai rentabil si la asigurare si la consum. Ce ziceti ? Ceva pareri ? Asa pina la 2500 sau max 3000 de euro. Am gasit un Renault Clio din 2002 motor 1,5 dci cu 65 de cai. Problema e ca aripile pe fata si lateral in spate - sint din plastic. Capota si usa portbagajului sint din fier, adica din metal. Asa ceva n-am vazut in viata mea, si asta ma cam enerveaza. Apoi mio mai zis mecanicu, sa nu ma bag la masini din astea cum ar fi : Peugeot, Renault, Citroen, Fiat, Lancia, si cacaturi din astea - cica-s cu probleme. Poate ma lamuriti voi ce si cum. Care-s mai fiabile si mai rezistente.

ratcatalin16 15-07-12 19:02

Re: discutii Satu Mare
 
:oops: pai daca ala e cu aripi de plastic mai e varianta foaie de tigara de la noi,logan dci de 1,5...:D
totusi cred ca mecanicu nu te-a sfatuit rau!bafta la alegere!
...si de ce nu faci un upgrade la ce ai avut,cu motorizare diezel ;)

szambi77 18-07-12 08:52

Re: discutii Satu Mare
 
Toate masinile sunt bune daca sunt intretinute corespunzator si nu reparate pe la tot felul de mecanici de cartier cu sarma si cleste. Bine-nteles, unele sunt mai slabe din fabricatie si altele sunt mai fiabile dar un lucru e cert : un lucru bun costa ! daca vrei masina mica, fiabila si economica, model relativ mai nou si la bani putini eu te sfatuiesc sa-ti iei un VW Polo cu motor Diesel dar nu sunt de neglijat nici alte modele si marci doar sa te uiti bine la ea cand o cumperi.

franz34sm 18-07-12 19:14

Re: discutii Satu Mare
 
Bineeee maaaaa :) Mi-am luat NISAN ALMERA din 96-97, motor 2000 diesel cu 75 de cai. Asta cred ca n-are turbo. Cu atit mai bine. Am dat pe ea 1700 de euro. Mi-am vindut Bmw-u cu 1200 de euro la ceva romani mai tineri aici in Austria. Deci amu am NISAN si maine o inmatriculez. Motoru e uscat si asta conteaza pt mine, plus ca si schimbatoru e bun, adica schimba fain, ambreaj nou. Masina are 4 usi - un fel de combi. Abia astept sa vad cit consuma. Ca Bmw-u mi-a consumat si 14 in oras. La NISAN in cartea masinii scrie asa : afara 5,1 , amestecat 6,1 , oras 7,9 - 8 . Cine stie, poate scot eu ceva consum mai mic cu el :) Abia astept sa o conduc. pppfaaaa mi-am luat japoneza :) Gata cu marcile nemtesti. M-am saturat de ele. Amu m-am pus pe japoneze :) Festival :)

ratcatalin16 18-07-12 22:10

Re: discutii Satu Mare
 
+1 szambi 77,in ce priveste intretinerea si mecanicii de la bloc ca sa nu zic mai mult,dar el are avantajul ca acolo mai sunt si oameni seriosi care chiar intretin masinile!vorba aia,cumperi un pantof scump ca sa faci economie...
feri,si tu ai avut o masina,meserie..,succes cu japoneza!

franz34sm 18-07-12 22:35

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by ratcatalin16 (Post 5107343)
+1 szambi 77,in ce priveste intretinerea si mecanicii de la bloc ca sa nu zic mai mult,dar el are avantajul ca acolo mai sunt si oameni seriosi care chiar intretin masinile!vorba aia,cumperi un pantof scump ca sa faci economie...
feri,si tu ai avut o masina,meserie..,succes cu japoneza!

Mersi. :) Bine zice Szambi 77 - orice marca de masina numa sa fie bine intretinuta. Sa fie motoru uscat, schimbatorul si ambreaju sa fie bune, si normal sa nu fie lovita. Astazi nu mai conteaza marca masinii. Pt ca daca ar exista o marca de masina buna ? Atunci si-ar lua toata lumea numai marca respectiva.

szambi77 19-07-12 09:05

Re: discutii Satu Mare
 
Nissan-ul e bun :clap: Sa-l stapanesti sanatos !

franz34sm 19-07-12 19:50

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5107656)
Nissan-ul e bun :clap: Sa-l stapanesti sanatos !

Mersi. Azi am inmatriculato si deja i-am facut si schimb de ulei si filtre. A-mi face placere sa circul cu dieselu asta ca consuma putin. Da cu Bmw-u ala nu-mi prea facea placere sa ma plimb pt ca consuma mult. Si nici masini cu cutie automata nu-mi mai trebe in viata mea.

szambi77 20-07-12 10:09

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5108283)
Mersi. Azi am inmatriculato si deja i-am facut si schimb de ulei si filtre. A-mi face placere sa circul cu dieselu asta ca consuma putin. Da cu Bmw-u ala nu-mi prea facea placere sa ma plimb pt ca consuma mult. Si nici masini cu cutie automata nu-mi mai trebe in viata mea.

Schimba-ti si distributia cu toate anexele + curelele daca vrei sa nu ai vre-o surpriza neplacuta. Asa stii ca sunt noi lei vei schimba iar dupa x km.

franz34sm 20-07-12 20:43

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5108770)
Schimba-ti si distributia cu toate anexele + curelele daca vrei sa nu ai vre-o surpriza neplacuta. Asa stii ca sunt noi lei vei schimba iar dupa x km.

O sa le schimb cind merg in Romania, inainte de sarbatori. Pt ca la astia nu schimb decit uleiu. Si asa - cind am fost sa schimb uleiu m-am certat cu turcii astia sau sarbi or ce or fii, in loc sa-mi puna ulei in motor pina la limita maxima, mi-au pus pina la limita minima. Cacati. Daca nu stateam linga ei ma furau. Si astia fura exact ca romanii. Nici macar nu stiu ce ulei mi-au bagat in motor. Mio zis ei ceva nume de care n-am auzit in viata mea. Da nu-i bai ca data viitoare eu cumpar uleiu ( castrol sintetic ) o sa bag. Oi schimba curelele de distributie si restu cele, pt ca vreau sa pastrez masina asta, ca-mi place. Cu toate ca-i puturoasa. De ce a-mi place ? Pt ca are frine si servo directie mai bune decit Bmw-u pe care l-am avut.

roky28 27-07-12 21:47

Re: discutii Satu Mare
 
stiti careva niste suspensii reglabile pentru bmw pisica sau pe cineva care aduce aici la satu mare?

szambi77 17-08-12 11:09

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by roky28 (Post 5118052)
stiti careva niste suspensii reglabile pentru bmw pisica sau pe cineva care aduce aici la satu mare?

Da, dar de ce intrebi ?

roky28 18-08-12 13:21

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5141098)
Da, dar de ce intrebi ?

vreau sa cumpar si prefer sa le vad inainte

franz34sm 18-08-12 20:31

Re: discutii Satu Mare
 
Stie careva daca Nisanu asta al meu are distributia pe lant, sau e pe curea ? Ca eu habar nu am. E din 96-97 diesel, 75 de cai, motor 1974 cu cubi. Nisan Almera.

SM 88 VOX 23-08-12 12:08

Re: discutii Satu Mare
 
Cod motor CD20.

Eu vad ca e pe curea distributia la masina dar pentru a fi sigur ai nevoie de un program original dedicat pentru nissan si seria sasiu.

Sau doar desfaci si te uiti :).

franz34sm 26-08-12 14:31

Re: discutii Satu Mare
 
Am o intrebare interesanta. Stie careva o masina pe benzina, care sa consume putin, si sa si fuga tare ( poate sa aiba si turbo ). Si masina sa fie si ieftina ? Eu stiu ca benzinarele is sugatoare de combustibil, de aia mi-am luat diesel, pt ca consuma putin. Dar poate totusi aflu ca exista si benzinara care consuma si putin dar si fuge. Deci nu e puturoasa ca un Golf de exemplu cu 75 de cai. Ceva mai agera, rapida, si sa nu fie motoru prea mare, asa pina la 1800 cm cubi. M-am uitat pe net la masinile pe benzina, dar alea care consuma putin sint motoarele de pina la 1,4 l. Problema la alea e ca n-au cai putere si pe autoban la 140 cam urla motoru. Iar motoarele mai mari, consuma. Sau poate ca nu exista asa ceva ( benzinar care si consuma putin dar si fuge tare, si sa fie si ieftin ). :) Daca nu exista asa ceva, atunci raman la diesel. :)

franz34sm 26-08-12 18:00

Re: discutii Satu Mare
 
Aloooo Romaniaa. Asa ceva a-ti vazut ? Magneti care reduce consumul.
https://www.youtube.com/watch?v=JvA0cgfYxbU
Haaaa ? Ce ziceti ? Are cineva montat asa ceva ? Merita sa cumpar ?

szambi77 27-08-12 09:28

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5152010)
Am o intrebare interesanta. Stie careva o masina pe benzina, care sa consume putin, si sa si fuga tare ( poate sa aiba si turbo ). Si masina sa fie si ieftina ? Eu stiu ca benzinarele is sugatoare de combustibil, de aia mi-am luat diesel, pt ca consuma putin. Dar poate totusi aflu ca exista si benzinara care consuma si putin dar si fuge. Deci nu e puturoasa ca un Golf de exemplu cu 75 de cai. Ceva mai agera, rapida, si sa nu fie motoru prea mare, asa pina la 1800 cm cubi. M-am uitat pe net la masinile pe benzina, dar alea care consuma putin sint motoarele de pina la 1,4 l. Problema la alea e ca n-au cai putere si pe autoban la 140 cam urla motoru. Iar motoarele mai mari, consuma. Sau poate ca nu exista asa ceva ( benzinar care si consuma putin dar si fuge tare, si sa fie si ieftin ). :) Daca nu exista asa ceva, atunci raman la diesel. :)

Eu zic sa te uiti dupa un Golf 4 GTI (1.800 cmc. turbo). Ii dai o resoftare si fuge bine iar la drum lung nu papa mult. Sa nu te astepti la consumuri de diesel dar nici nu papa mai mult decat un 1,6 stock pe care trebuie sa-l calci, amaratul, sa poti avansa...

franz34sm 27-08-12 11:11

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5152793)
Eu zic sa te uiti dupa un Golf 4 GTI (1.800 cmc. turbo). Ii dai o resoftare si fuge bine iar la drum lung nu papa mult. Sa nu te astepti la consumuri de diesel dar nici nu papa mai mult decat un 1,6 stock pe care trebuie sa-l calci, amaratul, sa poti avansa...

Am gasit modelul asta de GTI turbo cu 20 valve, 150 de cai. Consum - 6,1 afara si 10,6 oras. E din '98 cu 230 de mii de km. Costa 4000 de euro :( :( Atatia bani nu am. E prea mult. :( Se pare ca raman eu la dieselu meu.

szambi77 28-08-12 08:06

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5152947)
Am gasit modelul asta de GTI turbo cu 20 valve, 150 de cai. Consum - 6,1 afara si 10,6 oras. E din '98 cu 230 de mii de km. Costa 4000 de euro :( :( Atatia bani nu am. E prea mult. :( Se pare ca raman eu la dieselu meu.

Atunci ia-ti un G4 Diesel 1,9 de 101 cai si il resoftezi ;)

quick_silver2 28-08-12 08:28

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5154001)
Atunci ia-ti un G4 Diesel 1,9 de 101 cai si il resoftezi ;)

sau cel de 131cp ;)

franz34sm 28-08-12 10:52

Re: discutii Satu Mare
 
Raman eu la dieselu meu japonez :(

ErdVento 06-09-12 19:39

Re: discutii Satu Mare
 
Buna,
am nevoie de parerile voastre si sper sa ma puteti ajuta!
Vreau sa cumpar un kit xenon pentru masina mea,am nevoie de un sistem H4 bixenon........vreau sa cer parerea voastra:
-De unde sa cumpar? (din oras)
-La ce service sa ma duc sa monteze? (din oras)
-Ce culoare de lumina imi recomandati?
mersi anticipat!

W35T 06-09-12 20:02

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 5165280)
Buna,
am nevoie de parerile voastre si sper sa ma puteti ajuta!
Vreau sa cumpar un kit xenon pentru masina mea,am nevoie de un sistem H4 bixenon........vreau sa cer parerea voastra:
-De unde sa cumpar? (din oras)
-La ce service sa ma duc sa monteze? (din oras)
-Ce culoare de lumina imi recomandati?
mersi anticipat!

Salut !
In primul rand pe ce masina va fi montat ca sa stiu daca ai nevoie de adaptor la mufe!
Service nu este neaparat fiindca orice furnizor da garantie un an pe becuri si balasturi. (Nu e greu deloc sa montezi).
Intensitatea luminii cea mai des folosita si recomandata este cea de 6000K (alb spre albastru putin) dar asta depinde si de far in sensul ca ai sau nu lupa !

Iti pot aduce eu H4 - Bixenon cu drosere (balast-uri) SLIM la 250 Lei + transport daca te intereseaza !

ErdVento 06-09-12 21:45

Re: discutii Satu Mare
 
Masina e un vw vento cu faruri fara lupa.Am nevoie de adaptor la mufe?
Pentru 250ron ce marca e kitul,are garantie?
Care sunt diferentele dintre balasturile slim si cele normale inafara de dimensiune:P,care ii mai bun?

W35T 09-09-12 10:20

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 5165429)
Masina e un vw vento cu faruri fara lupa.Am nevoie de adaptor la mufe?
Pentru 250ron ce marca e kitul,are garantie?
Care sunt diferentele dintre balasturile slim si cele normale inafara de dimensiune:P,care ii mai bun?

Pentru faruri normale cu o singura camera nu ai nevoie de alt tip de adaptor pentru mufe.

Kit-ul este marca NSC produs sub licenta Phillips !
Garantia depinde de drosere, mai exact daca alegi drosere slim garantia este de 6 luni iar pentru droserele mari 1 an !
Diferenta intre drosere fiind marimea iar cele mari sunt mai bune si cu o durata mai lunga de viata.

Un lucru este de precizat, daca cumva te opreste politia orice kit xenon ca sa fie legal farul ar trebui sa aiba lupa, reglaj automat si spalator de faruri.

Bafta !

valentin.nemtanu 17-09-12 17:01

Re: discutii Satu Mare
 
felicitari lui Tudor Teusan pentru ca de 2 ani este cel mai bun la indemanare la concursul international Riders Somes- Oas !

szambi77 17-09-12 19:57

Re: discutii Satu Mare
 
Felicitari si din partea mea ! Cred ca si benzina de 100 l-a ajutat o leaca ;)

valentin.nemtanu 18-09-12 06:52

Re: discutii Satu Mare
 
2 Attachment(s)
etapa 5 a CNIA 23 sept Buzau

tuddor.tsn10 18-09-12 20:25

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by valentin.nemtanu (Post 5177138)
felicitari lui Tudor Teusan pentru ca de 2 ani este cel mai bun la indemanare la concursul international Riders Somes- Oas !

Va multumesc frumos domnu Vali. SI eu va felicit pt locurile obtinute si sper sa ne revedem si la anu', daca nu ajung cumva mai repede prin Braila la un concurs de Indemanare.


Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 5177372)
Felicitari si din partea mea ! Cred ca si benzina de 100 l-a ajutat o leaca ;)

Mersi Szambi. Ai dreptate, se simte de fiecare data cum creste sprint-ul masinii cand folosesc MaxxMotion-u.;)

szambi77 18-09-12 21:44

Re: discutii Satu Mare
 
Quote:

Originally Posted by tuddor.tsn10 (Post 5178718)
Mersi Szambi. Ai dreptate, se simte de fiecare data cum creste sprint-ul masinii cand folosesc MaxxMotion-u.;)

Incearca si cu OMV 100. La Tico tre' sa se simta foarte bine ;) Sau aamesteca-le. Trebuie facute niste experimente...


All times are GMT +2. The time now is 09:31.

- Copyright 2026 4Tuning