![]() |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Deci imi trebuie categoria H ca sa pot sa conduc o Honda nu?
Ce scoala din bucuresti ma poate invata si pe mine sa conduc o japoneza! I mean it!!! |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
Poate probleme puneau ursuletii (>170 cp - brutal in derapaje), poate primul Audi TT (sasiu prost), de la Honda poate S2000 (brutala in derapaje), etc. dar daca nu te simti in stare sa-ti iei ceva sportiv sau prost, nu-ti lua. Hondele in general se conduc foarte usor, cam ca orice masina japoneza. |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
In GranTurismo , ala fiind SINGURUL simulator de curse care duce spre real cand intrai la constructorul Honda scria cam asa : "you must drive it very hard to get maximum performance" N-am inteles atunci exact ce vrea sa zica dar m-am prins cand mi-am luat Honda in realitate.In teorie cu multe masini ar trebui procedat asa dar nu toate si rezista. Ca sa mergi prin oras cu 59km/h trebuie doar permis cat. B
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Inseamna ca a tinut-o mai mult de mobila... :lol:
Creste gaini in ea sau ce ii face? |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
Volksvagin-ul nu fugea tare, dar avea fotolii in fata. Asta nu are fotolii in fata, dar fuge tare! Si are si multe luminite inauntru si multe butonase! :rolleyes2 P.S.: Tare sunt curios sa vad o poza cu tine... :lol: |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Amu eu inteleg ca masinile astea noi germane sint beton, rau de tot : Bmw-uri si Mertanuri SLK si AMG , etc. Da le-oi vedea eu peste vreo 15 ani cum or mai fi. Am vazut eu pe multi cu masinile lor germane noi, ca dupa ce ies din garantie, asa dupa vreo 5 sau 7 ani vechime, deja apar probleme. Si majoritatea problemelor apar din cauza electronicii. Masina firmei un Mercedes nu stiu de care, ca nu m-am uitat in talon sa vad ce si cum, ca nu ma intereseaza, si vreau sa spun ca, eu si un coleg, am dus masina la un atelier, si ia explicat colegu meu la mecanic ca, cind ii dai gaz mai tare, se opreste motorul, si asta face de fiecare data. Stiti ce a zis mecanicu austriac ? Ca-i problema electronica. Cam asta inseamna sa ai masina noua. Au prea multa electronica, sa fie cit mai complicat. De aia nu-mi trebe masina noua. Eu la salaru meu, imi permit sa-mi iau masina noua in lising sau rate, platesc 100-150 de euro pe luna si gata, am masina noua. Pt ce ? Sa ma dau smecher ? Cind se strica o masina mai veche, reparatia nu costa mult. Da cind se strica una noua, te tii de cap si-l injuri pe ala de sus, de parca el ar fi de vina. Masina noua - il duci la atelier, si din cauza ca are prea multa electronica, nici testeru nu-i mai da de cap ce ar putea avea masina. Stiti ce am observat eu ? Inainte sa-mi iau Civicu, am vrut sa-mi iau o masina germana, si oricite masini germane am incercat, toate erau neingrijite, da japonezele erau toate ingrijite. Asta cum va explicati ? Mie-mi plac masinile germane, numa germanele nu ma plac pe mine, asta inseamna ca n-am noroc la ele. Pe cind japonezele nu prea imi plac, da alea ma plac pe mine, nu ma lasa balta, nu fac figuri, etc. Asa-s si cu femeile, cind imi place de una, la aia nu-i place de mine. Cind la una ii place de mine, mie nu-mi place de ea. Totu-i pe invers. Japonezii au facut totdeauna masini tapene si fiabile. Nemtii si ei, mai demult. Da astea noi, numa fiabile nu sint. Plini is atelierele de Bmw-uri, Vw-uri, Opel-uri. De franceze sa nu mai vorbesc.
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Franz....esti sarea si piperul aici.
Amu , ca ai incercat CIvic, te poti orienta si catre Accord. Sa vezi ce fotolii superbe are in fata, si e printre cele mai fiabile masini construite in ultima vreme.... |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
720.000 de masini marca BMW au fost chemate pentru verificari din cauza unei probleme la sistemul electric ce ar putea duce la calarea motorului.
Peste 700.000 de automobile BMW chemate pentru verificari Principalele modele afectate sunt Seria 1, produse in perioada 2008-2012, Seria 3 si Z4, produse in 2009-2011. Compania germana a chemat pentru verificari 505.000 automobile din Statele Unite, 65.000 din Canada, 100.000 din Japonia si 50.00 de autovehicule din Africa de Sud. Asta da. Se face Firma Bmw de rusine. Am spus eu ca masinile astea noi is complicate din cauza ca are prea multa electronica. Colegu meu cu Renaultu 1,5 dci, din 2004, a mers la reprezentanta Renault, pt ca are ceva probleme la electronica. Bine mia zis mecanicu ca, masinile franceze sint slabe sica au multe probleme la electronica. Cine ride la urma, haaa ? Cine ? Deci de masini franceze si germane, am auzit si citit ca, sint problematice la partea electronica. Da la japoneze inca n-am auzit. Deci, concluzia ..... Japaniiz is the best. :D :D :D |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Tu ai citit macar ce ai scris? Nici macar nu se intampla in Europa... :rolleyes2
|
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
VW vs. Honda
G60(160CP) e facut praf de B18C(200CP) de pe Integra; 2.0L 16V ABF(150CP) e jupuit de F20C(250CP) de pe S2000; R32(250CP) e mancat de C32B(290CP) de pe NSX. Cand treci de la o Dacie la o masina Nemteasca simti diferenta si te bucuri, tot lafel de mult te vei bucura atunci cand pui mana pe o Japoneza. Sa nu mai vorbesc de fiabilitate... La stilul meu de mers daca nu aveam Civic faramam 3 Golfuri pana acum. Honda The Power Of Dreams ! |
Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane
Quote:
Si Honda de 160 de cai e facuta praf de 328 de 193 de cai! Si S2000 de 240 de cai e facut praf de M3 de 286 de cai! Ideea era ca e normal ca o masina cu o putere mai mare sa mearga mai repede decat o masina cu o putere mai mica. Eu sunt singurul de aici care crede ca argumentul lui e invalid?? :rolleyes2 |
| All times are GMT +2. The time now is 11:37. |
- Copyright 2026 4Tuning