Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

fasso 31-03-09 22:53

Re: Benzina sau motorina ?
 
apache, oare ti-am zis ca ador chestia asta la tine : "Singurul lucru pe care il regret este ca am pierdut multi ani din viata incercand diferite gadgeturi nemtesti pana sa ajung la Honda" ??? :D:D:D

DarkJEDI 01-04-09 00:53

Re: Benzina sau motorina ?
 
ca sa nu se mai certe lumea aici expun urmatoarele:
-dieselu are avantaje in urmatoarele circumstante:
1) masina sa aibe cel putin 1200 kg
2) majoritatea timpului te plimbi lejer
3) faci multi km
4) vrei as nu consumi prea mult combustibil
5) nu te gandesti sa duci masina la modificari extreme

-dieselu nu poate produce ff multa putere din urmatoarele considerente.
1) o masina pe benzina produce puterea prin temperatura foart mare si exista materiale care sa reziste la temperaturi f mari. dieselu produce puterea prin forta de impingere f mare,dar nu exista materiale decat pentru un anumit nivel al fortei , peste se rup.
2) motoarele pe benzina se pot tura mult, avand piesele usoare. la disel ca reziste trebuie materiale grele si cu cat scoti putere mai multa , cu atat trebuie sa fie mai solide materialele. chestia asta restrictioneaza motoru din a se tura, daia diesele forjate des zdrangane.
3) nu exista cutii de viteze sa reziste la motoare diesel puternice. se rup imediat, deci pana nu se vor folosi materiale mult mi rezistente in motoare , dieslurile nu le vezi decat in voata cotidiana.

apache 01-04-09 09:32

Re: Benzina sau motorina ?
 
darkjedi ..unele afirmatii nu sunt chiar corecte..

un diesel zdrangane dupa 100.000 de km si daca s-a mers cu el numai la relanti...

si nu exista cutii de vitese sa reziste la motoare diesel puternice? cum? cele de pe camioane nu-s destul de puternice?

dolb 01-04-09 09:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
cate trepte au cutiile de la camioane? asa ca fapt divers....? eu stiu ca au 14 trepte de viteza, poate de-aia sunt asa rezistente

apache 01-04-09 10:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
da,sunt cutii cu nspe mii de viteze dar sunt si cutii normale cu 5 viteze. Camioanele facute la noi in tara au 5 viteze toate...si rezista..mai degraba le cedeaza directia & altele decat cutia

DarkJEDI 01-04-09 10:24

Re: Benzina sau motorina ?
 
comparativ cu dimensiunea ansamblului camioanale au putere mica,iar despre cutii e ca unele au cutie in 6,7,8 viteze si reductor , iar altele au 12-14 viteze in cutie.
si iti zic eu ca nu zdrangane nici un diesel cu care sa mers normal. poate sa aiba si 500k km

stratus 01-04-09 10:29

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 2196222)
Foarte corecta observatia! Am avut eu 3.0% in mai multe randuri pentru 160 km (vara, drum in aliniament, 2 persoane, fara bagaje, fara vant, conditii bune de trafic, 3,5 bar, masina fara balast, etc). As pune si poze, dar nu ma mai obosesc sa ma contrazic cu toti astia cu GTI si 20% consum urban. Daca as pleca de la marginea Bucurestiului numai pe drumuri nationale si autostrazi pot scoate (pe pariu!) 2,8 l/100 km cu masina din semnatura.

:D imi vine sa rad cand vad ce incearca sa sustina unii( 3l/100km sau 2,8l/100km)banuiesc ca e un golf IV 1.9tdi in cazul acesta as fi curios ce consum este dat de producator pt aceasta masina?iar daca reiese ca acel consum dat de producator este mai mare decat cel sustinut de tine e clar ca acei ingineri de la vw sunt dobitoci iar cei care sunt responsabili cu promovarea modelului respectiv sunt idioti sa nu faca reclama la acel consum!:D
eu cred ca este destul de clar pt toata lumea ca este f. greu de atins consumul dat de producator in viata REALA si asta se vede ca si rezultate la testele efectuate cu orice model egal benzina egal diesel. spunea dolb ca a vazut CONSUM REAL de 2,5l/100km pe CB :D dolb eu iti arat si de 1,7l/100km pe CB dar asta nu inseamna ca acel consum este CONSUMUL MEDIU!!! este consumul instantaneu la momentul respectiv!!!. la masina mea achizitionata de noua unic proprietar si sofer:D (1.6L diesel 115 cp) consumul mixt dat de produc este de 4,7l/100km REAL este de 5,7l/100km consum pe care il arata si CB verificat CB pe primii 5000 km prin "colectarea" bonurilor de motorina si facand un calcul aritmetic simplu. cei care incearca sa sustina consumuri REALE de genul sub 4l/100km ar fi cazul sa se trezeasca la realitate.

daca toti faceti atatea calcule de rentabilitate dar datele problemei nu sunt aceleasi hai sa vorbim de un caz concret
ACEIASI ECHIPARE DIFERA DOAR MOTORIZARILE modele noi ambele

ceed 1.6 benzina 122cp 11957 E cu tva 6.4L/100km
ceed 1.6 diesel 115cp 13057 E cu tva 4.7L/100km
revizii la ambele la fiecare 20.000km parcursi

revizie pt benzina 520 ron iar diesel 620 ron

1L motorina3.5 ron 1L benzina 3.2ron

am sa rog pe cineva sa faca niste calcule pt ca eu nu am chef si sa vedem la ce concluzie se ajunge din punct de vedere al rentabilitatii si in cat timp se amortizeaza investitia in diesel
am ales diesel ul pt ca in cazul meu este mai economic deoarece fac peste 30.000km pe an mai precis in 5 luni am peste 20.000km in momentul de fata.

dolb 01-04-09 10:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
tu ori nu citesti bine, ori ma crezi ca m-am nascut ieri! Tu crezi ca eu nu stiu ce e ala CONSUM INSTANT?

Am vazut consum de 2.5 MEDIU si eu am facut 4.5 cu masina spusa anterior, MEDIU ..adica dus-intors de la tgv pana la mine la tara !

DarkJEDI 01-04-09 10:44

Re: Benzina sau motorina ?
 
e clar cat esti de cunoscator si tu. ia un megane sau logan 1.5 dci 85 cp si mergi cu 70 in a Va. uitete cat iti consuma. o sa vezi ca nu se misca deloc de la valoarea instanta de 2.1 / 100km. alta varianta: ia un motor de 1.6 constructie PSA/Ford si mergi cu 80 in ultima treapta. consumu variaza intre 1.8 si 2.2 daca nu le mananca lor cand merg cu masina atat nu are cum sa consume asa. astea sunt valori extreme (minime) pentru cat poate masina sa consume ,iar sa conduci economic trebuie sa fii un sofer f tehnic si priceput.
asa ca fapt divers: fordu meu imi ia in constanta 7.5-8 in mod normal, dar mam chinuit o perioada sa ii scot un consum cat mai mic posibil si am valoare minima de 5.8 in oras. atat a putut sa ia. alta data cand am mers pana la bucuresti, de data asta cu passat 1.9 tdi am scos un consum mediu de la cta la bucuresti de 4.8 pe computer , iar viteza pe autostrada era de 110 constant. asa ca nu vad ce vi se pare voua asa iesit din comun.

dolb 01-04-09 10:48

Re: Benzina sau motorina ?
 
Frate dar era ala care a intrat in guiness cu o fabia de a facut inconjurul europei si a consumat 2% .. parca si la promotor a fost prezentat tipul ! Ideea e ca trebuie sa fi foarte calculat in sensul..sa nu bruschezi masina, sa nu opresti la fiecare stop, sa nu pui frane puternice iar apoi sa accelerezi! trebuie sa stii cum sa pui frana, cum sa apreciezi distantele !

Faza e ca, nu e nici sanatos pt masini mersul asa ca melcul cu consum din asta, dar noi doar aratam ca se poate! Vrei sa iti arat consum mediu 5.5% dar facut numai prin oras la un X5 ?

apache 01-04-09 10:53

Re: Benzina sau motorina ?
 
la x5 cred ca numa aerul conditionat consuma 5.5 :))..gluma

dolb 01-04-09 10:56

Re: Benzina sau motorina ?
 
nu serios, .. vecinu meu a fost plecat o saptamana in DE..si i-a condus nevasta X5-u.. cica s-a uitat avea 100 km facuti si consum de 5.5, 5.6 ceva de genul ! Iti dai seama ca nu cu aer conditionat pe vremea asta.

DarkJEDI 01-04-09 10:56

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2201948)
Frate dar era ala care a intrat in guiness cu o fabia de a facut inconjurul europei si a consumat 2% .. parca si la promotor a fost prezentat tipul ! Ideea e ca trebuie sa fi foarte calculat in sensul..sa nu bruschezi masina, sa nu opresti la fiecare stop, sa nu pui frane puternice iar apoi sa accelerezi! trebuie sa stii cum sa pui frana, cum sa apreciezi distantele !

Faza e ca, nu e nici sanatos pt masini mersul asa ca melcul cu consum din asta, dar noi doar aratam ca se poate! Vrei sa iti arat consum mediu 5.5% dar facut numai prin oras la un X5 ?

dreptate mare. nu e bine sa mergi la economie cu masinile, pentru ca le fortezi piesele, neavand suficienta ungere. exact asta vroiam sa zic si eu ca se poate ,dar nu inseamna ca lumea merge asa.

dolb 01-04-09 11:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
uite eu vreo 2-3 luni asa am mers numai subturat! ii dadeam maxim 2000rpm... aproape i-am infundat turbina si EGR-ul, dar le-am curatat repede si in timp si nu am avut probleme! Nu recomand nimanui sa mearga asa incet pt ca un EGR e vro 400-500 ron ( doar EGR, fara partea electrica ), un debitmetru sare pe la 300 euro iar o turbina...mai are rost sa zic?

stratus 01-04-09 11:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2201925)
tu ori nu citesti bine, ori ma crezi ca m-am nascut ieri! Tu crezi ca eu nu stiu ce e ala CONSUM INSTANT?

Am vazut consum de 2.5 MEDIU si eu am facut 4.5 cu masina spusa anterior, MEDIU ..adica dus-intors de la tgv pana la mine la tara !

poti sa ne spui despre ce model era vorba si ce motorizare?


All times are GMT +2. The time now is 21:59.

- Copyright 2026 4Tuning