Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   ACCIDENTE (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/271-accidente.html)

CyberCSX 17-12-09 16:50

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by Andrei Suzuki (Post 2900365)
Frate,o ziceam ironic.Era o replica la ce a zis Cyber... cum ca daca avea o masina moderna poate scapa. Doamne..

ironie, ne ironie dar poate avea O SANSA chiar daca statea īn scaunul cu rotile sau naiba mai stie ce.
Pt. 50 km/h e sifonata prea tare. Fiecare va uitati la fel de fel de crash- teste si cred ca realizati ce vreau sa spun fara a fi ironizat inutil.

@ Alex30

Aha ! Deci NU SĪNT BANI de alte masini dar BANI DE DACIA TUNING īn GORDINI STYLLE sīnt asai?

CHIESTIE DE LOGICA:

O Dacie SH de 20 de ani PUTREDA de RUGINA cu 500 EURO + 1000 TUNING + MUNCA INUTILA e OK dar un SH de 1500 EURO cu Airbag si cel putin ABS īn stare de siguranta fara sau cu foarte putina riugina e prea scump, asai?

(Chiar īmi pun īntrebarea daca unii gīndesc īnainte de a scrie)

Daca ma uit numai aici īn subpaginile de accidente, īn sectorul video e plin de dacii vechi facute harmonica unde s-a lasat cu morti dar toate astea nu vrea sa le vada nimeni, halul īn care arata vechiturile astea la un accident cu viteze derizorii de 50 - 60 km/h.
Fiecare om care a murit INUTIL īntr-o vechitura din asta, ar putea azi sa mai traiasca, ar mai fi avut o sansa cīt de mica dar ar fi avut, daca avea o masina mai sigura, indiferent de model si O SANSA ĪN VIATA īnseamna mult.

Alex30 17-12-09 18:05

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2900432)
ironie, ne ironie dar poate avea O SANSA chiar daca statea īn scaunul cu rotile sau naiba mai stie ce.
Pt. 50 km/h e sifonata prea tare. Fiecare va uitati la fel de fel de crash- teste si cred ca realizati ce vreau sa spun fara a fi ironizat inutil.

@ Alex30

Aha ! Deci NU SĪNT BANI de alte masini dar BANI DE DACIA TUNING īn GORDINI STYLLE sīnt asai?

CHIESTIE DE LOGICA:

O Dacie SH de 20 de ani PUTREDA de RUGINA cu 500 EURO + 1000 TUNING + MUNCA INUTILA e OK dar un SH de 1500 EURO cu Airbag si cel putin ABS īn stare de siguranta fara sau cu foarte putina riugina e prea scump, asai?

(Chiar īmi pun īntrebarea daca unii gīndesc īnainte de a scrie)

Daca ma uit numai aici īn subpaginile de accidente, īn sectorul video e plin de dacii vechi facute harmonica unde s-a lasat cu morti dar toate astea nu vrea sa le vada nimeni, halul īn care arata vechiturile astea la un accident cu viteze derizorii de 50 - 60 km/h.
Fiecare om care a murit INUTIL īntr-o vechitura din asta, ar putea azi sa mai traiasca, ar mai fi avut o sansa cīt de mica dar ar fi avut, daca avea o masina mai sigura, indiferent de model si O SANSA ĪN VIATA īnseamna mult.

Romanu e fudul si asa v-a ramane. Ii spui ca nu e bine dar tot cum vrea el face...

aleks 17-12-09 18:32

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2900432)
@ Alex30

Aha ! Deci NU SĪNT BANI de alte masini dar BANI DE DACIA TUNING īn GORDINI STYLLE sīnt asai?

CHIESTIE DE LOGICA:

O Dacie SH de 20 de ani PUTREDA de RUGINA cu 500 EURO + 1000 TUNING + MUNCA INUTILA e OK dar un SH de 1500 EURO cu Airbag si cel putin ABS īn stare de siguranta fara sau cu foarte putina riugina e prea scump, asai?

(Chiar īmi pun īntrebarea daca unii gīndesc īnainte de a scrie)

Cel care are o problemă de logică sau de conştientizare a realităţii eşti tu.
Omul ăla care a murit săracul probabil nici nu ştia că exista un cuvānt numit tuning. Probabil că nu ştia şi nici n-avea vreodată de gānd sa-şi pună măcar capace pe jantele de tablă.
Poate mergea să-şi ia pensia sau soţia de la ţară, cine ştie ce drum īl ducea şi īncotro.
Ce tot spui tu cu tuningul Gordini?
Daciile Gordini style le fac foarte puţini băieţi pasionaţi, mulţi mai puţini decāt nemţii care-şi modifică Trabanturile anacronice īn inima civilizaţiei tale şi-n mijlocul singurului loc corect de pe lume pentru tine: Germania.
Ca fapt divers, băieţii ăştia care şi-au modificat Daciile cum trebuie pe aici nu le prea trāntesc niciunul, uită-te dacă auzi la vreunul de vreun accident. Nu prea.
Daca nu reuşeşti să vezi imaginile de ansamblu şi dacă ai plecat de prea mult timp din Romānia ca să mai ştii care-i realitatea pe aici, abţine-te să-ţi mai dai cu părerea, că şi eu merg īn Germania de ma plictisesc şi aş putea să-ţi dau nenumărate exemple de situaţii īn care tu fabulezi despre "realităţile" care tu le tot povesteşti de acolo, dar evit s-o fac pentru că tu stai acolo şi eu aici.
Eu mă pricep la realitatea de aici, tu la aia de acolo, hai să lăsăm lucrurile aşa şi să nu povestim despre cum arată Polul Nord din cauză că ştim cum arată zapada īn general.

CyberCSX 17-12-09 19:16

Re: ACCIDENTE
 
Da poate ca nu stia nici ce īnseamna aia tuning dar de putregaiul de rugina din praguri stia sigur si pun pariu ca se uita si la televizor si era perfect constient la ce se expune ca doar n-o fi fost analfabet.

Īn fine. Ai dreptate. Nu mai vorbim de polul nord numai pt. ca stim ca zapada-i rece ;)

Andrei Suzuki 17-12-09 19:24

Re: ACCIDENTE
 
Ok,atunci de ce nu vii tu in RO sa le dai bani tuturor celor care nu au si sunt obligati sa mearga cu rable dastea? Daca e asa usor..

aleks 17-12-09 19:26

Re: ACCIDENTE
 
Ai şi tu dreptate Cyber, nu deţin eu adevărul absolut.
Mă rog, n-are nicio finalitate discuţia, e drept ca mori mai uşor īntr-o maşină cu norme de siguranţă valabile acum 30 de ani, dar cānd ţi-e scris...

CyberCSX 17-12-09 19:37

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by Andrei Suzuki (Post 2900847)
Ok,atunci de ce nu vii tu in RO sa le dai bani tuturor celor care nu au si sunt obligati sa mearga cu rable dastea? Daca e asa usor..

De ce asi face-o? Ca ce chiestie?
Oameni cu probleme financiare exista peste tot. Si aici inclusiv, poate la fel de mult ca īn RO dar gīndesc alt fel. decīt sa se expuna numai de dragul de a avea masina, prefera sa se rezume la transportul īn comun. Totul e chiestie de mentalitate si felul cum se pun prioritati īn viata.

Marea parte ce patesc asa ceva, sīnt de vīrsta mea si si-au cumparat masina prin anii 80, au stat 6 ani la coada pt. ea si sīnt obisnuiti sa umble o viata īntreaga cu masina pt. ca asa s-au obisnuit de pe vremurile acelea si nu pot.... "sa-i dea drumu" acestei mentalitati, sa se debaraseze de ea, nu realizeaza ca i-a depasit timpul, renunta la posibilitatile care l-e au si se expun mai mult sau mai putin īn mod inconstient.

Si eu am fost la fel si poate mai sīnt ca si īn ziua de azi am mari probleme sa-i īnteleg pe cei ce schimba masinile din 3 īn 3 ani dar asa usor usor, dupa 20 de ani vazīnd permanent ce se īntīmpla īn tara prin Web Cast, prin forumuri si facīnd permanenta comparatie, reusesc sa īnteleg ce n-am īnteles pīna acum.
Totusi ma īmpunge si pe mine "nostalgia-n cur" ca nu degeaba mi-am luat īn Septembrie cīnd am fost la Resita o Dacie vechie care sta īntr-un garaj pe valea Terovei si asteapta sa fie luata pe platforma (īn primavara) si adusa aici dar............ e NOSTALGIE si nu necesitate zilnica.

Tu spui ca īs OBLIGATI sa mearga cu rable din astea. Nu. Nu-i obliga nimeni. O fac de buna voie. O fi Romānia asa cum e dar exista si acolo alternative. Romānia nu-i īn evul mediu, īn era postalionului Wild West cu roti de lemn.

Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2900852)
Ai şi tu dreptate Cyber, nu deţin eu adevărul absolut.
Mă rog, n-are nicio finalitate discuţia, e drept ca mori mai uşor īntr-o maşină cu norme de siguranţă valabile acum 30 de ani, dar cānd ţi-e scris...

Da. daca e la o adica, cīnd ti-e scris te īmpiedici de propriile picioare īn sufragerie, dai cu capul de coltul mesii si ulterior admiri patlagelele cum cresc de jos īn sus pe veci.

andi_cimpean 17-12-09 22:16

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2900877)
De ce asi face-o? Ca ce chiestie?
Oameni cu probleme financiare exista peste tot. Si aici inclusiv, poate la fel de mult ca īn RO dar gīndesc alt fel. decīt sa se expuna numai de dragul de a avea masina, prefera sa se rezume la transportul īn comun. Totul e chiestie de mentalitate si felul cum se pun prioritati īn viata.

Marea parte ce patesc asa ceva, sīnt de vīrsta mea si si-au cumparat masina prin anii 80, au stat 6 ani la coada pt. ea si sīnt obisnuiti sa umble o viata īntreaga cu masina pt. ca asa s-au obisnuit de pe vremurile acelea si nu pot.... "sa-i dea drumu" acestei mentalitati, sa se debaraseze de ea, nu realizeaza ca i-a depasit timpul, renunta la posibilitatile care l-e au si se expun mai mult sau mai putin īn mod inconstient.

Si eu am fost la fel si poate mai sīnt ca si īn ziua de azi am mari probleme sa-i īnteleg pe cei ce schimba masinile din 3 īn 3 ani dar asa usor usor, dupa 20 de ani vazīnd permanent ce se īntīmpla īn tara prin Web Cast, prin forumuri si facīnd permanenta comparatie, reusesc sa īnteleg ce n-am īnteles pīna acum.
Totusi ma īmpunge si pe mine "nostalgia-n cur" ca nu degeaba mi-am luat īn Septembrie cīnd am fost la Resita o Dacie vechie care sta īntr-un garaj pe valea Terovei si asteapta sa fie luata pe platforma (īn primavara) si adusa aici dar............ e NOSTALGIE si nu necesitate zilnica.

Tu spui ca īs OBLIGATI sa mearga cu rable din astea. Nu. Nu-i obliga nimeni. O fac de buna voie. O fi Romānia asa cum e dar exista si acolo alternative. Romānia nu-i īn evul mediu, īn era postalionului Wild West cu roti de lemn.


Da. daca e la o adica, cīnd ti-e scris te īmpiedici de propriile picioare īn sufragerie, dai cu capul de coltul mesii si ulterior admiri patlagelele cum cresc de jos īn sus pe veci.

Domnule Cyber_CSX te-ai mai suparat cel putin odata pe forum si ti-ai sters toate pozele si nu ai mai dat o vreme pe aici...

Trebuie sa intelegi ca nu toti au riscat sa fuga in afara in anii '90 si ca unii traiesc la limita subzistentei. Hai sa nu o mai lugim aiurea.

CyberCSX 17-12-09 22:36

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2901407)
Trebuie sa intelegi ca nu toti au riscat sa fuga in afara in anii '90 si ca unii traiesc la limita subzistentei. Hai sa nu o mai lugim aiurea.

Hai sa te lamuresc chit ca intram īn..... "sectorul personal" :

1 - Eu n-am riscat nimic, am stiut ce fac si nici la risc n-am mers
2 - Cu limita subzistentei nu prea sīnt de acord cu tine, deoarece o persoana care traieste īn astfel de conditii nu-si permite o masina si aici pot sa-ti dau nenumarate exemple.
Sti ce īnseamna HARTZ 4 ? Nu ? Ei bine, HARTZ 4 este limita minima finaciara a unui somer german.
Asta īnseamna ca statul īi plateste chiria + costuri fixe + 350 EURO CASH ca sa aibe ce sa manīnce.

Un somer german cu HARTZ 4 nu-si permite masina (nici macar un trabant jegos din fosta RDG), abea īi ajung banii sa manīnce de pe o luna pe alta si daca mai are ghinion sa aiba 2 - 3 copii cu tot cu alocatie, copii ajung sa manīnce acolo unde manīnca oamenii strazii care primesc un blid de mīncare din mila, īmbracaminte īsi ia de la tomberonul SH de ajutoare al caritas-ului sau Ka-De-Di un fel de SH cu preturi simbolice de 1 EURO pe bucata de īmbracaminte si fi convins ca nu-si permite nici PC de 500 EURO si nici plasma de 1000 EURO.
Asta īnseamna limita minima a existentei si nu un om care merge dupa coltz sa-si cumpere tigari cu masina pt. ca īi e lene sa mearga pe jos.

Deci, daca unii Romāni traiesc la limita subzistentei (ceea ce nu contest si e normal ca peste tot) īn loc sa plateasca impozit, benzina, asigurare, sa-si mai puna si viata īn pericol cu o ruginatura vechie de 25 de ani cu care risca sa ajunga la morga sub forma de carne tocata, cu banii astia pot sa faca alt ceva mai util, ca de ex. sa iasa din aceasta situatie mizerabila a subzistentei ;)

Undying_Renault 17-12-09 23:09

Re: ACCIDENTE
 
Un off-topic pe care nu-l vreau sa-l fac(sincer) dar sunt nevoit..
@CyberCSX - Ajutorul de somaj pentru asta este gandit.. Sa te motiveze sa iti gasesti de lucru.. Daca ar fi mai mare si omului i-ar fi de ajuns ca sa traiasca din el nimeni nu ar mai lucra, nu crezi?
Vis-a-vis de subiectul Dacia, etc. sunt oarecum de acord cu tine la sensul ca fudulia de a nu merge cu transportul in comun este prezenta in Ro DAR nu este prezenta la un om care are nevoie de masina pentru ca nu poate sta 400 de minute sa astepte sa ajunga la destinatie cu un tren sau sa moara cu un microbuz refacut in conditii greu de inchipuit si condus de un sofer "viteaz". Chiar daca asta inseamna sa conduci un harb de 20 de ani. Deci partea cu obligatul exista, intr-un fel.

Povestea cu mandria asta ne duce la cei a caror masini le gasim acum in parcurile recuperatorilor de la leasing, oameni care stau in chirie intr-o zona saracacioasa pentru ca preturile sunt mai mici, dar au in parcare o masina mult peste nevoile/puterile lor. Deci nu cei care au nevoie de Dacie sunt aia care refuza transportul in comun(tot timpul).

Am incheiat acest off-topic cerandu-mi scuze dar prea s-a aberat pe seama unui om care nici nu cred ca ar trebui sa-l vorbim aici. Dumnezeu sa-l aiba in paza!

animalutz 18-12-09 01:28

Re: ACCIDENTE
 
Nu aveti altceva mai bun de facut decat sa parlamentati aiurea? Pe bune acuma. WTF? Alex30, invata sa citesti cu calm si rabdare, inainte sa postezi pentru ca te simti ofensat.

Alex30 18-12-09 09:45

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by animalutz (Post 2901778)
Nu aveti altceva mai bun de facut decat sa parlamentati aiurea? Pe bune acuma. WTF? Alex30, invata sa citesti cu calm si rabdare, inainte sa postezi pentru ca te simti ofensat.

Asta e ideea ca nu ma simt ofensat...Poate nici tu n-ai inteles punctul meu de vedere. in fine hai sa terminam cu off-topicul ca nu ajungem nicaieri

CyberCSX 18-12-09 23:34

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by Undying_Renault (Post 2901572)
@CyberCSX - Ajutorul de somaj pentru asta este gandit.. Sa te motiveze sa iti gasesti de lucru.. Daca ar fi mai mare si omului i-ar fi de ajuns ca sa traiasca din el nimeni nu ar mai lucra, nu crezi?

Bun. Asta e clar dar nu asta este punctul arzator ci expresia folosita "limita subzistentei" deoarece un om care traieste la limita subzistentei nu-si poate permite masina indiferent care este ea.

Da stiu si vad ca īn RO ceasurile "ticuie" alt fel, stiu povestea trenurilor si a infrastructurii aiurea care este acolo. stiu ca īn RO nu exista TGV care merge īndealungul autostrazii si poti sa admiri pe geam ce frumos depaseste un Ferrari sau un Lamborghini care trage cu mortorul urlīnd la limita si cīnd schimbi privirea pe display-ul din compartiment vezi afisata viteza de 380 km/h pīna chiar si 450 km/h pe anumite tronsoane cu care se deplaseaza MOCANITA īn care te afli, moment īn care īncepe sa-ti cam pice inima-n pantaloni daca nu esti obisnuit cu asa ceva.

Si eu cīnd vin īn tara cu avionul (de regula) fac 1 ora si 45 de minute de la Düsseldorf la Timisoara si de la Timisoara la Resita pot eventual SA MERG PE JOS ca trenuri........"Ceata locala". Nu circula asa ca sīnt nevoit sa iau din Aeroportul Timisoara UN TAXI pīna la Resita, Taxi care pe drumul forestier E 72 Timisoara / Lugoj / Caransebes / Resita care e cīt de cīt mai bun face cīt face avionu de la Düsseldorf la Timisoara :D iar daca o ia direct Timisoara - Resita pe acei 110 km ajung cu batauri la cur din cauza gropilor :D iar īn ceea ce priveste stilul de condus al taximetristilor (ca te refereai la microbuze CAMICATZE) nici astia bnu sīnt mai buni. O data era cīt pe ce sa facem cunostiinta cu un sant din cauza unei gaini deoarece taximetristul a considerat ca e mai bine sa riste sa ocoleasca gaina cu 70km/h fara sa frīneze pe sosea uda, sa faca un drift de toata frumusetzea si sa n-e riste pielea la toti :evil:

Īn 2003 am luat TAXI de la SIBIU la CRAIOVA. Crede-ma ca daca-l īnchiriam pe SCHUMACHER ajungeam INTĪRZIERE.
Īti jur ca m-am simtit pe NURBURGRING si nu pe drumurile nationale romānesti :evil:

Deci vezi si tu ca nu sīnt chiar afon īn ceea ce priveste situatiile astea din tara. Ba mai mult le traiesc pe propria piele.

Totusi zic ca fiecare trebuie sa faca un compromis cīnd este vorba de lipsuri financiare si nu sa se expuna īn halul asta.

Īn ceeace ma priveste pe mine, da. Prefer avionul. Cu masina oi mai veni īn tara, eventual cīnd face plopu pere.

Spark 19-12-09 10:13

Re: ACCIDENTE
 
@CyberCSX, tu ai opinia ta deja formata si nu cred ca ti-am putea-o schimba noi oricat ti-am zice ca nu e asa.
Chiar tu ziceai ca iei contact cu ce mai e pe aici, dar poate nu indeajuns pe cat ar terbui. Fara sa sune a cliseu sau ceva, dar se considera ca e secolul vitezei, si ca nu poti pierde zile si zile ca sa ajungi dintr-un punct in altul. Si in cazurile astea Dacia aia din 1900 toamna e un mijloc de locomotie si deplasare, care te duce din punctul A in punctul B, in mai putina sigurata decat ti-ai dori, dar isi face treaba. Si poate de aceea masina nu e chiar asa un "lux" ci o necesitate. Si un om normal care de facut cateva drumuri de la Timisoara la Resita si nu-si permite sa dea bani pe un drum cat pe un bilet de avion are nevoie de masina, si daca nu vrei sa fi lasat in camp de vre-un tren si de acolo sa te descurci sau sa prinzi vre-un sofer kamikaze de taxi sau maxi-taxi.
Si cum zicea si aleks mai sus, nici trabi-urile de pe acolo nu's un mijloc de deplasare mai sigur fata de daciile de pe aici. Referitor la limita subzistentei, poate nu e chiar cea mai corecta exprese, dar nici pe departe nu e (desi iarasi tine de interpretarea fiecaruia), daca ai o masina oarecare (fie ea si amarata de dacie) te folosesti de ea, ca poate nu o poti schimba cu ceva mai bun ca ai si alte probleme si nu ai posibilitate.
Poate interpretez eu gresit dar ce zici tu e ca si cum ai zice daca n-ai bani sa iti iei un avion calumea sa nu incerci deltaplanul ca nu e sigur.
O zi buna...

sharkky 19-12-09 10:19

Re: ACCIDENTE
 
Incerc sa vad daca s-au mai postat accidente si altceva in afara de off-topic nu vad ...
De ce nu va contrariati pe un topic separat?


All times are GMT +2. The time now is 02:25.

- Copyright 2024 4Tuning